Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen Nieuwjaarsadvertentiën Vrsde op aarde. Gevlucht. No. 76. VRIJDAG 21 DECEMBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. FEUILLETON. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het Kerstfeest zal aanst. Dinsdag geen nummer van dit blad verschijnen. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Dinsdag 1 Januari zal ver schijnen, en in de kom der ge meente huis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór Maandag 31 Decem ber. DE UITGEVER. Weldra klinkt weer alom in beden en in zangen, het „Vrede op aarde" in den winternacht. Opnieuw geeft de menschheid in deze gewijde uren uiting aan het vurig verlangen, waarvan zij de vervulling verwacht. Het Kerstfeest brengt de vre- desgedachte in de hoofden en de harten Maar zal er werke lijk eenmaal een ongestoorde vrede komen, dan moet er aller eerst zijn vrede tussehen de volkeren Ruim tien jaren geleden ver stomden de kanonnen op het slagveld. De puinhoopen door den gruwelijken oorlog veroor zaakt, zijn nagenoeg opgeruimd, maar de onafzienbare kerkhoven met de kille graven getuigen nog van den onuitsprekelijken jammer, welke in den wereld- krijg over het menschdom werd gebracht. Het staat vast, dat de moge lijkheid van een nieuwen we reldoorlog denkbaar blijft, zoo lang niet het verstand de over winning op het geweld zal hebben behaald. Gelukkig is daar de Volkenbond, al staat hij nog in de kinderschoenen wan- 54) Iu alle richtingen werden patrouilles uitgezonden. De tele foon werkte als razend. Het statiën was bezet. Een auto snelde naar Lowrj, 'n inspecteur ging in het ziekenhuis een onderzoek instellen. Nog nooit was zoo iets in Obrid- ge voorgevallen. Intnssehen pakte dr. Loose in alleryl een handtasch, droeg dr. Senders de leiding der inrichting ever en wachtte ongeduldig op de auto, die hy per telefoon besteld had. Een uur geleden was een trein naar Washington vertrokken, die directe aansluiting op New- York had. Hy was overtuigd, dat de vloehtelingen daarvan ge bruik hadden gemaakt. Nergens konden zy zoo goed verdwijnen als iu New-York. fe,lu de auto hoopte Losenegg ze in te halen. Terwijl hy zoo vol ongeduld wachtte, werd Bill Orady aange diend, die reeds eenige keeren naar hem gevraagd had. Staar hem naar Senders, kelbaar, doch hoopvol Moeizaam schrijdt hij voort, want nog altijd zijn er talrijke machtigen der aarde, wier daden de pogingen tot volkerentoenadering versto ren nog altijd is in het Oosten de revolutie vaan hoog opgehe ven en drijven communistische leiders krachtdadig tot geweld en opstand aan. Wij allen be seffen, dat wij, in navolging van de nobelsten onder ons, onze beste krachten in dienst moeten stellen van het internationaal vredeswerk. „Vrede op aarde" ruischte eertijds door de ceders van den Libanon. „Vrede op aarde" zij thans de internatio nale vredesklank, welke zich over de geheele wereld voort plant. Kerstavond is de avond van herinnering en verbeelding, het sprookje van schoonheid en dichterlijkheid. In aller hart heerscht de warmte der innige genegenheid, in aller gemoed de verteedering en de blijdschap van het familieleven. Het is de avond van vrede in eigen huis, die menigmaal zoo gansch ver schilt van de atmosfeer in den dagelijkschen werkkring. Immers, in hoe menige onder neming valt aan de goede ver standhouding nog heel wat te verbeterenIn hoe menig geval wordt de bedrijfsvrede verstoord, doordat de actie zich niet richt op verhooging van het algemeen welvaartspeil, doch op het een zijdig eigenbelang. Dit maakt het waarlijk niet gemakkelijk om den geest van de werkers in het bedrijf te verbeteren door maatregelen, die nu eenmaal onverbiddelijk rekening moeten houden met het economisch mo gelijke. Heerscht er echter in een onderneming een geest van onderling vertrouwen, dan zijn allen spoedig doordrongen van de waarheid, dat de belangen van de partijen, welke in de productie samenwerkenin ho jfd zaak parallel loopen. Kerstmis wekt het verlangen, dat ook in Ik heb geen tjjd gaf Lose negg wrevelig ten antwoord. Bill liet zich echter niet af wijzen. Hy had een dringende boodschap, verzekerde hij, die hij dr. Loose persoonlijk doen moest. Voor Losenegg was slechts ééo ding gewichtigSerena. Jon Bill Orady. Och, deze lui speelden met de Munks im mers ouder één hoedje. Serena had toch verteld, hoe zy zich voor 220 poDd hadden laten om- koopen. Maar misschien kon men door strikvragen nog wel 't een en ander uit den jongen halen. Strikvragen zouden echter niet noodig biyken. Want nauwelyks stond de jonge Orady voor hem en had deze zich overtuigd, dat de deur zich achter den huis bewaarder had gesloteD, ot hy zeide: Ik breDg u bericht over miss Munk, dokter. Zy is veilig opgeborgen bij mijn peet tante en verzoekt u haar daar zoo spoedig mogelyk weg te doen halen. U moogt daarvan echter niets laten merken meent zjj. Wanneer haar vader hoort, waar z\j is, zon hy haar met geweld wegvoeren. Losenegg Kaarde den jongen man verbluft aan» het bedrijfsleven de ware vrede eenmaal werkelijkheid moge worden Weldra klinkt weer alom in beden en in zangen, het„Vrede op aarde" in den winternacht. Opnieuw vestigt de menschheid, in verlangen naar waren vrede, haar hoop op hoogere macht. Alleen degene echter, die de kerststemming van vrede en weemoed blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toe komst gloren Vergadering van 20 Dec. 1928- Aanwezig de keeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruysse wethouders, en de heeren M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter eu P. de Feijter, raads leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. De Voorzitter opent de verg. met het gebedsformulier en deelt mede, dat de heer Ph. J. van Dixhoorn wegens ongesteldheid de vergadering niet bij kan wonen. Aan de orde komt de agenda. 1. Notulen. Deze zijn nog niet gereed en wordt dus de behandeling uit gesteld. 2. Ingekomen stokken en mededeelingen. a. Schrijven van den Minister vau Arbeid, H. en N., dat de regeling voor steun aan emi granten naar Canada dezelfde is gebleven en dat hij vóór 1 Dec. antwoord wenscht, als de ge meente weer steun wenscht te verleenen. B en W. hebben daarop in bevestigenden zin geantwoord, aannemend, dat de Raad daar omtrent hare meeniDg van vroe ger handhaaft. Is zy dan niet in diens macht? De Munks waren toch hier men heeft ze haar prieel in zien gaan. Hebben zy zich niet van haar meester gemaakt Neen, ik was hun voor. Terwyl zij den brand aanstaken, bracht ik haar reeds weg. U? Bill knikte en vertelde het volgendeDe Muuks hadden hem reeds lang wantrouwen inge boezemd. Zij fluisterden voort durend stilletjes met elkaar en dikwijls had hy S:rena's naam hooren noemen. Eens had hy zelfs een heel gesprek afgelui sterd. Zij zaten met huu drieën Stone was er ook bij op de klippen, Bill lag in het duin zand, zonder dat zy hem opmerk ten. De vader van miss Munk vroeg, of het niet het beste was, het heele plan maar op te geven, daar er toch niets meer van komen kon. Serena had blykbaar arg waan gekregen, had dr. Loose aan haar zyde en met geweld kon men niets aitrichten, daar de politie niet in den arm genomen kon worden. Bovendien mankeer den hun papieren, die hun aan spraken konden ondersteunen. Maar de oom wilde niets daar van weten, Het plan opgeven, Dhr. P. de Feijter vraagt of er ook personen zijn, die het voorschot al hebbenterugbetaald. De Voorz. zegt herhaaldelyk meegedeeld te hebben, dat er bericht van terugbetaling kwam. Ook gisteren nog is vau de Koeijer bericht, dat hij zyn voor schot in zijn geheel heeft terug betaald en zoo zijn er meer. Dhr. P. de Feijter acht bet goed, dat er orde op gehouden wordt, want wie goedwillig is, zal betalen en anderen niet. Dhr. Oggel merkt ook op, dat er wel eens zijn, die het met de terugbetaling minder ernstig nemen. Dhr. Dieleman zegt, dat ook niet allen even gelukkig slagen en geregeld werk vinden. In elk geval geven de meesten blijk van goeden wil. b Goedkeuring van Gede puteerde Staten van de begro tingswijziging van het Gasbedrijf over 1928. c. Verzoek van den Raad van IJsselmonde om adhaesie aan gaande de toepassing van art. 122a der gemeentewet, betreffen de ferensenbelasting. d. Bericht van dhr. D. A. van Houte, dat hij zijn herbenoeming als lid der Com. van Toez. op het L. O. aanneemt. e. Idem van de h.ta. H. van Acker, J. de Regt en M. van Fraaijenhove, als keurmeesters voor de jaarmarkt. f. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvan ger, waaruit blykt, dat alles in orde bevonden is. g. Bericht van Ged. St., dat er voor hen geen termen bestaan tot wyziging van de jaarwedde- regeling van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. h. Idem van da besturen van 33 gemeenten, dat zy het ver zoek om steun aan het verzoek, om de regeling der jaarwedden vnd., voor kennisgeving hebben aangenomen. Dhr. 't Gilde gelooft dat, nu er zooveel gemeenten reeds bericht hebben gestuurd, bet waarvoor hij zooveel gewaagd had was onzin. Tot du toe was alles ook vod een leien dakje geloopen. Men moest Serena eenvoudig heimeiyk uit het ziekenhuis weg voeren, dan liep alles weer van zelf. Jawel, maar hoe haar er uit te krijgen zij zyn broer. Daarvoor hoef je geen zorg te hebben. Ik heb al een aardig plan gemaakt. En dan Wanneer ze be slist weigert met Stone te trou wen Bah. wat wil ze doen, alleen en zonder beschermers Ik ken een vrederechter in Massachusetts, met wien te praten valt. Serena moeten wy doen inzien, dat wy bet goed met baar meenen. Het zal geheel van haar afhangeD, of zy de voordeelen, die wy haar verschaffen, mee genieten wil of met. Eerst zal men haar wils kracht weliswaar een beetje moeten verlammen. Daarvoor weet ik ook een paar uitstekende mid deltjes. Ze spraken dan over andere dingen, die voor Bill onbegrype- ïyk waren. Zijn wautronwen was echter sterker geworden. Hy hield alle drie voordurend scherp in 't oog en ging op den leer niet meer twijfelachtig is, hoe de actie voor de salarisvermin dering zal uitloopen. En het zou spr. ook geen enkel woord waard zijn, indien men de eer van het vaderschap van die actie niet op zijn schouders had gelegd, terwijl die aan dhr. Claessens toekomt. Onder het motto „Bet licht uit Axel" wordt toch in een ambteDaarsblad dit punt beschre ven en op smalenden toon ge sproken over den Raad, die reeds in 1927 de kous op den kop kreeg van de Kroon. Sar castisch wordt daaraan toege voegd, dat de bedrijfskosten tegenvallen en wordt de Raad in een bespottelijk daglicbt ge steld. Het blijkt echter, dat de schrijver niet ter plaatse op de hoogte is, want voor de gemeen te is een uitzondering op den regel toegepast, waardoor het traktement van den burgemees ter hooger is, zoodat er juist van atwijkiDg sprake is en uit dat oogpunt had z.i. het adres van den Raad duidelijker moeten zijn, Ook wordt erin betoogd, dat het den boeren zeer goed is gegaan en deze buitengewone inkomsten hadden, spr. aebt dat mogelyk, maar een zwaluw maakt geen zomer, want z.i. gant de boerenstan wel degelyk achteruit. Nadat eerst aan Ged. St. den wenk wordt gegeven, dat zij er niet op in zullen gaan, spreekt men de volgende week in dit blad zijn ODgesmoorde blyd- schap uit, dat Ged. St. geen ter men vonden om in te grijpen. Spr. laakt dit schrijven, waaruit niets dan bureaucratie spreekt, maar hij geloofr, dat er niets anders op zal zitteD, dan af te wachten, of de verkiezingen het volgend jaar geen menschen naar den Haag zal zenden, die een beteren kijk op de zaak hebben. De Voorz. kan hierop niet anders zeggeD,dan dat het raads besluit z.i. zoo nauwkeurig mo gelijk is uitgevoerd. Er is een ontwerp-adres samengesteld, dat we aan den voorsteller hebben liggen om heD zooveel mogelyk te beluisteren. Zoo werd hy het mooie plan van George Munk gewaar. Eerst in groote trekken, toen gister-avond in byzonder- heden. Zyn besluit was direct genomen. Aangifte mocht by niet doen, want zy waren by ziju vader in huis als gasten en men had helaas geld van hen aan genomen. De brand was boven dien maar geheel als schrik be doeld. Miss Munk zouden zy echter niet in handen krygen. Bill pleegde in alle stilte overleg met zijn peettante, een oude, alleen wonende vrouw in Obridge, die voor hem alles zou doen eu een diep stilzwygen beloofde. Om in den tuin van het ziekenhuis te komen, koos hy het deurtje van het personeel waarvan ook de MuDksgebruik maakten. Hy was dicht achter hen en terwyl dfl Munks aaD de achterzijde braad gingen stichten, snelde hy met Serena weg. Serena had eerst gewild, dat hy direct dr. Loose ging waarschuwen en zoo den aanslag verydelen. (Wordt vervolgd^

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1