Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen No. 77. VRIJDAG 28 DECEMBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaarsadvertentiën Raadsverslag. FEUILLETON. Gevlucht. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Dinsdag 1 Januari zal ver schijnen, en in de kom der ge meente huis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór Maandag 31 Decem ber. DE UITGEVER. Vergadering van 20 Dec. 1928. Aanwezig de keeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruysse wethouders, en de heeren M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feyter en P. de Feijter, raads leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. II. Mededeelingen van den Voorz. 5e. B. en W. hebben onder zocht de mogelijkheid om toe slag te geven aan vlasbewerkers voor electriciteit, teneinde door vlaszwingelen werkgelegenheid in de gemeente te bevorderen. Het resultaat is, dat B. en W. meenen, dat door het geven van toeslag (b.v. 5 cent per K.W.) op de verbruikte electriciteit in de vlasserijen, de werkgelegen heid daardoor niet zal bevorderd worden, omdat deze toeslag een bedrag van 40 a 50 cent per baai zal vertegenwoordigen, wijl men voor een baal 6 a 8 K. W electriciteit noodig heeft. Dhr. 't Gilde meent, dat op St. Jansteen 15 pCt. toeslag ge geven wordt en vraagt of dat in Axel dan ook niet kan. Het zou toch goed zyn als ze kon den zwingelen, dan zouden er 55) Hij durfde haar echter niet alleen 'laten en hy zou ook te laat gekomen zijn, daar er reeds rook uit het sousterrain opsteeg. Wanneer men dr. Loose niet direct voDd, kenden de Munks hun plan toch nog ten uitvoer brengen. t Toen hij haar geborgen wist by zijn peettante legde hy de beslissiog, wat er nu gebeuren moest, io baar handen. Zij stunrde hem naar dr. Loose, waar hjj nu eerst werd toege laten. Losenegg had zwygend gelui sterd. Toen Bill zweeg, ver dween de vreeselijke spanning, die hem bevangen had. Ik dank n, stamelde hij. U weet niet, welk een dienst u haar en mij bewezen hebt. Munk is een achtervolgde moor denaar, die geen recht op Serena kan doen gelden Hy is dus haar vader niet Gelukkig. Bill Orady haalde ver' licht adem. Losenegg zag hem een oogenblik veel minder menschen op straat loopen. Spr. vraagt of de com missie daar een onderzoek naar heeft ingesteld. De Voorz. antwoordt beves tigend en gelooft ook, dat er bij zoo'n toeslag meer menschen werk zouden hebben, maar dat zou niet te betalen zyn en meer kosteD dan we nu als steun geven. Dhr. Dieleman heeft er weer eon anderen kyk op en veron derstelt, dat als de Reg. 5 cent toeslag geeft op de electriciteits- stroom voor vlassers, zij dat ook zal geven voor gasverbruik. En daar nu 1 Ms gas (gelijk aan 1 K. W. electr.) 8 cent kost, zou den ze dan maar 3 cent be talen en dus zoowat voor niets aan kracht komen. En wat blijkt nu? Dat ze niet eens moeite doen om het te vrageD, waaruit spr. de conclusie trekt, dat als de vlassers voor niet nog niet willen draaien, dan de opbrengst al zeer weinig is, en het begrijpelijk is, dat het met het vlas niet goed gaat. De Voorz.Als de menschen willen, dat we eens aan de Reg. vragen ot ze ook toeslag op den gasprijs kunnen krijgen, willen we dat wel vragen. Dhr. Dieleman: Zeker, mijn heer de Voorzitter, maar ik wil maar zeggen, dat de vraag om steun voor de vlassers niet ernstig gemeend kan zyn en de kwestie van het vlas ook daar niet zit. Dhr. van de Bilt hoort, dat B. en W. het niet veel vinden, dat er 5 cent per K.W. toeslag gegeven wordt, maar de hoofd zaak is, dat dan de stroom even veel kost als in Stekene en nu wordt er altyd geklaagd, dat de oorzaak zit in de concurrentie van de stroom in België. Wat spr. betreft geeft men een gul den toeslag per baal vlas, het is hem liever dan werkloozen- steun. Maar als het nu met goedkoope stroom nog niet kan, dan moet de oorzaak zitten in te weinig loon of te weinig werkwilligheid. Er wordt altyd besluiteloos aan. Hartelijk drukte by Bill dau de haud. Neeu, zeide hjj, en ik kan u niet beter danken, voor hetgeen n deed, dan door de waarheid te vertellen. Serena is mijn dochter. Een nnr gele den kreeg ik de bewijzen daar van in haoden. U hebt een vader zyn kind gered, Bill Orady, God zegene u daarvoor Uw kind. De arme kleine miss, die wy half dood op zee in die boot vonden dryven, is dat werkelijk uw dochter, dr. Loose Ja. Ik heet in werkelijk heid echter niet Loose, maar graaf Losenegg en kom uit Oostenrijk. Het noodlot heeft mij naar Obridge geleid en daarvandaan komt het geluk rny nu wegroepen U wil van hem weg viel Bill hem verschrikt in de rede. Ja. Nu ik een dochter heb, roepen heilige plichten my naar het vaderland terug. Ik zal van daag nog ontslag nemen en direct vacantie vragen. De eerstvolgen de mailboot zal ons naar Europa terugbrengen. Breng me nu naar Sarena, mijn vriend. Bill wendde zieh zwijgend naar de deur. Het was hem verward in 't hoofd en hij begreep den samenhang der dingen natuurlijk gezegd door de vlassers en de vlascommissie, dat de werklie den hier net zoo goed kunnen vlassen als in België. Ik voor mij, zegt spr., geloof het niet, maar als nu de stroomprijs even laag is, zouden ze het kunnen bewijzen. Dhr. Oggel merkt op, dat B. en W. van oordeel zijn, dat zoo'n klein bedrag als toeslag op den prys van een baal vlas niet van invloed is, dat zou op 40 cent per baal van 80 ét 100 komen. Dhr. van de BiltDan is zoo'n toeslag van 't Rijk ook bespottelijk. Die beschouw ik gelijk nul. Er wordt alzoo van toeslag afgezien. 6e. Aangaande den slechten toestand, waarin de Julianastr. verkeert, deelen B. en W. mede, dat dit gedeelte straat, waarvan reeds een gedeelte vernieuwd is, het volgend jaar weer zoover mogelijk zal worden vernieuwd, als er geld op de betrokken post beschikbaar is, daar deze ver nieuwing uit de gewone midde len bestreden moeten worden. 7e. Een onderzoek omtrent den naar voren gobrachten wensch tot verbetering van den berm van den Nieuwendijk, had tot resultaat, dat het plan van beklinkeren (met oud materiaal) van dien berm is prijs gegeven, in verband met een plan tot herziening van de bestrating van een gedeelte, (zonder de ontstsne berm) tengevolge van de demping der sloot, waardoor die verharding, tengevolge van de vernieuwing van den weg, voorloopig voorbarig werk zou worden. Intusschen zijn op dat gedeelte sintels gestrooid, als voorloopige verharding van het pad. Op een vraag van dhr. Die leman antwoordt de Voorz.. dat het de bedoeling is om den zykantweg dan door te trekken. 8e. Als antwoord op de vraag over de steunregeling, welke dezen winter zal gelden, werd niet. Eén ding begreep hij wel en het spiegelde zich in groote neerslachtigheid at op zyn gelaat. De kleine teere miss met het lieve geziehtje en de donkere fluweeloogen was een voorname dame geworden eD zou Amerika spoedig voor altyd verlaten. Jonkheer von Marko wist niet goed wat hij van het telegram moest zeggen, dat hy twee dagen geleden uit New-York had ont vangen. Het bevatte alleen de woorden »Kom zelf, om mondeling opheldering te geven. Zon u gaar ne in Hamburg direct treffen. Mailboot «Noordzee* daar 10 Juli, Dr. Loose.* Wie was deze dr. Loose Wat voor opheldering had hy te geven En voor alleswaarom werd met geen woord over Serena ge sproken Bracht hij haar mee - of alleen het bericht van haar dood Ook op Selowitz, op Losenegg en in het doktershuis was men meer ongerust dan blij door dit berieht. Notaris Quinz, door zijn ambt wantrouwend, meende, dat deze dr. Loose misschien een handige Yankee wat, die het wellieht op medegedeeld dat aan de loon- boekjes streng de hand zal wor den gehouden. Er zal in overleg met de be trokken commissie van advies een behoorlijk verschil worden gemaakt tusschen uitkeering aan georganiseerden en ongeorgani seerden. Overigens zal dezelfde ge dragslijn worden gevolgd, die vorig jaar geldt. Dhr. 't Gilde vraagt ot er ook normen bestaan voor de geor ganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders. De Voorz,Het is tot heden geweest 45 pCt. voor de geor ganiseerden en 60 pCt. voor de niet georganiseerde arbeiders. Dhr. 't Gilde zou dat verschil nog grooter willen maken. De arbeiders zyn op 't oogenblik in staat om zich te organiseeren en daarom dient men het plichts gevoel wakker te maken en de kassen te steunen. De Voorz. zegt dat zulks bij de commissie besproken zou kunnen worden. Dhr. v. d. Bilt is er echter niet voor om het verschil zoo groot te maken. De ongeorga niseerden moeten ook eten en als ze nu uit het steunfonds te weinig krijgen, komen ze naar 't armbestuur en ten slotte eten ze toch allen uit dezelfde kas. Dhr. 't Gilde kan dat van dhr. van de Bilt niet begrijpen. Het werkt toch opvoedend, als de menschen zelf meebetalen in hun ondersteuning Dhr. v. d. Bilt is wel voor organisaties, maar niet dat de menschen gedwongen worden om erin te gaan. 9e. Naar aanleiding van de vraag om de gasleiding aan den Armendyk in Oostelijke richting uit te breiden, wordt voorgesteld, om overeenkomstig advies van de Gascommissie niet tot uit breiding in die richting over te gaan, op grond van het onder zoek van den Directeur der Gasfabriek, volgens hetwelk slechts enkele bewoners daar de uitgeloofde premie gemunt had. Heel gemakkelyk kon ehantagepleging geprobeerd wor den door het aanspoelen van een lijk, dat men voor dat van Serena Hellkreut wilde doen doorgaan. Toch werd besloten, dat jouk- heer von Marko aan het verzoek gehoor zou geven en by de aan komst der «Noordzee* te Hamburg aanwezig zou zyn. Richard von Spannberg, die door de onzeker heid byna geheel van streek was, moest met hem mee. Beide heeren vertrokken 7 Jali. Intusschen lag op Losenegg de oude gravin Ulrika nog steeds te bed, De buisdokter deed vergeefs al bet mogelijke haar weer op de been te brengen. Ziek was ze eigenlijk niet. Maar zy had het laoben verleerd en merkte nu plotseling haar zeventig jaren in alle ledeD. De dood van haar broer had haar geveld en de onthullingen omtrent Serena's afkomst hadden de rest gedaan. Zij had Serena Hellkreut steeds gaarne mogen lijden en haar verdwijnen was haar steeds al seer ter harte gegaan, Na moest ze ook nog vernemen, dat haar lieveling haar soo na had gestaan Zij kon er niet overheen komen, dat zy, zoo zonder iets te Ter- t t gasaansluitingen wemsctaen en de kosten van die uitbreiding daar voor te belangryk zijn. 10e. De vraag van dhr. Koster naar de mogelykheid van gas levering in de gemeente Zaam- slag is aan de Gascommissie voorgelegd. Deze acht volgens het uitgebrachte rapport de tijd nog njet geschikt. B. en W. stellen voor, dit plan uit te stellen tot meer be- dryfsresultaten van de exploi tatie in Terneuzen bekend zyn en het plan dan ernstig te over wegen, wanneer de tijd daarvoor het meest geschikt is. Dhr. Koster staat er verwon derd van, dat het antwoord zoo vlug is gekomen en had ook niet gevraagd om zoo spoedig ant woord te hebben integendeel had spr. liever gezien, dat er door den Directeur een bereke ning was gemaakt, en dan weten we meer. We hebben een gas fabriek en we moeten trachten, dat die zooveel mogelijk rendeert. De Voorz. acht de tijd er nog niet geschikt voor. De ovens zyn pas klaar en de resultaten moeten nog blijken. Dhr. Koster: Dat geeft ook niet, wat nu niet kan, kan later toch gebeuren. Dhr. J. de Feyter licht toe, dat het voornaamste motief tot dit antwoord is geweest, dat we liever den tjjd afwachten, tot Zaamslag zelf blijk geeft, dat het gas verlangt. Het is geen goede handelstaktiek, om zoo maar dadelijk de waar aan te bieden. En dan zitten we nog met Sluiskil, terwjjl de leeningen al hoog genoeg loopen. Dhr. Koster Maar een bere kening kost toch niets? Dhr. OggelZoo'n berekening zegt toch ook niets, als we geen raming hebben van de ontvang sten ec die raming is alweer niet te maken, zonder dat we weten hoeveel aansluitingen er komen en wat de exploitatie kost. Dhr. KosterDat is voor Terneuzen toch ook gebeurd Dhr. Oggel: Dat maakt een groot verschil. Terneuzen heeft moedeD, zooveel genoegelijke babbeluurtjes hadden gehad, die nooit zouden terugkeeren, dat dit arme, heerlijke Losenegg, waaraan zy zoo gehecht was, een erfgename had gehad en dat dit allemaal vernietigd was, door een gewetenloos misdadiger. Ik kom het nooit te beven, Betty, klaagde zy iederen morgen tegen haar oude, trouwe kame nier. Je zult zieB, spoedig dragen ze mij ook grafwaarts naast mijn broer. De dokter weet er niets van. Den twaalfden Juli bracht de kamenier haar 's morgens een telegram uit Weenen. «Aan gravin Ulrika von Lose- negg, slot Losenegg, by Losen- stein. Msg eeo gast zich met eenige vrienden voor hedenavond by u inviteeren op «zalmpa- steitjes* Zoo ja, stunr dan een rijtuig naar den sneltrein van 6 uur. Geen enderteekening. Lang staarde de gravin op deze woorden, las ze telkens weer en begon dan plotseling zoo te beven, dat haar witte lokken op haaf voorhoofd op en neer dansten. {Wordt vervolfd)i AXELSCHE ltSArt) COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1