Ieder het zijne. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren No. 82. DINSDAG 15 JANUARI 1929. 44e Jaarg J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Veiligheid vóór alles. Binnen enkele dagen zal in duizenden exemplaren een cir culaire verspreid worden, uitge geven door een nieuw opgericht comité: Vereeniging Voor Veilig Verkeer, welke slechts tot doel heeft de veiligheid van het ver keer te verhoogen en daardoor natuurlijk het aantal ongelukken te verminderen. Uit den geheelen opzet van het voorbereidend comité blijkt, dat het de lessen door de in Engeland eenige jaren geleden opgerichte vereeniging „Safety first" opge daan, ter harte genomen heeft. De opzet is, zooals uit de lijst van sympathiseerende personen en lichamen blijkt, groots en ruim. We wenschen de oprich ters van harte succes met de tot dusver bereikte resultaten en ho pen dat de vereeniging binnen korten tijd 'n dergelijken omvang zal erlangen, dat de veiligheid van en voor het verkeer inder daad in hooge mate zal worden verhoogd. Omtrent het doel zegt de cir culaire het volgende De onrustbarende stijging der verkeersongevallen kan slechts gestuit worden, door een actieve en doelmatige samenwerking van alle krachten. De vereeniging tracht haar doel te bereiken o. a. door Tijdschrift - Plakkatendienst Films Lezingen Radio uitzending IJveren voor een beteren ongevallenstatistiek, voor veiliger weg- en verkeerstoestan- den, voor speciale wegen in bij zondere gevallen, voor een pas sende verkeers-inspectie ook bui ten de groote steden. Voor bestuurders van motor voertuigen wordt gestreefd naar een goede regeling van de op leiding, keuring en overige voor waarden voor toelating tot den weg. In omgeving van bij zonder druk verkeereischen die daarop gericht zijn. Verstrek king van een zakboekje, waarin (Duitsche vertaling). 1) De donkere zyden gordijnen vielen ruischead o»er het linnen scherm. In de bronzen schalen, achter de bont beschilderde medaillons in de zoldering vlamde het licht helder op. Door alle rangen van het bioscooptheater ging iets als een gevoel van op luchting. Hier en daar zag men een batisten zakdoekje, veegden enkelen tersluiks een traan weg. Het licht ging weer uit voor het volgende nummer. Op het witte doek kondigden violette letters aan, dat het dageljjksebe filmjournaal zou worden ge geven. Het orkest zette een marsch in en de beelden vlogen voorbij een voetbalmatseh spring oefeningen over hindernissen een défilé van troepen Daarop sAankomst van deD beroemden fcweedsehen ontdekkingsreiziger Sven Hedin in Berlijn.* Pa overkapping Tan bat Lehrter ook de grondbepalingen der vei ligheid (met medewerking van autoriteiten eventueel ook het rijbewijs) zijn opgenomen, en waardoor ook propaganda voor andere nuttige organisaties ge maakt kan' worden. Controle op opleidingsscholen indien noodig zelf rijscholen op richten en cursussen houden. Een voor fietsers bestemd ge schrift kan bij het belastingplaatje uitgereikt worden het belasting plaatje zelf kan ook op V. V. betrekking hebbende initialen dra gen. Bijzondere opwekking tot aansluiting bij de na te noemen afdeeling van weggebruikers. Beroeps-chauffeurs zullen aan bijzondere eischen aan opleiding, keuring e.d. moeten voldoen. Doelmatig examen. Gelegen heid bieden tot leeren van „eer- ste hulp"-verstrekking. Ver bintenis geen alcohol in dienst te gebruiken. Uitschrijven van wedstrijden, met belooningen en fcereteekens in 't van jaar tot jaar „ongelukken-vrij" blijven. Ar beidsvoorwaarden (werktijden enz.), die de veiligheid niet in 't gedrang brengen. Voor de jeugd-opvoeding zal de V.V.V.V. ijveren voor algemeen onderricht op alle inrichtingen van onderwijs en thuis. Hand leidingen voor onderwijspersoneel en ouders. Discipline op den weg kan niet door wet en dwang alléén verkregen worden. Behalve dat de invloed van de reeds ge noemde algemeene propaganda uitgaat, kan die ook door een bijzonderen vorm van medewer king verkregen worden. Auto mobilisten, motorrijders, fietsers, voerlieden, passagiers en voet gangers kunnen zich vrijwillig verbinden tot het correct in acht nemen van de verkeersregelen, tot bescherming der veiligheid van anderen, tot voorkomendheid en hulpvaardigheid. Wanneer een bepaalde groep die reeds bestaat bewust het voorbeeld voor anderen is en men doet deze groep steeds aan groeien, dan zal men een dermate statiën werd zichtbaar. Een paar heeren met hooge hoeden op stonden te wachten de trein stoof binneD, uit een D-wagen stapte de beroemde reiziger op het perron. Een paar reizigers, die met dcnzelfden trein wareD gekomen, bleven nieuwsgierigen glimlachend siaan. Op het zelfde oogenblik klonk een ontzettende gil door de zaal. Er klonk zulk een doodsangst in dezen schreeuw, dat een deel van het publiek ontdaan en sidderend van hun stoelen op sprong. Geschuifel van ;voeteB, een steeds luider wordend stem gegons werd hoorbaar. De film werd afgebroken, de muziek hield op en de lichten knipten aan. Aller oogen richten zieh naar de plaats waar de kreet vandaan was gekomen. Op de eerste rij hield een man een bewustelooze vrouw in zjjn armen. Een paar heeren spoed den zich erheen en boden hun hulp aan medelijdend kwamen een paar vrouwen aarzelend na- derby, niet goed wetend wat eigenlijk te doen. Twee zaal knechten tilden de bewustelooze op, brachten haar voorzichtig in een zy vertrek en legden haar op een div»o, De heer, die net groot aantal goedwillenden krij gen, dat de rest fatsoenshalve genoopt is, zich eveneens als goede weggebruikers te gedragen. Deze leden ontvangen de voor hen bestemde geschriften, bene vens een insigne, dat zij bevoegd zijn te dragen. Daardoor en door hun steun, dragen zij daadwerkelijk bij tot het veilig maken van straat en weg, tot rustig reizen. Het comité V 4, secretariaat Thomsonlaan 148, 's Gravenhage, is er reeds in geslaagd talrijke personen en lichamen voor haar doel te winnen. Het voorloopig uitvoerend co mité bestaat uit de heeren :ir.R. A. Brandt, ing. b. d. Spoorw. mr. J. E. W. Duys Taco Fortuin H. Ploeg Jr.C. Sorman S. de Vries, publicist en secretaris. Tallooze vooraanstaande per soonlijkheden, schier alle provin ciale- en groote gemeentebestu ren, en talrijke machtige industri- eelen betuigen adhaesie, terwijl talrijke groote ondernemingen van hun sympathie met het streven van het comité blijk gaven, o. a de Nieuwe Eerste Nederlandsche. Coalitie of niet In een Vrijdagavond gehouden bijeenkomst van de Centr. A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft Minister van Staat, mr. Th. Heemskerk, voorzitter van de a.-r. Tweede Kamerfractie, een politieke rede gehouden. De vergadering, welke onder leiding stond van het Tweede Kamerlid mr. J. A. de Wilde, werd mede door eenige andere a.-r. Kamerleden bijgewoond. Aan deze rede ontleenen wij Ten slotte zijn alleen de A.-R., Chr.-H. en R. K. partijen in den werkelijken zin des woords volks partijen. De andere partijen staan feitelijk alleen groeps of bepaalde andere belangen voor. Tusschen de genoemde drie partijen bestaat derhalve een groote overeenkomst en dit kan daarom voor haar aanleiding zijn om zich te coaliseeren. Dit be hoeft op het oogenblik echter biykbare belangstelling het kleine groepje was gevolgd, nam een klein kristallen flacon uit zyu zak en schoof de zaalknecbts op zy. Deze, in de meening met een dokter te doen te hebben, weken achteruit. De vreemde wreef de slapen van de bewustelooze vrouw met de vloeistot uit het tlescbje. Na een paar seconden sloeg de patiënte verward de oogen op. De vreemde keerde zich om en wenkte een knecht. »Een auto*. De knecht verwyderde zich snel. De echtgenoot van de bewus telooze maakte deD indruk van een welvarend man uit de kleioe borgery. H(j trad op den vreem de toe en drukte hem de hand. »Ik dank u. U hebt myn vrouw een grooten dienst bewezen U bent zeker dokter, nietwaar Eer de ander kon antwoorden, ging de Bpreker, ontdaan en opgewonden nog steeds, verder >Ik heb een dringend versoek, dokter. Zoudt U met ons naar huis willen ryden Toen de aangesprokene aarzel de, ging hij op haast smeekenden toon voort»Gaat U alstublieft meeik ben bang om nn met myn vrouw alleen te blijven geenszins de leidende gedachte te zijn en is het dan ook geens zins voor de a.-r.-partij. Van een nieuwe coalitie is op dit oogen blik niets te zegen. Het kan ge beuren en het kan ook niet ge beuren. De a.-r. partij staat zoo wel in als buiten de coalitie sterk en zij heeft slechts haar eigen weg te volgen. Na de verkiezingen komen wij te staan tegenover een nieuw parlement. Hoe zich dan ook verder de partijgroepeering moge openbaren, in ieder geval is het wenschelijk, dat de Christelijke partijen, die een gezonde demo cratie en geen valsche democratie, zooals b.v. de sociaaldemocratie, voorstaan, zooveel mogelijk wor den verstrekt. Dan nog is echter herstel der coalitie geenszins zeker. Een roomsch-roode coali tie achtte spr. evenwel niet zeer waarschijnlijk. Daarvoor staan de partijen ten slotte te ver van elkaar. Dit neemt niet weg, dat men die partijen niet onnoodig behoeft te prikkelen om ze daar door te drijven naar, wat men genoemd heeft, de „uiterste nood zakelijkheid". Wanneer het prote- stantsch-christelijk deel der bevol king zich zou stellen op het standpunt vanoverheersching, zooals ds Kersten dat wil, dan zou dat er echter toe kunnen leiden. Spr. meende evenwel, dat de anti-revolutionairen zich niet op dat standpunt mogen stellen het juiste inzicht in de Schrift heeft hem anders geleerd. Zoo er dan na de verkiezing geen nieuw coalitie-kabinet zou komen, dan moet er maar een kabinet gevormd worden, dat zijn eigen koers kiest. Zonder coalitie zal dan echter handhaving van het parlementaire stelsel en op lossing van de dan ontstane moeilijkheid wel moeilijk worden. Het tegenwoordig extra-parlemen taire kabinet is juist daarom zoo zwak, omdat het tevoren een deel van zijn taak heeft afgesne den. Een eventueel volgende extra-parlementair kabinet zal daarom zijn eigen weg moeten gaan. De positie der anti-revolu- De vreemde keek met vragen- den blik eerst naar de zieke en daarna weer naar haar man eu zweeg. »Ik moet U vertellen*, ging de man voort, »ik ben er dezer dagen al voordurend bang voor geweest dat ze een aanval zou krijgen of dat er een of ander ongeluk zou gebeuren.* Was uw vrouw dan ziek »Neen. Ziek was zy niet... Maar er moet iets met haar ge beurd zyn, iets, dat ik tot nog toe niet begrijp, niet kan thuis brengen, het is ook geen toeval dat wy vanavond naar de bios coop zyu gegaan, mijn vrouw heeft my gewoon gedwongen met haar te gaan, zy moet geweten hebben, dat er iets byzonders zou gebeureD, en van alle onbe- grypelijke dingen' die er deze week by my' thuis gebeurd zyn, is deze aanval misschien nog bet minste* De vreemde keek met een onderzoekenden blik naar de vrouw, die steeds meer tot zich zelf kwam. Daarop zei hy op rustigen toon »Goed ik ga mee.* De knecht kwam terug. >Een auto was nergens te bekennen. Maar ik heb een rijtuig opgepikt. Dat staat voor de deur,* tionairen zal daartegenover gelijk zijn aan de steeds door haar gevolgde. Zij zal blijven opkomen voor de hoofdbeginselen van recht, gezag en vrijheid in de lijn, zoo als dr. Kuyper dat heeft aange geven. „Steunende op den bijbel, verdedigen wij de vrijheid", zoo eindigde spr. (Applaus). De bijeenkomst werd gesloten met een woord van dank van den voorzitter aan mr. Heems kerk. De vergadering werd ook bij gewoond door de ministers van der Vegte en Donner. Avp. De Unie van Utrecht. Op 25 Januari is het 350 jaar geleden, dat de Unie van Utrecht geteekend werd, althans door de eerste onderteekenaars Graaf Jan, den broer van Prins Willem, als stadhouder van Gelderland, en de gezanten van Holland, Zeeland, Utrecht en de Ommelanden. Dat feit zal in Utrecht worden her dacht door plechtigheden, die o.a. ook door de Koningin zullen worden bijgewoond. De Minister van Onderwijs heeft aan alle inspecteurs van onderwijs, een circulaire gezon den, hen uitnoodigend 'n schrijven te richten aan de hoofden van Rijks- en Bijzondere onderwijs inrichtingen voor zoover die on der hun toezicht zijn gesteld, waarbij hun namens den minister van onderwijs verzocht wordt op 23 Januari a.s. in hun school de beteekenis van de Unie van Utrecht te doen behandelen. Dit schrijven heeft in verschil lende katholieke bladen kritiek uitgelokt. Men had te voren al kunnen lezen, dat van katholieke zijde was besloten niet aan deze herdenking deel te nemen, van wege het anti-katholieke karakter dat zij aan de Unie van Utrecht toeschrijven, en in aansluiting daaraan werd deze ministerieele circulaire afgekeurd, zooals ook werd afgekeurd, dat Katholieke leden van het College van Ged.St. van Utrecht zouden deelnemen aan een feestmaal dat bij die ge legenheid door Ged. Staten aan De vreemde knikte. »Goed, laten we dan staan. Het natte asfalt van de eiDde- looze straten van het Westen van Berlyn weerspiegelde de electrische lampen en kleurige lichtreclames honderdvoudig. Ter- wyl het rijtuig zachtjes voortreed was de man erg bezorgd voor ziju vrouw, die bleek en slap naast hem in de kussens leunde. Langzamerhand gleed haar hoofd tegen zyn schouderde beide mannen keken Daar het jonge, gezichtje, waarover af en toe de bevende schynsels van de straat lantaarns gleden. Nu nog, terwyl ze half sliep was op haar gezicht vreeselijke angst en ontzetting te lezeD, welke ze doorstaan had. Diepe schadu wen lagen ODder baar oogen en om den evengeopenden mond was een smartelyke trek. Nog telkens schokte haar lichaam. Terwijl de beide mannen vol deelneming naar bet vrouwtja keken, scheen de spanning lang* zamerhand uit haar trekken te verdwynen de uitdrukking van Pijn maakte plaats voor een kal- men, onbewusten glimlach en met een liehten rnk richtte zy haar hoofd van den schouder van haar echtgenoot. {Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1