Hoest, Keelpijn Op het Departement van Arbeid heeft een conferentie plaats gehad tusschen den Minister van Arbeid, den directeur van den Rijksdienst voor de Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbe middeling en de besturen van het Ned. Verbond van vakver- eeniging, het R. K. Werklieden verbond en het Christelijk Natio naal Vakverbond, benevens eenige kasbesturen, ter bespreking van het verstrekken van extra uit- keering aan de uitgetrokken ver zekerde werklooze arbeiders. Het resultaat van de besprekin gen is geweest, dat er volledige overeenstemming is bereikt en de besturen van bovengenoemde adviseeren, tot een extra uitkee- ring van twaalf dagen aan de fabrieksarbeiders, transportarbei ders, landarbeiders, bouwvak arbeiders en schilders en enkele aanverwante vakken. AXEL, 19 Februari 1929. Met ingang van 1 Maart is voor een jaar benoemd tot 2en keu ringsveearts in den keuringskring Axel, voor de gemeenten Zaam- slag en Boschkapelle de heer D. J. Dees, veearts te Zaamslag. Zaterdag ontvingen alhier alle werklooze hoofden van ge zinnen, kostwinners en behoeftige weduwen van gemeentewege een bon voor 2 Hectoliter cokes. Ook het Burg. armbestuur verstrekte extra kolen. Melawan Cfelap. Onder verwijzing naar neven staande advertentie, zien we dat de vertooning van de Zendings film Melawan Gelap (Strijd tegen de duisternis) is uitgesteld tot Vrijdag aanst. We vernemen, dat deze film de zendingsarbeid in de buitenbe zittingen behandelt en we stellen ons voor, dat dit het mooiste deel van het zendingswerk is, maar ook het moeilijkste deel. Om tusschen koppensnellers, hek sen en zwaarddansers en ziekten- bezweerders het bijgeloof uit te roeien behoort moed en durf. En toch is de vraag naar het Evan gelie er ook dringend. We kunnen daarom begrijpen, dat veel noo- dig is om aan die behoeften te voldoen en voor degenen, die dat werk gaarne steunen, is zeker het bezoek aan deze filmvertooning een mooie gelegenheid om te offeren en daarbij te zien wat met dien geldelijken steun gedaan wordt. Ook voor scholen is deze film zeer leerzaam. Men schrijft ons Gisteren trokken een aantal leden van de Buitengew. Vrijw. Landstorm, afd. Axel naar Neuzen, waar de film werd vertoond van de op 27 Sept. 1928 gehouden Landstormdag in Den Haag. Het is een prachtige film, die een fijn beeld geeft van de ge beurtenissen, die dien dag hebben plaats gehad. Niet minder dan 333 dag- en weekbladen hebben over dien Landstormdag geschre ven en nu is het alles door mid del van een film te zien. Getracht zal worden om ook in Axel deze vertooning te krijgen. Dank zij de vriendelijke zorgen van een wapenbroeder en stad genoot, waren we om half elf weer in onze veste om ons wol letje op te zoeken. IJsfeest te Spui. De zwakke pogingen, die men te Spui aanwendde om een wed strijd op bescheiden schaal te organiseeren, hebben de ver wachting overtroffen. De mooie banen en het uitlokkende weer hebben er het hunne toe bijge dragen, dat er uit de omliggende wijken zeer veel belangstelling was en behalve voldoende deel nemers ook veel kijkgragen waren opgekomen. Van welwillende zijde deelt men ons mede, dat het ijsfeest in alle deelen als goed geslaagd mag beschouwd worden. Het was voor Spui, waar zeer weinig variatie is, een heugelijke dag. Aan de wedstrijden werd dan ook druk deel genomen. De prijzen werden behaald als Volgt i a. voor schoolkinderen op schaatsen: Ie prijs T. Ruitenburg; 2de J. den Engelsman 3de M. de Koeijer. b. Schoolkinderen op de prik slee le prijs A. den Beer; 2de Jac. Dieleman 3de F. Dieleman. c. Hardrijden voor jongens tot 16 jaar: le prijs J. de Kraker; 2e C. v. Bendegem. d. Idem tot 20 jaar: le prijs Joz. de Maat; 2de Jac. Bakker; 3de R. de Kraker; 4deJ.de Vos. e. Idem boven 20 jaar: le prijs J. de Braak; 2de Joz. de Maat; 3de K. Witte 4de J. v. Drongelen. f. Schoonrijden voor heeren le pr. J. de Kraker, 2e P. van Fraaijenhove. g. Schoonrijden voor dames le pr. G. de Kaiser, 2e J. Velle- man. h. Schoonrijden voor paren le pr. J. Koster met Joz. de Maat, 2e M. de Maat van Stoppeldijk met P. de Feijter, 3eJ.de Kraker met K. Hamelink. i. Stoelenwedstrijd. le pr. J. Goossen, 2e J. Meeusen. j. Prikslee, le pr. A. Riemens, 2e J. Wolfert, 3e D. Koster. De prijswinners, waarbij geen woonplaats staat, wonen te Axel. Zaterdag werd zekere V. uit Terneuzen, die een familielid te Zuiddorpe had bezocht, op den terugweg nabij Drieschouwen, alhier onwel. De man zette zich even neer en toen men erbij kwam was hij overledee. Het lijk werd per tram naar Neuzen gebracht. Zaamslag. In de jl. Vrijdag alhier gehou den vergadering van den ge meenteraad werden de volgende besluiten genomen a. Afwijzend werd beschikt op een adres van de Kon. Ne- derlandsche Politiehonden-Ver- eeniging om toe te treden als lid b. Als voren op het adres van de werkloozenkas te Zaamslag tot invoering van een nadere steunactie van uitgetrokken werk- loozen c. het bekende adres van den Raad der gemeente Axel tot ver laging der jaarwedden van Bur gemeesters, Secretarissen en Ont vangers, werd voor kennisgeving aangenomen d. goedgekeurd is een wijzi ging der gemeentebegrooting dienst 1928 voor de vrijwillige brandweer e. de mededeeling van de toe kenning van een voorschot uit 's Rijks kas f 3375 ter verkrij ging van onroerend goed voor landarbeiders, werd voor ken nisgeving aangenomen f. eveneens het adres van den Raad der gemeente IJsselmonde inzake toepassing art. 122a der gemeentewet g. alsvoren het verslag der Commissie tot wering van School verzuim over 1928 h. aangehouden werd een adres van de Oudercommissie te Othene om instelling van wettelijk ver volgonderwijs i. medegedeeld werd, dat de heer D. J. Dees veearts alhier door B. en W. van Axel voor een proeftijd van een jaar is benoemd tot 2e Keuringsveearts Vleeschkeuringsdienst Axel j. het Raadsbesluit tot wijzi ging der begrooting dienst 1928 werd op verzoek nader aange vuld k. de heer J. J. Verlinde, te Othene die een klacht indiende over demping van de waterlei ding te Othene werd verwezen naar Ged. Staten van Zeeland. h. medegedeeld werd dat door Ged. Staten aan deze gemeente vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ningen vermeld onder letter j in art, 2 L.O.-wet 1920; m. aangehouden werd een schrijven van Ged. St. inzake vervulling van de vacature voor vroedvrouw in verband met de mogelijkheid tot aanstelling van een vroedvrouw verpleegster n. ingekomen was de rekening van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur 1928; o. herbenoemd werd tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer C. Missu p. vastgesteld werd een sup pletoir kohier hondenbelasting op een bedrag van f 12, dienst 1928; q. het kohier hondenbelasting dienst 1929 werd vastgesteld op een bedrag van f 537 r. in verband met een uitkee- ring van f 10312,50 uit het Rijks wegenfonds werd besloten tot het bestemmen van f6800 voor extra aflossingen en f 3512,50 te bestemmen voor verbetering van den weg van het dorp naar Mar garetha s. Overeenkomstig art. 101 der Onderwijswet zijn aan de ver schillende bijzondere scholen in de gemeente voorschotten toege kend t. de verordening ter regeling van het verkeer op de wegen werd in verband met het gebruik van Motorrijtuigen gewijzigd u. goedkeuring is verleend aan een wijziging van de begrooting van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur dienst 1928. v. aan mej. M. F. Wieland werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijze res aan de Openbare Lagere School te Othene, met ingang van 1 Mei 1929; w. vastgesteld werden nog besluiten tot wijziging der be grootingen 1928 en 1929 x. alsvoren voor het Gem. Electr. Bureau. De heer H. de Groot, on langs benoemd tot onderwijzer aan de Geref. School te Reuzen hoek, gem. Zaamslag, is thans weer benoemd als zoodanig aan een zelfde school te Groot- Amers. De Tram. De praatjes, die gingen over het beperken van diensten op het Zeeuwsch-Vlaamsche tramnet zijn verzonnen. Het is onbegrijpelijk hoe tegenwoordig wordt „gefan taseerd". Zoo bleef de vorige week maar hangen een gerucht, dat te Sluiskil een autobus in het kanaal was gereden met eenige passagiers, wat eveneens ge lukkig een leugen bleek. We vernemen, dat de tram nog geen gebrek aan water heeft en zich voorloopig nog goed weet te redden. Bornts komt Josephine Baker komt Clinge Doorenbos komt Circus Ha genbeck komt Ben Hur komt, enz. gaat maar door, het zijn allemaal uitroepen, die het pu bliek attractie geven. Maar al hetgeen we over Borms lezen, zijn lijden in de gevange nis, zijn actie voor zijn Vlaanderen, de waardigheid zijner principes en zijn hoogstaand karakter, dat alles komt ons toch ernstig voor om de komst van Borms aan te kondigen alsof een filmacteur of een of andere kunstenmaker komt, zooals we in een nieuwsblad zagen. Wordt Borms nu geëx ploiteerd Zondag kwam te Terneuzen een Noorsche boot met mest stoffen door het kanaal, waarvan bleek, dat er brand was ontstaan in het ruim. Het schip stoomde niet verder, doch werd verhaald naar de Westkant, waar de brand gebluscht is. In verband met het staken van den bootdienst Hansweert- Walsoorden, Hansweert-Hoede- kenskerke Neuzen en Vlissingen- Neuzen, geschiedt de postver binding met Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen via Vlissingen-Bres- kens .en bovendien des avonds met den trein van 17.32 van Rot terdam via Antwerpen. De post verzending in omgekeerde richting heeft op dezelfde wijze plaats. Waardebrieven zijn via België niet toegelaten. De gelegenheid maakt den dief, zegt het spreekwoord, maar ook het omgekeerde is het geval. Men ziet vaak, dat jongelui aan leg voor muziek hebben, doch zich niet kunnen ontwikkelen, en dikwijls blijft een muziekcorps daarop kwijnen. Zijn daarentegen op een gemeente een of meer goede muzikanten, dan ontstaat een onderlinge wedijver en krijgt men een goed corps. Zoo ook te Zuiddorpe ontbreekt het aan leiding en over het alge meen in geheel deze streek voor het koper. Maar toen de heer R. Waelput van Zuiddorpe, eenmaal in de gelegenheid kwam voor goed onderricht, werd hij een meester. En zoo lezen we thans, dat de heer Waelput, thans hoofdonder wijzer te Wagenberg (N.-B.), op het te Eindhoven gehouden in ternationaal muziekconcours als solist met piston in de eere-af- deel ng den eersten prijs behaalde met lof der jury met 143 van de 150 te behalen punten. Dit is de hoogste onderscheiding, die in twee jaar door een solist be haald isIn de laatste twee jaar behaalde de heer Waelput op muziekconcoursen te Rotterdam, Goirle, Zalt-Bommel in verschil lende afdeelingen eerste en twee de prijzen met lof der jury. De heer Waelput had tot instructeur den heer L. Lips te Breda. Ingezonden Mededeelingon Mynhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt s Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. St. Jansteen Op 12 Februari hield de Raad dezer gemeente zijn eerste open bare vergadering in dit jaar, en zooals gebruikelijk werd deze geopend door den voorzitter, burgemeester IJsebaert, met de beste wenschen voor 1929 voor de bevolking. Hij hoopte, dat Gods zegen moge rusten op de besluiten van den Raad en deze mogen zijn in het geestelijk en stoffelijk belang dezer gemeente. Het schijnt, dat de leden allen even oud zijn, want niemand ant woordde erop en gewoonte is toch, dat de oudste beleefdheids halve een woordje antwoordt. Alzoo kwamen de notulen aan de orde en de ingekomen stukken. Daarbij behoorde een verzoek der R K. Middelb.school te Hulst om verhooging der subsidie tot f400, wat B. en W. wilden toe staan. Dhr. Vergauwen kon dat niet begrijpen. Wie naar die school gaan, zijn kinderen van bemid delde ouders en als er aftrek ge vraagd wordt van schoolgeld voor arme gezinnen, dan zijn B. en W. er tegen. Dhr. Martinet was er ook tegen Hij vond f200 meer dan genoeg en aangezien soms aan meer noodige zaken steun geweigerd wordt, stelde hij voor om niet meer te geven. Dit voorstel werd met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Alleen het Dag. Bestuur stemde tegen. Twee verzoeken, van J. F. de Roos en P. J. van der Vlies om steun voor hun kinderen, die meer dan 4 K M. van de school af wonen, werden ingewilligd. De gemeente-opzichter, A. Bo- gaerd vroeg verhooging van salaris tot f400, doch B. en W. stelden voor f 250. Dhr. Vael vond f 300 beter, daar de man wegens concurrentie minder bijverdienste heeft. Het voorstel van B en W. werd echter zonder hoofd, stemming aangenomen. Ingekomen was een adres van de Vlassersvereeniging, waarin een verkeerde voorstelling van wethouder Plasschaert werd be streden aangaande den stroom- prijs. Dhr. Plasschaert merkte echter op, dat men zijn woorden ver keerd had uitgelegd. Vervolgens klaagde de vereen, dat de spertijd te vroeg aanving en de stroom te zwak was voor de motoren. De Voorz. zei, dat het plan was om ook in Sept gelegenheid te geven om den spertijd eerst om 8 uur (zomertijd) te doen ingaan. Wat de zwakke stroom be treft, dit heeft reeds lang de aandacht getrokken van het G. .E. B., dat de klachten niet onge grond vindt en daarom zullen B. en W. vragen aan de P.Z.E.M. om een derden transformator te plaatsen, waardoor er meer electr, energie komt en dat een geheele mkeer in de verdeeling van den stroom zal brengen. Ook zal gevraagd worden een aparte kabel voor de grootverbruikers, zoodat dan de andere kabels wat ontlast zullen zijn. Mogelijk zal dit een uitgaaf vorderen van f 5000, maar die komt dan aan de vlasfabrieken ten goede en is het dus een indirect belang voor de gemeente Met instemming werd dit plan aanvaard. Dhr. van Helsland vroeg nog of men nog iets hoorde van overname van het net door de P.Z.E.M. De Voorz. bevestigde dat, maar zei, dat die zaak nog niet in een stadium was, dat men er publieke mededeelingen over kan geven. Dhr. Martinet vroeg nog of de Raad niet genegen was om adhaesie te betuigen aan het adres van de Vlassersvereen., aan den Minister, verzoekende om weer 5 cents toeslag te krijgen op den electr. stroom. Spr. zou dat wel wenschelijk achten, omdat er dan meer kracht van uitgaat. De Voorz. zei zijn persoonlijke meening daarover en had er geen bezwaar tegen, ofschoon op den duur de stroom in België toch duurder wordt. Maar spr. vond, dat het vlas hier goed gaat en wellicht zou de Regeering daar aanleiding in kunnen vinden, om geen toeslag te geven. Toch zou spr. voor toeslag zijn, omdat als het vlas hier goed is, dat in België ook zoo is en dus kunnen de Belgen altijd een paar cent meer geven voor het vlas dan de vlassers hier en om die concur rentie het hoofd te bieden, was de 5 cent toeslag gewenscht. Z. h. s. wordt tot adhaesie be sloten. De gemeente-veldwachter Ivens vroeg om dc kosten eener operatie vergoed te krijgen, omdat deze noodig was ten gevolge van een ongeval en die op f 40 komen en f 39 voor verpleging. De Voorz. wist niet of het ongeval in dienst van de gemeente was gebeurd. Des niettegenstaande werd aan het verzoek voldaan. Hierna ontstond een vinnig debat over het instellen van een commissie van bijstand voor het G. E. B. Dhr. Martinet meende dat hieromtrent een verzoek was ingekomen van de Vlassersvereen., wat de Voorz. bevestigde, maar zei deze, dat behoort niet hier thuis, maar in het college van B. en W. en deze hebben ook schrif telijk geantwoord, dat genoegen wordt genomen met de comm. van advies en geen comm. van bijstand noodig wordt geacht Dhr. Martinet vond het eigen aardig, dat dat hier zoo'n bezwaar oplevert. In andere plaatsen heeft men die wel en b.v. ook gas- commissie's en hier achten B. en W. het niet noodig, terwijl de vlassers er om vragen en het dus wèl noodig vinden. Komt dat, zoo vroeg spromdat B. en W. geen vlasser zijn en dus niet be grijpen welk belang er in zit? Er zijn toch zaken, die veel vlugger en gemakkelijker zouden zijn behandeld, indien deze door een commissie waren besproken en behandeld, b.v. van de zwakke stroom, waarvan we al zoo lang last hebben, doch B. en W. voelen dat niet Dhr. van Helsland begreep ook niet, dat B. en W. van geen comm. van bijstand willen weten. De Voorz.: En ik begrijp niet, hoe de Vlassersvereen. thans nog fomt met een adres voorstroom \erst'rking en speruren, [terwijl B en W. reeds sedert Oct. met de P.Z EM. over die zaken aan 't onderhandelen zijn en deze eerstdaags hun beslag zullen krijgen. Een bewijs, dat we vlug ger werken dan de vlassers we ten en er dus geen comm. van bijstand noodig is. Dhr MartinetEn ik blijf overtuigd dat die hard noodig is en veel nut zou opleveren. Als B. en W er niet aan wil len, kan de Raad er volgens de wet naar u zegt niets aan doen, maar dan stel ik voor om het G. E. B. met 2 leden vlas sers te vergrooten. 5 weten meef dan 3.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2