Gemengd Nieuws. zóó kent. Die fakkel der vrijheid hebben U en tk en onze kinderen brandende te houden. In wel vaart, handel en industrie kan ons land wedijveren met ieder ander. Dankt God in uw ziel dat ge Nederlander zijt, toont u in 't gebruik der taal in de echte Hollandsche zeden een oprecht kind van Nederland te zijn. De leiding Gods erkent ieder, wetende dat het geslacht van Oranje, gesproten uit helden en geleerden, ondanks alle omstan digheden is gebleven. Zooals Kuijper het reeds gezegd heeft vormt Oranje en Nederland een mysterie, 't is een wondervolle leiding Gods dat na het afsterven van Koning Willem 111, Prins Hendrik, de Kroonprins en prins Alexander onze jubilaresse in ons land moest komen op onze bede dat de Oranjeboom niet vergaan zou. Een treffend voorbeeld gaf spr. uit zijn practijk om aan te toonen dat Oranje en Nederland één zijn. Een overweldigend applaus volgde. De heer Spoel nam toen het bevel over. Hij liet het „Wal- dek's Volkslied" zingen door het koor van de Ver. van den Volks zang, waarna „O, dierbaar plekje grond", door allen staande ge zongen werd. De bekende bariton Willem Segboer gaf toen „Va:i een Ko- ningsvrouwe" van Spoel begeleid door mevr. Betsy de Ridder- Spaan. De tenor Jan v. d. Velden zong Spoel's „Gebed voor het Vaderland". Beide solisten oogst ten stormachtig applaus. Na de pauze, toen 'ook de Vorstelijke familie nog aanwezig was, liet de heer Spoel nog een reeks echt Vaderl. liederen zingen. O.a. de beurtzangen slaagde goed en toen Spoel naar gewoonte eerst de mannen verzocht om op te staan, om te zingen en daarna de jonge meisjes, stond ook Prin ses Juliana direct op om mee te zingen „Marschlied" van Brandts Buijs. De tenor Jan v. d. Velden zocht zich een zangeres en toen begon men te zingen van Daar danst Janneman (oud dansliedje). De geestdrift steeg. Daarop volgden eenige hoera's voor ieder lid der kon. familie in 't bizonder, waarop deze ver trok. De voorzitter van „B. O. en en V." de heer S. v. d. Post, bracht na afloop dank aan dr. de Visser, voor zijn gesproken woor den ten opzichte van de koningin die ons voorgaat in liefdadigheid en godsvrucht. Hij wees op den gevaarlijken geest van onzen tijd, en spoorde aan tot Godsbetrou- wen en liefde, opdat het verbond tusschen God, Oranje en Neder land in stand zou blijven. Verder dankte hij Arnold Spoel zonder wien deze feestavond niet zóó zou geslaagd zijnmevr. was Hellkreut echter onbekend. Hij ging derhalve naar Europa, om zich van de omstandigheden op de hoogte te stellen. Hij ver nam daar, dat ik reeds lang voor dood werd gehouden, dat dr. Hellkreut niet zijn nicht naar Losenstein verhuisd was en dst mijn vader eeD secretaris zocht. Deze betrekking was niet ge makkelijk, want myn vader ging door voor een zonderling en autocraat, by wien het moeilijk uit te houden was. Het gelukte George Munk daarom vrij gemak kelijk, de betrekking te krijgen. Het verdere is u bekend. Wij willen nu niet langer over beide misdadigers spreken, maar liever aan tafel gaan. Wij krijgen toch zalmpasteitjes, tante Ulla voegde hij er schertsend by. Natuurlijk mijn jongen. Ik hoop dat ze even heerlijk zijn als vroeger. Als vroegerLeo's blik gleed door van ouds bekende ruimte. Er was heel weinig, bijna niets veranderd. Hoevee jammer en ellende lagen er ech ter tusschen du en de heerlijke dagen, toen bij zijn Marion hier als heerscheres hoopte binnen te leiden. Zijn blik viel op Serena, die, de Ridder-Spaan, die met haar vleugel in deze volle zaal zoo domineerde, de heeren v. d. Velden en Segbaar en het zang koor en allen die medegewerkt hebben tot huldiging van onze <oningin-Moeder, die wij hopen nog lang te mogen behouden. Ten slotte zongen allen Ps. 72 11. In de frontloge hadden de mi nisters en hooge militaire en burgerlijke autoriteiten plaats ge nomen. Avp. AXEL, 8 Januari 1929. Ofschoon de vorst nu niet zoo zeer streng kan genoemd worden en af en toe een sneeuwbui dreigt, is toch op de plassen een ijskorst gekomen, van voldoende sterkte, dat geschaatst kan wor den. De ijsbaan bevat tenminste al aardig wat liefhebbers. Blijkens nevenstaande adver tentie bestaan er zelfs plannen tot het houden van wedstrijden en naar we vernemen, zal er ge legenheid gegeven worden om te toonen, wat men kan in schoon- rijden voor dames, heeren en paren misschien ook hardrijden. Voor de jeugd eenige spelletjes en behoeftigen kunnen zich op geven voor ringrijden tegen prij zen in kolen. Radio uitzending. Degenen, die geen radio-toestel hebben en de grootsche hulde van H. M. de Koningin-Moeder te Den Haag willen meemaken, hebben daartoe a.s. Donderdag avond hier een mooiegelegenheid. En gezien het programma raden we ieder, die gaarne muziek en zang hoort, ervan te profiteeren. In de eerste plaats kan men rustig en stemmig de uitvoering belui steren in de Hervormde Kerk en ten 2e kunnen degenen, die liever niet in de kerk zitten, de uit voering aanhooren in het gym nastieklokaal van de openbare school. Het kost niets. De uitvoering wordt over de geheele wereld uitgezonden. Film vertooning. De afdeeling der moderne fabrieks en landarbeidersbond alhier, heelt Zaterdag succes ge had van de film vertooning. 'sMid- dags genoten 111 kinderen van een voor hen bevattelijk pro gramma begeleid door piano muziek en 's avonds waren er ruim 1 50 personen aauwezig om de voorstelling voor volwas senen bij te woneD. Behalve eenige korte nummers werd als hoofdnummer gegeven het bekende drama „De Wevers" van G. Hauptman, een film die ie toeschouwersin voortdurende spanning hield. Begonnen met de voorstelling van ontzettende armoede jaagt een bericht dat door de machinale inrichting der weverij het loon gehalveerd zal worden, de arbeiders tot het uiterste, zoodat ze woning en fabriek bestormen en zelfs de militairen op de vlucht drijveD, zonder evenwel succes te boeken. Bij atwisseliDg hielden de hee ren Hoogerhuis en Albers een tegen Spannberg geleund, haar vader met innigen glimlach de haDd toestab, als las zij zijD ge dachten en wilde zeggeo Heb je mij daD niet? Het was Morion's glimlach, waarmee zy hem eens had ge vraagd Heb je my dan wer kelijk liel De sehadnwen gleden van zijn voorhoofd. Serena omhelzend, mompelde hij Serena, mijn alles, verlaat my niet weer, hè Heb je Richard er al over ge sproken Ja, papa. Hy vindt het goed. Wij komen allemaal by u op Losenegg wonen, ook zijn mama, In 't voorjaar gaan wij echter allen een paar weken nsar Selo- witz. Daar is het ook zoo mooi, zegt Richard. Maar nu zet u gauw een vroolyk gezicht, hoor Wij zyn zoo lang ongelukkig geweest. nu willen we alleeu nog leven voor het geluk, EINDE. propagandarede voor de S.D.A.P terwyl de heer C. Hamelink de samenkomst sloot met verwijzing naar de laatste film „het roode Weenen", waaruit bleek, dat door beschavingsarbeid door en voor de arbeiders veel meer te bereiken is. Van goed ingelichte zijde vernemen we, dat in onze ge meente op particulier initiatief waarschijnlijk zal worden be gonnen met het zwingelen van vlas in het groot. Er zal getracht worden daarbij op een of andere wijze eenigen steun van de gemeente te ont vangen, teneinde het bedrijf ren dabel te maken en aan zooda- uigen kostprijs van bet product te komen dat de concurrentie met andere gemeenten hier in de buurt kan worden doorstaan. Het is te hopen dat deze po gingen slagen, opdat de steun gelden niet langer als bedeeling worden verstrekt, doch als loon zouden kuDnen worden uitge geven, waardoor men tweeërlei doel zou bereikeD werkverschaf fing en uitbreiding industrie. „Velo Moderne" S. A. Onder dit hoofd ontvingen vele hotelhouders, w.o. ook in onze omgeving, een circulaire, mel dend, dat zij de gelukkige prijs winnaar waren van een rijwiel van het merk „Velo Moderne", waarop bij wijze van reclame een verloting was uitgeschreven. Tegen opzending van 5 zou de pryB worden toegezonden van uit Antwerpen. Iemand, die daar toevallig mocht zijn, zou maar persoonlijk zijn prijs atbalen, doch kwam tot de ontdekking, dat bet een oplichterstruc was. Hij waar schuwde den commissaris van politie, en vernam dat deze reeds meerdere klachten had vernomen omtrent die zaak, doch er mach teloos tegenover stond, daar „de zaak" internationaal was vertakt en men geen bewijzen van op lichting in handen kon krijgen. Men zij gewaarschuwd. Electrlsch licht verbannen. Door het gemeentebestuur van Aardenburg is een exploit uit gebracht tegen deN.V. „P.Z.E M." te Middelburg, waarin werd gesommeerd, over te gaan tot het opruimen van de electrische geleiding dier Mij. op Aarden- burgsch grondgebied- De N.V. „P.Z.E.M." beantwoordde dit met een tegenexploit. De kwes tie is de volgende De gemeente Aardenburg heeft een contract met de Industrieele Mij. „Mabeg" te Utrecht, waarin zij zich heelt verplicht geen ander dan gas licht op haar grondgebied toe te laten. Dit contract werd ge sloten in 1914 voor 40 achter eenvolgende jaren, met goed keuring van Ged. Staten. De N.V. „P.Z.E.M." kreeg tij delijk een vergunning van het Aardenburgsch gemeentebestuur, zulks met goedvinding der „Mabeg" tot het hebben en leg gen van electrische geleidingen, op voorwaarde, dat er tusschen- tijds een oplossing tusschen de „P. Z. E. M." en de „Mabeg" zou worden gevonden. Deze oplossing werd niet verkregen. Op 31 December 1928 verviel de door Aardenburg tijdelijk verleende concessie aan de „PZE.M". Het Aardenburgsch gemeentebestuur sommeerde nu deze Mij. uiterlijk den 2en Januari 1929 te beginnen met de opruiming der electrische geleidingen en palen, om bet met de „Mabeg" gesloten con tract na te kunnen komen. De N.V. „PZ.E.M." liet nu —zooals gemeld een tegen exploit uitbrengen. De bewoners van het buurt schap Draaibrug, welke door de „P.Z.E M." van electrisch licht worden voorzien, koopen reeds den noodigen voorraad petroleum en halen alvast hun oude olie lampen voor den dag, daar zy de overtuiging hebben, dat bin nen eenige dagen geen electrisch lichtleverantie meer kan plaats hebben. De Raad van St. Jansteen. Verschillende oorzaken leidden er toe, dat we het verslag van de raadszitting dd. 21 December moesten uitstellen. De vergadering werd bijge woond door 9 leden. Afwezig de heeren van Helsland en de Buck. Na het lezen der notulen maakte dhr. Vael de opmerking, dat de Voorzitter had meege- stemd in een aangelegenheid, die zijn persoon betrof, wat niet wettig is en op grond daarvan weuschte hij de notulen niet goed te keuren, doch de Voorz. dacht er anders over. Van Ged. Staten was bericht gekomen, dat zij er geen be zwaar tegen hadden, dat aan het herhalingsonderwijs op de R. Kath. scholen op bet dorp en Heikant subsidie werd ver leend. Door de afd. St. Jansteen van den N. C. B werd 25 ge vraagd met lokaal, vuur en licht voor een tuinbouwcursus. Dhr. SchifTer vroeg, of de leerlingen daarin niet bydragen, zooals za gewoon zijn. Dhr. Vael bevestigde, dat het lesgeld door de leerlingen wordt betaald aan den onderwijzer en aangezien het belang dezer streek eischt, dat landbouwers in de toekomst met andere culturen, als tuinbouw, rekening zullen moeten houden, acht hij den cursus van groot belang en zal deze z i. het gebeele gewest ten goede komen. De subsidie werd met a)g. st. goedgevonden. Ook kwam ter sprake het kauaalplan Hulst—Axel, waarby dhr. Schilfer meende, dat men meer gebaat zou zijn met een tramlijn, doch de heeren Vael en Martinet spraken zich uit voor het kauaal. Ook de voor zitter deelde mede, dat men meer belang in het kanaal ziet, daar ook op de te Axel gehou den vergadering op slechts en- kelestemmen namende voorkeur gal aan een kanaal boven een tramuitbreiding. Een verzoek van de Handels school te Hulst om 150 subsidie per leerling (er zijn er 8) werd aangehouden. Men vond 1200 te veel en zelfs f 400 vond nog bestryding. Dhr. Vergauwe meende dat het geen school was voor arbeiderskinderen, maar voor welgestelden, die het on derwijs zelf kunnen betalen. Na eeDige discussie werd het voorstel van B. en W. om 400 te geven, ingetrokken. Aangaande het adres van Axel om vermindering van de sala rissen der gemeente-ambtenaren door Gad. Staten meende dhr. Vael, dat de Raad daar mee mee moest gaan en stelde voor om er adhaesie aan te verlee- nen. Dhr. Ferket sprak over het persoonlijk karakter van dit voorstel en zei er tegen te zijn. Wanneer het giüg om het sala ris van den gemeente-ontvanger, 1400) zou hij er niet tegen zijn. (Dus dan was het niet per soonlijk? corr.) Dhr. Vael ont kende, dat dit adres een per soonlijk karakter heeft en kon er zich goed mee vereeni gen. Dhr. Martinet was er ook niet tegen, maar meende, dat men rekening moest houden met de secretaiissen, die niet altijd be middeld zyn en van bun trac- tement mosten bestaan en kos ten moeten maken om zich te bekwamen. Hij zou het adres steunen, als het over de Bur gemeesters ging. Dhr. Schiffer meende dat het niet ging, om de eentnaal door anderen vastge stelde regeling van salarissen te niet te doen en verwees naar de „Coup de Colyn", waartegen zoo werd geprotesteerd. Met 8 tegen 1 stem werd het voorstel Vael verworpen. Als lid van het Burg. Armbe stuur werd herbenoemd Jos. Bleijenbergh. Naar aanleiding van de be grooting op den keuringsdienst, die 7200 beloopt, merkte dhr. Vergauwen op, dat het zonder ling is, dat de pryzen op ver schillende gemeenten zoo uiteen- loopen en zou daarom een betere regeling wenschen, In de comm. van toezicht op het l.o. werd benoemd dhr. Jac. van Eek. Bij de rondvraag kwam dhr. Martinet terug op het school geld en noemde dat een extra belasting op groote gezinnen, die den gruwel dezer dagen (kinderbeperking) in de hand werkt. Het onderwijs kost f 15 k f 16 per leerling en toch zijn er die f 20 betalen, De Voorz. antwoordde, dat overal de meerdere voor de mindere moet betalen en daar men zich volgens de wet aan het minimum moet houden, wist bij niet, hoe het anders moet, waarop de hamer viel. Naar gemeld wordt, is door de Kroon het ontslag van den heer W. van Son als secretaris van de gpmeente Stoppeldijk niet goedgekeurd. Wel zou goedge keurd zijn het ontslag van den betrokkene als gemeente ont vanger. De telefoongids. Vervallen No. 55. S. Diele- man, paardenhandel, Stationstraat G 11. Nieuw abonnéNo. 9. W. Dieleman-van Oeveren, Wilhel- minastraat G G 4. Gevonden. Bij de gemeentepolitie alhier is als gevonden gedeponeerd een portemonnaie met geld. Op 12 Dec. 11. werd bij zekeren van B. te Rilland- Bath een bedrag van f 150 gastolen. De verdenking viel op zekeren K. te Krabbendijke, die op den dag van de vermissing ten huize van de bestolene was geweest. De politie deed bij K. huiszoe king met gevolg, dat een 10-tal bankbiljetten van t 10, geborgen in een kous, verstopt werden gevonden. K., die hardnekkig had ontkend, viel nu door de mand en bekende dat het bank papier afkomstig was van door bij B. gestolen geld. Hij is ter beschikking van de Justitie ge steld. Midd. Crt. Kindermoord. Zooals gemeld is by Amstel veen dezer dagen het lijkje gevonden van een kind van ruim 1 jaar, dat in een sloot verdronken was en waarvan men de afkomst niet wist. Thans is er licht in die zaak gekomen, doordat een chauffeur aan de politie had meegedeeld een moe der met kind in die richting gebracht te hebben met een huurauto Onderweg moest hy stoppen en ging de moeder ver der te voet. Hy had ze afge haald bij een R K. Doorgangs buis, waar men direct onderzoek instelde met het gevolg, dat men het adres van de 20-jarige moe der te weten kwam, die be kende en zeide, dat ze het kind kwijt wilde omdat ze er niet van hield. Zij was ongehuwd en als dienstbode in betrekking. Ze zit nu opgesloten en wacht haar vonnis af. Auto-ongeval Colyn. Naar de „Standaard" ver neemt is de familie Colijn b(j Wiesbaden een auto-ongeluk overkomen, dat gelukkig voor de slaehtolfers minder ernstig geweest blijkt te zijn, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Met een huurauto uit Wiesbaden maakten de heer en mevrouw H. Colyn en hun zoon en schoondochter, de heer en me vrouw dr. A. Colijn, een tocht in de omstreken, toen men 50 a 60 K. M. buiten de stad een anderen auto ontmoette, die een helling afkwam. Het dooiwater van den besneeuwden weg was bevroren en remmen mocht dus niet meer baten. Met vaststaande wielen gleed de andere auto op den auto der familie Colyn in, De heer H. Colijn werd slechts licht aan het hoofd gewond en ook z(jn zoon en schoondochter ontsnapten het gevaar, doch mevrouw Colijn varloor^ doof

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2