Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Gevlucht. No. 79. VRIJDAG 4 JANUARI 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. DRIE KONINGEN. FEUILLETON. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent-voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zes Januaritwaalf dagen na Kerstmis. Is in het volksge bruik een belangrijke dag ge worden, tot voor niet zóó lang een dag van openbare viering. Bij de oude Germanen was het feest der dertien nachten het Nieuwjaarsfeest. Langen tijd nog droeg 6 Januari den naam van Groot-Nieuwjaar. Maar bij de invoering van den Christelijken godsdienst heeft de kerk aan 6 Januari een andere bestemming gegeven die van de herinnering n.l. aan Christus openbaring aan de heidenen en zijn vereering door de wijzen uit het Oosten. Als zoodanig wordt deze feest dag reeds opgegeven in den eersten half Christelijken kalender van 448, om later bij gelegenheid van het vierde concilie van Orleans in 541 officieel te worden erkend. De drie koningen" uit het Oosten, de drie wijzen Caspar, Melchior en Balthasar, speelden in het volksbijgeloof der oudste tijden een groote rol. Geloofd werd dat een prentje, voorstel lende de vereering van Christus door deze wijzen, dragende het onderschrift „Sancti tres Reges Casper, Melchior, Balthasar, orate pro nobis, nunc et in hora mortis nostrae" den drager vrijwaart tegen onheilen en ziekten genas. De Kerk waarschuwde tegen deze dwaalleer en de verhechting der latere eeuwen heeft haar vanzelf doen verdwijnen. Omdat de Driekoningendag de laatste was van een reeks feesten, de epiphonieen (de Franschen noemen Driekoningendag dan ook Epiphonie) moest hij naar zuiver menschelijke opvatting ook feestelijk worden gevierd te meer nog omdat later de zesde Januari door de Kerk ook aangewezen werd als herinnering aan Christus bezoek aan de bruiloft te Cana. Men sprong om kaarsjes en de bakkers zonden hun klanten Driekoningenbrood, waarin een 56) Op haar gelaat waren als by tooverslag de kuiltjes weer, die de smart verdreven had. Voor Betty wist, wat er ge beurde, was de gravin met beide beenen tegelijk uit bed gespron gen en riep haar toeKleed me dan toch aan. Vlug. Ik moet nog zooveel doen. Zalmpastiitjes, wat is daarvoor allemaal noodig ik wed dat de oude Trine de helft al vergeten heeft. Betty geloofde eerst, dat het haar goede oude mevrouw plot seling naar het hoofd was ge stegen. Maar wat zal de dokter zeggen, gravin De dokter mag zeggen, wat hy wil. Je weet niet, wat er is. Betty, je weet het niet. Wat dan, gravin? Zonder deze vraag te beant woorden, kleedde de gravin zich veder aan, opgewonden voortpra- tend Ulla 1 Geen mensch behalve Andreas en bij beeft mjj ooit Beo genaamd. Én zalmpastytjes het was xyn lievelingsgerecht. boon verborgen was. En hij, die dien boon trok werd tot koning gekroond. Hij moest dan verder den avond leiden en wie niet naar den eisch deed werd gestraft. Omdat de overlevering wil dat één der koningen, het Moortje of Melkert (Melchior) een zwarte zou zijn geweest, werd, wie tegen den „Koning" zondigde zwart ge maakt, waaruit het nog welbe kende „zwarte pieten" is ont staan. De boon in het Koningsbrood zou verband hebben gehouden met het verbod om in de twaalf wijdagen na Kerstmis boonen te eten, doch dit is moeilijk uit te maken. In elk geval vormden de boonen, in de tijden toen de aardappel nog onbekend was, het hoofdvoedsel des volks, zoodat het verbod, om *ze in twaalf dagen niet te eten, een zware penetentie was. Werd het verbod opgeheven, kwam de boon weer te voorschijn, dan spreekt het vanzelf dat men verheugd was en dat de Middel eeuwers het eerbiedig „heilig boontje" noemden, een naam dien men nu nog wel toepast op menschen van bijzondere repu tatie, zeldzaam als de eenzame boon in het koningsbrood. Langs de straten ook vierde men Drie Koningen. De kinderen gingen in optochten langs de straten en zongen liederen daarbij. Zij droegen een bordpapieren ster op een langen stok, de ster ver licht door een kaarsje. En op deze wijze werd het zinrijke verhaal van de drie wijzen, die de sier volgden, door de jeugd toepasselijk voorgesteld. Vergadering van 20 Dec. 1928. Aanwezig de heeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruysse wethouders, en de heeren M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Sinds twintig jaar heb ik het niet van myn hart kunnen kry- gen, er te eten. Eu du neen, niet myn gewone japon, viel zij zich zelve in derede, de zwart zijden. Betty Eindeiijk was alles in orde en vergenoegd en bevend als een espenblad verliet gravin Ulla haar slaapkamer om haar orders te geven. Een halt uur later stond het slot om zoo te zeggeD op den kop. De huishoudster was bezig met het zilverwerk en fyn linnengoed, de tuinier liet palmen in de groote eetzaal sleden en sneed heele korven vol schoone rozen af, de bedienden liepen trap op trap af, haalden wyn uit deD kelder en werden naar Draisberg gestuurd, om al het mogelijke te koopen. Terwyl twee keuken meisjes onder bet gevogelte een ware slachting aanrichtten, stond gravin Ulraka in de keuken voor Trine, en scherpte haar van alles in, opdat zy nieis zou vergeten. Vooral de zalm pasteitjes moesten heerlik xijn, daaraan mocht niet het geringste mankeeren, want »hij« at ze het liefste, Wie dan toch, gravin Dat zult je wel zien. Wan neer hij wilde, dat ik het jullie ellenaal sou vertellen, bad hij Feyter en P. de Feijter, raads leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. IV. 13. Verkoop oud materiaal, enz. B. en W. vragen den Raad machtiging tot a. verkoop van oude mate rialen, b. onderhandschen verkoop van beer, c. verhuring van tuingrond uit het Grondbedrijt. a. de Gemeente beschikt over verschillende oude mate rialen. als oude klinkers, dak pannen, ijzeren petroleumvaten, wat alles opslagruimte vraagt en door langer bewaren in waarde achteruit zal gaan. b. Het contract met dhr. C. de Bruyne te Selzaete voor af name van beer, afkomstig van de Gemeentelijke beerruiming, zal begin volgend jaar eindigen. Aangezien deze wijze van levering tot geenerlei moeilijk heden aanleiding heelt gegeven, wenschen B. en W. met den zelfden persoon voor hetzelfde tijdvak van vijf jaren een over eenkomst aan te gaan. c. De termijn van vijf jaar voor de verpachting der tuin gronden, gelegen in het Grond bedrijf achter de Julianastraat en omgeving eindigt in Februari a.s. B. en W. willen deze tuin gronden op ongeveer dezelfde voorwaarden voor een tijdvak van vijf jaren verpachten, met vast te stellen vergoeding aan pachters bij eventueelen ver koop van gronden. De machtiging wordt z. h. s. verleend, nadat de Voorz. heeft verklaard op een vraag van dhr. Dieleman, dat de verpach ting vermoedelijk in Januari zal plaats hebben en rekening zal gehouden worden met de ver schillende moeilijkheden waar door B. en W. in dit tijdperk hebben geleerd. anders getelegrafeerd. Je zult oogen opzetten, Trine, dat zeg ik je. Oho, wat zie ik klonk opeens de stem van den dokter. Hier moet ik de patiënte vinden Is u niet meer ziek, gravin Ik De oude dame draaide zich om, het vroegere lachje op bet gezicht. Daarvoor heb ik vaDdaag geen tyd. Ziet u niet, dat ik dertig jaar jonger beD ge worden. Wat is er dau aaD de hand Het huis schijnt wel op den kop te staan. GeheimeD, dokter 1 MorgeD noodig ik u te dineeren, dan zult n antwoord hebben, want ik heb absoluut geen tyd. Zy lachte hem na, toeD de dokter brommend heen ging. Onder den lunch de oude dame at van opwinding zoo goed als Diets -■ noodigde zij notaris Quinz uit voor het diner. U moet in ieder geval komen, sehreef ze, zelfs al bad u ook tienmaal beloofd een partij domino te komen spelen in de sociëteit. Om vijf uur werd het rijtuig naar den trein gestuurd. Om half zes kwam Quinz. Ietwat grommend, want hjj had ioder» Omvraag. Dhr. van de Bilt vraagt, of B. en W. bij de grondexploita tie ook eens willen denken aan het vormen van een groot plein in de gemeeente, waaraan meer en meer behoefte bestaat. De Voorz. zal het eens in overweging nemen. Dhr. Claessens vraagt waarom by de jongste vergadering voor het kauaalplan ook niet de Raadsleden uitgenoodigd zijn. De Voorz. zegt hiernaar ge vraagd te hebben endat hij tot ant woord kreeg, dat men zulks niet noodzakelijk achtte, omdat er toch geen bindend besluit kon genomen worden. Dhr. ClaessensMen sprak toch van 20 pCt. aandeel in de kosten De Voorz. Er is geen bindend voorstel gedaan en dat werd ook niet gevraagd de Minister wensebte te weten of men be reid was een ofter te brengen en daarom is bjj benadering een cijfer genoemd. Het was reeds een groote vergadering van gemeente- en polderbesturen en men behoefde toch geheel Zeeuwsch-Viaanderen niet uit te noodigen Dhr. Oggel bevestigt, dat het geen er besproken werd, niet bindend was. Dhr. ClaessensHoe denken B. en W. dat de gevraagde bij drage door de gemeenten zal verdeeld worden De Voorz.Daar kan nog niets van gezegd worden, maar wel kan spr. verklaren, dat geen besluiten worden genomen, alvorens met den Raad daarover is geraadpleegd. Dhr. 't Gilde is het eens met dhr. Claessens, en viudt het eigenaardig, dat de Raadsleden van Axel en Hulst, de beide meest belanghebbende gemeen ten niet genoodigd zijn. Temeer waar toch ook in een artikel in de N. Rott. Courant vrij po sitief werd geschreven, dat we 20 pCt. zullen bijdragen en de daad een party domino moeten °Pie8Sen» wat altyd zwaar viel. Wat is er aan de hand? vroeg hij eenigszins verwonderd over de feestelijke voorbereiding en Ulrika's stralend gelaat. Zij zag hem lachend aan, doch midden in dezen lach rolden haar plotseling tranen over de waDgen. Geen jwoord kunnende uiteD, reikte zij hem het telegram toe. Quinz las het en zag haar be- grypeloos aaD. Wat beteekent dit? Ik begryp er niets van. Van wie is dit mysterieuse telegram. Van wie? Ulrika boog zich dieht tot hem over. Ik heb het tot nu toe nog aan niemand willen vertellen, maar u zult het het eerst weten, daar u al dertig jaar een tionwe vriend voor ons is geweest. Onze jongen, onze Leo leeft nog. Hy zond dit tele gram. Vandaag komt h(j naar Losenegg terug. Ongeloovig staarde Quinz haar aan. Dan mopperde hy OnziD. Wat phantaseert u daar toch, gravin LeoAls die nog leefde, had hy reeds lang op onze oproepen geantwoord en niet zoo'n onmogelijk telegram gezondeD. En van wien aal het anderi bannen z(jn? medewerking der streek ver zekerd is. De 'Voorz zegt, dat hij daar voor geen verantwoording op zich kan nemen. Dhr. 't Gilde vraagt ot er ook aan een Kerstgave wordt gedacht voor de werkloozen. Er is van het steunfonds nog 400 over en daarom zou hij er voor zijn dat met de Kerstdagen de feestelijke stemming ook voor de werkloozen door een gave verhoogd kon worden De Voorz. antwoordt, dat daartoe het plan bestaat. Dhr. Dieleman had gedacht, dat er in deze vergadering een baas-fitter zou benoemd zyn. Hoe ver staat dat De Voorz. zegt dat een op roeping is gedaan in drie couranten en er 23 sollicitatiën zijn gekomen, die hij naar den Directeur heeft gezonden. Daar na is het gekomen tot een aanbe veling, die naar de gascommis- sie is gezonden, doch deze heeft zich uitgesproken dat de adver tentiën niet geplaatst waren, zooals wen8chelijk was, nl. in de N. Rott. Crt., De Maasbode en De Standaard, zoodat nu be sloten is om een nieuwe oproe ping te plaatsen ec dan in klei nere bladen, die meer door de werklieden gelezen worden. Dat is de reden, dat we nog niet kunnen benoemen. Het spyt spr. ook, maar het ligt niet aan B. en W. en ook niet aan de gascommissie. Dhr. DielemanWas er by die 23 dan geen goede De Voorz: Dat weet ik niet. Dhi. Oggel zegt, dat eronder de sollicitanten waren, die veel te oud waren, maar hij meent toch ook wel, dat er wel 3 menschen gevonden konden zyn voor een aanbeveling. Dhr. Dieleman zegt te hebben vernomen, dat het paard van de gemeente is gestorven en vraagt of het niet beter is om andere maatregelen te nemen. Twee paarden in een jaar tijds is toch schadelyk. Weet ik het? Van een of anderen grappenmaker, die zieh met u een slechte grap veroor looft. Neen, Quinz. Ik was er ook van overtuigd, dat Leo dood was, maar nu geloof ik het Diet hmger. Ik wil er een eed op doen, dat dit telegram van Leo is. Het kan alleen van hem zyn. En ik ben overtuigd, dat u bitter ontgoocheld zal worden. Zullen wy wedden Ik wed uit principe niet, maar Alle drommels, bederf me met al uw >maars« mijn vreug de niet. Zoo twistten z(j nog een poesje, tot de huishoudster in de kamer kwam snellen met den uitroep Het rijtuig komt. Gravin Ulrika vloog trots haar zeventig jaar als een jong meisje de trap at, zoodat Quinz haaf nauwelijks kon volgen. Toen hij met zijn ietwat styve beenen de voordeur bereikt had, kwam hy juist op tyd om te zien, hoe da oude gravin met een luiden kreet een slanken grijzen man omhels* de, die uit het rytnig stapte. Leo, myn Leo. Ik wist het wel. riep ze onder lachen en weeneti, terwyi Leo's armen haaf vast omsloten. {Slot volgt.) AXELSC COURANT.

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1