H.H. PluimYeeliouders! de grazing H. H. Konijnenfokkers esn net Dagmeisje, Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Aangifte van Hengsten. Advertentiën. huis en de inboedel Grabley Zout P. A. Wondergem. Te pacht, bij inschrijving: van den Nieuwendjjk en van een gedeelte van den Buthdijk. AXEL I - BRESKENS. Gevraagd Grabley Zout P. A. Wondergem. Winkelboeken Kolommen- kasboeken Briefordners Perforateur^ Liashaken l iaspennen Gembinders Opbergmappen Boekhoudcahiers. J. C. VINK, Dirk Faas, arbeider, Buitenweg H 39, van Canada. Kr. van Aalst (Wed. L. Jonk man, zonder ber., Slijkstraat E 76, van Terneuzen. P. L. Talboom, landb. knecht, Drieschouwen A 33, van Zuid- dorpe. Pieter Lourens, zonder beroep, Magrette N 36, van Ermelo. Jacobus Klaassen, arbeider, Watervliet L 19a, van Zaamslag. Francois N. Sclieele, arbeider, Koestraat D 84, van Canada. Maria S. Markusse, dienstbode, Julianastr. E 139, van Bergen op Zoom. Marinus Markusse, zonder, Julianastr. E 139, van Bergen op Zoom. Cl. A. Verheecke en echtgen., machinist, Gentsche Vaartstr. C 81, van IJzendijke. Vertrokken: Albertus J. der Weduwe, landb. kn., Kijkuit L 9, naar Stoppel dijk. J. P. van Maele en gezin, fabr. arbeider, Sluiskil P 27, naar Ter- neuzen. Elizabeth Zegers, huishoudster, Koestraat D 72a, naar Terneuzen. M. van der Moere, mare- chaussée, Buthdijk J 16, naar Philippine. Hendrika L. Hamelink, zonder, Wilhelminastr. GG 22, naar Ter neuzen. Abraham Maas, smid, Buthdijk 19, naar Heerlen. Janna A. G Provoost, Westr. D 17, naar Rotterdam. Pieter Geensen, arbeider, Nieuw- straat G 71, naar Eindhoven. Johs. van Bendegem, arbeider, Nieuwendijk I 90, naar Eindhoven Maria Lindenberg, dienstbode, Julianastr. E 137, naar Rotterdam. Axel. De loop der bevolking was in deze gemeente over 1928 als volgt: Geboren 52 m. 53 vr. Gevestigd 85 m. 107 vr. 137 m. 160 vr. Vermeerderd met 297 personen. Overleden 14 m. 20 vr. Vertrokken 121 m. 119vr. 135 m. 139 vr. Verminderd met 274 personen. Elders geboren tot de werke lijke bevolking dezer gemeente behoorendegeene. Bevolking op 31 Dec. 1927 2939 m-, 2887 vr., totaal 5826 personen. Bevolking op 31 Dec. 1928: 2941 m2908 vr., totaal 5849 personen. Totale vermeerdering 2 m. en 21 vr., is 23 personen. Levenloos aangegeven 3 m. en 2 vr. Voltrokken huwelijken 46. Geboren niet behoorende tot de werkelijke bevolking: 1. Overleden niet behoorende tot de werkelijke bevolking: 1. DRAISMAvanVALKENBURQ s e A ••iLEVERTR LEEUWARDEN Overstrooming in België. De vorige week ontvingen we reed» telefonisch bericht van storingen in den dienst der trei nen van en naar Ham me wegens hoogen waterstand op de spoor lijnen. Thans zijn die berichten bevestigd en verheven de men- schen in een deerniswaardigen toestand. De verbindingen langs de baan z\jn opnieuw afgesneden tusschen Hamme en Dender- monde. De spoorweg, heraange legd op een dam met nieuwen ballast, werd op sommige plaat sen overstroomd. De statie van Grembergen-Moerzeke staat 1,20 onder water. De vonders, hier en daar ge legd om de wjjken onderling met elkander zooveel mogeljjk in verbinding te stellen, zijn weggespoeld, Huizen, heel dicht bij het dorp gelegen, moeten Worden ontruimd. M. Verstraeten, houthandelaar te Gent, was per auto met z(jn vrouw en drie kinderen naar hier j^ekomen, Op den terugtocht naar Gent, werd hij op den steenweg van Moerzeke naar Grembergen door het water ver rast en kon onmogelijk verder gerakeD. Men heeft hem en de zijnen moeten redden. Te Hamme meende men van het water verlost te zijn, daar de binnendijk hersteld was. Reeds waren de linietroepen vertrok ken maar 't nachts is in den binnendijk een bres geslagen, en liep het water hier en daar ook over den djjk, 2 m. 30cm. telde. Een 150 man linie-troe pen zijn weergekeerd, om de bres te stoppen en om den bin nendijk te verbreeden en te verhoogen. Het waren dagen van hoog tij en het gevaar werd nog verhoogd door regen en ongunstigen wind. De genietroepen zijn terug geroepen de openbare besturen en het Roode Kruis wedijveren om hulp te brengen. Op enkele uren, onder den invloed eener hooge tij, nog hooger opgezweept door den hevigen wind, heett het onver biddelijk en verraderlijk water bijna terug al de dorpen en velden onder gezet, die het op 27 November veroverd had. Zonder het gezien te hebben kan men zich geen rekenschap geven van de ellende der be woners van de streek, gevlucht op de bovenverdiepingen of de zolders hune huizen, opnieuw berooid van alle hulp en alle bevoorrading, wam alle verkeer is opnieuw onderbroken. Het waterpeil bereikt 70 cen timeters tusschen Moerzeke en Grembergen, 1 met. 20 langsheen den spoorweg van Dendermonde naar Hamme, 2 meters bezuiden Grembergen en rond Castel. Drie huizen zijn ingestort. Alle sanitaire maatregelen, door het Roode Kruis genomen, zijn ook te niet gedaan de op gedroogde en ontsmette wijken oi gehuchten, staan weer onder water, en de kachels en vuren, geplaatst om het drogen te be spoedigen, zjjn buiten gebruik. Ook de door den Boerenbond genomen schikking om de hoe ven en stallingen terug in orde te breDgen, zijn (jdel geweest. Paarden en hoornbeesten die men over een maand met veel moeite had kunnen redden en die terug in hun stallen waren gebracht, werden ditmaal door het snel opkomen van den vloed verrast en zijn omgekomen, Vele kleine boeren, die voor alle bezit, slechts een weinig grond en wat vee hadden, zijn totaal geruineerd en komen bet aantal behoeftigen vergrooten, die hun toevlucht moeten nemen tot de kantienen van het Roode Kruis. Te Moerzeke is een pachter zinneloos geworden van wöd- hoop en in het water gesprongen men kon hem met moeite red den. Overigens, de neerslachtigheid onder de bevolking is algemeen en het is volstrekt noodig dat zij door hulp en bjjstand ietwat opgebeurd worden. Het is een yselijk drama, dat 8 tot 10,000 menschen daar beleven, en het is volstrekt noodig dat zoowel de regeering ais het land hun een riem onder het hart steken bij het ljden dat zij moeten doorstaan. Axel, 2 Jan '29. Mijnheer de Redacteur I Het zij mij vergund een kleine plaats ruimte in uw blad te mogen vragen, naar aanleiding van hetgeen ik zag aan den avond van den Nieuwjaars dag: een jongen (uit de Nieuwstr.), die onder den invloed van sterken drank gebracht was. En daar die persoon zelf niet bij machte is om zelfstandig op te treden, treft het mij te meer, hoe iemand zieh' kan verlagen om zoo'n persoon in verleiding te brengen. Wij hebben toch took buiten alle Qodsdienstige beginselen om) nog uit oogpunt van beschaving een ver antwoording jegens onzen naaste in acht te nemen, om hem te leiden vooral den zwakke, op den goeden weg, en ook moeten wij rekenen met omstandigheden waarin iemand ver keert, en zijn lichamelijke toestand bevorderen. Laten w(| onze eer hoog houden, en ons niet verlagen tot zulke gemeene practljkem Sr zij een mee leven en meevoelen ook met hen, van wie moet gezegd worden, dat zij naar lichaam en geest stumperds ztjn. Men vergete niet, dat ook zij een ziel hebben, en dat ook zij dankbaar zijn, wanneer zij een hartelijk mee leven mogen ondervinden. U geachte Redacteur, mijn hartelijken dank. A. VAN DRIEL, Koestraat 107, Axel. Ter Neuzen, 29 December 1928. De Redactie van de Axelsche Courant! Het is wel vreemd, dat „Zeeuwsch- Vlaming" zich in een vorig nummer beklaagt over journalistiek of parle mentair fatsoen van ondergeteekende, terwijl hij mij aanvalt in uw blad, dat van de heele kwestie waar het over gaat niets heeft opgenomen of ver meld, en waarom het wel vreemd is, dat hem plaatsruimte is verleend. Ik heb niets anders gedaan dan stellingen in wat ruimeren kring ver spreid. Het kwam mij gewenscht voor dat in Zeeuwsch-Viaanderen meer in het algemeen bekend werd hoe en wat daarover wordt geschreven en ik heb bevorderd dat de lezers die de critiek te lezen kregen ook het oorspronkelijk artikel hebben kunnen lezen. Ik heb in dat opzicht gevolgd andere bladen die slechts een bepaald deel van dat artikel tot een onderwerp van bespre king hebben gemaakt. En wat andere redacteuren daarvan zeggen zal ik wellicht binnen korten tijd wel eens nader mededeelen. Als ik gedwaald heb zal ik 't ook zeggen. Het kan voldoende bekend zijn en inzender zal dat ook wel weten dat ik mij, voor handelingen die ik in het algemeen belang noodig acht, niet door anderen behoef te laten beïn vloeden, zelfstandigheid genoeg bezit en geen oogendienaar ben. Ik erken gaarne verdiensten van leidende per sonen, maar meen volkomen gerechtigd te zijn mijn meening tegenover de hunne te stellen indien ik van oordeel ben dat zij dwalen. Bij mij is geen oogenblik de gedachte gerezen den heer H. te nemen" zooals inzender schrijft, maar ik beschouwde het als een tekortkoming zijn publicatie on weersproken te laten, omdat zich daar door in toenemende mate onjuiste meeningen over Zeeuwsch-Vlaamsche toestanden zouden vormen. Ik .beweeg mij niet bij voorkeur in kringenen kom bijna uitsluitend krachtens ambt met personen in aan raking en die behooren tot allerlei richtingen, dat zijn vogels van de meest uiteenloopende pluimage en ik zie er ook geen bezwaar in aan ieder, wie liet ook zij, inlichtingen te ver schaffen voor zoover de uitoefening van mijn ambt dat toelaat, en dit dienstig kan zijn voor hetgeen ik acht te zijn het algemeen belang van onze gemeente of het gewest, ik heb niet geschreven om .eer in te leggen", doch om andere, m.i. meer juiste inlichtingen over Zeeuwsch-Viaanderen te versprei den dan door den heer H. was geschied. En opdat de lezers van uw blad zullen kunnen oordeelen over het artikel van mijne hand, dat aan „Zeeuwsch-VIaming"aanleiding gaf tot zijn netten geheel parlementair fat soenlijken aanval op mij, meen ik dat het niet meer dan billijk is, dat U nu ook opneemt het door mij geplaatste artikel in de Ter Neuzensche Courant, waarvan ik U hierbij een exemplaar toezend. Kenschetsend voor dien aanval is het wel, dat de bewoordingen onge veer geheel overeenkomen met die, waarmede de voorzitter van Ter Neuzens' gemeenteraad jl. Donderdag begon de hem gestelde vragen te be antwoorden. Met betrekking tot het door mij ge wraakte schrijven van den heer H. zij nog opgemerkt dat dit door geen en kel raadslid is verdedigd doch alle leden die zich uitspraken integendeel de publiceering van den heer H. heb ben betreurd. De Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vl. N. J. HARTE. P.S. Met betrekking tot de beschul diging uitgesproken door den burge meester van Ter Neuzen in de raads zitting van jl. Donderdag en in het schrijven van Zeeuwsch-Vlaming in dit blad in zake persmanieren schrijft mij de Voorzitter van den „Nederland- schen Journalistenkring" uit Den Haag dd. 29 dezer: „In antwoord op uw „schrijven wil ik II gaarne meedeelen, „dat U door het overnemen van het .bewuste artikel in uw courant en door „het later publiceeren van een critiek „op dat artikel, in geen enkel opzicht „hebt gehandeld in strijd met goede j lurnalistieki gebruiken otjournalistiek „fatsoen. In uw plaats zou ik ver- „moedelijk precies hetzelfde gedaan „hebben. U kunt van dit schrijven „elk gebruik maken, dat U wenschelijk „acht." Mij dunkt, dat commentaar hierop verder overbodig is en ik dit deel der kwestie als afgedaan kan beschouwen. Geachte Heer Harte, Redacteur der Tern. Courant. U weet, dat het opnemen van inge zonden stukken niet beteekent, dat de redactie het met den inhoud daarvan eens is en ook, dat zij de verantwoor delijkheid daarvoor ook niet op zich nemen kan. Toch legt U die verant woordelijkheid in bovenstaande voor een deel op onze schouders en wil U onze houding kwaliflceeren en daaraan verplichtingen vast knoopen. Wij zijn in deze objectief en kunnen begrijpen, dat al» iemand wil schrijven over zaken den redacteur betreffende, en liever zijn naam verscholen houdt, hij dan dien redacteur geen plaats verzoekt en zich tot anderen wendt. Dit is ook wel al in de Terneuzensche Courant ten opzichte van ons gebeurd en daarom dacht ik, dat waar U deze gedragslijn volgde, U het ons niet kwalijk zou nemen, dat wij het be doelde schrijven opnamen. Wat betreft het aandringen op op name van uw artikel in de Tern. Crt, van 7 Dec. 1.1. zij gezegd, dat wij in derdaad ook plan hebben om dat op te nemenalleen niet in zijn geheel, doch bij gedeelten, daar onze plaats ruimte niet veroorlooft om een zoo omvangrijk schrijven in eens op te nemen, hoe belangrijk het ook ons voorkwam. Redactie. Van 1 31 December 1928. Axel Huwelijks-aang. 19. Alfred Au gust Goethals, 30 j.,jm en Natalia Cor nelia van Pienbroek, 28 j., jd. 20. Dirk Faas, 34 j., jm. en Cornelia Stein, 27 j., jd. 27. Cornelis Izaak Provoost, 23 j., jm. en Elisabeth Geelhoedt, 18 jjd. Huwelijks-voltrekk. 6. Izaak Marinus Verhulst, 49 j., jrn. en Janna Johanna Rmn, 35 j„ weduwe. Geboorten. 1. Johanna, d. van Ni- colaas Bolleman en Suzanna Geertrij Zegers. 3. Suzanna Pieternella d. van Jan Abraham Oppeneer en Anna Su zanna van Tatenhove 7. Dina Adriana, d. van Cornelis Griep en Maatje Ver- merris. 13. Thona Christoffelina, d. van Oerrit Pieter Vlaander en Adriana de Koeijer. 16. Abraham Jan, z. van Jozias van Doeselaar en Anna Helena van Alten. 22. Levinus Cornelis, z. van Jacobus Klaassen en Maria Susanna Schieman, Overlijden. 8. Mattheüs van Doorn, 72 j ongeh. 24. Apolonia van Ovei- meeren, 55 j., echtg. van Florimond Seghers. Marktberichten. HULST, 31 Dec. Graanmarkt. Tarwe f 10,50 a f 11,Rogge f 10,— af 10,50Wintergerstf 11, - a f 11,50. Zomergerst f 11,50 a f 12,—. Haver f 10,a f 10,50. Erwten f 17,—a f 18.—. Paarden boonen fll,af 13,Duiven- boonen f 14,— k f 15,—Witte boonen f a f—Bruine booner. f 33,— f 35,—. Lijnzaad f 15,— k f 17,Aardappels f 0, a f 0, -. Koolzaad f 20,— k f 23,— Boter f2,30 k f2,40 per K.G. Eieren 26 stuks f 2,08 Slachtvee 0, verkocht 0 Varkens 41, ver kocht 25. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 5000 stuks, f7,40 per lOOstuks. De Burgemeester van Axel noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad No. 419) eigenaars of houders van een tweejarigen of ouderen hengst uit, om hiervan vóór den 1 Februari a.s. aangifte te doen ter Secretarie dezer gemeente. Axel, den 3 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, BLOK. MB- Met wederkeerigen ir^P gelukwensch bedan ken de Heer en Mevrouw BOM- Meerburg Snarenberg hartelijk voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. Ds.en Mevr. RUIJSCH VAN DUGTEREN zeg gen harteiyk dank voor de vele blijken van vriendschap op den eersten dag des jaars ontvangen en wenschen wederkeerig allen een gezegend jaar toe. De Heer en Mevrouw POST-v. Wijngaarden getroffen door de vele gelukwen- schen, die zij mochten ontvangen bij de intrede van 1929, betuigen hiervoor langs dezen weg hun hartelyken dank, en wenschen wederkeerig allen vrienden en bekenden een gezegend Nieuw jaar. De Heer en Mevrouw DE PUTTER- Beloer betuigen, onder aanbieding van wederkeerige gelukwenschen, hun harteltyken dank voor de bewij zen van belangstelling, bij de wisseling des jaars ontvangen» Familie v.O KRUYSSE dankt met wederkee rige gelakwenschcn, voor de belangstelling bij de wisseling van het jaar. De Heer en Mevrouw OGGEL-Sijpkens zeg gen hartelijk dank voor.de heil- wenschen bij de jaarswisseling ontvangen. Axel, 2 Jan. 1929. De verkoop van het ten verzoeke van Mej. L. HAGE- MAN te Koewacht is voorloopig UITGESTELD Notaris DREGMANS. Wist U, dat zij die hun dieren voeren, de schitterendste resul- taten hebben Niet Haal direct een pak en gij zult tevreden zijn. Veel eieren en gezonder dieren. Verkrijgbaar bij Inschrijvingsbiljetten in te leve ren tot en met Zaterdag 12 Januari 1929 bij den Ontvanger- Griffier, alwaar tevens kennis kan worden genomen van de voorwaarden. Axel, 4 Januari 1929. Het Bestuur van den Noordpolder, C. A. DEKKER Cz., Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontvanger-Griffier. Zondagmiddag om 2 uur (Competitie Z. V. B.) voor spoedige indiensttreding liefst boven 18 jaar, door Mevr. MARIS, Molenstraat 30. Wist U, dat de konijnen, die door het voer kregen, de schit terendste resultaten hebben ge had Wacht daarom niet langer, maar begin nu. Hoogachtend, Aanbevelend, iteekhanddi -

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 3