PÏÏROL~ëirëp"! Gemengd Nieuws. laten lezen en deze is ermee accoord gegaan, zoodat bet adres aldus is verzonden. De stukken onder a— h ge noemd worden voor kennisgeving aangenomen. i. Verzoek van de afd. Axel van den Ned. Cbr. Bond van Personeel in Publieken dienst, om verstrekking van vry vuur en licht voor de vaste werklie den der gasfabriek. E. en W. stellen den Raad voor om dit adres naar het Col lege van B. en W. te verwijzen, op grond van art. 5 der Verord., volgens hetwelk B. en W. de bezoldiging van dat personeel regelt. B. en W. hebben intusachen ingevolge het advies der gas- commissie reeds afwijzend op het verzoek beschikt. De gascommissie is nl. van meening, dat het loon behoorlijk is geregeld en de verstrekking van vuur en licht het loon aan merkelijk zou verhoogen boven het loonpeil in het vrye bedrijf, wat onbillijk zou zijn. Ook zou, als de werklieden der gasfabriek vrij vuur en licht kregen, er geen reden bestaan, om dat ook aan de overige per sonen in gemeentedienst niet te verstrekken, en waar zou dan de grens zijn. De gascommissie ls dan ook eenparig *an oordeel, dat het verzoek niet ingewilligd kan wordeD. Het voorstel van B. en W. wordt z h.s. goedgekeurd. j. Verzoek van de bewoners van den Singelweg om verbete ring van dien weg en behoor lijke verlichting. B. en W. deelen mede, dat reeds vóór het indienen van dit adres opdracht was verstrekt aan den Directeur der gasfa briek, om nabij het Diaconiehuis een lantaarn te plaatsen. Wat het overige verzoek be treft adviseeren B. en W. afwij zend te beschikken en adressan ten te verwijzen naar het Be stuur van den Noordpolder. Dhr. 't Gilde vindt die afwij zing wel een beetje plomp. De toestand is er niet in orde. Het is er een slijkboel eo bij nat weer kunnen de menschen niet zonder natte voeten binnen komen. Tegenover andere bewo ners onzer gemeente zijn ze niet gelijkberechtigd en het zijn toch ook belastingbetalers, ter wijl spr. ook wijst op de ouden van dagen in het gesticht daar. De verwijzing naar den Noord polder is een starre weigering en spr. staat daar vierkant tegenover. De Voorz. antwoordt, dat er aan deze kwestie ook weer een geschiedenis vast zit. De bewo ners daar zijn, toen ze begonnen te bouwen, op dien toestand gawezen en wisten het dus. Maar er bestond concurrentie tusschen den bouwgrond daar, die goedkooper was en den bouwgrond, die van gemeente wege beschikbaar was. Als de gemeente bouwgrond te koop stelt, wordt eerst voor rioleering en bestrating gezorgd en dat maakt den grond wel duurder, maar dan hebben de bewoners ook geen last en dat moesten de exploitanten van bouwgrond alle maal doen. Nu dat hier niet is gedaan, is de grond goedkooper aangeboden en is men gaan bouwen. Nu gaat het toch niet aan zegt de Voorz., dat men nu eerst goedkooper bouwgrond koopt en dan later bij de ge meente aanklopt om betere rio leering en bestrating. Dhr. 'i Gilde vraagt dan of het toelaatbaar is om te rioleeren zonder zinkputten te plaatsen, want de menschen hebben zelf voor rioleering gezorgd en be taald, Er is een fout gemaakt en dat moeten B. en W. erken nen. De Voorz. zegt, dat ze op aan dringen van B. en W. daar voor rioleering gezorgd hebben, maar het gaat over de bestrating en dat is de gemeente niet verplicht. Dhr. Oggel zegt, dat die weg nooit goed geweest is en dat hebben ze geweten en nu ze door concurrentie goedkooper bouwgrond kochten, willen ze van de gemeente gratis bestra ting en dat gaat niet op. Dhr. 't Gilde Ze stellen niet zulke hooge eischen als ze maar een troittoir hebben. Dhr. OggelDat ze er dan zelf een leggen. U hebt zelf de vorige zitting aangedrongen op het in orde maken van terrein om meer bouwgrond beschikbaar te stellen. Als de gemeente dat nu doet en er komt later iemaud, die geen kosten maakt en weer goedkoop grond verkoopt, gaathat toch niet aan, dat we dan weer maar zorgen voor rioleering en bestrating Dan maken we ons eigen bedrijf kapot. Er is ver lichting gevraagd en een lan taarn geplaatst, maar we geven geen bestrating. Ingezonden Mededeelingen Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand en snij wonden, ontvellingen en allerlei huid verwondingen Het verzacht en geneest Dhr. J. de Peijter zegt ook, dat de toestand er verbetering eischt. Nu hebben de menschen over zinkputjes gesproken, maar ze komen er niet met elkaar overeen. Daarom vraagt spr. of het niet mogelijk is, dat de gem -opzichter het eens opneemt en met de menschen praat, mis schien komt het dan in orde. Dhr. Oggel gelooft dat zoo iets wel mogelijk is en ook de Voorz., die erkent, dat de weg er niet deugt, is wel te vinden voor op lossing in dieu zin. Ook als de zinkputjes verg6ten zijn, kunnen die nog geplaatst worden. Dhr. van de Bilt meent, dat ze in hoofdzaak een flinken weg bedoelen, maar de Voorz. ant woordt terecht, dat dat niet op den weg der gemeente ligt. Dhr. Oggel zegt, dat het col lega van B. en W er niets mee te maken heeft en daarom ver wezen is naar den Noordpolder. k. Verzoek van het Bestuur der Cor. School te Spui om gel den beschikbaar te stellen voor een boventalligen onderwijzer. Dit varzoak wordt voor ken nisgeving aangenomen, omdat daarmede reeds in de begrooting voor 1929 rekening is gehouden. Hierna deed de Voorz. de volgende mededeelingen le Naar aanleiding van den wensch van dhr. 't Gilde, in de vorige vergadering geuit, om de Secretarie den geheelen dag voor het publiek geopend te houden, stellen B. en W. den Raad voor, om geen wijziging te brengen in de uren, waarop de Sacretarie voor het publiek geopend is, omdat er voor deze Secretarie, evenals op zeer vele grootere en ook op kleinere gemeenten een bepaalden tyd moet zyn, dat rustig kan worden gewerkt en verschillende onderwerpen onder het oog kunnen worden gezien. De bestaande toestand bestaat niet in een absoluut verbod integendeel, deze wordt zoo soe pel mogelijk toegepast en dege ne, die zich aanmeldt, wordt ge holpen, met de mededeeÜDg, dat in het vervolg met de openstel ling van het kantoor rekening moet worden gehouden. Deze regeling schaadt den handel nietintegendeel, daar voor zijn buitengewone voorzie ningen getroffen, zelfs vóór en ch de kantooruren. Dat er menschen voor een ge sloten deur zijn gekomen is mo gelijk, doch wanneer dit van onze zijde wordt gemerkt, wordt bevorderd, dat die personen niet teleurgesteld moeten terugkee- renom niet eens te spreken van de medewerking van de zijde van het publiek, die inge zetenen en vreemdelingen den weg aangeven langs den zijin gang van het Stadhuis, om tot hun doel te geraken. Dhr. 't Gilde zegt reeds ge memoreerd te hebben, dat men geneigd is om hem ambtenaren- haat toe te dichten, maar spr. gelooft wel, dat de ambtenaren hier beter weten, Spr, draagt den ambtenaar, die het publiek ter wille is, een goed hart toe en dat is met onzen stat secre tarie-personeel het geval. Maar toch is hij het niet eens met het voorstel. De uitheemsche maat regel blijkt eigenlijk een papie ren maatregel, want de menschen worden toch geholpen en daaruit blijkt wel, dat de bepaling er niet in wil. En nu staat er wel, dat ze zelfs buiten de uren de menschen helpen, maar de ambtenaren zouden er wel voor passen als het regel wss en daar hebben ze gelijk in, dat wordt ook niet gevraagd. Maar daarom is het ook niet teveel geëischt, als 's middags het kantoor geopend blijit. Spr. vindt de rustige rust, die men noodzakelijk acht, geen goede atmosfeer. Laat elk persoon zich ten volle aan zijn taak geven en dus ook de ambtenaren zich ten volle geven aan de ingeze tenen. De Axeische bevolking voelt heusch niets voor dezen maatregel. Dhr. van de Bilt heeft ook wel eens ondervonden, aat hij 's middags en zelfs 's avonds wordt geholpen en daarom zou bij het niet willen veranderen. Dhr. Dieleman geeft dhr. 't Gilde gelijk. Eigenlijk is de secretarie open en als de deur gesloten wordt, dan is dat moei lijk voor de buitenmenschen om er steeds op een bepaald uur te zijn. De secretarie is toch voor het publiek en zoo'n vaart loopt dat niet met zoo'n perso neel. De Voorz. zegt, dat de men schen 's middags geholpen wor den, maar dan wordt tevens gezegd, dat eigenlijk het kan toor gesloten is om herhaling te voorkomen. Men kent al gauw zijn menschen, of er misbruik is of niet. En nu weet dhr. Die leman misschien niet, dat er uren moeten zijn, dat men aan be paalde zaken rustig moet kun- uen werken. En als nu de deuren open blijven, dan zyn B. en W. verplicht om de kan tooruren te verlengen, want het personeel voor de secretarie is zóó aangezet, dat we ten volle óns werk hebben en dat niet afkunnen, als er ook 's middags telkens storing komt. Dhr. Oggel vindt het ook moeilijk, als men iets moet be- studeeren, als msu dan telkens uit zijn werk gehaald wordt. Dhr. KruijsseHet is toch maar 2 uur, nl. vau 2 tot 4 en bij de belasting is het toch ook zoo Dhr. DielemanDat is ook moeilijk genoeg voor de meeste menschen, als men de deur voor zijn gezicht krijgt. Dhr. 't Gilde blijft bij zijn meening. Het kan niet anders of op den duur komt er wille keur, dat de een wordt geholpen en de ander niet. Waar worden nu zulke maatregelen toegepast. Het personeel werkt toch maar 6 uur per dag, met een week van 35 uren, zoodat we wel vooruitstrevend zijn en er dus niets tegen is, dat het kantoor open blytt, ten koste dan mis schien van een uurtje extra. Het voorstel van B. en W. wordt echter aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, van de h.h. 't Gilde, Claessens en Die leman. DRAiSmA-vAN-VALKENBURCVS n A ••iLEVERTR LEEUWARDEN 2o. In de vorige vergadering is gevraagd naar het van ge meentewege brengen van red dingsmiddelen, daar waar des zomers het meest gezwommen wordt. Er is een onderzoek in gesteld naar de kosten van zwemgordels met lynen, wat 30 40 beloopt, zoodat nabij de plaats waar gezwom men wordt (op het Plaatje) red dingsmiddelen zullen worden gestationneerd. 3o. de mogelijkheid tot afgra ving van den Zaamslagschen dijk is bij de bevoegde autori teiten onderzochtonderhande lingen zijn gevoerd met de betrokken eigenaars en de kos tenberekening is in bewerking. Wanneer deze cyiers vaststaan en de daarvoor noodige confe renties hebben plaats gehad, zal den Raad een plan worden voorgelegd voor dit belangrijk en kostbaar werk. Op de vraag van dhr. Koster, of dan de weg ook zal verbree- deD, antwoordt de Voorz. beves tigend. 4o. De vraag naar de uit breiding van straten in het Grondbedrijf, vindt zyn ant woord ia punt 8 der agenda. (Wordt vervolgd). AXEL, 21 December 1928. We namen reeds een kijkje op de konijnen- en pluimvee tentoonstelling en al direct valt bij het binnenkomen op, hoe veel beter thans gezorgd is om de bezoekers gelegenheid te geven rustig de diertjes te be kijken. En dat is een voorrecht, want het is de moeite waard om te kijken. Pluimvee is niet zoo schitterend, maar konijnen Voor een liefhebber om te wa tertanden. Prachtdieren in aller lei kleur en klasse. We kunnen dan ook een bezoek alleszins aanbevelen. Ook de berging, verzorging, voeding iaat niets te wenschen over. Een keurig stel ruime en so- liede kooien geeft een goeden indruk van de wijze, waarop het bestuur haar taak opvat. We wenschen de vereeniging met deze tentoonstelling weer veel succes toe. Een bedrijfsfilm. Voor een talryk en belangstel lend publiek werd gisteravond in het hotel „Het Wapen van Zeeland" bij den heer H P. Dieleman alhier in film ver toond het grootbedrijf der Bei- ersch Bierbrouwerij „De Amstel" te Amsterdam. Een gevoel van nationale trots komt in ons op, als men zoo'n bedrijf in zijn vaderland weet als men ziet, hoe op eigenlijk Amerikaansche wijze letterlijk bijna allies automatisch of ma chinaal gaat. Een ingewikkelde reeks van manupulaties, noodig om van gerst, hop en water bier te maken, volgt achtereen volgens op het doek en men staat versteld van de omvang rijke ketels, machines, kelders, bassins, zalen, rollend materiaal, vaten, flesschen, enz Als m m weet, dat er 400 menschen aan deze bierfabriek werken, en dagelijks tot 40.000 flesschen bier worden afgeleverd, heeft men eenig idee van den om- vaDg. A propos, dat wordt niet in ons land „verwerkt" hoor, maar wordt over de geheele wereldbol verspreid. Het is niet doenlijk, hier weer te geven, wat de explicateur, de heer Hamer ons verleide, maar dat het interessant was, bleek uit de ademlooze stilte. Wat vooral trof, was de ge perfectioneerde werkwijze, ge richt op een superieure kwali teit bier, waarvan de afname het bewijs is. Ook de aanwezi gen lieten zich een proefje goed smaken. Een „radio film" was het grap pige slot van eeD aangenamen avond. In het gra.mpakhuis van de firma De Ruy ter had gisteren een ongeval plaats, dat betrek kelijk goed afliep. Een der ar beiders, J. R. zou op een trap staand de zolderdeur op het slot draaien en verloor het evenwicht doordat de sleutelring brak. Achterover viel hij toen naar beneden, waarby hy het gelaat wondde en een pols verstuikte. Overigens kwam hij er goed af. Zondag is alhier de Wit- Gele Kruis-afdeeling opgericht met aaDvankelyk 60 leden. Als bestuursleden werden ge kozen de heeren J. M. Baert, 0. Th. van de Bilt, P. de Kort, A. van Maale, J. Michielsen, H. Schouwaert en 0. Verbelet, Functie's, reglement, enz. zul len nader geregeld worden, ter wijl op 1 Jan. de verpleegdienst zal ingaan door een liefdezuster uit Sluiskil. Voor een aandachtig pu bliek werd Dinsdagavond te Hulst voor de „Oudheidkundige Kring" een lezing gehouden over de zwarte dood, de pest, zooals deze vreeselijke ziekte zich in de middeleeuwen over geheel Europa verspreidde en duizen den menschen er aan stierven. Uiteengezet werd, dat het een dierenziekte is en uitvoerig stond de spreker stil by de eigen aardige wijze van bestryding. Na de pauze werd een en ander door lantaarnplaatjes toe gelicht. Predikbeurten te Axel. Zondag 23 December 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va «re Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Dinsdag 25 December 1928. (le Kerstdag.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Woensdag 26 December 1928. (2e Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm 91/, ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Geref. Kerk. Geen Dienst. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leesk rk. De brand te Helmond. Naar de Telg. verneemt is het geheele complex van Carp's Garenfabrieken te Helmond die Zondag tot den grond toe zijn afgebrand voor 100 pet. verze kerd op beurspolis. Nagenoeg de geheele Rotterdamsche beurs en voor een klein gedeelte de Am- sterdamsche beurs zijn daarby betrokken. Verder is de verzeke ring ondergebracht bij ongeveer eon twintigtal Engelsche maat schappijen. In totaal is het com plex verzekerd voor vier en een half millioen gulden. De schade naderde zeer dicht de schatting van één millioen gulden Gedurende den geheelen nacht heeft het vuur nog nagewoed in de overblijfselen van de fa briek. Het vele water rondom de fabriek veranderde in den nacht in een ijsmassa. Boomen en houten schotten vormden ijsklompen. Alles was met yB overdekt, Tusschen de verbrande muren bevond zich een ongeveer een meter dikke aschlaag. Het personeel van Carp's Garenfa brieken meldde zich Maandag, doch van aaD het werk gaan was natuurlyk geen sprake. Het kantoorpersoneel, bestaande uit ongeveer 100 personen, heeft getrachi uit de geredde papieren uit te zoeken wat er uit te zoe ken viel. Daarna is het perso neel naar huis gestuurd. Het bedrijf zal zoo spoedig mogelyk weer op gang worden gebracht. Het geheele personeel is tegen bedrijfsschade verzekerd, zoodat de loonen toch uitbetaald wor den. In totaal z(jn ongeveer negenhonderd personen by Carp's Garenfabrieken werkxaami

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2