(hr. Jfat. School Zenditttisjflm. Coöp. Boerenleenbank een nette burgerwoning. Huishoudelijke goederen K«t woonhuis de nieuwste Voorjaarstoffen. Dames TAN EOlf, Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" PUROL Rechtszaken. Verpachting van Tuingronden. verschillende perceelen tuin grond. voor den tfld van 5 jaren, Advertentiën. Nieuwstraat. AXEL I - BRESKENS. Terstond te huur gevraagd Openbare Verkooping. een partijtje Aardappels. REEDS ONTVINGEN WIJ Een prachtcollectie stalen Het nieuwste voor het a.s. Seizoen. Worden gaarne op zicht gezonden, zonder verplichting. SPOEDIG WACHTENDE Atelier voor alle Damesconfectie naar maat. Afdeeling AXEL. de alom bekende Film den man */s en voor de weduwe maximaal 6/i6 eventueel voor kinderen verhoogd tot 10/ls van het loon. De pensioenpremie be draagt tien procent van het loon voor de deelgenooten, terwijl de Maalschappij één procent der loonen en de rente ad 41/» '/o over ten hoogste f300000. jaarlijks zal bijstorten. Het komt ons voor, dat wij het trampersoneel met deze grootsche stichting kunnen gelukwenschen. Nog slechts kort geleden kwam bij deze tram het ministerieel goedgekeurd Ziekenfonds tot stand, waardoor de leden o. m. bij ziekte een heel jaar lang ver zekerd zijn van vol loon. Er wordt bij de Z. V. T. M. blijk baar goed voor het personeel gezorgd. Vóór carnaval. Te Sas van Gent is door een tweetal heeren bij de ingezetenen rondgegaan met een door den commandant der marechaussee verzegelde en gesloten bus, waar in de gezinshoofden schriftelijk hun stem deponeerden, of ze voor of tegen carnaval zijn. Nadat blijkens een bericht in de „Zeeuwsche Koerier" 387 ge zinnen waren bezocht, d. i. de geheele kom, werd door de politie geconstateerd, dat 370 personen voor, 12 tegen en 2 blanco stemden. Door een der rond- gangers is hiervan aan den bur gemeester kennis gegeven. Men achtte dezen maatregel noodig, omdat de geestelijkheid in die gemeente een verzoek aan den burgemeester deed, om geen maskerade toe te staan. De uitslag heeft waarschijnlijk, ook na het debat in den gemeen teraad, den burgemeester tot een beslissing gebracht, want we ver nemen, dat ZEd.Achtbare thans de vergunning heeft verleend. De Waterleiding. Wegens plaatsgebrek moesten we het verslag der journalisten bijeenkomst uitlichten. Loop der bevolking. Gedurende de maand Januari zijn in de gemeente Axel Ingekomen: Gijsbregt van Bendegem, koop man, Stationstraat G 10 van Haarlem. Johannes Jan Verlinde, timmer man, Noordstr. B 23 van Bruinisse. René Augs. Polfliet, bankwer ker, Drieschouwen A 40 van Hontenisse. Petrus M. Dieleman, zonder beroep, Kanaalkade A 54 van Frankrijk. Pieter Riemens, arbeider, Steen ovens M 44 van Canada. Vertrokken: Dirk Faas, arbeider, Buitenweg H 39 naar Rotterdam. Anna Scheele, zonder beroep, Pouckenpolder M 8 naar Voor burg. Adriaan Hamelink, fabr.arbei- der, Julianastraat E 141 naar Eindhoven. Jan Hamelink, fabr.arbeider, Magrette N 61 naar Eindhoven. Neeltje Witte, dienstbode, Spui N 80 naar Hoek. Frederik H. Lensen, timmer man, Julianastraat E 154 naar Waddinxveen. Suzanna A. den Hamer, dienst bode, Capellepolder M 26 naar Zaamslag. Anna Janna Dieleman, onder wijzeres, Kanaalkade A 54 naar Ambt. Hardenberg. Dominicus de Feijter, fabr. arbeider, Schapenbout O 35 naar Eindhoven. Jan Fr. de Roos en gezin, ar beider, Kijkuit L la naar St. Jansteen. Santina M. Wijna, dienstbode, Walstraat C 15b naar Amsten- rade. Cornells Ruijtenburg, bakker Magrette N 42 naar Velsen. Krijn Cornelis Witte, fabr.ar beider, Spui N 80 naar Eind hoven. Levina Kempe, dienstbode, Rondeputten M 59 naar Bergen pp Zoom» DRAISMAwanVALKENBUKG'S LEVER Predikbeurten te Axel. Zondag 10 Februari 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97s ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk Voor den Politierechter te Middelburg werden de volgende zaken behandeld P. J. v. L 26 j., voerman te Hontenisse, werd beklaagd, dat hij Jud. Vleeskens heeft gestompt en op den grond gegooid. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. A. T., 18 j., zonder beroep te Watervliet (B.), werd ten laste gelegd dat hij te Philippine heeft weggenomen 2 zakken tarwe, toebehoorende aan D. Temmer man. Uitspraak 25 boete ot 25 dagen hecht. J. A. v. V., 18 j., werkman te Clioge, werd verdacht dat hy Joh. van den Berghe geweld dadig heeft geslagen. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. D. d. R., 31 j., leurder te Clinge, werd ten laste gelegd, dat hy veldwachter de Block, die daar dienst deed, heeft be- leedigd. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hecht. R. G., huisvr. van F. M., oud 63 j., zonder beroep te Clinge, werd verdacht, dat zy Anna Delien heeft beleedigd. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. P. J. V., oud 55 j., metselaar te Clinge, werd beklaagd, dat hy in de woning van P. A. Hageman aan den last van den bewoner of van den veldwach ter de Block, om de woning te verlaten, niet aanstonds heeft voldaan. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hecht. Bij de Arondissements- Rechtbank te Middelburg werden in bet jaar 1928 achthonderd en tien strafvonnissen uitge sproken en 38 personen failliet verklaard. Voor 1927 waren die getallen resp. 842 en 69. Gemengd Nieuws. Mej. F. Pijper, een dienst meisje te Winschoten won dez«m winter met hardrijden reeds ruim 600. In een logement te Amster dam heeft zich een drama af gespeeld. Twee mannen zyn daar des middags op een kamer aan het drinken van spiritus geraakt, werden beiden stom dronken en hebben toen ruzie gekregen. Op het gerucht van de ruzie snelde de logement houder naar boven en vond beide mannen op de tweede verdieping in de gang. De jong ste, een man van 34 jaar, was dood. De ander, een gepension- neerd koloniaal, lag boven op het lyk. De politie heeft den koloniaal meegenomen en bet lyk naar het gasthuis laten ver voeren. Uiterlyk waren geen teekenen van geweld te bespeu ren. Uitgemaakt moet nu wor den of de man is overleden ten gevolge van overmatig drankge bruik of door den twist. Nieuwe koude. Uit Rusland drijven opnieuw koude luchtstroonten naar Duit- schland, zoodat de temperatuur ten Oosten vau de Elbe weer belangrijk gedaald ia» Gister- moTgoD was de tempe*a'uur te Berlijn 11 graden onder nul. Tengevolge van de even tevoren ingetreden verhooging der tem peratuur is vooral in het Zuid- Oosten van Duitschland het temperatuursverschil groot. Edison van Fraude verdacht. De eerste woorden, gesproken door de eerste phonograat, waren die van een slaapliedje van wereldvermaardheid. Nadat het model klaar was, deed de uitvinder, Edison, een dun vel bladtin rond den cilin der. Daarop begon hij de handle van de drijfas rond te draaien, terwyl hy tegelijkertijd met een luide stem het bekene versje „Marv had a little lamb" op zei. Vervolgens draaide hij de drijfas terug naar het beginpunt, en Edison was zelf verrast zijn eigen stem uit de machine te hooren komen, die het klassieke avontuur van Mary en haar lamb herhaalde. Het resultaat was zoo frappant, dat vele men- schen Edison van Fraude ver dachten en vol hielden, dat er gens in de kamer een buikspre ker was. Onder die spotters was ook een bisschop van de Methodist Episcopale kerk. Om zich te overtuigen, dat de ma chine echt was, sprak hy in den opnemer zoo vlug mogelyk een lange collectie van eigen namen uit den Bijbel. Toen deze correct herhaald werden door de machine, was hij over tuigd, dat er geen bedrog in bet spel was, omdat er niemand anders in het land was, die de uitgezochte namen met gelyke snelheid na kon zeggen. Pijnlijke Kloven Burgerlijke Stand. Van 1—31 Januari 1929. ZAAMSLAG. Huwelijks.-aang. 17. Jan Wieland (van Axel), 25 j., jm. en Klasina Pieternella van Sweeden, 25 j„ jd. Huwelijks-voltr. 31. Jan Wieland (van Axel), 25 j., jm. en Klasina Pieternella van Sweeden, 25 j., jd. Geboorten. 21. Jacomina Cornelia, d. van Cornelis Abraham Dees en Cornelia Janna Dieleman. 25. Michiel Fr. Jan, z. van Jan Maarten de Pooter en Catharina Bakker. Overlijden. 3. Cornelis Abraham Dees, 5 d., z. van Jan Abraham en Janna Suzanna Dieleman. Johannes Dieleman, 15 j., z. van Jacobus en Tanneke de Visser. 10. Jjhannes Adriaan van Breen, 81 j., z. van Adri aan en Adriana van Dixhoorn. 21. Adriaan Dees, 23 d., z. van Jan Abra ham en Janna Suzanna Dieleman. 25. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. gesl. van Jacob van de Wege en Pleuntje de Bruijne. 26 Daniël Riemens, 79 j., echtg. van Magdalena Jansen. ZUIDDORPE. Huwelijks-aang. 23. Aimé August de Clercq, 23 j., jm. en Leontina Nathalia v. Overloop. 24 j., jd. Huwelijks-voltr. 16 Emilius Ludo- vicus Johannes de Boij, 27 j., jm. en Augusta Maria Stephania Baeijens, 24 j., jd. Geboorten. 17. Frieda Alida, d. van Ernest Joseph de Groene en Sidonie Coralia Audenaert. Overlijden. 7. Cecilia Wauters, 85 j., wed. van Eduardus Audenaert. 8. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouw. gesl. van Leonardus Maria de Jaeger en Margaretha Maria Gijsel. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Dinsdag den 12 Februari 1929, des voormiddags ten 10 nre ten Raadhuize, zullen verpachten gelegen aan de Wilhelminastraat, Julianastraat en aan den Bewesten- Buitenweg en omgeving. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter inzage, terwijl de Gemeente-Opzichter op verzoek nadere Inlichtingen zal verstrek ken, V Op 11 Februari a s. hopen onze geliefde Ouders P. J. SCHELLEMAN S. J. BEGIJN hun 25-jarige echtTereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang mogen gespaard blijven, is de wensch van hunne dankbare Kinderen. MARIA. MADELEINE. VALERIE. RICHARD. N.B. De zaak zal dien dag gesloten zijn. Ouders, die met 1 April a.s. hun kinderen wenschen te laten Inschreven, worden verzocht hiervan aangifte te doen vóór of op 16 Februari a.s. bij het Hoofd der School, A. COUMOU. Allen, die nog kaarten willen voor de Zendingsfilm MELAWAN GELAP, gelieven die spoedig aan te vragen, daar reeds vele kaarten verkocht zijn, en de commissie de tweede avond vermoedelijk zal laten vervallen. Namens de commissie, P. A. WONDERGEM. STEENKOLEN. Wordt verwacht een lading beste Belgische en Duitsche stuk- en kachelbolen aan den prijs van f14,50 per 1000 K.G., afgehaald aan het station te Kijkuit. Wordt op bestelling ook thuisgebracht. Zij, die hunne bestelling op geven, krijgen bericht van aan komst der wagons. Aanbevelend, c. wiemes-haak, Axel-Fort. Kolenhandel. Zondagmiddag om 2 uur (Competitie Z. V. B.) TJ3R NEUZEN. Afgehaald kunnen worden de boekjes i Loopende rekening nos I t/m 400, Spaarbank nos. I t/m 800, mits ingeleverd vóór of op 8 Februari. Zij, die hun boekje nog niet hebben ingeleverd, worden drin gend verzocht dit alsnog per omgaande te doen, in het belang van een goede controle van het Bestuur op de administratie. Men gelieve erop te letten dat de boekjes voor gezien moeten zijn geteekend door het Accoun tantskantoor Joh. J. Moret, Den Haag. Terneuzen, 8 Febr. 1929. De Kassier, L. CH. WABEKE. Brieven met opgaaf van huur prijs onder letter „N" aan het Bureau van dit blad. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van PE TRUS CARPENTIER de Erven van wijlen zijn echtgenoote, aan het hierna gemeld woonhuis, op DINSDAG 19 FEBRUARI 1929, des namiddags 1 aur verkoopen alstafels, stoelen, kas ten, bedden met toebe- hooren. potten en pannen, glas-, geleierd en aarde werk, kruiwagen, bascule, ladder, schoppen rieken, en Betaling contant. Onmiddellijk daarna, in het café van de Kinderen De Vleesch- ouwer te Koewacht, 't Zand, krachtens verleend rechterlijk be vel met schuur, erf en tuin te Koewacht, nabij Nieuwe Molen, kadaster sectie D no. 1203, groot 6 Aren. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalen: uiterlijk 16 Maart a.s. enz enz AANBEVELEND, Op Vrijdag 8 Februari zal des avonds om 7 uur op de bovenzaal van den heer H. DIELEMAN-KOOLE van den Vrijheidsbond worden vertoond. Waar deze film overal veel belangstelling trok, verwachten we ook hier een druk bezoek en is het daarom wenschelijk zich tijdig van een goede plaats te verzekeren. Gratis toegang. Besproken plaats 10 cent HET BESTUUR, LEEUWARDEN verzacht en geneest men met Pijnlijke EN

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3