Tl Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen Gevlucht. No. 80. DINSDAG 8 JANUARI 1939. 44e Jaarg J. C. VINK - Axel. 8 24. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. M i;4 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar AD VERTENTIËN* van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het klopt3 maal 8 is 24. Acht uur werken, acht uur sla pen en acht uur leven. Zij, die het leven zoo afronden, hebben de deskundigen mee. De sociale tijd, die den acht- urigen arbeidsdag dicteertde dokter die 8 uur slapen een ge- zondheidsideaal vindt en mijn heer-zelf, die met zijn derde 8- uur-„leven" toch heel billijke eischen stelt. En toch klopt het kasboek van deze uren-bereke- r.aars nooit. Op de 8-uren ar beidsdag knibbelt de noodzake lijkheid uurtjes af en het wekt zoodanig verontwaardiging, dat het tot het meest klinkende protest leidt. En op de 8 uur maffen smokkelt ie zelf zijn paar uurtjes te-laat, zonder dat hij een motie van afkeuring tegen zich zelf indient. De acht uur „leven", zooals hij die midden moot noemt, zitten hem soms nog al eens in den weg, omdat hij eerlijk gezegd met zijn leven geen raad weet. Want wat hij „leven" noemt, is aileen maar „niet werken". En het sommetje 3 X 8 is 24 heeft hem te pak ken, zonder dat hij er een grein gelukkiger van wordt. Dit zijn de sociale klaploopers op den tijd. U moet mij goed begrijpen vóór U naar de pen grijpt voor Uw verwoede ingezonden stuk ken, want ik zal de laatste zijn om den 8-urigen arbeidsdag in discrediet te brengen. Nee laten we dien gereglementeerden ijver per dag maar handhaven. Als die 8 uur, die per dag voor den arbeid op de levens- begrooting uitgetrokken staan, stevig gearbeid wordt, kan het productie-vermogen er geen kwaad bij. Amerika geeft het voorbeeld. Maar, tusschen haakjes, die 8 uur zijn dan ook niet malsch. Met de 8-uur-werken-per-dag zou de heele wereld een eind opschieten, als er dan ook maar gewerkt werd. Maar doet U zelf eens het ge noegen die veelbesproken 8 uur 57) Achter hem stapte jonkheer von Marko uit. Bewogen schudde hy den notaris de hand. Welk een verrassing, in Hamburg, toen ik naar dr. Loose vroeg en Leo my in de armen vloog. De gravin wilde haar neef naar binnen trekken, maar bij zag glimlachend achterom, en Quinz bemerkte eerst nu, dat nog een tweede rijtuig aanrolde. Het was de landauer van Selowitz, waar uit barones Spannberg met haar zoon, mevrouw Hellkreut en Serena stapten. Beide oude dames hadden door een telegram op de hoogte gebracht de naar huis terug keerenden aan het station opge wacht. By na het geheele personeel van Losenegg was intusichen toegesneld. De meesten kenden graaf Leo nog van vroeger en begroetten hem jubelend. Het duurde bjjna een half Uur vóór het kleine gezelschap an wel In gravin Ulrika'i onder de loupe te nemen. Merk- waardig-vergroot, zou U te zien krijgen, dat er gemiddeld nog wel twee uur voor ditjes- en- datjes afgetrokken kunnen wor den. De Hollandsche Revue heeft het zoo langs zijn neus weg eens gevraagd hier en daar: hoeveel uren werkt U per dag Toeval lig is de Redactie bij een schrijf ster beland en daar klopt de 8-urenrekening heelemaal niet. Hoeveel uren ik werk Precies zooveel uren als ik leef. En hoe lang leeft U Precies zooveel uren als ik werk. Dat sluit als een bus. Maar de mijnheer van de 3 X 8 is 24 heeft voor het leven apart acht uur uitgetrok ken. En hij is er een, die de massa vertegenwoordigt. Alsof het werken niet leven zou zijn. Leven in den gezonden, bezielen den en verheffenden zin. Er zijn werkers, die met 3 maal 8 een heel leven vullen. Dat zijn de keien, om ze zoo eens te noemen en als we met ons zelf te rade gaan, moeten we bekennen, dat bij ons elk derde part een slap grocje wordt. Pit komt er pas in ons leven, wanneer wij het werken tot een levensplezier maken. Kracht gaat er pas van ons uit, wanneer we onze werkuren tot een boog spannen- En zegen ondervinden we pas, wanneer elk uur ons bezig vindt. Maak je van je ge reglementeerde 3X8 drie mooie partijen op één schilderijPlicht Liefde en Rust. Maar vermeng ze. Zet je plicht om in liefde. Teeken je liefde, je vrijheid, je leven af tegen den plicht en onderstreep beide door de rust. Iemand die van 9—12 en van 2—4 werkt, speelt met zijn uren. Maar hij die leeft om te werken, kent het groote geheim, dat in geen enkel sociaal program past en toch de kern is van zijn leven de liefde voor zijn werk. Een arbeider, die in zijn werk een ideaal heeft, leeft voor zich zelf dubbel. De mensch, die zijn dag ver deelt in de mootjes 8 uur voor salon bijeen zat en Leo vertellen kon. Dat, wat hy te vertellen had, klonk zoo fantastisch, dat de oude gravin meermalen de han den van verbazing ineensloeg. Notaris Quinz schndde voordu rend het hoofd. Een roman, een volslagen roman, mompelde hy telkens. En wat is er van die schur ken van Munks geworden vroeg hy ten slotte, toen graaf Leo zweeg. Ik hoop, dat ze niet ontkomen zyn Neen. Men vatte hen in Lowry, waarbeen zy zich na hun mis lukte ontvoeringspoging hadden teruggetrokken, zonder te ver moeden, dat hun plan verraden was. Alleen Stone, die overigens in 't geheel geen Stone heet, maar een zoon van George Munk is, is ontkomen. Men zoekt naar hem, doch men zal hem wel niet meer vinden. Beide broe ders Munk zullen, daar zij Oosten- ryksche burgers zijn, aan de justitie hier te lande worden overgeleverd. Wie ajjn het feitelijk Hoe wisten ey Serena's afkomst Ik neem toch aan, dat zy de gravin daarom alleen in hun maiht wil den hebben. een ander, 8 uur voor mezelf en 8 uur onder de wol, zit in de drie-hoekige val van het heel onbeteekenende „ik", of te wel is de verpersoonlijkte ontevreden heid, omdat 3 X 8 is 24 hem geen vrede geeft. Gr. Strenge winter. In heel Spanje heerscht hevige koude. Op verschillende passen is het verkeer met auto's en vrachtwagens door de sneeuw onmogelijk geworden. In de Noordelijke bergstreken heeft men bovendien veel last van de wol ven, die bij heele benden in de dorpen binnendringen en daar veel schade veroorzaken, vooral het vee moet het ontgelden. Sedert meer dan 30 jaar heeft men niet zoo'n sneeuwstorm ge had als gewoed heeft langs de Zuid-Slavisch-Italiaansche grens. Op sommige punten ligt de sneeuw meer dan drie meter hoog. Het spoorwegverkeer tus schen Adelsberg en Triest is stopgezet. De Orient-Express is niet vertrokken. Van Italiaansche en Zuid-Slavische zijde zijn troe pen soldaten naar de grens ge zonden, om de banen vrij te maken. Zij komen echter slechts uiterst langzaam vooruit. De spoorwegdirecties te Laibach en Triest overwegen, het doorgaand verkeer tusschen beide stations over een anderen weg te leiden. hl Engeland heeft het zwaar gesneeuwd, vooral in Schotland en Wales. De boeren deelen mee, dat een groot gedeelte van hun vee, voor namelijk schapen, door de hevige koude doodgevroren is. Op een berghelling in Wales, vond men het lijk van een 55 jarige vrouw, die een dokter voor haar zieken man was gaan halen. Bij het vernemen van dit schrik kelijk nieuws stierf de man even eens. Tengevolge van den hevigen sneeuwval gedurende de laatste Zoo is het. Zij zou met den jongen Munk trouweD, waarop haar echtgenoot dan de rechten op myn vaders goed wilde doen gelden. Beide Munks komen uit Weenea. De oudste, George, moest dertig jaar geleden om een moord uit roofzucht naar Amerika vluchten. Thomas, de jongste die een cursus voor apotheker gevolgd had Myn vermoeden heeft my dus niet bedrogen, riep mevrouw Hellkreut uit. Hij was de dief achtige assistent, dien wy in Börnak hadden en dien myn mau daar plotseling wegjoeg, Zyn broer herinnerde mij steeds aan hem. Ja, ze lyken zeer veel op elkaar. Maar weet u ook, waar om uw man Munk zoo plotseling ontsloeg vroeg graat Leo ernstig. Neen, ik dacht dat hy Munk op een of andere bedriegery be trapt had. De reden was veel ernsti ger. Thomas Munk, dien dr. Hellkreut eens met verschillende medicijnen naar Bruck had ge stuurd, was het bij die gelegen heid gelukt, het gesprek van den dokter met mijn arme Marioa af te luisteren, en zoo vernam hij alles omtrent het verwachte dagen is de post gedwongen de diensten tusschen Erfurt, Arnstadt en Gotha geheel of gedeeltelijk te staken. In de omgeving van Greiz wordt het verkeer ernstig door de sneeuw belemmerd. Op ver schillende plaatsen bleven post auto's en vrachtwagens in de sneeuw steken en moesten zij worden losgewerkt. In de omgeving van Gotha en in de stad zelf is het verkeer ge heel ontwricht. Op den spoor weg Gotha-Georgenthal bleef een goederentrein in de sneeuw ste ken. Sneeuwploegen zijn uitge gaan om de sneeuw van den spoorweg te verwijderen. Op de wegen naar het Thü- ringer Wald zijn veel auto's in de sneeuw blijven steken. Er waait een hevige Noordoostelijke wind. In geheel Silezië heeft het ook hevig gesneeuwd. Tengevolge van den hevigen Noordoostelijken wind is de sneeuw op vele plaat sen zeer hoog opgehoopt en heeft zij stremmingen van het spoorwegverkeer veroorzaakt. In geheel Frankrijk is de winter ingetreden. Te Parijs daalde de temperatuur tot vier graden en in andere streken tot negen gra den onder "het vriespunt. Ten gevolge van de hevige sneeuw stormen, die in het Zuidoosten van Frankrijk woedden, zijn vele telegraaf- en telefoonverbindingen gestoord. Ook in de Riviera heeft de sneeuwstorm groote schade aangericht. Het treinver keer ondervindt op vele plaatsen tengevolge van de vele sneeuw vertraging. Gouden feest van de Koningin Moeder. De vereenigingen „Bijbel en Oranje" en „Bijbel, Oranje en Nederland" hebben Vrijdag in Den Haag het gouden feest van Koningin Emma herdacht. Toen de Koningin, de Konin- kind. Hy probeerde daarmee den dokter geld af te persen. Deze dreigde daarop Munk direct aan de politie over te leveren voor verscheidene diefstallen, die hy Munk bewyzen kon. MuDk smeekte hem dat te besparen. Dr. Hellkreut had medelyden en verklaarde zich zelfs bereid, bem het geld voor den overtocht Daar Amerika te geven, wanneer hy direct wilde vertrekken. Munk nam dat aan. Hij wilde daar ginds gaarne zijn gelnk beproeven en rekende daarby op hulp vbd zijo broer. Dat alles heeft hy u zelf verteld My niet, maar aan den rechter van instructie. Hij was altijd een lafaard en de arrestatie had hem geheel gebroken. Ter wijl zyn broer eerst alles ont kende, hoopte hij door een volle dige bekentenis ziju toestand te verbeteren. Het is beide Munks zeer slecht gegaan in Amerika Met moeite wisten ze door aller lei misdrijven het hoofd boven water te houden. De rest van het geld, dat George Munk mijn vader ontstal, was alles, wat zij bij hun arrestatie bezaten. Een maal lazen ze toevallig in de ceurant een oproep van my' gin-Moeder, de Prins en Prinses Juliana de loge binnenkwamen, bracht op een feeken van den leider Arnold Spoel de heele zaal het Wilhelmus (2 coupletten), staande ten gehoore. Daarna opende de heer P. Spaa Jr., voorzitter van „B. en en O." de bijeenkomst met gebed, en heette allen welkom, dankte de verschillende autoriteiten voor hun opkomst, alsmede dr. De Visser, die als feestredenaar zou optredenverder Arnold Spoel en de zangeressen en zangers. Spr. zette de beteekenis van deze feestviering der jubilaresse uiteen, daarbij er op wijzende dat Oranje en Nederland een zijn. Koningin Emma is een geschenk van God zeide spr., waarna hij het geheele Vorstelijke Gezin ge- lukwenschte in het bizonder de gouden jubilaresse wien hij Gods zegen voor tijd en eeuwigheid afsmeekte. Een hartelijk hoera volgde op uitnoodiging van den heer Spaa. „Lang zullen ze leven in de gloriaweerklonk op voorstel van Spoel, met luid handgeklap, waarvoor de kon. familie boog, De spreker van den avond dr. De Visser, dankte H M. M.M. en H.H. H.H. voor hun tegenwoor digheid. Dan schetste spr. op de hem eigen gemakkelijke wijze de ju bilaresse van den avond, die voor 50 jaar haar intrede in ons Va derland deed. Hij zette uiteen de tegenstelling tusschen wereldliefde en Vader landsliefde welke laatste de echte menschenliefde is, de liefde tus schen broeders en zusters, waarbij een Geestelijk Vader noodig is, zooals bij onze christenheid. De vrijheid en broederschap van de Fransche revolutie kon niet stand houden, omdat een Geestelijke Vader ontbrak, zegt spr. Dan de geschiedenis van ons land beschrijvende, wees hij op de telkens herhaalde lotgevallen, waaruit het toch als een vrij zelf standig Nederland is te voor schijn gekomen. Een land met een vrijheid, welke niet één land Neem me Biet kwalyk, dat ik u in de rede val, graaf, viel Quïdz in, maar hoe komt het, dat u nooit antwoordde op de oproepen aan u, die sinds 10 jaar van tyd tot tijd in de couranten verschenen Losenegg kreeg een kleur. Eenvoudig daardoor, omdat ik zé'nooit gezien heb. Ik had geheel met het verleden gebroken, wilde door niets daaraan meer herinnerd worden en vermeed het daarom byna twintig jaar een courant in te zien. Zoo ver nam ik eerst van den dood van mijn vader, toen ik om SereDa couranten liet komen. Gaat u nn verder. Ik heb niet veel meer te vertellen. Toen Thomas Munk destijds den oproep las, vertelde hy zijn broer, wat hy afgeluisterd had. George, die veel doortrap ter was, was als geëlectriseerd. Van die erfenis kon men zich heel gemakkelijk meester maken, meende hy. Men behoeft zich slechts van de erfgename meester te maken en den ouden man van kant te helpen. Dan werkte hij zy'n plan uit. Thomas was niet geschikt voor de uitvoering. Ook om dr. Hellkreut keu hy «ieh moeilik daar vertoonen. Qaorgg AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1