MlJNLH^hmrê Verzorg uw Handen met Purol Voor de a. s. Geslachte Konijnen Mooie ROZIJNEN VET 40 ct. per pond. PUROL er op P. J. vale. Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Advertentiën. A. v. Overmeeren, te bekomen bij J. Verstraten-Boer. 25 en 30 ct. per pond. A. IJzebaart-v. d. Berge. Axel I - Terneuzen II Magazijn „DE BLAUWE BRIL" Opgepast voor uwe Oogen! DRAlSltl/VvANVALKEMBURQ'S-* <s A •'iLEVERTR Het verzacht en geneest t ïejt ket 'OMt s. t. f. OPTICUS, Het trekken van kruislijnen op het adres' heeft geen beteekenis meer en kan dus achterwege ge laten worden. LEEUWARDEN Sportnieuws. Eerste Kerstdag speelde Axel I alhier een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Athletic Club Zwart-Wit van Antwerpen. De Belgische gasten bleken in het veld handiger met den bal, terwijl ook hun samenspel beter was, doch over schutters schenen de heeren niet te beschikken, anders hadden ze bij de rust ongetwijfeld een grooter voor sprong dan 1—0 gehad. In de tweede helft kwam Axel, dat met enkele jonge krachten speelde, er beter in. Vooral de middenvoor toonde toen zijn schutterstalenten, door na een drietal staaltjes solospel even zooveel doelpunten te maken. Zwart-Wit liet toen wel eenigs- zins den moed zakken, terwijl ook de Oranjemannen hun kruit ver schoten bleken te hebben. Met 31 voor Axel eindigde dan ook dit genoegelijk partijtje voetbal. In het hotel Het Gulden Vlies had met Kerstdag een ge animeerde biljartwedstrijd plaats. Ruim 20 personen bestreden elkaar de prijzen, die bestonden in braadwild, een arikel, dat dezer dagen vele tafels versiert en aantrekkelijk maakt. De uitslag was als volgt: le prijs C. de Coninck met P. de Vijlder, 2e A. Lammens en J. Dieleman Az., 3e Em. Pieters en J. de Lozanne, 4e Jos. de Coninck Cz. en A. Vettenburg, 5e J. de Hullu en A. de Zeeuw, Zaamslag, 6e P. Leunis en P. Audenaerd. De grootste serie bestond uit 18 carambols, gemaakt door P. Leunis. Predikbeurten te Axel. Zondag 30 December 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. Hermanides van Hulst. Nam. 2 Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. -Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Maandag 31 December 1928. Oudejaarsdag. Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 5 ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, Gereform. Kerk. 's Avonds 6 ure Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Geen Dienst. Dinsdag 1 Januari 1929. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm 9l/« ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. In een tijd, dat de paarden schaars waren in het Buitenland, was het geen wonder, dat onze Zeeuwsche kloeke paarden her en derwaarts trokken. Thans is dat echter veranderd en is er weinig vraag naar die paarden, waarvan de prijzen het bewijs zijn. Het is daarom wel ver meldenswaardig, dat jl. Zaterdag te Rozendaal weer een viertal Zeeuwsche merrie's werden in geladen voor Frankrijk. Het was het bekende vierspan rouaan- merrieën van dhr. G. de Wilde te St. Maartensdijk, aangekocht door den heer F. Dekker Pz. alhier, dat naar we vernemen be stemd was als kerstgeschenk voor een Princes de Bourbon. De paarden werden onder ge leide van P. Zegers Az. alhier naar midden Frankrijk getrans porteerd. Naar men ons meldt kreeg de heer Dekker nogmaals opdracht voor den aankoop van eenige hengsten uit het Ned. P. S. In den gemeenteraad te Jutfaas werd naar aanleiding van het rapport der gemeente rekening critiek uitgeoefend op 't beschikbaar stellen van ge meentewege van Catz Elixer aan de leden van de stembureaux. Een der wethouders achtte, meldt de „Msb." dat niet ter beschikking willen stellen van drank krenterig. De voorzitter bracht daarop het beschikbaar stellen van een halven liter alcoholhoudenden drank per stembureau in stem ming, waarby met 7 tegen 4 stemmen besloten werd het ge meentelijk bittertje niet meer te verstrekken. Een zonderling ongeval. Te Heemstede raakte de motor- ryder v. R. op den Meerweg, volgens zijn zeggen, het stuur over zijn moterrijwsel kwyt, en reed te water. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd met moeite gered, doch bleek reeds te zijn overleden. De politie heeft reden gevonden v. R. tn verzekerde bewaring te nemen daar hij geen moeite schijnt te hebben gedaan zijn vrouw, die slechts op 1Y, meter afstand in het water lag, te redden. De politie doet een onderzoek Te Ede bij Arnhem was het 5-jarig kind van den land bouwer E. by het spelen met lucifers in brand geraakt. Het is aan de gevolgen overleden. Steekpenningen. De rechtbank te Leeuwarden heeft vonnis gewezen in de zaak tegen een 7-tal gasdirecteuren, die hebben terecht gestraan ter zake van het aannemen van gelden van de leveranciers N.V. Wilson en N.V. Gautz. Veroor deeld werden G. J., 47-jaar, gasdirecteur te Huizum tot f 100 boete G. F., 44-jaar, gasdirecteur te Lemmer, f 100 J L 46 jaar chef fitter te St. Anna Parochie tot f 100 b. W. van B,gasdirec teur te Joure f 100 b. A. S., 49- jaar, gasdirecteur te Drachten f 100 b. S. j. P., 46-jaar, gasdirec teur te Franeker en J. G., 52- jaar, gasdirecteur te Gorredyk, werden vrijgesproken. Tegen alle verdachten was door den officier van justitie f 200 boete subs 1 maand hecht, geëischt. Met welk een gemoedsrust de tegenwoordige inbrekers hun handwerk bedryveD blijkt wel nit het volgende voorval. Het Noordelijk deel van Vogtland in Duitschland werd onveilig ge maakt door een inbreker, die het speciaal op de kleine boeren voorzien heeft. Thans is het eindelyk gelukt, hem in het in de nabyheid gelegen Gunsdorf te arresteeren. De inbreker had namelijk 's nachts op een land goed ingebroken en was na gedaan werk een uurtje gaan slapen. Toen de eigenaar den vol genden morgen de kamer, waar de inbreker zich bevond, wilde betreden' vond hij de deur ge sloten. Hij verschatte zich toe gang door een der vensters in te slaan. De inbreker sliep zoo vast, dat hy pas bij het geluid van het rinkelende glas ontwaak te. Het gelukte hem door een raam te ontvluchten, maar hij werd spoedig ingehaald en ge- gregen. Hij heett meer dan hon derd inbraken op zfyn kerfstok, Een pokerparty, die in West-Brooklyn gespeeld werd door een achttal personen» is op zeer tragische wijze geëin digd. Halverwege het spel dron gen plotseling vier onbekenden met revolvers in de hand de kamer binneD met de bedoeling zich van het geld der spelers meester te maken. Het gezel schap bood echter weerstand en daarop volgde eeD schietparty, waarby een speler gedood werd en een ander gewond. Een der andere spelers was bet intus- schen gelukt een revolver voor den dag te halen en twee der indringers neer te schieten. De anderen maakten zich toen uit de voeten. Een vierde persoon is nog omgekomen, doordat hij temidden van de door de veroorzaakte opwinding dwars door e9n venster sprong. Te Chattanooga (Tennessee) is een postvliegtuig brandende omlaagge8tort. Vier personen zijn daarby levend verbrand. Eén persoon werd gewond. Toen een grondbezitter in Schaupitz op zijn landgoed een stier aaide, werd het dier plotse ling woest en nam hem op de horens. Den ongelukkige werd d,e helft van het gezicht opengereten. Daarna slingerde het dier zijn slachtoffer door de lucht en over een wagendissel. Ondanks zijn zware verwon dingen sleepte de ongelukkige zich nog naar zijn woniDg, waar hij echter b(j aankomst dood neerviel, De tot levenslange tucht huisstraf veroordeelde roofmoor denaar Bernecker kreeg in het tuchthuis te Finsterburg bezoek van een familielid. Toen de bewaker Zacharias den bezoeker bij Bernecker in de cel liet, had deze plotseling een revolver in de hand en schoot den bewaker neer. De te hulp snellende be waker Naujoks werd eveneens neergeschoeten. De eerste bewa ker was op slag dood, de tweede werd in levensgevaarlijken toe stand naar bet ziekenhuis ge bracht. De roofmoordenaar kon met de bezoeker uit de cel vluchten. Zij barricadeerden zich in een lokaal in de gevangenis. Een sterke politiemacht belegert hen daar. De directeur van een bankfiliaal te Datteln (bij Essen) werd Zaterdagavond door een wielrijder omvergereden, die hem met behulp van een hand langer in een boschje sleepte, waar zij hem aan een boom bon den en zijn sleutels namen. Een bleef de wacht houden, de ander liep met de sleutels naar eenige medeplichtigen, die allen per auto naar het bankfiliaal reden, er binnendrongen en er 4000 mark aan contanten en gelds waardig papier tot een ODbekend bedrag roofden. Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand en snij wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen December 1928. M. de Redacteur, Ik weet niet of het met journalistiek of parlementair fatsoen, of hoe men zoo iets ook noemen wil, in strijd is, usance is het zeer zeker niet dat wanneer iemand een stuk, artikel, in een blad schrijft, dat men zoo'n artikel in een ander blad overneemt (ongevraagt', en over zoo'n artikel ook in dat ander blad gaat debatteeren terwijl men in het betrokken blad waarin een artikel voorkomt, reeds vaa repliek dient. Ik geloof dan ook dat vrijwel alle redacteuren zouden zeggendank U wel. Van dergelijke journalistiek houdt ik niet. en stel ik mijn kolommen niet beschikbaar. De heer Harte denkt daar blijkbaar anders over. De heer Huizinga uit Terneuzen schreef, niet als burgemeester van T. N., een artikel in het Tijdschrift v. d. Ned. Werkloosheidsraad. De heer Harte, secretaris van de Kamer van Koophandel is het met dat artikel niet eens, en reageert op dat artikel in datzelfde blad. Dit is zeer zeker de heer Harte zijn goed recht. Maar Waarom dat artikel ook nog Overgenomen in zijn lijfblad? En ook in dat blad gaan debatteeren? Dit is geheel buiten de gangbare gebruiken- De heer Harte die zulks ook wel weet, moet met zijn schrijven in het plaatselijk blad een ander doel hebben gehad. De heer H. wilde, althans dat is mijn overtuiging, en alles wijst daar ook op, den heer Huizinga, al of niet in overleg met andere vrienden? van den burgemeester, gemelden heer „even nemen". En dat doel, het mag gezegd, heeft de heer H. dan ook volkomen bereikt. Immers de heer De Feijter reageerde er reeds op. En de heer Bedet zal dat in Raad doen. De gegevens voor die interpellatie worden den heer B. van bevriende zijde wel verstrekt. Waarom ook niet. Het doel enz. De heer Harte zegt in zijn schrijven o.m. dat de burgemeester zijn eigen werk van vele jaren afbreekt. Maar heeft de heer H. dat vele werk al eens ooit naar voren gebracht Integendeel. Men heeft in de kringen waarin de heer H. zich bij voorkeur beweegt, steeds slopende, nooit op bouwende critiek kunnen beluisteren wanneer het den burgemeester van Terneuzen betrof. Slechts nu, nu het dient tot aftakeling, wordt dat werk naar voren gebracht. De heer H. vindt het ook jammer een medestrijder 1e moeten bestrijden. Mijn waarde heer daar gelooft niemand ook maar iets van. Van een strijd die men zelf ongevraagd aanbindt, heeft men geen spijf» Of de heer Harte er, behalve dan bij de zich achterbaks houdende vrien den van den burgemeester, eer bij zal inleggen, is aan zeer gerechten twijfel onderhevig. Ook heb ik zoo het gevoel dat de heer Harte metter- lijd zichzelf overhoop loopt. Verder is op het artikel van de heer Harte ook nog wel een en ander aan te merken. Ik ga daar niet verderop in. Enkel zou ik den heer Harte in overweging willen geven, zich eens in het Land van Hulst, meer speciaal richting Kroondomein, te gaan oriën- teeren. ZEEUWSCH-VLAMING. Van 1—30 Nov. 1928. GRAAUW. Huwelijks-voltrekk. 2. Alphonsus Buijs, 33 j., jm. en Martha Chalotta Weezepoel, 19 j., jd. 9. Leonardus Richardus Verstiggel (van Kieldrecht), 22 jjm. en Mariajudoca de Koster, 22 j., jd. 23. Eduard Al- fons Wagenaer (van Hulst), 26 j., jm. en Martha Cornelia Boudewijn, 23 j., jd. Geboorten. 1. Martha Mathilda, d. van Alphonsius de Vetter en Paulina Angelina van Heese. 13. Petrus Aloi- sius, z. van Corneiis Verschuren en Oranda Louisa Prudentia Magnus. 18. Anna Apolonia, d. vsn Alphorsus Petrus de Mulder en Louisa Maria Smit. Alice Leonie, d. van Aloysius Desiderius Boënne en Juliana Maria Theresia Apers. 20. Gilda Emma Honerina, d. van René Joannes Kips en Maria Eugenia Ferket. 29. Maria Louisa Mathilda, d. van Petrus van Gimst en Mathilda CatharinaSponselee Overlijden. 4. Anna Maria Bouwens, 40 j., echtg. van Aloisius van Itegem. 18. Anna Apolonia de Mulder, 6 u., d. van Alphonsus Petrus er. Louisa Maria de Smit. HOEK. Geboorten. 2. Petrus Ja cobus, z van Petrus Frangois Lants- heer en Magdalena van Alten. 3. Ar- nolda Johanna Henrica. d. van Johan nes de Hondt en Henrica Arnolda Maria van Oudheusden. 13. Frangoise, d. van Jacobus de Blaeij en Pieter- nella den Hooglander. 24. Pieter, z. van Jacobus Johannes Dieleman en Janneke Suzanna Dieleman. 26.Jozias. z. van Jsn Corneiis Haak en Adriana Dingetje de Jonge. Marktberichten. HULST, 24 Dec. Graanmarkt. Tarwe f 10,50 a f 11Rogge f 10,— af 10,50Wintergerstf 11, - a f 11,50. Zomergerst f 11,50 a f 12,—. Haver f 10,— a f 10,50. Erwten f 17,—af 18.—. Paarden- boonen f 12,af 14,—. Duiven- boonen f 14,— a f 15,—Witte boonen f a f—Bruine booner. f 33,a f 35,—. Lijnzaad f 16,a f 18,Aardappels f 0, a f 0,—. Koolzaad f 20,— a f 23, Boter f2,30 a f2,40 per K.G. Eieren 26 stuks f 2,21 Slachtvee 0, verkocht 0. Varkens 53, ver kocht 31. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 8000 stuks, f7,50 per lOOstuks. CORRESPONDENTIE. Nieuwjaarsdrukte noopte ons eenige stukken, bestemd voor dit blad, uit te stellen. Heden overleed na voor zien te zijn van de H. H. Sacramenten der stervenden in het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden onze geliefde Echtge- noote en Moeder in den ouderdom van 55 jaar en 3 maanden. Axel, 24 Dec. 1928. FL. SEGHERS. A. C. SEGHERS. P. A. SEGHERS. Slijkstr. E 77, Axel. Allen, die iets te vorderen hebben van het Diaconiehuis „Zorgvliet" ge lieven rekening in te zenden vóór 1 Jan. 1929. Axel, H 55. Adm. J. SM1ES. Zondagmiddag om 2 nnr (Competitie Z. V. B.) WESTSTRAAT D 59, AXEL Opgericht 1888 te OOSTBURG - AXEL is JE WARE ADRES! Daar de winteravonden er weer zijn, verzuime dan niet bijtijds een geschikten BRIL voor uwe oogen aan te passen, wat in den regel te laat gedaan wordt. GLAZEN, BRILLEN en PINCE-NEZ voor alle oogen, voor jong en oud. In converse, concaaf en toerist, geslepen in alle combi naties, die reeds 40 jaren wetenschappelijk en vakkundig door mij met goed gevolg zijn en worden aangepast. Vele attesten ter inzage van volle tevredenheid. BRILLEN met dubbele geslepen glazen, voor bij en ver te zien. BRILLEN en PINCE-NEZ met de groote ronde glazen, menisch geslepen, geven grooter gezichtsveld en bevorderen de oogen. Alle Brillen en Pince-Nez worden geleverd in goud-, zilver-, doublé- nikkel-, celluloid-, hoorn- en schildpad-monturen met volle garantie. Nikkelen BRILLEN van af f 2,00 met doosje. Onderzoek der oogen kosteloos met de nieuwste instrumenten. Porto sorteefin£ BAROMETERS, THERMOMETERS, LOUPEN en KIJKERS. Aanbevelend,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3