Ieder het zijne. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 83. VRIJDAG 18 JANUARI 1929. 44e Jaarg J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent*; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Bedreigingen tegen Borms. Dr. Borms heeft verscheidene dreigbrieven ontvangen, naar aan leiding van zijn verkiezing tot Kamerlid voor Antwerpen, waarin hem wordt gezegd dat hij om het leven zal worden gebracht zoo dra hij in vrijheid zal zijn gesteld. De taal der brieven kenschetst het beschavingspeil mijner be dreigers, zegt dr. Borms, het is een scheldpartij zonder eind, en tegenover een journalist geeft hij den inhoud weer, ongeveer als volgt Een uit Luik meldt, dat hij het genoegen zal hebben mij te besproeien met vijf liters benzine, en dan vuurkestook met mij te spelen. Een ander meldt, dat een afdeeling fascisten besloten heeft mij te dooden. Nog een brief, waarvan de steller vertelt tijdens den oorlog als grenadier aan het front te hebben gestaan en nog steeds een stelletje hand granaten gereed te hebben liggen te mijner intentie. -En nog uit Luik, dit epistel, waarin het heet „Bij uw verschijning zullen de revolvers vanzelf afgaan en aldus volbrengen wat de geweren in 1918 hebben nagelaten". „Borms, zoo heet het aan 't slot, vraag uw in vrijheidsstelling; niet, want Vrijheid voor u is de dood". En uit Gent schrijven mij twee jongens, dat, waar ik ook ga, in Holland of in België zij mij zullen volgen als de jager den wolf. „Op de straat of in uw bed zult gij onder de slag van ons mes vallen. Dood-dooddood moet gij". Dat is zoowat 't voor naamste. „Ik hoop alleen maar," besloot dr. Borms, „dat de brave lui geen hoop hebben gekoesterd mij ook maar een duimbreed te doen af wijken van den weg dien mij mijn geweten voorschrijft. Ik heb er r.ooit een anderen gevolgd en er mij zonder ironie steeds best bij bevonden". Gisteren is dr. Borms uit de gevangenis vrijgelaten. (Duitsche vertaling). 2) Hij boog zich over haar heen en luisterde naar haar ademhaling, die nu diep en gelijkmatig werd. Hij zeide gelukkig glimlachend »Ze slaapt. De vreemde, die zwijgen tegen over het paar gezeten had, knik te »Ja, ze slaapt, diep en vast.« De man zuchtte zwaar. Verder, dokter >Ik ben geen dokter*, ant woordde de ander. »Miju naam is Herbert Porter.* »Hoe....? Meneer Herbert Porter, de detective Juist, ik ben detective.* Mr. Porter*, de man drukte de band van den Eogelschman stevig. >U hebt er geen idee van hoe bly ik daarom ben ik kan n vezekeren wat ik U te vertellen heb, zal zeker tot het merkwaardigste behooren Waarmee zich ooit een detective beeft bezig gehouden.* •*ïu«f sei Herbert Porter glim- Afghanistan. Toen de mogelijkheid werd voorspeld van een Russisch- Engelsche tegenstelling terzake van de gebeurtenissen in Afgha nistan, werd daarbij tevens de paradox eener samenwerking tus- schen het communistische Rus land met Koning Aman Ullah als hoogst waarschijnlijk voorgesteld. De thans inkomende berichten zijn evenzoovele bevestigingen van deze zienswijze, nademaal Moskou komt aandragen met hef tige beschuldigingen jegens de Engelsche politiek, die zoo lang tegen Aman Ullah zou hebben geageerd en geïntrigeerd, tot hij het bijltje er bij heeft moeten neerleggen. Want zoover is het nu geko men, dat de Koning afstand van den troon heeft moeten doen ten behoeve van Anayat Ullah, de oudste der zeven broers van den afgetreden vorst. De nieuwe ko ning is 20 October 1888 geboren en dus 40 jaar oud. Inmiddels zal het de vraag zijn, of door dezen stap de rust en orde voor het land wel vol doende verzekerd zijn, aangezien de opstandelingen-leider Bachai Sakso immers plannen had den troon te beklimmen, zoodra Am man Ullah verslagen zou zijn. En de nu gevonden oplossing brengt hem geen stap nader tot zijn doel, wijl hij bezwaarlijk een nieuwen opstand kan be werken, indien het Afghaansche volk zich met den toestand te- yreden verklaart. Het hangt er dus maar van af, in hoeverre zijne partijgangers voornemens zijn de hoogere aspiraties van hun leider te blijven steunen. En dat is vermoedelijk een kwes tie van geld, dat dan van andere (volgens Moskou van Engelsche) zijde zou moeten komen. Eigen lijk staat alles dus nog op zeer losse schroeven en elke moge lijkheid blijft open. Wel heel sterk komt echter weer in dit geval uit, dat in het internationale schaakspel de val van een regeerend vorst niet meer beteekenis heeft dan het lachend, »ik bad al dadelijk bet gevoel, dat er hier iets aan de hand was waarbij mijn hulp wel te pas zou komen De slapende vrouw maakte plotseling een beweging van schrik. Herbert Porter legde den vinger op den mond. Het rijtuig had het bruisende gewoel van de hoofdstraten achter zich gelaten en boog de stille straten van de voorstad in. De huizen hadden hier alle kleine voortuinen en het licht van de lantaarns werd hier in deze donke re lanen spaarzamer. Verderop werd de bouwing meer verspreid de buizen ston den alle atzonderlijk en van den weg at in zwjjgende tuinen. Door haar veranderde houding was de mantel van de jonge vrouw een weinig afgegleden. Een voorbijrijdende auto wierp een schel lichtschijnsel over haar gestalte op dat oogenblik zag de Eogelschman een groot juweel van zeldzamen vorm in den lichtbundel opglanzen. De oogen van den detective bleven ver baasd op het sieraad rusten, dat iD zijn pracht en schittering een zeldzaam contrast vormde met de eenvoudige verschjjniDg van *ijn draagster, verlies van een pion op het schaakbord, dat voor den goeden speler nog alle kansen overlaat, indien overigens zijne stelling goed is opgebouwd. En het bloed, bij eene gelegenheid als deze vergoten, hoeveel 't ook zijn mag, komt eenvoudig niet in aanmerking tegenover de be langen waarvoor het is geofferd. Het meest eigenaardige is echter wel, dat zij, die hun leven gaven, geen flauw besef hadden van den waren stand van zaken en meenden een zaak te dienen, die niets meer dan een onbe langrijke zaak was. Wat zit ons wereldje toch vreemdsoortig in elkaar, zelfs voor hen, die aan de touwtjes trekken. Koning George. De toestand van den koning gaat regelmatig doch langzaam vooruit. Londen's ondergrond. De Engelsche bladen maken zich weer ongerust over den ondergrond van Londen. Een bekend ingenieur heeft in verband hiermede verteld, dat het grootste gevaar voor Londen voortvloeit uit de onderaardsche rivieren, die nooit drooggepompt kunnen wor den en die steeds de neiging zullen hebben de fundamenten van groote gebouwen te onder mijnen. Londen lijdt onder zijn lange geschiedenis, aldus deze deskun dige. In den loop van 2000 jaren zijn de steden Londen en West minster tal van malen gebouwd. In de middeleeuwen zakten ge bouwen in of vatten vlam. Op dezelfde plaats werden nieuwe gebouwen gezet, maar er werd niet voor gezorgd om alle over blijfselen der oude gebouwen te verwijderen. Met het gevolg, dat het huidige peil der oppervlakte van Londen 6 M. hooger is dan toen de stad voor het eerst werd gebouwd. Deze bovenlaag is niet zoo hecht ais de oorspron kelijke bodem er onder en hij vormt dan ook een der grootste problemen bij wegenaanleg en Haar maD, die den vragendeu blik scheen opgevangen te hebben, glimlachte: >Het is niet echt mr. Porter. Een week of vier geleden heb ik het voor myn vrouw gekoeht van een mars kramer. Voor twaalf mark.* De detective knikte. Maar weer bleef zyn blik op bet sieraad, waarvan de onwaar schijnlijk groote steenen op het eerste gezicht de onechtheid reeds deden vermoeden. Herbert Porter boog zich luisterend naar de slapende overtoen zei bij »Nu kunt U, denk ik, wel met het verhaal beginnen.* De ander knikte. >Mijn naam is Micbaëlis. Oskar Micbaëlis. Wij zijn ruim twee jaar getrouwd. Ik ben kunstsnijder. Van houten beelden. Wjj hebben in Perlitz, een westelijk voorstadje van Berlijn, een huisje gekocht. Ik heb daar een kleiu, aardig ate lier ingericht. Mijn klanten kring is nog klein en de opdrach ten komen daardoor soms nog wat traag binnen, maar ik heb uit mijn vroegere betrekkingen nog een paar duizend Mark overgehouden en myn vrouw bezit ook een klein kapitaaltje. Ze ii vroeger kamenier geweest in verieheidene aanzienlijke bc huizenbouw. In de laatste jaren is die bovenlaag door het enor me gewicht van het verkeer sa mengeperst. Dit heeft verzak kingen veroorzaakt en dat zal wel zoo blijven. Griep in Schotland. Te Glasgow is d-e griep-epide- mie gevolgd door het optreden van longontsteking. Te Glasgow kwamen gedurende de laatste dagen gemiddeld honderd geval len van longontsteking voor. In de week, eindigende 12 Januari, kwamen 645 sterfgevallen voor tegen 388 in de voorafgaan de week. Aan longontsteking stierven 118 personen tegen 59 in de voorafgaande week. Sinds het uitbreken van de griep is het aantal sterfgevallen met 100 pCt. toegenomen. Tunnel onder de Schelde. De Belgische Kabinetsraad hechtte zijn goedkeuring aan de indiening van een wetsontwerp betreffende den bouw van een tunnel onder de Schelde te Ant werpen en de gereedmaking daar toe van gronden op den linker oever der rivier. Activisten vrty. Woensdag heeft de Belgische Senaat mei 72 stemmen tegen 1 en 48 onthoudingen, het wets ontwerp tot verjaard-verklaring der aan de Vlaamsche activisten opgelegde straffen aangenomen. Generaal Bramwell Booth. Naar uit Londen wordt geseind, heeft de opperste Raad van het Leger des Heils met 55 tegen 8 stemmen Generaal Bramwell Booth vervallen verklaard van zijn functie van oppersten leider van het Leger. Zware sneeuwstormen. Een zware sneeuwstorm heeft het Zwarte Woud met sneeuw overdekt. De temperatuur is 11 graden onder nul. Het treinverkeer en de telefoon verbindingen zijn gestoord. De sneeuwstorm, die een groot deel van het Duitsche Rijk heeft geteisterd en een groot aantal trekkingen. We hebben niet veel noodig, want we leven heel eenvoudig en wjj brengen onze avonden meestal thuis door. Zoo kunnen wjj rustig afwachten tot mijn zaak zich meer uitbreidt. We hebben weinig conversatie alleen komt af en toe een buur man eens een praatje maken. Het is nu zoowat vier weken geleden wjj zaten juist aan tafel toen er gebeld werd. Mijn vronw gaat naar de deur. Een paar minuten gaan voorbij ze komt niet terug, een beetje ongeduldig ga ik naar de deur om te zien wie er is Daar vind ik mijn vrouw in druk gesprek met een marskramer. Ik kom naderbij en zie dat myn vrouw een groot briljanten colier in de haDden heeft, dat wat ze nu om heeft. Tot myn groote verwondering zie ik dat rnjjn vrouw blijkbaar verrukt is van het sieraad, ze bekijkt met be- geerige oogen de steenen »Maar kind*, zeg ik, half lachend, balt boos, »je denk er toch niet in ernst aan die vreeselijke groote steenen, op een nar afstand kun je al zien dat ze valach z(jn je bent toch geen werkvrouw Myn vrouw kykt nog steeds vol verrukking naar hat caller. verkeersstoringen heeft veroor zaakt, is voornamelijk te wijten aan de zeer diepe depressie, die boven de Noorsche kust heerschte en langs de kust van Denemarken en Duitschland windvlagen van een kracht van 7 tot 10 veroor zaakte. Uit Schwerin wordt ge meld, dat in Mecklenburg vele tram- en spoorbanen zijn inge sneeuwd. Scheepsramp. Het Chineesche stoomschip „Hsinwah" uit Shanghai is tijdens een storm nabij Honkong gezon ken. Van de driehonderd passa giers, onder wie dertig vrouwen en kinderen en de honderd leden der bemanning, zijn slechts vier passagiers en zestien leden der bemanning gered. De overi gen zijn verdronken. Het ver luidt, dat alle opvarenden, met uitzondering der officieren Chi- neezen waren. Gemeld wordt dat een vis- schersboot de tweede officier, benevens twee Chineezen heeft gered van het stoomschip „Hsin wah dat op weg van Shanghai naar Honkong gezonken is. Deze drie geredden hadden reddingsgordels om, doch zij waren zoo door de koude ver kleumd. dat zij niet in staat waren de hun toegeworpen red- dingstouwen te grijpen. Leden der bemanning van de visschers- boot zijn daarop in het water gesprongen en hebben de schip breukelingen aan boord gehe- schen. Men vreest, dat de rest van de bemanning is omgekomen, en dat van de passagiers, behalve twintig nog later door de visschersboot geredden, niemand de ramp heeft overleefd. In het geheel waren 400 per sonen aan boord. De équipage bestond uit 103 manschappen. Spoorwegramp. In de nabijheid van het Rumeensche station Turu-Severin botste een locomotief op een D- trein, ten gevolge waarvan vijf menschenlevens te betreuren zijn. De baan was langdurig versperd. Eindelijk zegt ze op een beetje snibbigen tooD, wat ik heelemaal niet van haar gewoon ben »Toch wil ik, dat je het voor me koopt, Oskar.* Ik baal kalm de schouders op eu wend me tot den marskramer Wat moet dat diDg kosten?* vraag ik. Hij kijkt mij schuw aan. »Twaalf Mark*, zegt by ten slotte. Langzaam draait myn vronw bet hoofd om en kijkt mjj aan op een manier, dat ik niet wei geren kan. Dus, om kort te gaan, mr. Porter; ik heb hef ding gekocht. Tegen myn zin en erg uit myn humeur steedi nog in de hoop dat mijB vrouw het nagemaakte ding ten slotte niet zou aandoen. En dat is dan ook haast niet gebeurd. Op zjjn hoogst eens een uurtje 's avonds. Ik keek haar dan glimlachend aan als ik zag hoe zij zich kinderlyk verheugde over het glinsteren van de stee nen, U znlt my misschien zwak vinden, meneer Porter maar tenslotte, de behoefte om zich mooi te maken is de dochten van Eva nn eenmaal aangeboren, Wordt vervolgd). AXELSCHEffi COURANT.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1