Binnenland. Bli Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis dat volgens officieele opgave den regenval te gering is om te St. Jansteen per dag blijvend 4 3 rnillioen liter water te kun nen onttrekken zonder de gron den in die gemeente voor den landbouw zoo goed als geheel waardeloos te maken. dat daarom met zekerheid mag worden verwacht, dat de exploi tatie der waterleiding te St. Jan steen in alle opzichten op een fiasco en tengevolge daarvan op een financieel bankroet moet uit- loopen dat volgens art. 51 van het Wetboek van Koophandel, de vennootschap haren aanvang niet zal kunnen nemen voor en aleer er tien ten honderd van het maatschappelijk kapitaal gestort zij dat hieruit volgt dat, wanneer er nog geen storting van lOpCt. van het maatschappelijk kapitaal heeft plaats gevonden, er geen aanvang is, dus ook feitelijk geen bestuur, maar alleen een comité en dus niemand het recht heeft om voor de gemeenten aandeelhouders eenig ambt uit te oefenen dat destijds op eene algemeene vergadering aan de afgevaardig den der gemeenten aandeelhou ders op een daaromtrent betrek king hebbende gestelde vraag is verzekerd, dat bij eene voldoende meerderheid de Naaml. Vennoot schap kan worden ontbonden dat bekend mag worden ge acht, dat het gros der bewoners der gemeenten absoluut gekant zijn tegen de voorgenomen wa terleiding dat weliswaar destijds tal van raadsleden voor de waterleiding hunne stem hebben uitgebracht, doch zulks te wijten was aan het feit, dat volgens toen ver strekte of verkregen inlichtingen en door verzuim om voldoende inzage te nemen van de offi- cieele stukken, zij in de meening verkeerden dat de waterleiding voor de betrokken gemeenten zoo goed als niets zou kosten, en de belasting of hoofdelijken omslag ook niet verhoogd zou moeten worden, besluit: Om voortaan alle inlichtingen, adviezen en andere stukken be- tfeffende de onderhavige water leiding welke aan hen ter ken nisgeving om bericht of raad of anderszins worden toegezon den, zonder meer voor kennis geving aan te nemen. b. om hare volle medewer king te verleenen om in overleg met andere betrokken gemeenten zoo spoedig doenlijk de N.V. Z. VI. Waterleiding Maatschappij te doen ontbinden c. Wijzen in deze als ge machtigde en als plaatsvervanger aan, twee raadsleden-tegenstan ders met opdracht om met andere betrokken gemeenten of wel met een of meer gemachtigden dier gemeenten in overleg te treden om te zanten met hen te zorgen dat de ontbinding der voormelde vennootschap zoo spoedig moge lijk en in elk geval binnen af- zienbaren tijd tot stand komt of een feit wordt d. Om wanneer een of meer dere gemeenten-aandeelhouders tot het bijwonen van een door de commissarissen uitgeschreven algemeene vergadering van ge meenten-aandeelhouders worden uitgenoodigd voor het bezoeken daarvan zonder uitzondering al leen in aanmerking te doen komen de gemachtigde of diens plaatsvervanger hiervoren be doeld n.l. -raadsleden tegenstan ders- en uitsluitend met een bin dend mandaat, hetwelk in dien zin moet worden opgevat, dat hij alleen voor een voorstel of motie zijn stem mag uitbrengen wanneer zulks beoogt om de N.V. voornoemd, zoo spoedig mogelijk te ontbinden of te doen ontbinden. St. Jansteen Koewacht AxelGraauw, Boschkapelle en Hengstdijk. Januari 1929. 't Welk doende, (get.) A. van den Branden, raadslid te St. JansteenC. Ha- merlinck en C. J. M. van Doese jaar, raadsleden te Koewacht; Ch. G. Claesssns en A. Th. 't Gilde, raadsleden te AxelJ. Fer- ket en H. Vergouwen, raadsleden te St. Jansteen P. L. Mangnus, raadslid te Boschkapelle; A. G. van Hyfte en P. van Heese, raadsleden te HengstdijkC. P. Staal, raadslid te Graauw. In het praeadvies van Burg. en Weth. wordt erop gewezen, dat het doel van dit adres is om thans te besluiten, om in over leg met andere betrokken ge meenten zoo spoedig doenlijk de N.V. „Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding - Maatschappij" te doen ontbinden. In 1927 is met instemming van de algemeene vergadering van aandeelhouders de bekende Com missie van 50 heeren ingesteld, waarvan de drie eerst onderge- teekenden van het verzoek voor deze spoedeischende vergadering ook zitting hadden. Thans is het rapport van die commissie door de commissaris sen met hun aanteekeningen den aandeelhouders voorgelegd, om hierover den 14 Februari a s. met hen te vergaderen. Aangezien na die vergadering eerst de vertegenwoordiger zijn rapport aan den Raad kan uit brengen, in welk stadium de plannen voor een waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen verkeeren, betreuren wij het, dat door het houden van deze vergadering en het nemen van een besluit hoe dit ook zal vallen op de zaak wordt vooruitgeloopen en een ontijdig besluit het re sultaat zal zijn. Het college van B. en W. stelt daarom voor, dit adres aan te houden, totdat de vergadering van de aandeelhouders heeft plaats gehad, die in den loop van deze maand zal gehouden worden. De Voorz. geeft nu het woord aan dhr. Claessens als eerste onderteekenaar, van het verzoek, doch deze ziet voorloopig van het woord af en wenscht eerst te hooren, wat anderen ervan zeggen. Dhr. Dieleman vraagt dan het woord en verklaart, dat het pre advies niet getuigt van vastheid in lijn. B. en W. zeggen daarin te betreuren, dat door een ontij dige behandeling een ontijdig besluit zou kunnen genomen worden en dit nu, zegt spr., be rust op een misverstand of op het niet overzien der situatie, waarin de gemeente Axel thans verkeert, want wij loopen de zaak niet vooruit, maar zijn al anderhalf jaar ten achter geraakt. De omstandigheden, waaronder het laatste besluit aangaande de waterleiding genomen is, zijn voor Axel nog precies dezelfde. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met zijn vijf aangesloten gemeen ten ligt nog op dezelfde plaats. Ook Oost Z.-Vl. is nog niet naar het Belgenland veihuisd en onze eigen gemeente Axel denkt er nog niet over zich te laten inlijven bij een naburige gemeente. De zelfde motieven tegen deze water leidingplannen van toen zijn ook nu nog van kracht. Mijnheer de Voorzitter, toen in de vergadering van den gemeen teraad van Axel, gehouden op Donderdag 25 Augustus 1927, het verzoek van leden van den gemeenteraad van Terneuzen tot ontbinding der N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding - Maat schappij aan de orde kwam, is na lange en breede bespreking een voorstel van B. en W. van Axel met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Alleen de heeren Kruysse en Van Dixhoorn stem den tegen. Het kan zijn nut hebben, M. d. V., nog even het voorstel van B. en W. met de toelichting in herinnering te brengen. Het luidt aldus „B. en W. stellen voor „aan ontbinding dierMaatschappij „mede te werken. Het college „doet zulks niet direct op grond „van de te hooge tarieven, doch „voornamelijk omdat het plan „voor de 20 gemeenten te duur „komt, omdat slechts enkele ge beenten in Westelijk-Zeeuwsch- „Vlaanderen tot aansluiting heb- „ben besloten, waardoor de ge» „meente Axel en het overige deel „van dit gewest, tijdens de steeds „meer en meer tot uitingkomende „malaise en slechten financiëelen „toestand, te zwaar wordt belast, „terwille van de gemeenten in „het Westen. Het college is niet „tegen waterleiding, doch de tijd „is thans minder geschikt." Op dat standpunt stond destijds het college van B. en W. en een zeer groote raadsmeerderheid. Ook ik, M. d. V., heb in die zelfde vergadering evenals ande ren mijn bezwaren breed naar voren gebracht. Zie de notulen van 25 Aug. '27, en thans, M. d. V., sta ik nog op het standpunt dat de noodzakelijkheid eener waterleiding in Zeeuwsch-Vlaan deren noch uit hygiënisch oog punt, noch uit industriëel oog punt, noch uit het oogpunt van waternood te bewijzen valt, en zelfs niet aanwezig is. Maar ik heb mij voorgenomen, M. d. V., om mij thans over die zijde van het waterleidingsvraag- stuk niet verder uit te laten, aan gezien anderen van mijn collega's deze taak wel op zich zullen nemen. En op gevaar af van te worden beschuldigd van achter lijkheid, wil ik toch wel mee- deelen, dat de verplichte aan sluiting mijn allergrootste grief is, waar voor mij gerust dit wa terleidingsplan mee mag vallen. Alleen de bloote mededeeling van den raad van Commissarissen, dat om financiëele redenen de verplichte aansluiting niet kan vervallen, bewijst dadelijk, hoe weinig populair deze waterleiding is. Ze leeft alleen in het brein van menschen meestal van buiten Zeeuwsch-Vlaanderen, die met het Zeeuwsch-Vlaamsch volks karakter niet op de hoogte zijn en die zich niet ontzien om ter- wille van den enkeling een heele streek te dwingen tot aansluiting. Want, M d. V., de overheid mist ten eenenmale het recht om drin gend op te treden in het alge meen, want naar de ordeningen die de Souvereine Schepper zelf aan het leven stelt, weten we toch dat de overheid er is om der zonde wil, dat ze er is om het leven der onderdanen te be schermen en het samenleven on derling mogelijk te maken, of wilt ge, M. d. V., opdat we een stil en gerust leven zouden leiden (Art. 36 Ned. Geloofsbelijdenis) en, omdat de menschen door den haat elkander niet zouden ver nietigen. Er zijn, M. d. V., nu eenmaal sfeeren en kringen in het leven, waar een Souvereiniteit heerscht, die niet aan de overheid haar ontstaan dankt, maar die onmiddellijk van God is afgeleid. Men denkt slechts aan het gezin. De overheid is er dus om het gezin, en niet het gezin om de overheid en wij handhaven de pretentie, dat de overheid van het gezin af blijve, tenzij dan, wanneer er van geen gezin meer sprake zijn kan. Derhalve niet dringend maar beschermend zal de overheid optreden. Zorg nu voor de gezondheid is ons dus niet'vreemd. Wij ver vallen echter niet tot de zenuw achtige vrees en overdreven zorg, die velen hebben getoond ten opzichte van de bacillenvrees en andere hygiënische exessen. In verstandige verzorging en rein heid gaan we mee voorop en we hebben daarin niet alleen een eigen roeping, maar'ook de Overheid heeft een roeping om te zorgen, dat ze goede maat regelen treft inzake de hygiëne. Die roeping der Overheid grondt zich hierop, dat de burgers met elkander in aanraking komen en dat de handelingen van den cenen burger zijn onzedelijkheid, zijn roekeloosheid enz. geen ge vaar kunnen zijn voor de gezond- geid en het leven van den ande ren burger. De overheid wake dus alleen op het groote publie ke terrein, waar het onderlinge verkeer plaats heeft, hiertegen, dat de een den ander door zijn spotten met alle gezondheids wetten niet benadeelt. Zonder noodzaak dringe de Over heid echter niemand tot aanslui ting bij de waterleiding en zij meene werkelijk niet, dat ze niets heeft te ontzien, want dan leert de historie ons, dat het verantWQordeltjkheldsbesefbeden- kelijk gaat verslappen en wor den we gedreven naar de moderne Staatsidee, die inzonderheid op het Christelijke volksdeel funest werkt. En onomwonden, M. d. V., durf ik het hier uitspreken, dat ik in de verplichte aan sluiting zonder noodzaak zie een openbaring van de revolutionaire Staatsgedachte, waar ik als Chris ten toe geroepen ben tegen te strijden, met alle mij ten dienste staande geoorloofde middelen. De overheid toch, M d. V., moet voor handelen een rechts grond hebben en juist die mist zij ten eenenmale. Indien vast stond, dat het drink- en spoel water hier schadelijk was voor de gezondheid, en de statistie ken en de medici onomstootelijk aantoonden, dat het sterftecijfer als gevolg daarvan hooger was dan elders, waar men waterlei ding heeft, dan had de overheid het recht en tevens rechtsgrond om tot goede drinkwatervoor ziening over te gaan. Maar, M. d. V., nu de overheid dat alles- mist en er geen enkele grond (dan alleen financieele) aanwezig is, ja zelfs door medici gezegd wordt, dat Zeeuwsch-Vlaanderen gunstig afsteekt bij andere deelen van ons vaderland, waar de waterleiding wel is, daar is het voor mij onverklaarbaar, dat een Christen, die zijn roeping ver staat, mee kan werken aan de dwingelandij van de verplichte aansluiting. Bovendien, M. d. V., de con- sekwentie van dit optreden der overheid leidt er noodwendig toe, dat de overheid steeds meer naar zich toe trekt en de dwang nog steeds grooter afmetingen gaat aannemen. Wat is er op haar standpunt tegen om in Z. Vlaanderen een groote centrale bakkerij te plaatsen en om ons te dwingen daar ons brood te koopen, even zoo met onze kleederen en al onze levensbe hoeften En als we dan nog niet in Rusland zijn aangeland zijn we er toch zeker niet ver meer vandaan Daarom, M. d. V., hoop ik van heeler harte, dat het Zeeuwsch-Vlaamsche volk verschoond mag blijven voor deze dwinglandij evenals op Zuid-Beveland, want de verplichte aansluiting ligt op hetzelfde ter rein als de vaccinedwang en de leerplichtdwang, waartegen onze vooraanstaande mannen altijd te velde zijn getrokken, en dit nog doen, waar het hun te pas komt. En wij, hunne volgelingen, mogen en kunnen niet anders dan in hunne voetsporen wandelen en daardoor tijdig trachten te voor komen dat de burgerij van Axel in haar geheel, (behalve degeren, die 40 M. van de buisleiding af wonen) verplicht worden hunne regenbakken en pompen te plaat sen in het museum van oudheid en mee te helpen dragen de nieuwe lasten dezer waterleiding, die louter en alleen om finan ciëele redenen ons worden op gelegd en waar misschien 80 pCt. van de bevolking niet van ge diend is. En daarom, M. d. V., zou ik willen voorstellen, dat de Raad zijn besluit van 25 Augus- t s 1927 handhaaft. (Wordt vervolgd). Nienwe wetsontwerpen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot her ziening der curateele bepaalde lijk met het oog op drankzuch tigen en een wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling van het Staatstoezicht op krank zinnigen en aanvulling van art 39 der Armenwet. Ingezonden Mededeelingen Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siróop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten» AXEL, 8 Februari 1929. Zal het dooien of vriezen, is de vraag waarmede de liefheb bers van de ijssport voor het te bed gaan nog even de lucht inkijken. En daar is reden toe, want wetend, dat daar een mooie ijsbaan ligt, die als het maar een beetje vriezend is en het ijs geen water wordt, een prachtige gele genheid schenkt om op de dunne ijzers naar hartelust te zwieren, is het vervelend zoo nu en dan een regenbui te zien opkomen, Zoo werd Maandag vol moed door de welwillendheid van het gemeentebestuur de motorspuit afgestaan om de baan nog eens extra onder water te zetten, ten einde den volgenden morgen een mooie spiegelgladde baan te hebben, met het resultaat, dat den anderen dag de plassen op de straten stonden Beschrijf nu zoo'n teleurstel ling, evenals die der vorige week, toen in de etalage van den penningmeester der V.V.V. een prachtige zilveren wisselbe ker prijkte als geschenk voor den Zeeuwsch-Vlaamschen kam pioen en nog niet de wedstrijd was beraamd of dooiweder deed de plannen in duigen vallen. Maar de „IJsclub" geeft den moed niet op en opnieuw is men aan 't werk getogen en wordt thans weer tegen aanst. Maandag een ijsfeest voorbereid, naar we hopen met veel sncces. Vanmiddag werd omgeroepen, dat de banen toegankelijk zijn voor de leden en tegen een klein entree voor het publiek. „Oefening kweekt Kunst.'' Het was een goede gedachte van deze vereeniging om de uit voering van Kerstdag nog eens over te doen, want door de over volle zaal van meer danslustige dan wel kunstlievende bezoekers kwam het spel niet tot zijn recht. Woensdagavond was dat beter en waar de eerste uitvoe ring goed gespeeld werd, was dit niet minder nu de aandacht onverdeeld was en geen woord verloren ging. Jan, Klaas en Frans blonken uit in het hoofdnummer en ook Lize toonde zich een goede vertolkster. De overige nummers beston- deu in kluchtspel waarbij vooral Manke Nelis veel succes oogstte. Het was een goed geslaagde avond, zoowel wat het aantal bezoekers als het amusement betreft. Doordat een kleedje uit gleed, dat op de aangevroren steenen lag, kwam Woensdag alhier een vrouw te vallen en brak haar been. Vrijdag werd brand ontdekt in de schuur op de hofstede van. den landbouwer Jac van Laare - de Maat in den Hoog landpolder, gemeente Ossenisse. De schuur met inhoud, wagen huis en een bijschuur zijn een prooi der vlammen geworden. Behalve de geborgen oogst werd de inventaris door de vlammen verteerd en ook 25 balen kunst mest. Voorts kwamen 6 varkens in de vlammen om. Het is ge lukt de paarden en koeien nog tijdig uit de brandende schuur te halen. Door mej. M. F. Wieland, onderwijzeres aan de openbare school te Othene, is wegens voorgenomen huwelijk tegen 1 Mei a.s. ontslag aangevraagd. Pensioenfonds Z, Y. T. M. en B. H W. Voor het vaste personeel der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij en Stoomtram Hulst- Walsoorden is met ingang van 1 Maart a.s. een Pensioenfonds gesticht. Het reglement is reeds door den Minister van Waterstaat goedgekeurd en zal een dezer dagen aan het personeel worden uitgereikt. Dit fonds zorgt zoo wel voor de pensioenen van weduwen en weezen als voor dat van de mannen, Voor het per soneel, dat thans in dienst is, gelden de pensioenrechten terug werkende tot den datum van in diensttreding. Bij vollen dienst» tijd bedraagt het pensioen voor

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2