Binnenland. Landbouw. De Voorz. bevestigt dat, of schoon ze verzekerd waren eu ze dus voor 80 pCt. vergoed zijn. Nu is het eerste paard dooreen ongeluk en het 2e door ziekte gestorven, wat toch geen reden kan zijn, cm andere maatregelen te treffen. Spr. bad juist willen mededeelen, dat het plan is om een ander paard te koopen. Dhr. Dieleman Zou het niet beter zyn om dat werk aan te besteden, evenals vroeger De Vporz.Voordeeliger is, dat we zelf een paard hebben. Dhr, P. de Fejjter zegt dat ze op Spui aan het sukkelen zijn met de lantaarns van de gem. Zaamslag. Hij heeft nu gelezen dat die gemeente gevraagd heeft om gaslantaarns en vraagt of daar al iets van bekend is. De Voorz. zegt er niets van te weten. Dhr. OggelJa, ja, een paar jaar geleden al. De voorz.Dan vergis ik me. Dhr. KruijsseZoo lang is dat niet geleden, het was nog dit jaar en toen heeft de Direc teur een berekening gemaakt, wnarop men te Zaamslag zeide dat het te duur was. De Voorz. is er eenigszins verwonderd over, want nog deze week, was er een con trole gehouden op de lantaarns en werd gezegd, dat ze nu weer overal brandden. Dhr. P. de Feijter: Op Spui niet, voor zoover dan de gaso- line-lantaarns betreft. Daar niemand verder het woord vraagt, sluit de Voorz. de vergadering met dankzegging. Jaloersch S Naar de Avp. uit zeer be trouwbare bron verneemt dreigt er een ernstige stagnatie te ko men in de regelmatige luchtver- binding tusschen Nederland en Indië. Op aandrang van het Engel- sche ministerie voor de lucht vaart is nl. door de Engelsche regeering besloten aan Neder land de toestemming te weigeren over de Britsche dominions te vliegen, voordat Engeland zelf zijn luchtdienst op Indië gereed heeft. Naar aanleiding van dit be sluit heeft de Nederlandsche regeering met de Engelsche on derhandelingen aangeknoopt ten einde deze kwestie op een voor ons land bevredigende wijze op te lossen. In Nederlandsche luchtvaart kringen is men vol goeden moed over het resultaat der onder handelingen, ten minste wanneer onze Regeeringsvertegenwoordi- gers krachtig stelling weten te nemen tegenover de Engelsche eischen. Genoemd verbod, dat uitslui tend een gevolg is van den Engelschen naijver op onze lucht vaart, demonstreert wel duidelijk, dat een groot land in vele ge vallen zeer klein kan zijn. Geheel onverwacht is dit be sluit niet, want reeds vier jaar geleden sprak generaal Snijders de verwachting uit, dat de voort varendheid van onze eminente Hollandsche luchtvaarders nog wel eens aanleiding kon geven tot een geschil tusschen Neder land en Engeland. Intusschen is deze kleingees tige houding van de Engelsche regeering oorzaak, dat de vlucht der P. H A E.N. voorloopig de laatste is, welke wordt onder nomen, tenzij de verdedigers van onze belangen succes weten te boeken. D» ran Gheel Gildemeester f Te 's-Gravenhage is dr. F. van Gheel Gildemeester, de nes tor der Herv. predikanten, plot seling overleden aan hartverlam ming, die hem in de tram over viel. Niettegenstaande hij 74 jaar was, vervulde de overledene nog met opgewektheid en kracht zijn ambt bij de Ned. Herv. Kerk aldaar en stond hij in de eerste rijen van hen, die zich bewogen op filantropisch, maatschappelijk sociaal terrein. Nog Oudejaars avond trad hij op in de Groote Kerk en had onder zijn gehoor de Koningin-Moeder. De Herv. Gemeente lijdt in hem een gevoelig verlies. Ds. Gildemeester was ridder van den Ned. Leeuw en officier van de Oranje-Nassau-Orde. J Ruwe Huid \Schrale Lippen Plaats voor 10 gezinnen. De Regeeringscommissie voor Emigratie van Landarbeiders naar Frankrijk zal waarschijnlijk in de gelegenheid zijn in de eerste helft der maand April 1929 een tiental landarbeidersgezinnen te plaatsen in Z.-W.-Frankrijk waar reeds een aantal Nederlandsche gezinnen als deelbouwers zijn gevestigd- In aanmerking komen gezin nen bij voorkeur met volwassen kinderen, die met het geheele landbouwbedrijf (veehouderij en werk op het land) bekend zijn. De gezinnen zullen eerst gedu rende ongeveer een half jaar in loondienst werken, ten einde op de hoogte te komen van den landbouw in Frankrijk. Daarna zal gelegenheid bestaan zich als deelbouwer (halfbouwer) te ves tigen. Gegadigden kunnen zich schrif telijk opgeven vóór 15 Januari 1929 bij den secretaris der com missie, Bezuidenhoutscheweg 97 te 's-Gravenhage. AXEL, 4 Januari 1929. Voor het examen boekhouden o. a. te Rozendaal gehouden door de Vereeniging van Leeraren, is geslaagd de heer D. van Bende- gem Pz., alhier. Zaterdag hield de heer A. J. Lako alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" van den heer J.J. de Lozanne voor een goedbezette zaal een lezing namens het Ned. Trekpaardenstamboek, over de vraag: Bij welk Stamboek moet men zich aansluiten. De vergadering werd geleid door den heer joh. de Feijter, voorzitter van den Kring van de Afd. Zeeland van het Ned. Trekp. Stamboek. Dhr. Lako betreurde, dat het zoover gekomen is, dat het Ned. Trekp. Stamboek zoodanig wordt aangevallen, dat thans de eer van dat Stamboek en de eer van zijne leden gebiedt, dat men zich tegen die aanvallen open baar verdedigt. Spr. zal van beide stamboeken iets zeggen, nl. van het N. T. S. en het Zeeewsch- Belgisch Stamboek en als hij zich daartoe noodgedwongen ver plicht ziet, dan doet hij dat met open vizier en met vrije gele genheid voor de toehoorders om te spreken als zij het niet eens zijn met hetgeen hij zegt. Er zullen ongetwijfeld harde woor den vallen, maar een kunstmatig aangekweekte vijandschap is daarvan de oorzaak. Weken aan weken werd in een naburig blad in lange stukken, onderteekend door Kwik, Kwak, Max, R. P. of welken schuilnaam ook gestreden tegen het N. T. S. Maar wie het ook schreef, spr. wijkt voor nie mand, en als hij dan beschuldi gingen slingert naar degenen, die dat Stamboek, dat het grootste van de wereld is, naar het leven hebben gestaan, dan doet hij dat met bewijzen zwart op wit. Wie zich niet op zijn gemak mocht gevoelen, zal spr. de keuze gemakkelijk maken door de beide stamboeken te verge lijken. Hij behandelt dan resp. de kosten, de administratie en de keuringen van beide stam boeken en komt dan tot de con clusie, dat het Z. B. S. duurder, minder accuraat in zijn admi nistratie is en geen openbare keuringen houdt, wat spr» aan de hand van feiten, cijfers en gegevens officieëel van het Z. B. S. afkomstig, aantoont' Zoo kost een diploma bij het Ned. T. S. f2,50 en bij het Z. B, S. f 12.50, maar de laatsten zijn veel mooier. De contrubutie is bepaald op minstens f 2.50 en berekend op 2000 leden, maar vraagt spr., wat zal die worden, nu er maar 294, zeg 300 leden zijn? De uitgaven zijn er niet minder om en wie zal de tekorten dekken Spr. heeft gehoord van een bankgarantie, maar dat bleek een wassen neus te zijn en dus gaven z.i. de financiën niet veel vertrouwen, evenmin als den geheelen opzet, waar de zaken zoo tegenstrijdig worden be schreven en besproken. Spr. hoorde een lezing van een be stuurslid, dat anderhalf uur sprak over de geschiedenis van Z. Vlaanderen en een half uur over zijn stamboek. En toen deze zeide, dat waar de leden van het Z. B. S- geen statuten kregen, het Ned. T. S. geen statuten had, werd het spr. te machtig, want hij had ze in zijn zak, doch het werd hem belet om dat te zeg gen, want er was geen debat Op dergelijke wijze treedt het Z. B, S op, zegt spr. en typeert daarvoor de wijze, waarop het Ned. T. S. wordt bestreden. Nadat gelegenheid werd ge geven tot debat of vragen, (waar van niemand gebruik maakte) nam dhr. de Feijter het woord en bevestigde, dat het juiste adres voor stamboekpaarden is bij het- Ned. T. S. Ziende op eigen ervaring sedert 1887 raadde deze aan de besturen van de vereenigingen van paardenfokkers aan goed toe te zien bij het aankoopen van hengsten, nl. dat men liever een eerste klas Belg. hengst koopt, ofschoon wat duurder dan een tweede klas, waarmee men blijft sukkelen. Slechts uit het beste fokmateriaal is best goed te kweeken, al kan het ook jaren duren. Men sta hier vast in, anders gaan andere streken de kroon spannen. Met dank aan spreker en toe hoorders sloot hij de vergadering, die druk bezocht was. Door een inwoner der ge meente Terneuzen werd aangifte gedaan, dat haar 8-jarig zoontje door een kameraadje door middel van een pijl met boog, waarme de zij op elkaar mikten, in een zijner oogen was geschoten en wel zoodanig, dat de betrokken medicus voor het behoud van dat oog vreesde. (Tern. Crt.) Woensdagavond is onder Philippine brand ontstaan in de landbouwschuur van den heer Taelman. Aan blusschen viel met de gebrekkige middelen niet te denken. Eerst toen de motor spuit van Sluiskil en de autospuit uit Terneuzen assistentie verleen den, was de brand bedwongen. De schuur was echter totaal ver nield, terwijl een veulen en een rund in de vlammen omkwamen. De schuur was verzekerd. Te Philippine zijn ten ge meentehuize in het openbaar verpacht de tolgelden. Er waren slechts twee liefhebbers, nl. Ni- colaas van Hurk en Liza van Hurk. Door de laatste werd het hoogste bod gedaan, nl. f 1069, voor welken prijs haar de inning der tolgelden werd gegufid. Het vorig jaar had zij de tolgelden gepacht voor f 725. Geen steun. Blijkens een aan verschillende bladen gezonden verslag van de laatstgehouden raadsvergadering te Overslag, is daar geen steun te verwachten voor het kanaal plan Axel—Hulst. Naar aanleiding van een schrij ven van den N. C. B. te Hulst, verzoekende iederen financieelen steun, welke kan gegeven worden te willen reserveeren voor den aanleg van dit kanaal werd de meening uitgesproken, dat de gemeente Overslag, evenals an dere grensgemeenten niet het minste belang heeft bij den aan* leg van bedoeld kanaal, doch dat deze streek het best kan geholpen worden door betere vervoermid delen te lande en wel b.v. door een tramlijn van af Bonte Koe over Zuiddorpe naar Wachtebeke en Saffelaere en een tramlijn over Bonte Koe naar Koewacht, St. Jansteen, Clinge, Graauw en Paal. Men acht de tijd gekomen, dat deze en andere gemeenten aan de regeering kenbaar maken, dat zij geen kanaal verlangen en ook geen financieele offers wenschen te brengen. Men vestige liever de aandacht op de gebrekkige verkeersmiddelen te lande, o. a. op de minder goede autobussen. Ook dit zou aan de regeering moeten worden kenbaar gemaakt. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten inzake opheffing van den tol in de gemeente. De leden kunnen hiermede accoord gaan,' onder voorwaarde, dat er geen financieele offers voor de ge meente komen. Na ampele be spreking stellen B. en W. voor, den tol op te heffen, onder de volgende voorwaarden. Ie. dat door de provincie wordt overgenomen, de nog op den weg drukkende schuld van f4400 of jaarlijksche aflos en rente voor haar rekening neemt. 2e. dat aan de gemeente wordt vergoed de som van f150 per jaar voor onderhoud van een keiweg. Indien men hiermede niet ac coord kan gaan, kan ook de vol gende bepaling worden gesteld. Men heft den tol opmits aan de gemeente een kapitaal wordt uitgekeerd, waarvan de rente ge lijk is aan de gemiddelde op brengst van den tol over de laatste drie jaren, Door den gemeenteraad van Terneuzen* werd met 7 tegen 6 stemmen verworpen de begrooting van het Alg. Burg. Armbestuur. Besloten werd voor een veilings gebouw gedurende 2 jaar {500 te verleenen, onder voorwaarde, dat bij winst de subsidie niet zal worden aanvaard. Voorts werd bij verordening vastgesteld dat de gemeenteambtenaren op 65- jarigen leeftijd ontslag moeten vragen, waarvan de raad tot het 70e jaar voor jaar afwijking kan toestaan voor de door hem be noemde personen. Het college van B. en W. regelen zulks voor de door hen benoemden. Bij de omvraag sprak dhr. Bedet over het bewuste schrijven over werkloosheidsbestrijding in Zeeuwsch-Vlaanderen van de hand van den heer Huizinga en stelde de volgende vragen aan den burgemeester: 1. Zijt U bij nader indenken niet van meening, dat uw bedoeld schrijven, minder goed doordacht, de pers is ingezonden, waarin U de onderscheiding van voorzitter der Commissie voor Werkverrui ming en uw autoriteit van bur gemeester te Terneuzen niet ge noeg in het oog hebt gehouden 2. Zijt U niet van oordeel dat uw schrijven (juist in dezen tijd van belangstelling voor Zeeuwsch- Vlaanderen) hoogst onvoorzichtig en gevaarlijk voor de belangen van onze haven en gewest kon geweest zijn, door 80 pCt. der bevolking door achterstand de schuld te geven 3. Is het U niet mogelijk in te denken, dat uw schrijven den indruk moet vestigen dat Z. Vlaanderen een hopelooze ver warring van belangen voorstelt, (waarvan U zegt, zonder vaste leiding) hetgeen aanleiding kan geven dat de Regeeringssteun zoo niet geheel, dan toch gedeel telijk achterwege blijft 4. Gelooft U niet dat tot het bereiken van een door U ge- wenschtdoel Uwschrijven niet kan geacht worden in het belang der zaak te zijn en beter in de pen was gebleven Spr. achtte de publiceering van dat schrijven niet in het belang der gemeente en van deze streek. De voorzitter kon dit niet toe geven en betoogde dat dhr. Bedet had nagelaten aan te toonen dat hij iets geschreven heeft, dat onjuist is. Dhr. Verlinde noemde het on juist, dat het verkeer op de haven de vooroorlogsche jaren zou benaderen en betwistte ook de rationaliseering. De heer Ha- meiink meende dat het wel eenigszins in die richting gaat, doch betreurde ook het publi- ceeren van het schrijven, al is het dat de raad den burgemees ter niet ter verantwoording kan roepen voor hetgeen hij als par ticulier doet. De heer Scheele meent, dat men dat niet geheel kan scheiden en becritiseerde het schrijven, dat hij tegen het belang acht van deze gemeente en Zeeuwsch-Vlaanderen. De streek kan over hetgeen de Re geering tot nu toe deed niet zoo tevreden zijnzij zou, waar hier nog steeds in de haven oor logscrisis bestaat, helpend moe ten optreden. Dat had de heer Huizinga behooren te schrijven. De voorzitter verklaarde niet bewust te zijn met zijn schrijven Ter Neuzensche of Zeeuwsch- Vlaamsche belangen te hebben benadeeld, en zich overigens in zijn schrijven ook niet aan banden" te zullen laten leggen. In den aanvang had hij nog de meening uitgesproken, dat door de plaatselijke pers onjuist is gehandeld door zijn artikel uit het Tijdschrift over te nemen en terstond daartegen een bestrij ding te plaatsen. Dit behoort z.i. te geschieden in het betrokken blad dat het artikel heeft ge plaatst Indien dat algemeen gebruik werd, zou geen mede werker van een tijdschrift meer vrij zijn tegen aanvallen. Zoo iets is volgens hem alleen in Terneuzen mogelijk. Intusschen heeft hij zijn doel bereikt, door op deze kwestie de volle aan dacht te vestigen. Zijn streven is, om te komen tot een andere verzorging der werkloozen. Men zal zich er rekenschap van hebben te geven dat de bedrijven een deel van den steun bij werkeloosheid voor hunne rekening hebben te nemen. Het Dec.-nummer van dat Tijdschrift bevat die bestrijding. Het land blfyft duur. De hofstede bestaande uit woonhuis, schuren, erf, tuin, bouw- en weiland in den Pau- luspolder en in den Stoppelpijk- polder ter grootte van 40 gemet 207 roeden in pacht bij den heer A. de Maat is gekocht door den heer C< Vereecken te Stoppeldijk voor f 44350. De hofstede bestaande uit woonhuis, schuur, wagenhuis en verdere gebouwen, erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland in den Pauluspolder en in den Stoppeldijkpolder ter grootte van 54 gemet 30 roeden in pacht bij den heer P. L. S. de Maat is gekocht door den heer A Michiel- sen te Stoppeldijk voor f50650. De moord te Oostbnrg. Op 17 December jl. is, zooals gemeld, te Oostburg het lijk van een achttienjarig meisje met af gesneden hals in de sloot bij de ouderlijke woning aangetroffen, in de nabijheid werd een scheer mes gevonden. Aanvankelijk ver keerde men in het onzekere of hier van misdaad of van zelf moord sprake was. Thans is bij de justitie te Middelburg voorgeleid zekere R. uit Oostburg, die bekend heeft op 15 December jl. zijn buur meisje met het scheermes de keel te hebben afgesneden. Predikbeurten te Axel. Zondag 6 Januari 1929. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Loop der bevolking. Gedurende de maand December zijn in de gemeente Axel Ingekomen: Josephus de Nijs, arbeider, Kijkuit K 56, van Stekene. Gustaaf de Vrieze en gezin, arbeider, Sluiskil P 27, van Ter neuzen. M. Robijn (Wed, P. van Acker), zonder beroep, Oudenweg I 16, van Boschkapelle. Izaak M. Verhulst, landbouwer, Noordstraat B 82, van Wissen- kerke» Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2