Binnenland. ons gevraagd wat het kosten zou, nadat ze een berekening had vaD de Mabeg. Dhr. Koster zegt het niet eens te zijn met dit voorstel van B. en W. en behoudt zich voor om er later nog eens op terug te komen. Dhr. 't Gilde begrijpt niet, dat dhr Koster zoo voortvarend geworden is met de gaslevering Het zou toch geen gezonde han delspolitiek zijn om ongevraagd plannen te maken voor Zaam- slag Dhr. Koster herhaalt, dat het bij hem de hoofdzaak is, dat we met een groot bedrijf zitten en dat rendeeren moet. 11e. Aangaande den wensch om herziening van de veror dening voor de Schoolgeldbelas ting, waarin vermindering van belasting voor meer dan een kind uit een gezin toepassing vindt, zijn iD verband met de in uitzicht gestelde wet in lichtingen gevraagd of een der gelijke herziening nu reeds Koninklijke goedüeuring kan erlangen. Hierop is nog geen antwoord ingekomen. Dhr. 't Gilde meent, dat daar op ook geen antwoord moge lijk is. Vroeger was er aftrek voor groote gezinnen, maar later in 1923 is dat bij wetsbesluit ingetrokken. Dhr. Claessens vraagt of het conflict aangaande het school geld hier al in orde is. De Voorz. antwoordt dat er geen conflict bestaat. Eigenlijk is dit een vraag voor de rond vraag, maar spr. wil wel zeg gen, dat de betalingen volgens het le kohier niet plaats hebben en die van het 2e regelmatig worden voldaan. 3. Benoeming lid Armbestuur Wegens periodieke aftreding van dhr. J. de Kraker Rz. zijn volgens art. 1 van hetRegl. van het Burg. Armbest. op de voor dracht geplaatst de h.h. J. de Kraker Rz. en M. van Fraaijen- hove. Herbenoemd wordt dhr. de Kraker met 9 st., terwijl dhr. van Fraaijenhove 1 stem ver krijgt. 4 Benoeming lid Armbestuur. Van dhr. J. de Feijter Lz. is bericht ontvangen, dat hij be dankt als lid van het Burg. Armbestuur. Alvorens in de vacature te voorzien, brengt de Voorz. .dank en hulde voor de wijze, waarop dhr. de Feijter gedurende 18 jaren die functie met liefde en ijver heeft ver vuld. Dhr. van de Bilt moet ook namens de overige leden van het Armbestuur zijn oprechten dank betuigen aan dhr. de Feij ter, aan wien in dat college nog vaak zal gedacht worden en dieu men noode zal missen. Er zal moeilijk een persoon ge vonden worden, die zoo onbaat zuchtig en op eerlijke wijze zijn taak volbracht. Dhr. de Feijter dankt voor de hartelijke woorden, die hem zijn toegevoegd en voor het ver trouwen dat hem al dien tijd is geschonken. Spr. zegt dat de samenwerking met de overige leden steeds in aangename her innering zal bleven, als hij aan die betrekking denkt. Ook hoopt hij, dat men in zijn opvolger de zelfde welwillendheid zal onder vinden. Nadat alzoo het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze aan dhr. de Feijter is ver leend, stellen B. en W. vcor om ter voorziening in deze vacature iemand te benoemen uit de bui tenwijken der gemeente en heb ben zij op de voordracht in al- phabetische volgorde geplaatst de h.h. R. C. Boeije Rz. en Lev. de Putter Jz. Dhr. 't Gilde vraagt waarom B. en W. het wenschelijk achten, dat iemand van buiten wordt benoemd. De Voorz.Onze gemeente i9 groot en verschillende per sonen uit de kom zijn reeds lid, en nu achten B. en W. het ge- wenscht, dat ook de buitenwijken pyn vertegenwoordigd, Dhr. 't Gilde: Waarom hebt U het dan eerst aan Van Luijk gevraagd, iemand uit de kom. De Voorz. Ja, dat is gebeurd, namens het college van B. en W. Dhr. Oggel licht toe, dat niet ieder geschikt en bereid wordt gevonden voor die functie eu daarom was het noodig, dat we enkele personen aanzochten, om daaruit de voordracht samen te stellen, waarvan het resultaat hier ligt. Bij stemming verkrijgt nu dhr. Boeije 3, dhr. 't Gilde 3 en dhr. de Putter 4 sf. De Voorz.Dus een nieuwe vrije stemming. Dhr. OggelNeen neen, de stemmen op dhr. 't Gilde zijn van onwaarde. De Voorz.Ja, ik ben mis er is buiten de voordracht ge stemd, dat is iets anders dan bjj een aanbeveling. Dan is dhr. de Putter gekozen. Dhr. Dieleman is overtuigd, dat het wettig is, maar had het toch beter gevonden, dat men dit vóór de stemming gezegd had, want niet ieder denkt daar aan. 5. Benoeming Gem Opzichter. In de vergadering van 3 Dec. 1927 is dhr. D. van den Berg benoemd als gem.-opz. voorloopig voor een jaar. Aangezien dit jaar proeftijd ten einde is en zijne prestatie's voldoende reden geven voor vaste aanstelling, wordt thans voorgesteld hem definitief te benoemen met in gang van 1 Januari 1929. Er worden 10 stemmen op dhr. van den Berg uitgebracht. 6. Verzoek om vertegen woordiging in de steun- commlssie. Ingekomen was een verzoek van de Afd. Axel van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- eD Zuivelbe drijf, om een vertegenwoordiger van deze Afdeeling in de com missie van advies, inzake steun aan werkloozen. In de raads vergadering van 13 Februari 1923 werd besloten een com missie van advies inzake steun aan werkloozen in te stellen, bestaande uit 4 leden van den Gemeenteraad en 4 werklieden, die lid zijn van verschillende werkliedenvereenigingen, onder voorzitterschap van een lid van het college van B. en W. Deze commissie heeft aldus oordeelen B. en W. op de meest aangename en bevredigen de wijze gewerkt. Bij de samenstelling van ctie commissie is geen rekening ge houden met de mogelijkheid van uitbreiding van het aantal ar beidersorganisaties, terwijl B. en W. van meening zijn, dat een commissie van 9 leden voldoende is, om de belangen van de per sonen, die daarvoor in aanmer king komen, te behartigen. B. en W. achten uitbreiding van die commissie, welke be staat uit de helft raadsleden eu de helft vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties, niet ge- wenscht en stellen voor op dit adres atwijzend te beschikken en bovengenoemde vereenigiog in overweging te geven, zich met de overige organisaties te verstaan, ten opzichte van de belangen van de leden hunner organisaties, voorzoover die in de commissiezijn vertegenwoordigd Dhr. 't Gilde meent, dat deze moderne vakvereeniging in de commissie vertegenwoordigd moest zijn. Zij telt 57 leden, d.i. evenveel als de overige drie werkliedenkassen samen. Als men eerlijk wil zijn, zegt spr. zal thans nog een vertegen woordiger aaogswezen worden Opmerkelijk is, dat Patrimonium is vertegenwoordigd, die geen kas heeft en de andere 4, die een steunkas hebben, niet, nl. .Zelfstandigheid" met 28, de .vakarbeiders" met 25 en de fabrieksarbeiders met 13 leden. 25 van de 125 chr. arbeiders zijn ongeorganiseerd. Spr. heelt niets persoonlijks tegen den man, die er nu als arbeider zit, maar dacht dat dhr. Deurwaarder er zat voor een bepaalde kas, wat niet zoo is, De Voorz. meent, dat .Patri monium" toch ook een organi satie van werklieden is en er als zoodanig toch rekening mee gehouden is, We kunnen, zegt spr., als er een nieuwe veree- nigiug opduikt, toch niet telkens veranderen en andere menschen benoemeD. Dhr. Oggel voelt er wel iets voor en zegt, dat men zou kun nen besluiten, dat de benoemin gen tijdelijk zijn. Maar voorna melijk zit het belang niet in de vertegenwoordiging, maar in de persoon en dan is door dhr. Deurwaarder al heel goed werk verricht. Ook zitten er in Patri monium zeer veel landarbeiders, en dus zijn deze wel degelijk vertegenwoordigd, al is het niet door hun organisatie. Spr. zegt, dat men niet telkens kan ver anderen, maar men zou voor taan de leden voor een tydvak van 2 jaar kunnen benoemen en bij herbenoeming naar om standigheden kunnen handelen. Er zit zeker eenijje billijkheid in het verzoek, maar het is moeilik om nu verandering aan te brengen. Dhr. 't Gilde kan zich ten slotte wel met het idee van dhr Oggel vereeuigen en maakt daarvan een voorstel. De Voorz. ontraadt dat en wil liever in overleg met de commissie voor later een nieuwe regeling treffen. Alzoo wordt besloten. (Wordt vervolgd). S.O.S -berichten. Het komt voor dat telegram men, waarvan de inhoud bijzon der dringend is, b.v. waarbij iemand aan een sterfbed geroe pen wordt, aangeboden worden op een tijd dat het kantoor van bestemming gesloten is, zoodat het bericht den geadresseerde niet tijdig kan bereiken. De Telegraafadministratie is daarom in overleg getreden met de omroeporganisaties teneinde een regeling te treflen om het in voorkomende gevallen voor de aanbieders mogelijk te maken door verspreiding van het be richt via de omroepzenders, als nog den geadresseerde te berei ken. De aandacht wordt erop ge vestigd dat het eventueele tot- atandkomen van een dergelijke regeling niet beoogt wijziging te brengen in bet bij de ornroep- vereenigingeu reeds bestaande gebruik van uitzending van S. O. S.- berichten bestemd voor personen waarvan het juiste adres niet bekend is. Ingezonden Mededeelingen Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten AXEL, 28 December 1928. De Kerstdagen kenmerkten zich, wat het weer betreft, niet bij zonder gunstig. Wel was hel Dinsdag mooi weer, maar door de bestemming van den len Kerstdag, als een dag vol wij ding, werd daar niet van gepro fiteerd. De 2e feestdag leent zich meer tot ontspanning, maar dat trof dezen keer niet, want het stormde en regende den gehee- len dag. Zooals gewoonlijk werd alom Kerstfeest gevierd. Het eerst in deFröbelschool voor de aller kleinsten, dje als vorige jaren weer niet weinig de belangstel ling trokken der ouders en ver wanten. De leiders en leidsters hadden er weer veel werk van gemaakt en als dat slaagt, weten we eigenlijk niet, wie het meest genieten, de kleintjes of de groo- ten. Ook de Hervormde Zondags school mag weer met voldoening op haar Kerstfeest terugzien. Na tuurlijk was het Kerkgebouw weer vol. De leerlingen werden verrast door een grooten, keurig versierden kerstboom, die in een handomdraai verlicht werd door tal van electrische kaarsen. Na de gewone opening, en een welkomstwoord van ds. Ruysch van Dugteren werden door de kinderen eenige Kerstliederen heel lief gezongen. Vol aandacht werd hierna geluisterd naar het Kerst verhaal van ds. Ruysch, maar met meer spanning nog naar hetgeen mej. Looy op pakkende wijze vertelde van Eddy's Kerst feest. Aan het eind werden de gebruikelijke geschenken ge deeld en na een toespraak van ds. Ruysch tot degenen, die de school gingen verlaten, dankte de voorzitter, de heer P. A. Wondergem allen voor de mede werking en riep die dubbel in voor het 10e Kerstfeest, D.V. in 1929. „Asaf". Volgens traditie heeft de Chr. zangvereeniging „Asaf" alhier, met Kerstdag weer uitvoering ge geven in de Geref. Kerk, Het weer was zeer ongunstig, doch desondanks werden toch nog een 700 programma's verkocht. Men had dezen keer zich bepaald tot meer eenvoudige nummers, dan een oratorium en het komt ons aldus deelt men ons mede- voor, dat het verstandig was om een programma te geven, be staande uit nummers, die de leden doorvoelen konden. Men mag misschien aanmerking kun nen maken op de volgorde der verschillende nummers, deze zelf lagen blijkbaar geheel binnen het bereik van het koor. Men heeft Woensdag kunnen genieten. Dat er aan de uitvoering niets ont brak, zal niemand, die luisteren kan, zeggen. Dat zegt men in „Asai" zelf ook niet. Daarom lijkt het ons overbodig, kritiek te uiten. Men heeft opnieuw kun nen constateeren, dat „Asaf" een koor is met vele voortreffelijke eigenschappen. Nuanceering, klankgehalte, samenzang, 't was uitmuntend. Uitspraak beschaafd en duidelijk. Mogelijk zou soms een vrijere opvatting aan de uit werking ten goede komen, maar opvatting blijft iets persoonlijks. Het Kinderkoor zong lief en kele fleurige liedjes. Het bevat wel goed recpitenmateriaal voor „Asaf". Alleen het „zakken" was vrij hinderlijk, en lastig voor de kinderen zelf, maar dat blijft een moeilijk ding. Men kan „Asaf" met z'n onderbouw slechts ge- lukwenschen. Enkele orgelnummers toonden de schitterende kwaliteiten van orgel en orgelist. We meenen ten slotte een op merking niet achter te mogen houden, over de ordevooral in de pauze was het te druk. Dat het mannenkoor in 't begin na de pauze niet gelukkig was, lag misschien voor 't grootste deel aan de rumoerigheid tijdens de pauze (die trouwens o.i. over bodig was). Slotsom„Asaf" heeft z'n reputatie ten volle gehandhaafd. Een eeresaluut voor de energie en de trouwe toewijding, die achter de uitvoering zitten Tooneel. De tooneelvereeniging „Oefe ning kweekt Kunst" gaf uitvoering op de bovenzaal van de Wed. Gilijamse. Opgevoerd werd een drama, getiteld „Gebroken Le vens", een tweetal kluchtspelen en enkele voordrachten. Het over drukke bezoek, waardoor de zaal propvol was, kwam het spel niet ten goede en nog minder den genen, die van het tooneel echt wenschten te genieten. Wel de den de spelers hun best en werd, naar men ons mededeelt inder daad ook goed spel gegeven, doch op sommige oogenblikken was een klein deel van het pu bliek zeer hinderlijk. Dat komt ervan als het doel is onder dak te zijn, om te kunnen dansen. We vernemen, dat voortaan een avond voor de donateurs zal worden gespeeld en een tegen entree, een maatregel, die zeker in 't voordeel der vereeniging zal zijn. Kunst en Vermaak. Deze jeugdige vereeniging bood op 2e Kerstdag haar leden en donateurs een gemengde schotel aan in „Het Wapen van Zeeland" bij dhr. H. P. Dieleman* Als kunst kregen we zang en muziek. Voor zang trad op de heer J. Piessen, Vlaamsch kunst zanger en leeraar aan het con servatoire te Gent, die gevoelig, verschillende liederen voordroeg. Over de uitspraak kan men van oordeel verschillen, doch de zang als zoodanig was schoon en we vonden het jammer, dat een vol gend optreden van den humorist van den Bossche uit St. Nicolaas vaak een scherp contrast gaf na den ernst waarmede de heer Piessen optrad. Dit was beslist een tout in de leiding. Ook was de heer van den Bossche niet zoo goed op dreef, als bij een vorig optreden. De heeren de Caluwé (piano) en v. Mele (viool) zijn hier geen onbekenden meer, zoodat als we weten, dat die voor muziek zorg den, het bijna overbodig is te zeggen, dat het goed was. Het was een aangename en welgeslaagde feestavond, waar voor men het bestuur dankbaar kan zijn. De vereeniging, die steeds iets goeds biedt, verdient ongetwijfeld veler steun. Van gemeentewege is aan een twintigtal personen, die daar voor in aanmerking kwamen, een Kerstgave uitgereikt, bestaande in cokes en geld. Van bevriende zijde deelt men ons mede, dat onze vroegere stadgenoot, de heer H. A. Gos- linga dezer dagen is geslaagd als stuurman bij de groote stoom vaart, of koopvaardij-vloot. Naar we uit goede bron vernemen, zal de aanbesteding van dan weg Hulst—St. Jansteen, over den zgn. Tragel reeds in den loop van |anuari plaats hebben, zoodat men het niet on mogelijk acht, dat reeds in het voorjaar van 1929 de weg geheel gereed zal zijn. Door Prov. Staten van Zeeland is zh.s. besloten om f40.000 beschikbaar te stellen voor verbetering van den steiger te Walsoorden, speciaal met het oog ook op auto-vervoer. Te Ossenisse overleed de heer A. Hermans, die gedurende 40 jaren gemeente-secretaris en ^ontvanger dier gemeente was. Zaamslag. De uitslag der verkiezing van Kerkeraadsleden voor de Ned. Herv. Kerk is als volgt Tot ouderling is herkozen de heer J. Oele en in plaats van P. J. Dieleman, die niet meer in aanmerking wenschte te komen is benoemd de heer C. Maas, en benoem 1 tot diakenen de heeren Abr. Snap en Anth. de Putter, zulks in de plaats van M. F. de Pooter en M. van Kerkvoort, welke ook niet meer in aanmer king wenschten te komen. Rapport Waterleiding. Daar van verschillende zijden meerdere malen gevraagd is hoe thans de situatie is van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding Mij. nadat door de Com missie van Onderzoek rapport is uitgebracht aan Heeren Com missarissen, deelt men ons mede dat door omstandigheden buiten de schuld van H.H. Commissa rissen het rapport nog niet in een vergadering kon worden be sproken. Dit zal geschieden 8 Januari a.s. te Terneuzen. Bin nen zeer korten tijd zal dan /vermoedelijk ook een vergade ring van aandeelhouders tege moet kunnen gezien worden. Al mag niet vergeten worden dat het rapport is uitgebracht van en aan de Commissarissen en niet aan het p.ubliek, zoo mag toch wel worden verwacht dat het aan de Pers zal worden verstrekt en althans zeker aan de aan deelhouders. Posterflen. Op 1 Januari (Nieuwjaar) zal het postkantoor geopend zijn als op de Zondagen, dus van 8 tot 9 en van 1— 2 uur. Er heeft dien dag één bestel ling plaatsook voor de buiten wijken. Verzocht wordt om stukken, die men met Nieuwjaar besteld wenscht te hebben, tijdig ter post te bezorgen en niet te wachten tot het laatste tijdstip- zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2