Schoolgaande Kinderen PUROL De beide toespraken werden afgewisseld door zang. De aanwezige autoriteiten. Onder de talrijke aanwezigen, waren de Ministers De Geer, Beelaerts van Blokland, Slotema- ker de Bruine, van der Vegte, Donner en Koningsberger, de Minister van Staat Heemskerk, Idenburg, Van Karnebeek en Fock, baron van Voorst tot Voorst, Graaf van Sandenburg, Jhr. van Tets, luit. gen. Insinger en Schout bij Nacht Quant, Prof. van Vollenhoven, prof. van der Hoeve, Baron van Lijnden, Jhr. Bronkhorst Sandberg, Baron van Wijnbergen, de secretaris Baron van Geen en dr. G. Vissering. Verder bevonden zich in de zaal o.m.Commissarissen der Koningin in de Provinciën met uitzondering van die van Drente, wegens verblijf buitenlands, het college van Gedeputeerde Staten in de prov. Utrecht en de Grif fier der Staten met hunne dames, verschillende leden van de Eerste en Tweede Kamer, hoofden van Kerkelijke Genootschappen, leden van Gedep. Staten der provinciën (uitgezonderd Noord-Brabant en Limburg), burgemeesters der pro vinciale hoofdsteden, B. en W. van Utrecht, hoogleeraren, mili taire autoriteiten, hoofden van rijks-, provinciale- en gemeente diensten, enz., enz. Na afloop van de plechtigheid begaven de genoodigden zich naar het Domplein. De Konink lijke Familie vertoefde eenige oogenblikken in de Senaatszaal en begaf zich vervolgens naar het plein. De Koningin legde daar aan den voet van het standbeeld van Graaf Jan van Nassau een fraaie krans neder, waarna anderen hetzelfde deden. Na deze indrukwekkende plech tigheid begonnen de groote Dom klokken te luiden, evenals 350 jaar geleden geschiedde na het teekenen van de Unie van Utrecht. De Koninklijke Familie begat zich daarna weer naar het Uni versiteitsgebouw, teneinde het défilé van een groot aantal ver- eenigingen met hare vaandels en muziekkorpsen gade te slaanv Na afloop daarvan reed de Koningin-Möeder naar het Cen- traal-Station, vanwaar H. M. om half twee naar Den Haag vertrok. De Koninklijke familie reed naar Paushuize, waar geluncht werd. Om half drie reden de Konink lijke gasten naar den Domtoren, waar men zich enkele oogenbik- ken ophield in het ontvanggebouw. Nadat de Koninklijke Familie plaats had genomen, hield de burgemeester van Utrecht eene rede, waarin hij herinnerde aan het plan, dat in 1899 gemaakt is voor de restauratie van den toren en nu is volvoerd. Na de rede nam de Koninklijke Familie afscheid en verliet na een rijtoer om 4 uur de stad. Ingezonden Mededeelingan Oud-minister dr. C. Lely f- Op 74-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden dr. C. Lely, die in zoo tallooze functies het land heeft gediend op zoo'n buiten gewone wijze. Hij is een van de uitzonderingen die driemaal een ministerperiode doormaakte: van '91 94, van '97—1911, en van '13—18, tel kens als Minister van Waterstaat. De tusschenliggende perioden was hij lid der Tweede Kamer en daarna lid der Eerste Kamer. En bovendien is hij ook nog van 1902—1905 gouverneur van Suriname geweesten was hij van 1908—'13 wethouder van Den Haag. En bij dat uiteenloopende yverk dient dan nog te worden aangeteekend dat hij als Minister van Waterstaet in 1901 als sociale wetgever optrad door met veel beleid de Ongevallenwet tot stand te brengen, en dat zijn eigenlijk hoofdwerk nog boven dat alles, hierin gelegendat hij als voorzitter van den Zuider zeeraad een der groote stuw krachten was van de doorzetting van het reusachtige plan, dat door zijn omvang zelfs de groote verbazing van de Amerikanen opwekte toen dr. Lely daar op uitnoodiging een reeks lezingen over deze drooglegging hield. Voor de liberalen was het een eer zoo'n persoonlijkheid onder hun aanhangers te kunnen re kenen. De Mobilisatie-slachtoffers. Minister Lambooij heeft de commissie, die zal hebben te onderzoeken in hoeverre de wet regelende het verleenen van steun aan zgn. mobilisatieslacht offers, herziening behoeft, geïn stalleerd met een rede waarin hij er aan herinnerde, dat voor de zgn. mobilisatie-slachtoffers een rechtsgrond van pensioen ontbreekt. De minister verklaarde zich echter gaarne bereid eventueele voorstellen de commissie tot verbetering van de bestaande wetgeving in ernstige overwe ging te willen nemen. Prof. dr. Gf. H. J. W. Geesink.f Op 74-jarigen leeftijd is prof. Geesink overleden, die een in vloedrijk man was in Gerefor meerde kerkelijke kringen, en wiens beteekenis vooral tot uiting kwam in het ijverig werk als hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit. In de tachtiger jaren, toen hij predikant was in Schipluyden, ijlst en Rotterdam heeft hij een krachtig aandeel genomen in de door dr. Kuyper geleide poli tieke actie. In Oct. 1926 is hij als hoog leeraar afgetreden. Voor de slachtoffers. Naar aanleiding van den op roep van het hoofdbestuur van het Roode Kruis is reeds, voor namelijk op de postrekening 12120 van het Roode Kruis en voorts in contanten, ruim f200 000 gestort ten bate van de nagela ten betrekkingen van de slacht offers van de ramp der Prins der Nederlanden." De Iïidië-vllegers weer thuis. Dinsdagmiddag is de PH AEN behouden op Schiphol te ruggekeerd. Van alle Indië-vluchten is deze de moeilijkste geweest. Maar Duimelaar en Frijns hebben be wezen, menschen te zijn, op wie men kan bouwen. Aan de vele moeilijkheden, welke zich op hun vlucht voordeden, hebben zij op kranige wijze het hoofd geboden, zonder eenige waaghalzerij te toonen. Op de vraag wat de oorzaak was, dat te Praag oponthoud was, werd geantwoord „De temperatuur te Praag was twintig graden onder nul, zoo- dat de motoren, nadat het vlieg tuig den geheelen nacht in een onverwarmde loods had gestaan, moeilijk aan den gang waren te krijgen. Gelukkig heeft de heer Guillonnard de chef van den technischen dienst der K. L. M. per telefoon verschillende „trucjes" meegedeeld om het euvel te verhelpen. Tot Dresden en Leipzig was het weer heel slecht, daarna kregen we grondmist tot Hanno ver; van Hannover tot aan de Hollandsche grens waren de weersomstandigheden niet on gunstig; boven den vaderland- schen bodem echter hadden we weer met mist te kampen. We zijn over Hengelo gevlogen en zoo verder naar Deventer. Daar kregen we den IJsel te pakken en we volgden deze rivier tot Zwolle. Vervolgens ging het de Zuiderzee over op huis aan AXEL, 25 Januari 1929. De tijd nadert weer, dat tal van leerlingen de lagere school gaan verlaten en de ouders zich de vraag zien gesteldwat moet nu onze jongen worden, opdat hij later behoorlijk zijn brood kan verdienen. En gezien de hedendaagsche werkloosheid is dat een vraagstuk, dat dringend op den voorgrond treedt, maar ook een vraagstuk, dat ons doet zien, welk soort menschen het meest werkloos zijn. En dan zien we, dat dit niet zijn de geschoolde werklieden, de vak arbeiders, die degelijk onder legde vakkennis bezitten. Het is waar dat deze streek niet veel keuze biedt voor beroepen, welke voortdurend een behoor lijk bestaan leveren, maar wie zal zeggen, wat de toekomst biedt en wat hier moeilijk gaat, geschiedt elders in veel gunsti ger omstandigheden. En zeker is het van belang, dat de werk loosheid zooveel mogelijk ver meden moet worden. Nu wordt nog altijd en vooral in de industrie geklaagd over te weinig geschoold personeel, ter wijl als gevolg van de concur rentie de werkgevers en fabri kanten gedwongen worden om zich te voorzien van knappe werklieden. In dat verband wordt alzoo de vraag voor de ouders vrij wat gemakkelijker te beant woorden en ligt het voor de hand te trachten zijn jongens in de eerste plaats als ze niet naar het middelbaar onderwijs overgaan datgene mede te geven, wat hen in de toekomst voor werkloosheid zooveel moge lijk behoedt, nl. grondige kennis van het vak hunner keuze, in de eerste plaats technisch en in de tweede plaats theoretisch. Een in dit blad voorkomende advertentie biedt daartoe weer gelegenheid. Mogelijk zijn er ouders, die zeggenik kan de verdiensten van mijn jongen niet missen. Dat zij bedenken, dat voor het be reiken van het 14e jaar deze toch geen loonarbeid mag ver richten. Op 12-jarigen leeftijd kunnen zij tot de Ambachts school worden toegelaten, zoodat bij een driejarige cursus' reeds op 15-jarigen leeftijd de am bachtsschool kan zijn doorloopen. Het geeft dus slechts een jaar verschil wat verdiensten betreft, terwijl deze dan veel sneller zullen opklimmen. Ook de kos ten van het schoolbezoek kun nen geen bezwaar zijn. Wij raden belanghebbenden aan daarover eens met den directeur der school te gaan praten, die onge twijfeld gaarne de gewenschte inlichtingen zal verschaffen. De v. s. y. Maandagavond hield de Ver- eeniging voor Vreemdelingenver keer Alhier op de bovenzaal bij den heer H. Dieleman haar jaar vergadering. Tot onzen spijt wa ren we verhinderd deze vergade ring bij te wonen, wat naar we van bevriende zijde vernemen, te meer wenschelijk was geweest, waar men ons beschuldigde van tegenwerking ten opzichte dier vereeniging, ofschoon we ons dit niet bewust zijn, maar integen deel wij steeds zaken van per sonen hebben weten te onder scheiden. En als die zaken minder florissant staan, dan is dat heusch niet aan onzen schuld te wijten. We hopen echter van harte, dat men zal hebben ingezien, dat de ingeslagen weg niet de juiste was en de vereeniging onder meer ernstige leiding haar tekort zal te boven komen en moge bloeien in het belang niet van den vreem de, maar van de gemeente Axel en haar ingezetenen. Wat het jaarverslag betreft, daarin werd betreurd, dat er niet meer medewerking ter plaatse was. Een revue over de feeste lijkheden, welke gehouden zijn, begon met de teleurstelling, die het concours hippique heeft op geleverd, wegens de geringe deel name. Het Vlaamsch Verbond (van Belgische paardensportver- eenigingen), waarvan de V. V. V. lid geworden is, ging naar het heette, hierin niet vrij uit. Finan ciëel was echter het concours een groot voordeel voor de kas der vereeniging, integenstelling met de openluchtspelen, het bezoek van de turners en van de har monie uit Moerbeke, die wel veel schoons te zien en te hooren deden, maar een strop waren voor de kas. De plannen voor een winkel week en poppententoonsteliing moesten wegens geringe mede werking eerst worden uitgesteld en later geheel worden opge heven. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleek, dat er over 1928 in totaal was ontvangen f 2925,42, waar tegenover een debet stond van f3525,42, zoodat er een tekort is van f600. In verband met eenige aanwezige roerende goederen, als vlaggen ?n versieringsmateriaal blijft er een schuld van f560. De commissie tot onderzoek der rekeningen verklaarde een en ander correct in orde te hebben gevonden, Wegens bedanken van den heer C. J. Schieman Sr., werd als be stuurslid gekozen de heer A. Th. 't Gilde. Voor 1929 zal de kascommissie bestaan uit de heeren A. Schie man, A Pieterse en C. Kesbeke. Hierna opperde de voorzitter eenige feestplannen voor dit jaar, waarbij dan als no. 1 de viering van den 20sten jaardag van Prin ses Juliana. Men zal in overleg treden met het Gemeentebestuur en de besturen van de plaatse lijke muziek- en zangverenigin gen aangaande het geven van concerten, uitvoeringen, ballon- wedstrijden, lichtstoet en in dien de kas er beter voor staat vuurwerk. Ook werd van ge dachten gewisseld over een ten toonstelling van vruchten, bloe men en huisvlijt, te houden in Augustus. Als „Concordia" en „Orelio" dit jaar wenschen te jubileeren, zal de V. V. V. hieraan gaarne medewerking verleenen. Ofschoon weinig met feesten verband houdend, doch niet min der van belang voor vreemde lingenverkeer en ook volkomen op den weg liggend van een V. V. V. werd gewezen op de wenschelijkheid, dat het bestuur eens pogingen aanwendde bij het prov. bestuur om een goed rij wielpad te krijgen van Axel via Spui naar Neuzen. Men zou daarbij o i. aansluiting kunnen zoeken bij de V. V. V. te Ter Neuzen, de Kamer va Koop handel en de wegencommissie, voorzoover deze aangelegenheid niet reeds in het wegenplan Neuzen—Belg. grens is opge nomen, wat we wel vermoeden. Een andere vraag luidde, hoe ver het bestuur staat met de stichting van een verenigings gebouw, waaraan in sommige gevallen behoefte bestaat. Zooals bekend, stuitte dit plan op een bij herhaling mislukte poging tot het houden van een groote loterij, waarvoor van Regeeringswege geen toestemming werd verkre gen. Dinsdagvoormiddag stalde een koopman, zich noemende N. v. A., zijn paard en kar voor de herberg van P. Groothaert op Spui, onder deze gemeente en liet het dier daar eenige uren in Weer en wind staan, zonder er naar om te zien. Waarschijn lijk heeft de politie van Ternen- zen er de lucht van gekregen, want zij kwam erop af en stelde een onderzoek in. Het gevolg was, dat de koopman veront waardigd werd over die be moeienis en vermoedelijk onder den indruk van eenig spreekwater zich boos maakte en zoodanig te keer ging, dat de politie het ge raden achtte, om niet alleen het paard, maar ook den eigenaar maar onderdak te bezorgen en wel met de boeien om. De man liep vanzelf een ver baal op en dat dit geval veel belangstelling trok op het stille Spui, behoeft evenmin nader betoog. Door den Raad van West- dorpe werd in een gehouden ver gadering behandeld een schrijven van de commissie voor werkver ruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen, inzake verbetering van den ver keersweg aan de Oostzijde van het kanaal, welker kosten door rijk, provincie, polder en gemeente zouden worden gedragen. Als lid der commissie merkte dhr. Daelman op, dat polderbe sturen genegen zijn den wegtus- schen Driekwart en Sluiskil te verbeteren, indien het bedrag de f 4000 niet te boven gaat. De voorzitter wil eerst den Water staat nog eens herinneren aan de belofte, dat deze den weg zou verbeteren, daar hij voor de uit voering van het werk door ge meente en polder niet veel voelt. Dit werd goedgevonden. Voorts werden B. en W. ge machtigd tot uitvoering van aan leg klinkerpad op de wijk Zwar- tenhoek, Na discussie werd met de stem van dhr. Beleir tegen, aangeno men, gunstig te adviseeren op den gestelden termijn van aflos sing op 75 jaar, op de voor schotten, waardoor verkrijging van onroerend goed door landarbei ders mogelijk wordt gemaakt. Zaamslag. De heer Jacs. de Bruijne, onder wijzer aan de school voor C.V.O. alhier, is als zoodanig benoemd aan de school voor C. V. O. te Herveld. Op het tweetal te Aalten komt voor ds. J. Talsma te Zaamslag, Te Stoppeldijk had de ar beider van K. bij het boomen vellen het ongeluk eën knotwilg op zijn lichaam te krijgen. De man werd met gebroken arm en been opgenomen en onder genees kundige behandeling gesteld. De uitoefening van den dienst der Prov. stoombooten op de Wester Schelde ondervond Dinsdag en ook Woensdag door den zwaren mist belemmering. Zoo is de „Zeeland" varende tusschen Ter Neuzen en Vlis- singen, des namiddags slechts met groote moeite binnen de haven kunnen komen. Reeds omstreeks half 5 was men voor de haven, doch het duurde nog een paar uur eer men binnen was. Enkele malen was de havenmond bereikt, doch was dit door den dikken mist niet waar te nemen en voer men weer terug. Bij een dier pogin gen schijnt het stoomschip op den steenen onderberm van het havenhoofd te zijn eestooten. Het was althans lek geworden en kreeg water in den voorpiek. De lekkage is echter naar de Tem. Crt. verneemt niet van ern- stigen aard. Te Hulst is in het R.-K. Liefdehuis een geval van typhus geconstateerd. De lijderes is in de barak voor besmettelijke ziek ten ondergebracht. Bij het gemeentebestuur van Overslag is bericht ingekomen van Ged. Staten van Zeeland, dat zij genegen zijn den tol daar af te koopen onder de door de ge meente Overslag gestelde voor waarde, dat de prov. de op den weg drukkende schuld van f4400 zal aflossen en aan deze gem. zal uitkeeren een som, waarvan de rente f150 per jaar beloopt.. Een en ander echter onder die voorwaarde, dat belanghebbende polder- en gemeentebesturen de annuïteit voor de helft bijpassen, m. a. w. jaarlijks f218.50 bij dragen. Ged. St. adviseeren, om, als dat eventueel niet mocht ge lukken, de gemeente Overslag zelf die f218.50 zal opbrengen. Het antwoord wordt nog inge wacht. Gemeld wordt, dat de twee de zendingsfilm Melawan Gelap (Strijd tegen de duisternis) zal worden vertoond in de volgende plaatsen op de volgende data Maandag 18 en Dinsdag 19 zoo er veel animo is ook Woensdag 20 Febr. te Goes, Donderdag 21 Axel, Vrijdag 22 te Terneuzen en zoo er veel animo is ook Zater dag 23 te Axel, Maandag 25 te Breskens, Dinsdag 26 te Groede, Woensdag 27 te Vlissingen, Don derdag 28 te Middelburg, Vrijdag 1 Maart te Oostburg en Zaterdag middag 2 Maart (Kindervoorstel ling) te Middelburg. hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen, gelaat en lippen. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2