Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb - Vlaanderen Fortuna's gunst. No. 92. DINSDAG 19 FEBRUARI 1929. 44e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Wtyziging van het strafstelsel. Verschenen is het Verslag van de Commissie van Voorbereiding inzake de wetsontwerpenten eerste nadere voorziening betref fende de voorwaardelijke veroor deeling en de voorwaardelijke in vrijheidstelling ten tweede na dere voorzieningen betreffende de ten uitvoerlegging van gevange nisstraf, ten derde nadere voor zieningen betreffende beroeps- en gewoonte misdadigers. De veranderingen waartoe de regeering zich bereid verklaarde, zijn neergelegd in twee Nota's van Wijzigingen. Naar aanleiding van desbetref fende opmerkingen door de Com missie deelt de Minister van Justitie mede, dat hij uit het rap port van het Centraal College voor de Reclasseering o.m. niet heeft overgenomen de gevangenis, overwegend gericht op verbete ring voor personen tusschen de 23 en 40 jaar. Het kwam hem voor dat de redenen, die voor een jeugdgevangenis kunnen wor den aangevoerd, niet in gelijke mate ten aanzien van volwassenen kunnen worden geldend gemaakt. Ten aanzien van de voorwaar delijke invrijheidstelling merkt de Minister o.m. op, dat.dit instituut geen vermomde gratie mag wor den. Ook de Minister is bij nadere overweging van oordeel, dat uit breiding van het instituut der voorwaardelijke invrijheidstelling tot de straf van plaatsing in een tuchtschool gewenscht moet wor den geacht. Deze uitbreiding is in het gewijzigd wetsontwerp op genomen. Naar aanleiding van bij het overleg gemaakte opmerkingen, verklaart de Minister o.m. dat van een plitsing naar geloofs richting niet mag worden afgezien. De Minister is niet overtuigd dat afschaffing van het water en broodregime ook als regel wen- schelijk is te achten, in gevallen dat maar eenigszins geneeskun- Amerikaansehe schets. 1) Carmelita Belatny, combinatie van kindermeid, gouvernante en slavin bij de familie Scott, had 'n vrjjen dag.. De heer en me- vreuw maakten een uitstapje, en een tante zou dien dag. haar paedagogische kennis toetsten aan het tamelijk lustige kroost. Daar bij had zjj de juf niet noodig. 't Verstandigste voor Carmelita was, dat zij zoo veel mogelijk van haar vrijen dag profiteerde. Ongelukkig bood het badplaatsje Coronado niet veel gelegenheid voor iemand, die niet telde bjj de élite. Carmelita stond in de veranda van het hotel, kijkende naar de dames en heeren te paard, die galoppeerden over het strand en de anderen, die in auto's stapten, welke hen ergens zouden brengen baar een oord, waar het ver moeiende werk van den lunch wachtte. Aan deze genoegens kon een Modemeid niet deelnemen maar toch wilde Carmelita zich amu- seeren. 't Kwam haar toe, net zoo goed als aan die dames, waar van er lang zoo mooi niet waren als zij. Carmelita herinnerde zich, dat zij nog een badcostnnm had, het meest puriteinsehe, dat haar Fransche tante te Deauville had kunnen koopen om haar toe te zenden. Maar 't was niet precies geschikt voor een kindermeid in het land, waar ieder vrjjc is, op 'n paar kleinigheden na. Ze had er een zeer decenten bad mantel by. Er waren niet veel baders, van wege de sterke bran ding, en bijgevolg ook niet veel kijkers. Carmelita kon goed zwem men das waagde zjj zich in zee op een stil gedeelte van het strand. Zjj had hier de Stille Oceaan als ,t ware voor zich alleen. En zij genoot. Weldra was zij een heel eind in zee, en daar zy op den rug zwom, met haar oognn naar den blauwen hemel gericht en haar ooren onder water, bemerkte zy niets wat er gebeurde op het strand. Een eenzame ruiter, die van verre gezien had, boe zij zich in de branding stortte, kampend tegen de golven en daarna ver dwijnen, kwam mat aware hoef- DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. dige bezwaren tegen dit regime bestaan, wordt het reeds thans niet toegepast. Het vraagstuk van den duur der celstraf schijnt den minister voor de definitieve oplossing nog niet rijp. De Minister verklaart, dat in richting der jeugdgevangenissen in de bestaande gebouwen te Zutphen en te Rotterdam redelijk mag worden geacht. Van het bouwen van nieuwe gestichten moet worden afgezien. De vraag, waar de bewarings- gestichten het best zouden kunnen worden gevestigd, acht de Mi nister op het oogenblik moeilijk met eenige zekerheid te beant woorden. Het komt hem niet onmogelijk voor, dat vestiging te Veenhuizen op den duur het meest aanbevelenswaardig zou blijken. Voor de Koningin-Moeder. Het Kerkbestuur der Ned. Isr gemeente te 's Gravenhage heeft aan de Koningin-Moeder aange boden een in artistiek lederen omslag gebonden, op perkament vervaardigd met Ned. vertaling van het door den opperrabijn vervaardigd Hebreeuwsch gele genheidsgebed, hetwelk op Zater dag 12 Januari j.l. in de synago gen van het ressort 's Gravenhage werd uitgesproken ter gelegenheid van H M.'s vijftigjarig Nederlan derschap. Bevriezing. De Raad van Arbeid te Middel burg verzoekt ons plaatsing van het volgende In verband met de felle koude lijden verschillende arbeiders aan bevroren handen, voeten, ooren, neus enz. Indien de bevriezing plaats heeft gedurende het wer ken, eventueel op weg van of naar het werk, vallen deze ar beiders onder de bepalingen der Ongevallenwet of Landbouwon- gevallenwet en is aangifte van het ongeval noodzakelijk, opdat vrije geneeskundige behandeling en schadeloosstelling kan worden verleend. De Koningin te Leiden. De deelneming in de groote ramp, die Leiden heeft getroffen, blijft onafgebroken aanhouden. Hoewel de Koningin Haar deel neming reeds schriftelijk aan het Hoofd der gemeente had be tuigd, kwam de mededeeling, dat H. M. voornemens was persoon lijk aan de ruïnes van het Stad huis een bezoek te brengen. Hoewel daarvan geen bijzondere mededeeling aan de burgerij was gedaan, stonden tegen kwart over twee toch reeds honderden geschaard langs den weg, dien de Vorstin nam. In de Stadsgehoorzaal were het hooge gezelschap door het College van B. en W. ontvangen. H. M. betuigde het gemeen tebestuur nogmaals Haar deel neming. Zij zeide steeds veel belangstelling te hebben gekoes terd voor het mooie Stadhuis, een metselwerk van 16e eeuw- sche bouwkunst. Ook de Prins sprak zijn diep leedwezen uit over het groote verlies, door de stad met dezen brand geleden. Nadat eenige hoofd- en andere gemeentenaren aan de Koningin waren voorgesteld, wandelde het gezelschap naar het tooneel van de ramp. Eenige bij den brand op den voorgrond getreden personen werden aan H M. voorgesteld, in de eerste plaats de agent van politie Pieronks, die in den on geluksnacht als waker in het Stadhuis deed en, zooals den burgemeester overtuigend is ge bleken, uitnemend zijn plicht deed en den brand onmiddellijk na het uitbreken ontdekte. Voorts werden aan H. M. voorgesteld de Commissaris van politie, de commandant en de onder-com mandant van de beroepsbrand weer, welke laatste een of meer vingers zal moeten missen en de commandant van het vrijwillig corps. Voor al deze personen had H. M., evenals de Prins een vrien delijk woord. Nadat de voorgevel van het gebouw aan de Bree- slagen aangerend en hield zijn paard in op de plek, waar zij haar badmantel had laten af glijden. Hy dacht, dat haar een onge luk wat overkomeD, en zonder aarzelen dreef hy zjjn paard den Oceaan in, in de richting van Honoloeloe. Het paard wat wel dra tot den buik iu het water en begon te zwemmen. Eu zoo kwam het, dat Carmelita opdui kend na een poos zwemmen ander water, plotseling een paard naast zich zag. Een seconde, en de man op 't paard greep haar bjj den arm en bracht de zeemeer min veilig in ondiep water, waar hare voeten het strand raakten. Wat wilt u toch vroeg de schoone zwemster onvriendelijk. De «reddert begon te snap pen, dat hy iets dwaas had ge daan. Wat wilt u herhaalde ijj dringend. Hy lachte. Och, ik zag niemand anders dan n om te vragen, of ik op den goeden weg was naar het Hotel del Coronado, Daar het Hotel duidelijk zicht baar was niet al te ver af, ver waardigde Bjj zich niet, eenig •ntwoprd te Keren» straat was bezichtigd en de Ko ningin tot in het hart der ruines was doorgedrongen, begaf men zich in het huis van prof. Kan, dat tegenover het Stadhuis staat, om daar van de bovenste ver dieping een overzicht te krijgen over de puinhoopen. Daarna wandelde men naar de Vischmarkt en ook hier begaven de Koningin en de Prins zich in het ingestorte perceel. Meermalen moest de Burge meester H.M. tegenhouden, omdat hij geavar voor instorten duchtte. De Koningin was zeer onder den indruk van hetgeen zij ge zien had, doch sprak de hoo uit, dat van de muren nog we veel zou kunnen worden be houden. Of de nog staande muren zouden moeten worden omgehaalc is nog niet positief te zeggen. De Koningin heeft harerzijde steun en medewerking toegezegd. De Burgemeester zeide namens het gemeentebestuur en de bur gerij Haar en den Prins hartelijk dank voor Hunne belangstelling. Hierna nam het hooge gezel schap, waartoe ook de Spaansche gezant behoorde, afscheid. Vrijdag is men onder persoon lijke leiding van den burgemeester begonnen, de kluis, waarin gelds waarden van de gemeente en van enkele particulieren 2 ton aan contanten, een ton aan effecten en nog andere geldswaardige papieren onder de puinhoopen van het Leidsche stadhuis van daan te werken. Door een sterke politiemacht was de omgeving afgezet. Het verkeer door de Breestraat stond geheel stil. Omstreeks 11 uur kwam de kluis bloot, waarna zij door een vertegenwoordiger van Lips' fa brieken werd geopend. Het bleek, dat alle sloten intact waren. De inhoud is geheel onge schonden. Er is slechts weinig water in de kluis gekomen, doch dit heeft geen schade aangericht. De kluis is op een wagen ge plaatst en naar het gebouw der Nederlandsche Bank overge bracht. Ik wilde u heusch geen kwaad doen, damemijn pony en ik zjjn niet al te best op de hoogte met de gewoonten hier en wjj dachten niet anders, ot n was bezig te verdrinken. Begreep u dan niet, dat ik onder water zwom Car melita raapte inmiddels haar badmantel op en wierp dien om baar schouders. Neen, wjj wisten niet dat iemand dat kon doen. Kant u zelt niet onder water zwemmen Neen. In 't laud, vanwaar ik kom, is geen water, ik heb nooit loeren zwemmen. Mijn paard dat van elders komt, heeft 't wel geleerd. U kunt niet zwemmen riep Carmelita ongeloovig. En o waagde u in zoo'n zee be spottelijk Ja, dame, dat dacht ik zelf ook.,,. Wel bedankt voor 't wijzen van den weg naar het hotel. Zij had hem dien nog niet gewezenz(j had ook niet ge» «egd, hoe ridderlijk zjj den man vond, die niet zwemmen koo, maar zonder aarzelen in de bran- *»»K ging, wijl bjj dacht dat er iemeod in |«vaar verkeerde, Stremming van verkeer. Hedelovertocht met veerpont alleen bij dag. Keizersveer: voetpad over het ijs voor voetgangers en wielrijders. Moerdijkveerdienst gestaakt. Zaltbommelovertocht^ voor voetgangers over het ijs. Gorinchem-Sleewijkovertocht voor voetgangers en wielrijders over het ijs. Dordrecht-Zwijndrechtover tocht ook voor auto's. Arnhemovertocht voor alle voertuigen per brugvak. Kuilenburg: overtocht voor alle verkeer. Vreeswijk: overtocht over het ijs voor voetgangers en licht rij- verkeer. Nijmegenovertocht gestremd. Zuilichemverkeer over de rivier. De Waal van Zuilichem op Herwijnen v. v. voor luxe auto's. MaassluisWaterweg is vol drijfijs. Veerboot naar Rozenburg vaart alleen bij hoog water. Tengevolge van het zeer drukke verkeer is er een buitengewoon ernstige stagnatie in den loop der goederentreinen op verschillende baanvakken ontstaan, zoodat men besloot ze maar in te houden. Te Drachten is opgericht de stichting „Invaliden-Zon", welke ten doel heeft lotsverbete ring te brengen voor gebrekkige en hulpbehoevende menschen van alle gezindten. De Stichting bedoelt haar werk zaamheden uit te strekken over het geheele land. Zij zal, ge zien het vele verborgen leed, dat door de invaliden wordt ge leden, een krachtige financiëele actie voeren ten bate van deze ongelukkigen. Tot bestuurderen zijn aange wezen Ds. P. v. d. Veer te Drach ten, Voorzitter, Mr. M. Bosboom te Amsterdam, Secr.- Penn., Mej. Zr. R. Roffel ie Gorredijk, A. de la Fontaine Verweij te Deventer en Dr. B Wartena te Drachten. rfe* secretariaat dat gevestigd is te Amsterdam (C.), Singel 512, zal gaarne inlichtingen verstrekken. Doch eer zij haar trots kon over winnen, was bjj op 't paard ge sprongen en galoppeerde als een echte cowboy. Hij maakte een goed figuur in bet zadel, ondanks zijn rijcostuum naar Engelsehen snit. Eo zijn frem ha(j BJin_ patbiek geklonken Ja, zij vond hem toch wel sympathiek nu het te laat was Na den lunch, dien bet meisje als gewoonlijk gebrnikte in het zaaltje voor kinderen en nurses, bedacht zij, dat ze nog een af ternoon japon bezat. Deze japon was tot voor een week de beste geweest van mevrouw Scett maar toen deze merkte dat haar hevigste concurrente er nel zoo een had, wilde zy er niets meer van weteD en gaf de robe aan baar nnrse. met de aanbeveling, deze te dragen zoo dikwjjls zjj 'inging. Een voorwaarde, waaraan Carmelita zich gaarne onderwierp, want t was een heel tjjne japon en zjj had nog een hoedje, dat er verrukkelijk bij kleedde, wat Carmelita bevestigd werd door een spiegel en door de jaloerscbe blikken van dames die haar pas' seerden. Het meisje trad de deur oit, Wordt vtrvolgd), AXELSCHE IrA A COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1