prachtigeSUcdjes G. B. ANTHEÜNIS, Axel. een woon- en winkelhuis, Kinder- en en Borstrokken. PetrolBümlcaGliels Axel. G. P. Vlaander. Jicbt K kou gevat, Voor Wijnen en Tcp-Bronwater V\O^.ST Denk nu vooral Sterk - Sierlijk - Goedkoop reukloos (blauwbranders). Buitenland. Bestrijding van de Werkloosheid in Zeenwsch-Ylaanderen door een anderen bril bezien. Advertentiën. G. P. VLAANDER. TE KOOP: Gemoltonneerde hansoppen en vrouwenborstrokken en broeken. Fa A. J. Claessens. Opnieuw ontvangen: A. Nevejan en Zoon Inschrijving op f 4.000.000 4v>#/9 Obligatiën houden waarop deze ook hem te lyf ging. De jongen greep nu een mes en bracht er zijn vader steken mede toe. Daarop ver dween hg uit de ouderlijke woning. Men vreesde dat hij zelfmoord bad gepleegd, tot bij zich ter beschikking van de politie gesteld heelt. Hongerige wolven. De hevige vorst in Oost-Europa, waarby de temperatuur in Oost- Polen b.v. tot 25 graden onder nul is gedaald, heelt groote wolven uit Sovjet Rusland door honger gedreven over de Pool- sche grens doen komen. In tal rijke dorpen kwamen de dieren tot aan de woonhuizen, waar zij trachtten de stallen binnen te dringen. In het dorpje Poraje bij Wilna zijn een vijttal personen door wolven aangevallen en ernstig gewond in de nabijheid van Novogrodek werden twee kinde ren door de hongerige dieren verscheurd bij Baranowice werd een echtpaar overvallen dat zich eerst na hevigen strijd de wol ven van het lijf vermocht te boudeD. Bij de grensplaats Dollo- jef geraakte een patrouille van de Poolsche grenstroepen in strijd met een grooten troep wolven, waarvan er 27 werden neergelegd. Sinds verscheidene weken organiseeren de groot grondbezitters in Oost-Polen wolvenjachten, die een rijken buit leveren. De recherche te Leipzig is er in geslaagd twintig leden van een internationale inbrekers- en helersbende te arresteeren. Aan het hoofd der organisatie, welke zich over geheel Duitsch- land uitstrekte stond een zekere zich noemende Karl Engel, die de 22-jarige Karl Ehrlich uit Lodz blijkt te zijn. Volgens voorafberaamde plan nen werden herhaaldelijk inbra ken in winkels, magazijnen en woningen gepleegd te Berlin, Stettin, Koningsbergen, Leipzig, Dresden, Frankfort, Ludwigsha- len, Mannheim en Heidelberg. Reeds is bewezen, dat de bende over de honderd operaties op haar kerfstok heeft. De gestolen edelgesteenten en het buitge maakte geld werden geregeld over de grens gebracht o.a. naar Holland, België en Zwitserland. Ook in het buitenland zijn eenige werkende en andere leden der bende gearresteerd en na uitlevering naar Leipzig vervoerd om terecht te staaD. Vrijdagavond is op den straatweg Breslau—Strehlen de koopman Praulich door drie onbekend gebleven personen van zyn motor getrokken, op het hoofd geslagen en door twee messteken aan den rechterarm verwond. De aanvallers ontnamen hem daarop 550 Mark en eenige kost baarheden. Praulich sleepte zich met moeite voort tot aan het naast- byzynde spoorwegstation, van waar hg onmiddellijk naar het ziekenhuis te Breslau werd ver voerd. De Belgische minister van Landbouw heeft in een nieuw rapport over de overstroomingen rondom Dendermonde voorgesteld het reeds toegestane crediet van 10 millioen frs. tot lömillioente verhoogen. Rtyke fantasie. Weinige menschen weten dat er een Engelsche maatschappij bestaat, die zich tot doel stelt een tunnel te graven onder het Kanaal. De sporen van het be gin van dezen arbeid zijn zelfs te Dover te zien. Het plan, dat al jaren oud is, heeft echter niettegenstaande de buitengewone voordeelen die in het oog sprin gen nooit parlementaire sanctie kunnen krijgen. Dit feit moet weer worden toegeschreven aan de houding der Britsche Admi raliteit, die zulk een tunnel in Oorlogstijd een groot gevaar acht. wak i« ph weer aangepakt in verband met een grootsch plan voor een electrischen spoorweg, op breed spoor, tusschen Londen en Parijs, waar natuurlijk een Kanaaltunnel voor noodigzou zijn. De bevorderaars van dit plan hebben uitgerekend, dat de uit voering op 190.000.000 pd. st. zal komen te staan. In die kosten zouden zijn begrepen de bouw van nieuwe eindstations in Lon den en in Parijs, en van tusschen- stations in Engeland en in Frank rijk. De spoorwijdte zou 7 voet, of meer dan twee meter moeten zijn, teneinde treinen van groot gewicht en vermogen te kunnen doen rijden. De electrische lo comotieven zouden zoo sterk zijn, dat zij den trein zouden kunnen voorttrekken met een maximum-snelheid van 120 mijl per uur, zoodat de reis Londen- Parijs v.v. 2 uur 45 minuten zou duren. De lengte zou 253 mijl zijn. Het klinkt mooi, zulk een spoorweg, zeker voor de talloos velen, die vaak het Kanaal moeten oversteken. Maar het plan zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Het Heilsleger. De Hooge Raad van het Leger des Heils is bijeengekomen te Sunbery aan den Theems. De aanleiding tot de bijeenkomst de leden moesten uit alle deelen van de wereld komen, is, zooals bekend, de ziekte van generaal Bramwell Eooth, het hoofd der organisatie. Het leger des Heils is een van de schaarsche auto cratieën, die de wereld nog bezit. De oude generaal Booth was niet alleen in positie maar ook naar den aard een autocraat. Zijn zoon, de tegenwoordige generaal, werd bij decreet van den vader diens opvolger als hoofd van de or ganisatie. De eerste generaal maakte die beschikking door voor zijn dood een geheime brief te safe-deponeeren, met de instructie, dat die brief na zijn dood moest worden geopend. De gedragslijn was eigenaardig en scheen voorts te symboliseeren, dat de familie Booth de hoofd leiding van het Legér des Heils als een familierecht of -bezit beschouwde. Tegen dat denk beeld is in den boezem van het Leger verzet gerezen. En nu generaal Bramwell Booth naar allen schijn zoo ziek was dat hij wel zou sterven en men voorts den indruk kreeg, dat de gene raal niet meer in staat was de leiding in handen te houden, grepen de andere hooge mannen en vrouwen op initiatief van een vrouwelijke Booth, die het hoofd is van de organisatie in Amerika en wellicht den aard van den ouden stichter in zich heeft de gelegenheid aan, bijeen te komen om meteen te beproeven de constitutie van de instelling te veranderen. En toen nu de Hooge Raad, met veel geheimzinnigheid, aan de groene tafel zou plaats nemen, werd hij verrast met een zorgvuldig uit gesteld bulletin over generaal Bramwell, waarin gezegd wordt, dat deze nog best in staat was in belangrijke zaken beslissingen te nemen en dat hij over zes maanden in staat zou zijn zijn werk te hervatten. En nu slaat de Hooge Raad een beetje een mal figuur, want hij was werke lijk bijeengeroepen om generaal Bramwell Booth wegens licha melijke ongeschiktheid van zijn post te ontheffen. Men vindt hier dat de zaak wat op een samen zwering lijkt en veroordeelt haar dienovereenkomstig, Aan den anderen kant vindt men wel, dat de tijd is gekomen om verande ring te brengen in de wijze, waarop het Leger des Heils wordt bestuurd. In Engeland houdt men niet van het dictator schap. Inmiddels heeft de Hooge Raad van het Heilsleger zich uitge sproken voor het aftreden van Bramwell Booth, nochtans met behoud van den generaalstitel. Donker Amerika. In het vrije Amerika voelen de burgers zich dermate vrijgevoch ten, dat het in sommige plaat sen verdacht veel op een anar chie begint te lijken. Vooral sedert het in werking treden der drooglegging hebben de autori teiten alle moeite met de hand having van het gezag. Er heeft zich dank zij het voor niets terug deinzende optreden der „boot leggers", de dranksmokkelaars, een stelsel van corruptie ont wikkeld, dat inderdaad schrik wekkende afmetingen aanneemt en invreet in het volksbe staan zoodanig, dat dit gaande weg op wankele voeten komt te staan. Men is niet langer zijn leven zeker in de Vereenigde Staten, door de bewoners zoo gaarne als het land der vrijheid bestempeld, doch waar moord, plundering en brandstichting aan de orde van den dag zijn en auto-bandieten zich niet ontzien zelfs in de drukste straten der millioenensteden bij klaarlichten dag overvallen te plegen, waarbij mitrailleurs hun monotonen zang doen hooren als het doodsbed bij uitstek. Een der meest beruchte mis- dadigerscentra vormt het voor stadje ChicagoHeights. Daar wonen de voornaamste bende leiders, omgeven door hun tra wanten en herhaaldelijk komt het tot bloedige botsingen, zoo wel met de politie als tusschen de benden onderling. Dezer da gen heeft de politie weer eens een razia gehouden, waartoe honderden politie-mannen waren gemobiliseerd En de daarbij ge volgde methode is kenschetsend voor den toestand. Want op zoek naar misdadigers en smokke laars, begon een deel van deze strijdmacht met het plaatselijke politiekorps te arresteeren en op te sluiten, terwijl een ander deel een inval deed in verschillende huizen, waar de gezochten zich bevonden. Het kwam tot gere gelde gevechten, waarbij de handhavers van het gevecht wel iswaar niet zonder verliezen ble ven, maar tenslotte toch zege vierend uit den strijd kwamen en tal van aanhoudingen konden verrichten. Eerst toen werd de stedelijke politie weer vrijgelaten. Is het niet teekenend voorden toestand v,VAeV.Ve"_ (Relaas van den heer N. J. Harte te Terneuzen, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ge schreven naar aanleiding van de be schouwingen van den EdelAchtb. heer Huizinga in het „Tijdschrift van de Ned. Werkloosheidsraad.") (Slot) Het verzoek, dat de commissie voor werkverruiming, waarvan de heer H. voorzitter is, aan 10 gemeentebesturen zond, en waarin er op gewezen werd, dat het mogelijk was door vlasbewer king de werkloosheid te bestrijden, had toch ook niet rationaliseering en mechaniseering ten grondslag, want dan biedt zij weinig werkgelegenheid. Er wordt den gemeentebesturen een verwijt van gemaakt, dat ze daarop niet ingegaan zijn. Er zou geen cent aan verspeeld zijn kunnen worden I Maar de 50 pCt. bijslag op het loon dan, die de commissie voorstelde te geven, welke bijslag hooger zou ge weest zijn dan de norm dien in Ter Neuzen geldt als uitkeering bij werk loosheid aan een gezin van man en vrouw Indien iets in overweging gegeven wordt, moet dat toch uit voerbaar zijn Is dat verzoek in Ter Neuzen, de gemeente van den schrij ver, zelfs wel in behandeling geko men Met zoo'n bijslag op het loon kan men vermoedelijk in velerlei be drijven werk verschaffen, maar dat streven was ook geheel in strijd met hetgeen de Permanente Vlascommissie in de laatste conferenties met de vlassers te kennen gaf, dat de Regee ring niet door bijslagen e.d. die indu strie weRschte te steunen. De schrijver beklaagt zich over wei nig medewerking die de Commissie voor Werkverruiming ondervindt. In derdaad, die commissie ondervindt niet de medewerking die zij verdient. Doch ligt dit misschien niet voor een deel aan hare samenstelling Men heeft nu eenmaal rekening te houden met de menschelgke mentaliteit. Men staat niet gaarne onder voogdij. Mis schien zou de commissie, indien zij geheel uit particulieren was samen gesteld meer succes hebben gehad dan thans het geval is, nu zij staat onder leiding van den burgemeester van Terneuzen, hoe goed diens be doelingen om in dit opzicht de alge- meene belangen van Zeeuwsch-Vlaan- deren te dienen ook zijn. Ik heb in sommige vergaderingen waar zulke verzoeken aan de orde kwamen wel eens het gevoel gehad dat men dacht „moet die burgemeester van Ter Neu zen ons dat hier komen vertellen ik meen me zelfs te herinneren, dat zoo iets wel eens openlijk werd gezegd. Al zou men het anders v, el v/iilen doen, zoo bestaat de kans dat men dan zoo'n werk nog eens wat gaat uitstellen om niet den indruk te geven dat men dat doet onder invloed van buiten. Gemeentelijke autonomie is een teer ding Het is in de laatste tijden ook zoo'n goedkoope bewering geworden, dat men er in Zeeuwsch-Vlaanderen niet voor te vinden is om samen te wer ken. 'k Ben het in dat opzicht meer eens met de meening van den Burge meester van Hontenisse, den heer Baron Collot 'Escury, die in den loop van dit jaar bij een openbare gelegenheid op verschillende resultaten van samen werking wees. Maar er moet een ge zonde basis voor zijn. We zijn hier naar mijn bescheiden meening nog niet zoo met alles ten achter. Er be staat hier in verschillend opzicht nog wel energie en ondernemingsgeest. Een andere vraag is of men in som mige opzichten niet tracht ons in den hoek te dringen. De bevolking kan er wel iets tegen trachten te doen om dat te voorkomen. Men behoort voor zeker niet alles af te wachten en naar vermogen zelf de handen uit de mouw te steken. De heer H. eindigt zijn betoog met het uitspreken der meening, dat het in zeer vele opzichten ontbreekt aan vaste leiding, die onbevooroordeeld en geheel belangeloos het goede voer Zeeuwsch-Vlaanderen weet te berei ken. Ik heb juist in hooge mate be treurd, dat Z. Ed. Achtb., van wier.s belangeloosheid ik mij ten volle over tuigd houd, door zijn publicaties in zoo ruime mate blijk heeft gegeven van het gemis aan vastheid in ljjn, en onbedacht zijn eigen werk heeft aangevallen. Marktberichten AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,50a til,—. Rogge f9,—af 10,. Wintergerst f 11,50 a f 12,—Zomergerst tl 1,50 a f 12,—. Haver f 9,— a f 10,—. Erwtenf 15,— af 17,—. Paarden- boonen f a f Duiven- boonen til,— a f 12.Bruine- boonen f30,— k f 35,—. Lijn zaad f 17,af 19,Blauwmaan- zaad f—a f Groen Vlas f 0,10 a f0,15. Gebookt Vlas f ,14 a f ,19. Gezwingeld Vlas f 1,05 af 1.15. Aardappels f3,50 a f3,60. Stroo f 19,— A t20,— Koolzaad fa f Mosterdzaad f a f Boter f 2,30 k f 2,40 Eieren f7,- a f7,50. HULST, 14 Jan. Graanmarkt. Tarwe f 10,50 a f 10,75. Rogge f 10,— ki 10,50Wintergerstf 11, - a tl 1,50. Zomergerst til,— a f 12,—. Haver f 10,— 5 f 10,50. Erwtenf 15,—af 17.—. Paarden boonen f 12,af 13,—. Duiven- boonen f 13,— a f 14,—Witte boonen f a f Bruine boonen f 38,— k f 40,—. Lijnzaad f 15,a f 17,Aardappels f 0, a f 0,—. Koolzaad f 20,— a f 23,— Boter f2,20 a f2,30 per K.G. Eieren 26 stuks f 2,08 Slachtvee 2, verkocht 1. Varkens 47, ver kocht 41. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 5000 stuks, f7,40 per 100 stuks. aan onze Aanbevelend, VOOP engros en detail. op drukken stand in de kom dezer gemeente. Te bevragen aan het bureau van dit blad. Alsook gemoltonneerde Ver beneden fabriekspryzen. is het adres SAS VAN GENT. Hoofdvertegenwoordigers voor zeeland van de Top-Bronnen en voor Wijnen van het gekend Huis DE STAERCKEJOURET, te Gent. Te Axel dagelijks verkrijg baar bij C. N. DIELEMAN, Kerk straat. Amsterdamsclie Bank Kapitaal F 55.000.000.— Reserve F 44.500.000.— BIJKANTOOR HULST. Terneuzen (Nieuwstraat) r, ZitdagenSas van Gent (Markt) Uage,1Jks AXEL (Hotel De Lozanne) Marktdag Gemeente HAARLEM. in stukken van f 1000,—, tegen den koers van 997/8 tot en met Donderdag 17 Januari 1929. gevoelt ge U huiverig, koorts achtig, loom, pijn in armen ot - beenen, neem dan direct de Koortspoeders van H. VAN AKEN, Apotheker te Selzaete. Ze zullen U verlichting geven en na enkele dagen genezen. Bij Kiespijn, Aangezichtspijn, fleurecijn in het hootd en op de tanden is een VAN AKEN's Koortspoeder voldoende om de hevigste pijn te stillen. Een doosje Koortspoeder van H. VAN AKEN, Apotheker-Specialist te Selzaete is onmisbaar in ieder huisgezin. Hoofdd. v. HollandSCHULTE EN TH1EME, Postbox 55, Middelburg. Verder bij apothekers en drogisten in doosjes van 60 cent. HEDIjCM samengesteld GENEEST ON NI DDE LL'JA WINTERHANDEN I

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3