Ieder het zijne. ÈMm '.J2* Nieuws- en Advertentieblad i pi voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 89. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. FEUILLETON. A -A Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Spoedeischende zitting van 7 Febr. 1929. Aanwezig de heeren M. J. Oggel, A. E. C. Kruysse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, A. Th. 't Gilde, Ch. G. Claessens, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Afwezig wegens ziekte de heer Ph. J. van Dixhoorn. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. De Voorzitter opent om 10 uur de vergadering met gebed en spreekt hierna de volgende ope ningsrede uit Mijne Heeren, Nu dit de eerste vergadering van Uwen Raad is in 1929, wil ik gaarne van deze geboden ge legenheid gebruik maken om U, heeren Raadsleden en Wethou ders en den Secretaris, ieder met zijn gezin een gelukkig jaar toe te wenschen. Wanneer wij nu onze gedach ten terug laten gaan naar het afgeloopen jaar, dan meen ik dat het jaar 1928 voor Axel over het algemeen een goed en gunstig jaar is geweest Met groote voldoening kunnen wij dan constateeren, dat de landbouw, het hoofdbestaan van de Axelsche bevolking, gunstig afteekent met die der vorige jaren Ook het vlasbedrijf was dit jaar goed, zoowel voor den land bouwer als voor den handelaar. Over het algemeen is de eco nomische toestand van onze ge meente goed te noemen. Ook wat de gezondheidstoestand be treft. Besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Waren er in den winter 27/ 28 vele werkloozen en moest door de commissie van steun toen aan uitkeering een groot bedrag worden uitgegeven, thans wijst een en ander erop, dat den winter 28/29 een niet zoo'n groot bedrag noodig zal zijn. Een van de onmiddellijke oor- (Duitsche vertaling). 8) Nu brak er een periode van teleurstellingen aan voor Felix, die zieh al een ryk man waande. Juist de groote waarde van deze opvallend-groote en kost bare steenen het ongewone slijp sel beletten hem van zy'n buit gebruik te maken juist dat zeldzame dreigde hem overal te zullen verraden. Langzamerhand werd het Felix duidelijk dat hy er niet zonder groot gevaar voor ontdekking in slagen zou de steenen in Europa aan den man te brengen. Hy vatte het plan op naar Amerika te gaan en stelde zijn toenmalige verlooide voor mee te gaan. Noodgedwon gen vertelde hij haar toen ze geen ooren naar zijn plan had wat hy gedaan had en welk vermogen hy in handen had. Hij hoopte dat de glans van den rijkdom haar wel verblinden bou. Maar hij had misgerekend. Vol afschuw wendde ay zich van af. zaken mag wel gezocht worden in de uitbreiding der cókesfa- briek te Sluiskil, aan welke fabriek een 60-tal menschen uit Axel zijn tewerk gesteld. En waar thans bij het gemeen tebestuur de aanvrage is ingeko men tot het stichten van eene groote ammoniakfabriek op Axelsch grondgebied, meen ik, dat dit ongetwijfeld den werk loozen ten goede zal komen. De finantieele toestand der ge meente is goed te noemen. Al was de gemeentebelasting in 1928 abnormaal hoog in vergelijk met vorige jaren, thans kan vrijwel met zekerheid gezegd worden, dat de Gemeentebelasting 1929-30 aanmerkelijk lager zal zijn. Ook is op de begrooting f 14000.minder geraamd aan gemeentelijke belasting dan het vorige jaar. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1929 5849 zielen, t.w. 2941 m. 2908 vr. alzoo eene vermeerdering van 23 personen. Geboren werden 105 kinderen overleden zijn 34 personen. Hier wil ik uitdrukkelijk op wijzen, dat het sterftecijfer bijzonder laag is geweestdaarentegen het ver trek abnormaal hoog is te noe men wat zijne oorzaak in hoofd zaak vond door verhuizing van gezinnen naar de gemeente Eind hoven. Er werden 46 Huwelijken ge sloten. Mijne heeren, mijn uitdrukke lijke wensch is, dat wij allen zooals wij hier aanwezig zijn eendrachtelijk de belangen van de aan onze zorgen toever trouwde groote gemeente, op een goede wijze zullen mogen die nen en dat God ons werk in ruime mate zal zegenen. Dhr. Oggel zegt dat hij door afwezigheid van dhr. van Dix hoorn thans het oudste raadslid is en wil daarom namens zijn collega's den Voorzitter danken voor de uitgesproken wenschen. Ook spr. hoopt, dat de econo mische toestand in onze gemeente verbeteren mag en verschillende factoren daartoe zullen mogen Uw vrouw had sedert niets meer van hem gehoord. Ze had U intussctaen leeren kennen en was met U getrouwd. Maar op een keer, krygt se, terwijl U weg bent, bezoek van haar vroe- geren verloofde, die op een of andere manier achter haar adres is gekomen. Hij vertelde haar dat hij vreesde dat ze hem op het spoor waren. Voor die vrees was geen werkelijke grond, maar by was zenuwachtig, zoo als méér by menschen met een slecht geweten, en vraagt haar of ze het collier voor hem wil bewaren tot een gunstiger tijd. Verontwaardigd weigert zij. Wat moet haar man daar wel van denken? Maar daar weet hy wel wat op: als marskramer vermomd zal hy daar in tegen woordigheid van haar man het collier als nagemaakt verkoopen. Hetzij uit medelijden, hetzij uit vergeeflijke vrouwelijke ydel- heid om zulk een prachtig collier te bezitten, al is het ook maar tijdelijk is zij voor zjjn aanhou den gezwicht en gaf eindelijk toe. Kort daarna ziet Felix in de bioscoop in het filmjournaal bij de vertooning van de aankomst van Sven Hedin een figuur, waarvan het sien ham buiten medewerken. Hij hoopt dat de Burgemeester en de raadsleden zullen samenwerken tot heil van de gemeente en werkzaam zullen zijn tot welzijn van de ingezetenen. Hierna deelt de Voorz. mede, dat een verzoek is ingekomen van de h.h. Claessens, 't Gilde, Die leman en van de Bilt om een spoedeischende vergadering te houden, ten einde een adres in behandeling te nemen, dat van verschillende raadsleden van meerdere gemeenten is ingeko men, aangaande de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Maat schappij. Dit adres luidt aldus Den Heeren Raadsleden of den Raad der Gemeente Axel. Ondergeteekenden, allen Ge meenteraadsleden, hebben de eer, U, ook namens M. v. d. Wielen, raadslid te BoschkapelleC. D. Smet, raadslid te Clinge A. v. Damme, R. A. Vereecken, A. Bal en Th C. Vereecken, raadsleden te OssenisseL. Verdurmen en J. Apers, raadsleden te Overslag en A. Th. d'Hert en P. L. v. Damme te Zuiddorpe, raadslid op grond van een met alge- meene stemmen genomen besluit op een door hen op Dinsdag 8 dezer te Hulst gehouden verga dering, te verzoeken door den Raad uwer Gemeente op de eerst komende raadsvergadering het navolgende besluit op de daarbij genoemde gronden te willen nemen De Raad der Gemeente, Overwegende dat de buitengewone ongun stige ligging van Zeeuwsch Vlaan deren, geknepen tusschen de Belgische grens en de Wester- schelde, geheel bestaande uit gemeenten met een geringe be volking waarvan er slechts 20 van de 35 zijn aangesloten of te zamen de N.V. de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Mij. vor men, en die alle bestaan uit dorpen, gehuchten, buurten, vlek ken en uitgestrekte polders, ten gevolge waarvan het buizennet van iedere gemeente afzonderlijk zichzelf van angst maaktGravin Aokerström op het Lehrter Sta tion in Berlijn 1 Zyn eerste ge dachte is natuurlijk Haar aan wezigheid staat in verband met het collier en met hemzelf Alles is verloren 1 Hy wil zyn vroegere verloofde een wenk geven, een waarschu wing. Zy heeft het collier in haar bezit, men zal haar voor medeplichtig houden, maar door dat U door uw drukke werkzaam heden acht dagen lang vrywel de deur niet uitgaat,, is het hem niet mogelyk met haar te praten. Eindelyk komt hy op een idee en brengthet boek I »Het boek?*, vroeg Michaëlis in de grootste spanning. »Ja het modetijdschrift. Kijkt U eens ging Herbert Porter voort, terwijl hy het boek uit zijn binnenzak haalde. Hy deed een sigarenaansteker ontvlammen en hield het boek boven de vlam. Langzaam ging het open. >Kykt U nu naar de nummers van de bladzijden I* De beeldhouwer boog zich over het tijdschrift, waaruit een lichte gryze damp scheen op te stijgen. »Het zijn de bladzijden 80 en 81, Bei hjj bijna ademloos. veel te groote afmetingen zal moeten hebben dat de aangesloten gemeenten en gemeentjes veel te ver uiteen zijn gelegen en als voorbeeld daarvan worden genoemd Nieuw Namen (Clinge), Ossenisse, Over slag, Sas van Gent, IJzendijke, Biervliet, Breskens, Oostburg, Waterlandkerkje en Sluis; dat een en ander tot gevolg moet hebben, dat het buizennet over zijn geheel genomen een ongekende grootte of lengte zal bezitten, te meer wijl de afstand van 'Nieuw-Namen (dorp) naar Breskens of Sluis (dorp) alleen minstens 60 Kilometer bedraagt; dat de concurrentie in het landbouwbedrijf en in andere beroepen of bedrijven zonder uit zondering hier in Z. Vlaanderen door verschillende oorzaken bui tengewoon groot is en dienten gevolge de inkomsten van den kleinen man en den middenstand van dien aard zijn, dat eene waterbelasting en de verhooging van den hoofdelijken omslag, die daarvan het gevolg zal zijn niet dan met buitengewoon bezwaar zal kunnen gedragen worden; dat de gewone werkman heele- maal niet in slaat wordt geacht nog meer belasting onder welken vorm ook op te brengen dat behoudens enkele uitzon deringen tegenwoordig elk een regenbak en een welput bezit en hier dus eigenlijk geen gebrek aan drink-of ander water bestaat; dat thans bovendien met vrij geringe kosten een goeden ce menten regenbak is te verkrijgen, zoodat het aanschaffen hiervan in ieders bereik ligt en derhalve geen gebrek aan goed drinkwater behoeft te worden geleden dat watergebrek ook door de betrokken gemeenten tegen niet te hooge kosten grootendeels kan worden voorkomen of worden ondervangen door het leggen van putten van voldoende grootte aan of bij kerken, scholen, raadhuizen of andere openbare gebouwen dat volgens officieele opgave gemiddeld per perceel moet wor- »Juist.« De zaak is niet zoo erg ingewikkeld. De rug van het boek en deze beide bladzy- den, zyn met een vloeistof be streken, en wel voor zoover ik kan nagaan met het sap van een Japansche plantRbus ver- mcifeta, sutnak. Dit sap, dat ook in de vernisfabrieken en in de leerlooieryen gebruikt wordt, zet zich onder den invloed van de warmte uit en trekt zich bij afkoeling weer samen. U hebt het boek dien nacht op het blad van het naeht-kggije gelegd en vergat, zooals U mij vertelt hebt, de lamp uit te draaien. Nu, zooals weet straalt een half- watt lamp nogal wat warmte af als er een gewone metaaldraad lamp op uw nachttafel had ge staan, was er waarschijnlijk niets gebeurd en door die warmte werd de samentrekkende werking van het vernis opgeheven en ging het boek langzaam open. De volgenden morgen was het boek dichtU had toen het licht van de lamp uitgedraaid. Weet I nog wel dat ik U daarnaar gevraagd hebik had direct wel het idee, wat er achter die ge heimsinnigheid met dat toover- boek zat. De beeldhouwer dacht een den opgebracht f21,841/, zoodat Hulst en St. Jansteen met respec tievelijk 845 en 732 perceelen per jaar aan waterbelasting zullen moeten betalen f 18459 en f 15990 althans zonder tegenvallers en dat deze moeilijk zullen kunnen uit blijven mag men, op grond wat daaromtrent in verschillende ge schriften is gezegd, wel als zeker aannemen dat, als wij ons niet vergissen de berekening van f21.841/, is gemaakt op den grondslag van aansluiting van ongeveer 90 der bewoners der 35 gemeenten, zoodat dit bedrag, nu slechts 20 gemeenten zijn aangesloten, aan merkelijk hooger moet worden gesteld dat men wel een ander kamer tarief kan samenstellen piaar in elk geval de gemiddelde op brengst niet beneden f21.84Ys mag blijven dat feitelijk een waterleiding alleen maar rendabel is te achten in steden waar de menschen één, twee, drie soms vier hoog wonen, maar in geen geval in een streek zoo ongunstig gelegen als de aan gesloten gemeenten in Z.-Vlaan- deren en waar men bovendien nog schatten geld zou moeten uitgeven voor den grond, alwaar het water moet worden uitge trokken dat afgescheiden van de bui tengewone hooge stichtingskos- ten, waarvan natuurlijk interest van verschuldigd is en geleide lijke afkorting moet plaats vin den, elk jaar betaald zullen moe ten worden de salarissen van een Directeur, ingenieurs, opzichters, monteurs, boekhouders, een se cretaris, commissarissen enz. enz. dat in het weekblad „Ons Zeeland" onder meer op grond van verkregen inlichtingen van een zeer deskundige de ver wachting wordt uitgesproken dat de voorraad water te St. Jan steen binnen afzienbare tijd zal zijn uitgeput dat zooals algemeen bekend is de Z. V. Tramweg Mij. tever geefs geprobeerd heeft in Z. Vlaanderen voldoende water te vinden dat de praktijk geleerd heeft dat ook elders waar het grond water uitsluitend bestond uit opperwater, den uitslag zeer te leurstellend is geweest wat be trof de hoeveelheid voorhanden grondwater dat door de beste deskundi gen nl. door Rijksingenieurs is erkend dat de voorraad water te St. Jansteen uitsluitend is opper water of liever gezegd, dat er zich te St. Jansteen geen ander water bevindt dan dat, hetwelk afkomstig is van regenval. poosje na. >En de boodschap vroeg hy eindelijk. »Kyk U eens hier.» Herbert Porter hield bladzijde 31 tegen bet licht van de lamp, tot zijn verbazing zag Michaëlis onder enkele woorden van den tekst fyne krassen. »Die zouden natuurlijk by nauwkeurige beschouwing zicht baar zijn geworden als de blad tijden onder het licht van de lamp overeind was gaan staan en de aandacht hebben getrokken, tenminste dat hoopte onze wer— kelijk-vindingryke vriend*, ver duidelijkte de detective. (Slot volgt.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1