Hoest, Keelpijn Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De ziekte ran Koning George Officieel wordt meegedeeld, dat de Koning vooruit blijft gaan. Nochtans moeten de vorderingen na een zoo ernstige ziekte nood zakelijk langzaam gaan. Het is dan ook onjuist te meenen, dat de overbrenging van den Koning naar Bognor beteekent, dat de Koning op weg naar beterschap is. De Koning is nog uiterst zwak en hoewel er ten paleize een zeker vertrouwen heerscht, moet men niet meenen, dat de Koning spoedig hersteld zal zijn De Koning is, volgens de bla den, nog zoo zwak dat de leden van zijn gezin nog altijd enkel voor korten tijd bij hem toege laten worden en hem het spreken dan maar even vergund wordt Zelfs het luisteren naar de radio is hem voorloopig nog door de dokter verboden, omdat dit hem te veel zou inspannen. Het geneeskundige weekblad de Lancet spreekt de overtuiging uit dat de Koning sneller in be terschap zal toenemen, zoodra hij aan de Zuidkust is. AXEL, 5 Februari 1929. Zaterdagavond hield de ver- eeniging tot gezamenlijke aankoop van kolen alhier op de bovenzaal van mej. de Wed. Qilijamse jaar vergadering. Na de opening door den voor zitter, gaf de secretaris M. van den Ouden lezing van de notulen en ook van het jaarverslag. Uit dit laatste bleek, dat er in 1928 in totaal 128.850 K.G. kolen waren aangekocht, waaronder 6900 K.Q. anthraciet. Gemeld werd, dat vergeleken bij vroeger jaren de aankoop der kolen gun stig was geweest, zoowel wat kwaliteit als prijs betreft, al viel volgens enkele leden over de laatste partij kolen niet erg te roemen. Het ledental was slechts mef 1 verminderd en bedroeg nu 106. Aangekocht waren 50 nieuwe balen. Financieel staat de Herleving er niet slecht voor; bij een uit gaaf van f2241,72 had men f 2300,07 aan ontvangsten, zoodat er f58,35 in kas is. De penning meester, C- Kesbeke, kreeg dan ook een pluimpje voor zijn zuinig beheer en nauwkeurige aantee- keningen in de boeken, wat^alles in orde werd bevonden. De verkiezing der bestuurs leden had een vlot verloop. De voorzitter, P. van Dijke werd met 22 en A. P. Butler met 21 van de 25 stemmen herkozen. M. Stouthamer had bedankt wegens hoogen leeftijdin zijn plaats werd Jac. Lensen gekozen met 16 stemmen. Bij de omvraag kwam de prijs der kolen ter sprake en werd gevraagd, hoe het kwam. dat deze niet lager stond, dan die der handelaren, waar toch het doel der vereeniging is om de kolen goedkooper en beter te krijgen. Van meer dan eene zijde kwam hierop afdoend antwoord en werden als oorzaken genoemd de onkosten. De aankoop is vrij wat lager, maar lossen en vervoer zijn hier aanmerkelijk duurder dan in andere gemeenten. Ook werd betoogd, dat zoodra be kend is, welke prijs de vereeni ging maakt, de handelaren de kolen ook afslaan, om de ver eeniging concurrentie aan te doen, want de handelaren zien de ver eeniging liever verdwijnen, dan groeien. Komisch bleek dat, toen een lid mededeelde, dat toen op de Sassing de kolenvereeniging ontbonden werd, de kolenhande laars „koeken bakten" In verband met het loon voor lossen en uitdragen werd be sloten om voortaan een vrije be steding uit te schrijven. Ook deed de secretaris het voorstel om evenals vroeger jaren voor de leden weer de gelegen heid te openen om bij vooruit betaling gelden te storten voor de aan te koopen kolen, daar niet alle werkmenschen hun be- noodigde kolen in eens kunnen betalen. Dit voorstel vond alge- meene instemming en werd zon der voorbehoud aangenomen. Ieder lid kan voortaan een boekje bekomen en daarop des Zaterdags bij den penningmeester een of meer guldens storten, die dan worden aangeteekend en daardoor is het mogelijk, dat men in tijden van goede verdiensten ongemerkt zijn geld bespaart voor de kolen, die meestal in minder gunstige tijden worden aange kocht en gelevérd. Voorzeker is dit een toe te juichen maatregel en we twijfelen niet of er zullen nu verscheidene menschen zich als lid van De Herleving aan melden, wat ook de prijs der kolen weer ten gunste komt, want hoe meer aankoop van kolen, hoe goedkooper. We mochten ook vernemen, dat door de uitbreiding van het gasnet in de buitenwijken er minder kolen benoodigd waren vooral des zomers was dat merk baar. Kontynen en Pluimvee. Zaterdagavond trokken de voor zitter en de secretaris met nog een afgevaardigde van het bestuur, te weten de heeren C. den Toom, E. van Rijn en Ph. A. Knieriem alhier,, naar Hoek om, gezien de belangstelling welke men van daar toonde in de sport, die „Ter Verbetering" beoogt, aldaar vasten voet te krijgen. De heer Den Toom zette in een rede het belang en het voor deel van konijnen- en pluimvee teelt uiteen en na toelichting der andere heeren, mocht m?n er in slagen een onderafdeeling te vor men van de hier bestaande ver eeniging. Staande de vergadering traden al een tiental leden toe met zelfs een donateur en werden tot voorloopige bestuursleden ge kozen de heeren D. W. F. Kaijser, voorz., J. Dregmans, secretaris en M. Wieland, penningmeester. Zaamslag;. Op Vrijdag 1 Februari jl. werd alhier een algemeene vergadering gehouden van de ouder commissie verbonden aan de openbare lagere dorpsschool. Om öVg uur opende de voor zitter, de heer A. Dees, de ver gadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de nieuwe leden en zij die voor het eerst deze vergadering be zoeken. Het deed hem genoegen, dat zoovelen aan de oproep heb ben gevolg gegeven, want uit de presentielijst bleek, dat 50 leden aanwezig waren, voorwaar een aantal, dat nog nimmer is voor gekomen, zoolang de ouderavon den worden gehouden. Met den wensch dat de openbare school moge groeien en bloeien in het belang van ons volk en niet minder voor het welzijn en saam- hoorigheidsgevoel der gemeente Zaamslag, opende hij deze ver gadering. Bestuursverkiezing had plaats, wegens periodiek aftreden van de heeren Dees, Heijboer en Lensen. EnkeLe leden stelden voor, om de aftredenden bij acclamatie te herbenoemen, doch een der af tredende verlangde vrije stem ming, daar het kon zijn, dat men in het openbaar niet vrij durft uitkomen en dit bij gesloten briefjes wel kon. De drie aftredenden werden met overgroote meerderheid her kozen en onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen namen zij hun herbenoeming aan. Door den heer P. de Moor werd hierna verantwoording ge daan van de inkomsten en uit gaven over het afgeloopen jaar, waarna de voorzitter, den heer De Moor dankte voor het accuraat beheer. Aan de orde kwam nu de rondvraag, omdat het andere ge deelte der agenda onder leiding van het hoofd der school, den heer De Moor, zou plaats hebben. Een lid stelde voor, om, nu er nog al een aardig saldo in de kas aanwezig is, een voorzitters hamer aan te schaffen, bij het leiden der vergaderingen te ge bruiken, wat met alg. stemmen werd goedgevonden. Een ander lid deed het voorstel om voor mevr. de Moor een aandenken te koopen, uit dankbaarheid voor al de moeite en opofferingen die zij zich getroost, om deze avonden te doen slagen en zoo aangenaam mogelijk te maken, ja zelfs som? ten koste van haar eigen porte- monnaie. Met applaus werd ook dit voorstel met alg. stemmen aangenomen, aan het bestuur overlatende, waarin dit aandenken zal bestaan. Door dhr. De Moor werd dank gezegd voor dit bewijs van ge negenheid hij is echter overtuigd dat zijn vrouw ook zonder dit aandenken op den ingeslagen weg zou voortgaan in het belang van de openbare school. Alsnu werd de leiding der ver gadering door dhr. De Moor overgenomen en begonnen met het beoordeelen van het werk der leerlingen. Hierover in bijzon derheden te treden zou te ver voeren, doch het moet de ouders der leerlingen wel tot vreugde hebben gestemd, het werk hunner kinderen zoo netjes en keurig in orde te zien. Het is dan ook onze overtuiging, dat dhr. De Moor en mej. Nijssen, alles in het werk hebben gesteld om dezen avond te doen slagen, waarvoor hen dan ook een woord van dank niet mag worden ont houden. Verder werd onder het gebruiken van een smakelijk kopje chocolademelk, door mevr. De Moor toebereid, overgegaan tot muziek en zang. Namen noemen van personen die zich bijzonder hebben onder scheiden zullen wij hier niet doen, doch voor het tweetal dat ons zoo bijzonder heeft vermaakt past hier een woord van dank, in de hoop dat het navolging moge hebben. Degenen, die voor het laatst dezen avond hebben meegemaakt, betuigden hun spijt, dat zij die op andere jaren zullen moeten missen. In het slotwoord van den voorzitter wekte deze allen op, om op den ingeslagen weg voort te gaan tot heil en zegen van onze mooie openbare school. Mej. Catha. J. Steinz, kwee- kelinge met akte te Goes, is be noemd tot onderwijzeres aan de school voor C.V.O. te Zaamslag, vacature Mej. L. van Hoeve aan wie wegens huwelijk ontslag is verleend. Overslag. De gemeenteraad besloot af wijzend te beschikken op een uitnoodiging van Ged. Staten om de jaarwedde van den gemeente veldwachter met f 100 te ver- hoogen. De jaarwedde met ver goeding voor vrije woning en kleeding werd voor deze kleine gemeente voldoende geacht. Ook werd besloten niet in te gaan op het voorstel van het Gedep. college in zake afkoop van den gemeente-tol op den weg, daar dit voor de gemeente- financiën te nadeelig zou zijn en de gemeente die inkomsten niet missen kan. Naar aanleiding van het ont vangen rapport enz. in zake de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche water leiding werd met algemeene stem men besloten de vertegenwoordi ger der gemeente in de vergade ring van aandeelhoudsters (de burgemeester, plaatsvervangers de beide wethouders) op te dragen te stemmen vóór ontbinding der maatschappij en een eventueel voorstel daartoe te steunen. Tern. Crt. Ingezonden Mededeelingen Mijnhardt's Hoesttabletten Doos 30 ct. Mijnhardt s Keelpijntabletten, 60 en 30 et. Bij Apoth. en Drogisten. N y rerlieidsten toonstelling. Van 20—27 Juli a.s. zal te Goes worden gehouden een tentoon stelling voor Handel en Nijverheid „Nijtengo IV", waarvoor een groote deelneming wordt ver wacht. Het secretariaat is ge vestigd Stationsweg 37 te Goes, tel. 138. J. B., oud 50 j., opperman te Breda, gedetineerd, is wegens oplichting 2 maal gepleegd (in Z.-Vl.), veroordeeld tot 6 maan den gevang, met aftrek van het voorarrest. P. P. v. d. S., oud 39 j., tram conducteur te Axel, is wegens overtreding van de Postwet, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter ver oordeeld tot /l boete ot 1 dag hecht. R. v. H., oud 25 j., landbou wer te Zuiddorpe, is wegens overdreding van het reglement op de W6gen met vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter veroordeeld tot ƒ5 boete of 5 dagen hecht. J. J. G. L. v. B., oud 27 j., reiziger te Middelburg, is wegens bet verooizaken van den dood van een ander door schuld, veroordeeld tot i maand hecht., en ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Arrond. Rechtbank te Middel bnrg De rechtbank heeft in bare zitting van 1 Februari de vol gende vonniasen uitgesproken t De afzetmogeiykheden onzer producten naar bet buitenland. Zooals we mededeelden, hield de heer lr. Siebenga, algemeen secretaris van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij te Goes, over bovengenoemd onderwerp een lezing voor den kring „Axel". Nadat de spreker de heteékenis van onzen export had uiteenge zet, als zijnde noodzakelijk voor ons volksbestaan, daar ons land op uitvoer is aangewezen, en had uiteengezet, hoe die uitvoer in vroeger jaren steeds toenam en de welvaart ook in het land bouwbedrijf daarmee gelijken tred hield, evenals de industrie zich in gelijke mate ontwikkelde, kwam spr. tot de grootste inzin king, die als een terugslag zich liet voelen en waardoor de land bouw ook ten zeerste wordt ge dupeerd, dank zij de belemme rende bepalingen, die men alom in het buitenland toepastom zoo veel mogelijk eigen productie te krijgen en te verwerken. De oorlog toch heeft ons ge leerd om zichzelf te redden, toen de grenzen aan allen kant ble ven afgesloten en dat was in het buitenland eveneens het ge val, mede door de vermindering in koopkracht, zoodat ook daar men zoo weinig mogelijk tracht te koopen van andere landen en er a.h.w. een economische baat zucht is ontstaan, die den toe stand voor ons land, en in het bijzonder voor de exporteurs onhoudbaar maakt. Geen aardappelen en groentenmeer naar Amerika, geen vleesch meer naar Engeland, geen kruisbessen meer uit Holland. Mond- en klauwzeer, wratziekte, meeldauw en allerlei andere ziekten moes ten als boeman dienen voor de Nederlandsche producten, terwijl men voor hetgeen men nog be trok, allerlei bezwarende en be lemmerende bepalingen maakte, die de prijzen zoodanig deden stijgen, dat het buitenland nu kon concurreeren. Men behoefde niet te vragen, welk een druk er op land- en tuinbouw kwam. De gevolgen" van dezen abnor- malen toestand bleven niet uit. Wel wordt er nog al wat uitge voerd, als men de cijfers beziet, en zou men dus geneigd zijn, zegt spr., om den toestand nog niet zoo erg te vinden, maar als men de prijzen nagaat, dan wordt er niets op verdiend. Door de concurrentie wil men hier de prijzen verminderen, maar dat mindere kan men nergens in vinden en wordt verlies. Immers van de loonen kan niets af, de sociale maatregelen van regee- ri ^gswege nemen toe, de pachten verlagen niet, zoodat als mindere prijzen worden bedongen, dit verlies beteekent. Worat nu de uitvoer nog minder, dan blijft de boer of tuinder met zijn goe deren zitten en wordt de toe stand nog gekker. De vraag :Wat er tegen te doen, is dus zeer moeilijk te beantwoorden. Spr, geeft maar één zeer drin genden raad Z or g t, dat het geen ge hebt, dat ooK houdt; m.a.w. waar wij een plaats op de wereldmarkt heb ben, moeten we die houden. En dat kan, als men niet de kwali teit (ter wille van den prijs of de concurrentie) bederve en ook de prijzen voor goede waar hand haaft. Verpakking en sorteering moe ten onberispelijk zijn, en aan strenge keuring onderworpen worden, zoodat men het beste en het mooiste houdt voor het buitenland, waar men dan zal zeggen we willen de Holland- sche producten niet missen. Aan de hand van verschillende voor beelden doet spr. uitkomen, wat men door puike waar bereikt en wat men met geknoei verliest. Er is voor de uitvoering een wetsontwerp in wording, en spr. hoopt, dat dit zal wijzen op een centraal uiivoer-bureau, waar langs alles passeeren moet en dat niet de eerste de beste maar zich kan opwerken als hande laar of exporteur. Ock hier ligt weer in organisatie onze kracht en met een warm pleidooi voor aansluiting bij zijn belangrijke, en leerzame lezing, eindigde spr. Nog eenigen tijd werd nu ge- discusseerd over enkele zaken, die zeer urgent zijn. Ten eerste over de Chili-distributie. Geble ken is, dat die zeer duur wordt, tengevolge van een trustbewe ging. De Z. L. M. wil die prijs- verhooging ondervangen door een 10-jarig koopcontract van 100 ton of meer, die dan opge slagen wordt door een Centr. Verkoop-Bureau en over ver schillende dealers wordt ver deeld, die dan de chili distri- hueeren naar de vereenigingen of boeren. De heer Jan de Putter Sr. stond daar totaal tegenover en had het veel beter gevonden, dat men gesteund door prov. landbouw- maatschappijen, het Ned. Landb. Comité, allen schouder aan schou der had besloten om geen chili te koopen er, inplaats daarvan synthetische meststoffen te gebruiken, die de chili ver vangen, en goedkooper zijn. of schoon men er wat meer van noodig heeft. In den loop der bespreking bleek zelfs, dat er reeds plan bestond, dat als er geen vol doende Chili werd geplaatst, deze met f2 per 100 Kg. te verlagen, zoodat spreker hierdoor nog sterker stond in zijn meening. De heer Siebenga betoogde echter, dat men niet buiten Chili kan en dan de groot-leveranciers wel de handen ineen zouden slaan, zoodat ook de synthetische meststoffen duurder zouden wor den. Een andere kwestie was de suiker, waarop de heer J. Scheele vroeg of de accijns daaarop niet verlagen kon. Het was z.i. onbegrijpelijk, dat de Reg. daar van 200pCt. accijns durft heffen. Ook hier werd geen bevredi gend antwoord verkregen, want de Reg. is niet toeschietelijk aangaande steun aan bietenver bouwers of suikerfabrieken. En waar de Fransche boeren den verbouw betaald krijgen en dus den verkoopsprijs overhouden, is daar niet tegen te concurreeren. Er is nu eenmaal suiker teveel en waar moet men er mee heen Het antwoord wasdan maar geen of zoo weinig mogelijk bie ten zaaien. We kunnen niet nalaten te bevestigen, wat de voorzitter aan het eind dezer vergadering zeide, dat het jammer was, dat niet meerdere leden deze ver gadering hebben bijgewoond, waar toch zooveel leerzaams en belangwekkends was besproken, waarbij de landbouwers direct belang hebben. Met een woord van dank aan den heer Siebenga voor zijn aanwezigheid en de ontvangen adviezen, sloot de ïeer Dees de vergadering. Een commissaris in effec ten in de Vossiustraat te Am» sterdam bad aan een bankier

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2