M. deD EDgelsman-Zegers. eeöffertaswaüing, Bloembinderij „Flora Abrahamse-Jansen. Radio N. S. F. H. Zegers, Kerkdreef. G. P. VLAANDER, Prachtige Fantasiebroeken f2.05 Grijze Kielen f i.90. Nieuwe Piano's Groote Balans-Opruiming' Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bestrijding yan de Werkloosheid in Zeeuwsch-Ylaanderen door een anderen bril bezien. Advertentiën. Mantels 4 gulden. Mantelstoffen vanaf 75 ct Wit linnen voor lakens TËK OOP': voor Bruidsbouquetten. in bepl. Bloemstukken. Grafkransen en Takken. bloeiende potplanten. Geeft ongestoord genot. Het toestel dat iedereen voldoet. in het Magazijn „De Blauwe Bril", Axel. P. J. VALE-SEGHERS. in diverse modellen in voorraad. Prima Kuust-Schaatseu (lage prijzen). Gewone Schaatsen zeer voordeelig. PrimaSCHA A TSENMQNTUUR. Prima Politierechter te Middelburg. In de zitting van 8 Jan. waren de volgende personen gedag vaard V. van H., 37 jaar, zonder be roep, huisvrouw van E. J., West- dorpe, wegens mishandeling. Uitgesteld om een getuige te hooren. La. Ca. M., 24 jaar, huisvrouw J. W. L. B., te Hontenisse, we gens heling van een haantje.dat iemand door misdrijf verkregen had. Uitspraak f 20.boete of 20 dagen hechtenis. A. K., 23 jaar, arbeider, West- dorpe, wegens beleediging van een rijksveldwachter. Uitspraak f 15.boete of 15 dagen hechtenis. C. R., 27 jaar, werkman, Ter Neuzen, wegens het zich weder rechtelijk bevinden in den tuin van de buitensociëteit te Ter Neuzen, in den nacht van 24 op 25 November. Uitspraak 2 w. gev. straf. A. F., 36 jaar, koopman te Biervliet, wegens het schoppen van een hond. Uitspraak f 15.boete of 15 dagen hechtenis. Verleden Vrijdag maakte een trampassagier het den con ducteur van een wagen te Rot terdam vry lastig. De conducteur liet de tram stoppen, en verzocht den la8tigen passagier den wagen te verlaten. Toen deze aan dit verzoek niet wilde voldoen, be moeide een medepassagier zich met het geval. Hij duwde den man, die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, van het achterbalcor. De ander maakte zich hierover kwaad en sprong weer het bal- con op, met de kennelijke be doeling den tweeden passagier te lijf te gaan. Deze gat hem evenwel een schop, waardoor de man ruggelings op straat terugviel, waarbjj hij met het hoofd op de steenen terecht kwam. Hy bleef bewegingloos liggen en een ontboden genees heer kon slechts den dood con- stateeren. In de verwarring van het oogenblik heeft de passagier, die den noodlottigen trap heeft gegeven, een goed heenkomen gezocht; Tot nu toe heeft de politie, die een zeer vaag signale ment van den man heeft, tever geefs naar hem gezocht. Avp. Voor de Rechtbank te Arn hem stond terecht een Interna tionale inbreker, de Spanjaard B., die in Juli j.l. te Arnhem bij een juwelier had ingebroken en een partjj horloges en 210 gouden ringen had gestolen. Tevens waren eenige colliers door hem buit gemaakt. Al deze goederen heeft hij te Parijs ver kocht. In den zelfden tijd heeft deze Spanjaard, die o.a. staat inge schreven in de politieregisters te Bern, Parijs, Antwerpen, Rot terdam en Bordeaux, te Gro ningen ingebroken. In zijn requisitoir deelde de Officier van Justitie mede. dat de Spanjaard reeds kennis had gemaakt met alle groote gevan genissen van Europa. Tnans eischte hij twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Avp. DRAISP-vanVALKEMBURG'S e A .-iLEVERTR LEEUWARDEN Te Mill (N.-B.) heeft een groote boerderij brand gewoed, waar woonhuis, schuur met stal ling door onbekende oorzaak in de ascb zijn gelegd. Veel vee, waaronder 12 varkens, 9 kal veren, 2 paarden en een koe werden een prooi der vlammen. Ook het meubilair en landbouw- |nventaris kwamen grootendeels in de vlammen om. De ver stikkende rook bemoeilijkte zeer het reddingswerk. Dinsdag is de 93-jarige, alleen wonende weduwe D. te Bemelen bij Maastricht levend verbrand. De oude viouw is gewoon 's morgens een petro leumkachel aan te steken. Dit maal hebben haar kleeren daarbij vlam gevat, waarop zij naar buiten is gesneld. Men vond haar verkoolde lijk op straat voor de deur liggen. De politie te Lonneker heeft aangehouden het echtpaar B, wonende te Glanerbrug, verdacht van brandstichtingin zijn woning. Toen de man en de vrouw Zon dag j.l naar Easchedé waren, ontdekten de buren brand in het huis. De gordijnen hadden vlam gevat en ook op andere plaatsen in de kamer brandde het. Voorts werd in een lade van de kachel een flesch benzine gevonden. Dinsdagnacht hebben drie personen ingebroken bij den heer H. W. te Hersel nabij Lierop (N.-B.). Zij hebben een raam opengeschoven in de kamer, waar de vrouw ziek te bed lag. De inbrekers bedreigden haar met messen en hebben ongeveer vijfhonderd gulden gestolen. De man, die in een andere kamer sliep, wilde hen te lijf gaan, doch werd ernstig gewond. De daders wisten te ontkomen. Zonder tot bewustzijn te zyn gekomen is te Dordrecht een jongen overleden die Woens dag vaD 'n vrachtauto waar hij achterop was geklommen, sprong en daarbij zoodanig kwam te vallen, dat hij met een ernstige hersenschudding bewusteloos werd opgenomen. Ijs-offers. Het 11-jarig zoontje van den heer S. de G. teZuid-Scharwoude, dat bij het naar huis gaan uit school over het ijs liep, is er door gezakt, en verdronken. Het was het eenige kind van de familie de G. Dinsdagmorgen is in de Ooy de 12-jarige J. H. te Nijmegen door het ijs van een diepe sloot gezakt en verdronken. Te Grootebroek riep de echt- genoote van W. B. baar beide kinderen, een joDgen van 9 jaar en een meisje van 7 jaar, om hen te waarschuwen dat het sohooltijd was, doch de kinderen verschenen niet. Terstond daar op toog men op onderzoek uit en na korten tijd kwam men tot de vreeselyke ontdekking, dat de beide kinderen in de Spoor- sloot door het ijs waren gezakt en verdronken. Droevige thuiskomst. Een varensgezel uit Beverwijk, die, na eenigen tijd van huis te zijn geweest, thuis kvram, vond zijn vrouw dood te bed liggen. Er waren drie kinderen in huis, waarvan het oudste zes jaar. Zij wisten niets anders mede te deelen, dan dat moeder reeds eenige dagen te bed lag. De buren hadden niets van het ge val bemerkt, omdat het wel meer gebeurde, dat de vrcuw eenige dagen afwezig was en zij dachten, dat zij nu met de kinderen de Kerstvacantie elders doorbracht. De kinderen hadden zich al deze dagen ook niet buiten de deur vertoond en bevonden zich in vrij verwaarloosden toestand. Onmiddellyk werden politie en geneeskundige hulp ontboden. Het parket te Haarlem zal een onderzoek instellen. Te Osenbosch naby Gulpen ontstond-" een hevige ruzie tus- schen de gebroeders M. en H. E. De twist liep zoo hoog, dat H. een revolver voor den dag haalde en daarmede zijn broeder neer- schoof. De vermoorde, die te Amby in België woonde, was renter van beroep, gehuwd en vader van een kind. H. E. is gearresteerd. Zondagnacht ii onder Hoog kerk een dubbele behuizing af gebrand, De bewoners ontdekten den brand eerst, toen het dak reeds had vlam gevat. Twee der bewoners moesten door het dakvenster vluchten. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Trelnroovers. De maandelijksche treiD, waar in de loonen werden vervoerd voor het personeel van de ShaLg- hai-Nanking-spoorweg, is door roovers geplunderd. Zij ontkwamen met een buit van 10.000 dollar. Het zwakke geslacht. Naar uit Krakau gemeld wordt, verscheen daar Zondagmiddag een zeer elegant gekleede, onge veer 40-jarige vrouw bij den commissaris van politie en deelde mede haar geliefde, den advocaat Goldblat, de tong afgesneden te hebben. Tot bewijs daarvan haalde zij uit haar taschje een in papier gewikkelde tong en een klein bebloed zakmes. Bij het verhoor verklaarde zy, dat zij met een winkelier gehuwd is, doch reeds geruimen tijd met den advocaat betrekkingen heeft onderhouden. Laatstgenoemde heeft aanleiding tot jalouzie ge geven en zij heeft zich op hem willen wreken. Zij is daarom Zondag naar de woning van haar vriend gegaan en heett hem bij het geven van een kus na eerst de toDg met de tanden te hebben vastgegrepen, deze uit den mond gesneden. Goldblat werd niet in zijn woning aangetroffen en heeft zich waarschijnlijk onder me dische behandeling gesteld. (Relaas van den heer N. J. Harte te Terneuzen, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ge schreven naar aanleiding van de be schouwingen van den EdelAchtb. heer Huizinga in het „Tijdschrift van de Ned. Werkloosheidsraad.") II. Wij hebben bij de Regeering voort durend onder de aandacht gebracht de moeilijkheden waarin het zeevaartbe- drijf op onze haven verkeert, waarvan de moeilijkheden nog verscherpt zijn door het zeer groote verschil in loods geld. Nog kort geleden heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot de Regeering een zeer uitvoerig adres ge richt, waarin aan de hand van feiten en ervaringen werd aangetoond de nadeelige toestand die mede als gevolg van dat groote verschil in loodsgeld voor de haven ontstaan is. De inhoud van dat adres is ook aan den heer H. bekend. En niettegenstaande deze feiten, niettegenstaande het gemis der speciale tarieven het herstel der scheep vaart tot zijn vroegeren omvang tegen houdt, ofschoon ter zake nog niets is opgelost, nu nog bijna dagelijks bij de Regeering om tusschenkomst wordt aangeklopt, schrijft de heer H. .we naderen hier in 1928 heel dicht bij het aantal schepen, dat geiost en geladen wordt, van dat hetwelk men vóór den oorlog heeft verwerkt I" Dit is geheel in strijd met de wer kelijke cijfers, zoowel wat de kwaliteit als voor wat de quantiteit betreft, en het lijkt mij daarom onverantwoorde lijk, dat zonder nader onderzoek neer te schrijven in een artikel verschijnende op een zoodanige plaats, dat daaraan een bijzonder gezag moet worden toe gekend. Bijzonder gevaarlijk wordt dit, om een dergelijke bewering kenbaar te maken op een tijdstip, dat er hoop bestaat, dat er althans één der haven belemmeringen zal opgelost worden. Indien de bewering juist was, hoe zouden wij dan nog den moed kunnen bezitten om met onze verzoeken tot tusschenkomst bij de Regeering te komen. En dan heeft de heer H. ten opzichte van de haven nog een bewering neei- geschreven, die eveneens een geheel onjuiste voorstelling der feiten geeft. Hij schrijft n.l. „Het groote aantal werkloozen in de haven die van ge meentewege gesteund wordt is een gevolg van de mechaniseering en rationaliseering van het bedrijf." Ik vraag mij af, hoe toch ook deze fatale onjuistheid in de pen gekomen is. 't Zijn in dezen tijd mode-woorden, .mechaniseeren" en „rationaliseeren", doch zij zijn op het havenbedrijf te Ter Neuzen nog niet van toepassing. Het lossen en laden van de producten die vóór den oorlog in de haven wer den verwerkt, geschiedt thans over het algemeen nog volgens de voor-oorlog- sche methode. De klacht, dat onze haven integendeel in dat opzicht te weinig geouiilleerd is, is toch ook den burgemeester van Ter Neuzen niet onbekend. Mechaniseering is dus allerminst oorzaak van alhier onder de transport arbeiders voorkomende werkloosheid. Deze is nog steeds het gevolg van het gemis aan de noodige met lading bin nenkomende schepen, een gevolg van voldoende bekende omstandigheden. En indien er nu van lieverlede toch verruiming van werk gekomen is, in dien de werkloosheid onder de trans* Winterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid portarbeiders niet meer var, d r o im ng is dien zij had in de eerste na-oorlog- sche jaren, dan is dat een gevolg van het aanboren van nieuwe bronnen, door enkele ondernemende firma's. Juist is het, dat de mcgelijkheid op verdere uitbreiding dier bronnen bestaat, indien het mogelijk is over de daarvoor noo dige ruimte te beschikken. Daarin zit een gezond perspectief, omdat die ver voeren staan buiten de kwestie der Belgische spoorweg-tarieven, die, ook toen ze voor Ter Neuzen geldig waren, nog voortdurend aanleiding gaven tot allerlei chicanes. Te hopen is het daarom, dat de loodsgeldenkwestie in gunstigen zin moge worden opgelost, aangezien deze de haven een onguns- tigen naam bezorgt, de concurrentie bemoeilijkt en dus het aanknoopen van nieuwe connecties belemmert. Dat nu juist op een tijdstip, dat een oplossing daarvan in het vooruitzicht gesteld wordt een op fantasie berus tende publicatie verschijnt, welke al onze argumenten krachteloos zou kun nen maken, is in hooge mate te be treuren. Het is niet aangenaam een medestander te bestrijden, doch met het oog op de daarbij betrokken be langen, meende ik niet te mogen na laten deze feiten weer recht te zetten. Dit voor wat de speciaal Ter Neu- zensche kwestie betreft. Bezijden de waarheid is in het stuk ook de bewering, dat de suikerfabrie ken te Sas van Gent hunne voor de campagne noodige werkkrachten vin den onder de arbeiders uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Al is daarin in de laatste jaren een voor onze arbeiders gunstiger regeling gekomen, zoo werken daar toch nog vele Belgische werklieden. Dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen „nog niet voldoende overtuigd zou zijn van de noodzakelijkheid" om de vlas bewerking op meer modernen voet in te richten is een goedkoope bewering, die echter geen rekening houdt met practische mogelijkheden. Daaraan zou een speciaal artikel zijn te wijden. (Wordt vervolgd). Bekendmakingen. Aangifte van Hengsten. De Burgemeester van Axel noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad No. 419) eigenaars of houders van een tweejarigen of ouderen hengst uit, om hiervan vóór den 1 Februari a.s. aangifte te doen ter Secretarie dezer gemeente. Axel, den 3 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, BLOK. van 70 ct voor 52 en 46 ct per el. Verder alle goederen aan sterk verlaagde prijzen. Aanbevelend, Te bevragenBureau van dit blad. Noordstr. 82 - Neuzen. SPECIAAL ADRES RUIME SORTEERING STEEDS VOORRADIG Beleefd aanbevelend, vanaf 485 gulden met vol ledige garantie. Steirmen, repa- reeren, verhuren, inruilen. VAN DAMME'S Piano en Orgelhandel Walstr. 74, VL1SS1NGEN. Eikenhouten Regulateurs van af f 17.50. Idem Bim-Bamslag f23.50. Bronskoperen Schoorsteenpendules compleet van af 117,50. Marmeren en Eikenhouten Schoorsteenpendules compleet met modern slag van af f27.50. Wekkers met Radium van af f3 50, gewoon van af f2 50: Westminster Carillons van af f52 50. Barometers van af f5.50. Brillen en Pince-Nez van af f 2 00. Alles met waarborg. Steeds aanbevelend, ES o t e AANBEVELEND, Doos 30-6Q-90ct.Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten HUID SLUuksH l» Ruiter-Schaatsen

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3