Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen Geluhhig nieuwjaar No. 78. DINSDAG 1 JANUARI 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Heil onzen lezers in 1929! Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Evenals andere jaren kwijten wij ons ditmaal wederom van de aangename taak onzen lezers en lezeressen onzen heilgroet te brengen bij den aanvang van het Nieuwjaar en hun te danken voor de belangstell ng, die zij in het afgeloopen jaar voor ons blad gekoesterd hebben. Met voldoening kunnen we weer op het afgeloopen tijdperk terugzien, daar ons ook in 1928 weer van vele zijden blijken van instemming bereikten met ons werk en streven. Wij van onzen kant hebben ons de belangstelling trachten waardig te maken door zooveel mogelijk datgene te geven, wat voor onze stadgenooten en hen, die elders vertoeven, doch het stedeke Axel met zijn inwoners niet willen vergeten, van be lang is. In klein bestek houdt de Axelsche Courant zijn plaatselijk karakter en dit wordt wel ge makkelijker, naar mate de dag bladen meer verspreiding vinden op het platteland. We hebben ons dan ook nimmer vermeten allures aan te nemen van een dagblad of groote invloedrijke pers, want dat is niet mogelijk voor een plaatselijk blad We zien in onze omgeving, dat het niet strookt, om in de eene kolom groot en deftig te doen en in de andere dorpsch voor den dag te komen, zooals dan ook de eigenlijke gedaante is. Bet gaat ermee als met een o-weeër, die door tijdelijke wel- gesteldheid zich in overmoed wil gaan plaatsen in kringen, waar hij niet thuis behoort. Het is ook hier waarheid, dat men in bescheidenheid het het langst volhoudt en die waarheid wen- schen we te blijven betrachten. We vragen daarom ook, aan ons blaadje geen eischen te stellen als aan een dagblad, dat een fabrieksproduct is, maar reke ning te houden met het werk stuk van den handwerksman, dat, goed verzorgd, in zijn aard vaak voor fabriekswerk niet on der behoeft te doen. Dit waren de indrukken, die ons bij het scheiden van den afgeloopen jaarkring te binnen kwamen. Het is zoo eigenaardig dat juist zoo n afsluiten van het jaar steeds weer een terugblik doet werpen op hetgeen men ontmoette in dien tijdkring, even als een zakenman zijn balans opmakend, respectievelijk de goede en kwade postjes weer onder het oog krijgt En daarop baseert men dan zijn plannen voor het toekomstige jaar, alsof men opnieuw begint. Als straks de laatste minuut van den laatsten dag van 1928 voorbij is. dan wordt door twaa f slagen van de torenklok het nieuwe jaar ingeluid. Wat is er dan nieuw? zoo vraagt men soms. Is het anders, dan gisteren, anders dan het vorige jaar, an ders dan altijd? De natuur is even dood, als den dag te voren. De menschen zyn dezelfden ge bleven, en, als dood of ziekte dien dag een slachtoffer vindt, dan is dat niet op andere wyze geschied, dan altyd te voren. En tocher is een ander jaar begonnen 1 De tyd is door menschen In deelen gesplitst, Uren, dagen, maanden, jarenDie tijd gaat voort, onmerkbaar schier, maar onophoudelijk en snel. En als nu de laatste dag van zoo'n tijd rekening, de 31e December is gekomen, en het jaar, waarmee we tellen, een cijfer verder springt, dan is dat voor den niet-al - te onverschillige een mijl paal. Dan gevoelt men, dat die tijd onmerkbaar voortsnelt en telt men, evenals bij de her denking van een geboortedag, zóóveel jaren reeds heenen schat men, hoeveel zal ik er, naar menschelijke berekening, nog mogen beleven Die en die heeft het dit jaar niet meer gehaald en die is reeds zooveel jaren henen, wanneer zal voor mij het laatste er zijnzal het dit jaar zijn of nog niet Dat zijn alle vragen, die dezen dag indrukwekkend maken en daarom is Nieuwjaarsdag een andere dag dan de overige 364. Het is de mijlpaal en nu zijn het wel de menschen geweest, die aan dezen dag die beteeke- nis gaven, maar dat blijft het zelfde dat is zelfs gelukkig, want velen, ja den meesten doet het goed een dag zoo niet meer in het jaar te mogen terugdenken aan het goede, dat men beleefde en aan het be droevende, dat is voorgevallen. Maar al te weinig worden de geliefden, die gestorven, of op andere wijze van ons gescheiden zijn, herdacht Werd dit meer gedaan, er was meer liefde er was meer geluk, meer zegen. Zoo draagt dan de Nieuwjaars dag meestal den stempel van het verledene, dat in mengeling van geluk en ongeluk, toch, alles bijeengenomen, voor den een met blyden, voor den ander met droeven tint geceekend is En dan rijst de vraagwat zal het nieuwejaar brengen? Zullen de uren, de dagen, die komen, gelukkige of ongeluk kige zijn Zal, datgene wat ons nu tegenlacht, niet dit jaar ons met zorg vervullen en ge volgen brengen, die wellicht smartelijk zijn Wij. zien toch zoo gaarne die toekomst tegemoet met hoop. maar hoe vaak wordt niet by ernstige menschen, die de strie men van het leven hebben ge voeld, die hoop door angst ver vangen Maar laat ons niet somber worden en heeten we het nieuwe jaar welkom! Is niet dikwijls ook in een sombere schoot veel goeds ver borgen Straalt niet achter de donkerste wolken de heerlijke zon En zelfs al brengt een nieuwe tijdkring ons plagen en verdriet, toch is het leven ons gewin, in dien wij het begrijpen willen Het langer leven kan ons tot een winst zijn voor de Eeuwig heid en het is misschien daar om. dat wij allen zoolang mo gelijk hier willen blijven, opdat de tyd komen zal, dat we die verzekering krijgen. Laten wy daarom berustend en hoopvol het Nieuwe weer ingaan. Komt droeiheid over ons, dan neme men die aan uit de hand van God, die ons niet overlaadt, maar onze krachten kent Komt er geluk, dan strekken zwakken, die zelf zoo weinig nog ona leiden kunnen met dankbaarheid de handen daarnaar uit. Het zijn de besten der men schen, die met ernst, met goeden moed, met hoop en vol vertrou wen, het leven ingaan. Onze wensch is daarom, dat allen, die dit lezen, evenzoo het nieuwe jaar ingaan, opdat dit jaar hun tot zegen en welvaart strekke. Nogmaals Vergadering van 20 Dec. 1928. Aanwezig de keeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruysse wethouders, en de heeren M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, raads leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. III. 7. Werkverruiming. Ingekomen is een adres van de Commissie van Werkverrui ming in Z. VI., om als werk verschaffing een gedeelte van den Zaamslagschenweg, liggende langs- en in de nabijheid van de Rondeputten, om te leggen, waardoor een meer degelijke weg voor het verkeer zou wor den geopend, en een ruimere gelegenheid voor opslag van goederen, welke per tram wor den verzonden wordt verkregen en ook door demping van een gedeelte van gemelde putten. B. en W. stellen voor, dit schrijven voorloopig aan te hou den, daar dit punt in het plan van afgraving van den Zaam- slagschen weg is begrepen, mits straks de Polder „Capelle" in zijne algeraeene vergadering wenscht te besluiten, hieraan zijne medewerking te verleenen. Dhr. Koster vraagt, hoe het dan zit met het eigendomsrecht van daargelegen grond, met boomen, enz. De Voorz. antwoordt, dat alles nog in onderzoek is en men dus op de zaak niet vooruit kan loopen, zoodat besloten wordt om den loop der zaken af te wachten. 8. Uitbreiding stratenplan. B. en W. stellen voor om de straat achter de Julianastraat en een gedeelte van den Bewesten- Buitenweg te verlengen, ten einde de gelegenheid te geven om in dat gedeelte te bouwen. In verband met een vraag in een der vorige zittingen gedaan, hebben B. en W. opnieuw over wogen, om de gelegenheid te openen voor gegadigden om in dat gedeelte van het Grondbe drijf te bouwen. Voordien hebben B. en W. oit plan overwogen, doch omdat geeD aanvragen kwamen, om daar te bouwen, leek het onnoo- dig om kapitaal voor de bestra tingen daarvan aan te vragen. Nu het bouwterrein van par ticulieren in- en naby Axel schaarser is geworden, komt het wenschelyk voor, om in 1928 eene straat te leggen vanaf het Verlengde van de Prins Hendrikstraat (terzijde ran het Gemeentelijk slachtlokaal) naar het verlengde van de Wilhel- minastraat. Deze straataanleg, Inclusief egaliaeering, rioleering, etc. ia geraamd op 4620. Waar nog materialen opge- ilftgen liggen, ze 1 dit werk voor 3000 uitgevoerd kunnen wor den en stellen B. en W. voor dat bedrag te dekken uit een aan te gane geldleening. Waar ook een aanvrage is ingekomen om te mogen bouwen in den Bewesteu-Buitenweg waarop voorloopig nog geen gunstige beschikking is genomen, omdat aan een harde weg, over eenkomstig de bouwverordening moet worden gebouwd is met den eigenaar van den aan dien weg liggenden grond, die daar van een gedeelte als bouwter rein verkoopt, geconfereerd en overeengekomen, dat deze de helft in de kosten voor zijn perceel zal betalen plus 7, van de kosten van datgene, wat noodig is voor aansluiting aan de Julianastraat. De totale kosten van egali- seering, rioleering en bestrating worden geraamd op 4275. Van dit bedrag zal door den heer D. Dekker ,1875.— wor den bijgedragen. B. en W. stellen voor ook dit gedeelte in het voorjaar van 1929 te bestraten, waarvan de kosten op 2500 worden be groot en deze gelden gelijktijdig bij bovengenoemde geldleening op te nemen. Dhr. Dieleman had liever ge zien, dat de straat in de rich ting naar de Oudewijk (Koeput) was doorgetrokken, wat een groote verbetering zou zyn en waardoor een mooie wijk zou zijn ontstaan. De Voorz. antwoordt, dat dit niet noodzakelijk is en dat plan veel duurder zou komen, omdat er nogal veel grond onteigend zou moeten worden. Daarom achten B. en W. dit plan van meer belang. Dhr. 't Gilde juicht het voor stel toe en zegt dat het hem aangenaam zal zijn dat het col lege voortaan meer actief zal zijn en een werkcollege wordt. Z.h.s. wordt het voorstel aan genomen. 9. Uitbreiding Bankrelatie. By raadsbesluit van 21 Febru ari 1922 werden de beide in deze gemeente aanwezige Ban ken aangewezen om bet over tollige Kasgeld van den Ge meente-ontvanger te plaatsen, alsmede by den Post-Cheque en Girodienst, waar intusschen de rentevergoeding is vervallen. Sinds dien tyd is de Bank van Nederlandsche Gemeenten meer en meer de schakel ge worden tusschen Rijk en Ge meente, om de diverse uitkee- ringen aan de Gemeente en de verschuldigde bedragen door de Gemeente aan het Rijk te be talen. Dit brengt meer en meer de wenschelykheid naar voren om by die Bank een Rekening Courant te openen, waardoor de betrokken bedragen van of op da rekening kunnen worden geschreven zonder speciaal daar voor overschryvingen te ver zoeken. Kosten breDgt dit niet mede en de rente is gelijk aan die, welke op de In de Gemeente aanwezige banken worden ge geven. B. en W. stellen voor een rekening-courant te openen by de Bank van Ned. Gemeenten. Waar de banken in deze Ge- meeaten meer werden aange wezen om overtollige gelden te pUatien, l|jkt bet weaaefceljjk, dat ook met die Banken een rekening- Courant- overeenkomst wordt gesloten met een even- tueele opname van kasgeld tot ten hoogste 5000, een en ander behoudens goedkeuring van Ged Staten. Over dit punt ontstond nogal discussie, blijkbaar doordat niet ingezien wordt, dat de admi nistratie eenvoudiger wordt en het renteverlies minder is. Dhr. 't Gilde ziet het nut er niet van in. De Voorz. zet hierna uiteen, dat als de gemeente geld moet krygen van het Rijk, dat ge schiedt door tu8schenkomst van de bank voor Ned. Gemeenten. Deze zendt het geld aan den gem. ontvanger, en die moet het dan weer op de giro of op een kantoor hier storten. Dhr. Oggel zou het nog een voudiger vinden, als men maar met één bank werkte, maar uit achting voor de plaatselijke kan- toreu hier wenscht men de re latie daarmee niet af te breken. Ook dhr. Dieleman meent, dat de banken hier voldoende gele genheid bieden tot plaatsing van kapitaal en gelooft, dat dit even eenvoudig is. De banken zyn toch 8oiied en bieden geen ge vaar, terwijl ook die menschen hier hun belasting betalen. Na nog eenige discussie, die een herhaling is van het voor afgaande, wordt met 7 tegen 3 stemmen (van de h.h. Claessens, 't Gilde en Dielemau) het voorstel van B. en W. aangenomen. 10. Vergoeding voor schoeisel. Door P. Grootbaert, P. Kelle- man en A. de Winne was ge vraagd om vergoeding volgen» art. 13 der wet op het L.O Besloten wordt om elk ƒ15 per jaar te schenken. 11. Wijziging begrootfngen. a. Gemeentebegrooting Beslo ten werd de volgende wijzigin gen te brengen in de gemeente- begrooting voor 1928: De inkomsten te verhoogen wegens batig slot 1927 949, achterstallige inkomsten 1200, huur schietterrein 40, verkoop oude spuiten 125, schadever goeding 14.50, keuringsdienst f 200, verkoop straatklinkers 60, vergoeding paard 360, uitkeeringen voor onderwys 1371, aflos gasbedrijf 1091, inkoop pensioen 233, vacature 2e keuringveearts 2000, totaal 7642,78. De uitgaven te verhoogen wegens achterstallige uitgaven (pensioenen) 3000, kiezerslijs ten 20, ontvangst Commissaris der Koningin 75, Northonpomp 500, pensionDeering 42, nieuw paard 560, rioleering 350, herstel woning Kykuit 100, pensioen bovent. onderwij zers 1077, uitkeering onder wijs 2225, pensionneering 228, aflos leening gasfabriek 1090, uitkeering gemeenten voor keuringsdienst 200, to taal 11277,81. Da uitgaven te verminderen wegens vervallen saldo 430, volkshuisvesting 300, onder wijs 1425, onvoorzien 1053, totaal 3635. De begrooting der gasfabriek werd gewijzigd als volgt: De baten werden verhoogd met 1590, de uitgaven met 229§ 6R gwainderd met f 687, AXELSC COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1