Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Buitenland. welk onderzoek vanwege de di rectie van den Landbouw aan bedoelde consulenten werd op gedragen als gevolg van de bi: de op 25 October j.l. gehouden interpellatie van den heer v. d Heuvel door den minister in de Tweede Kamer gedane toezeg ging. Voorloopig opgeschort. De minister van Financiën heeft 12 dezer bij de behandeling van zijn begrooting in de Tweede Kamer de post „vergoeding voor de postbetalingen" teruggenomen De terzake benoodigde gelden zullen thans bij suppletoire be grooting worden aangevraagd. In verband hiermede kan de algemeene openstelling der post kantoren voor belastingbetaling op 1 Januari a.s. niet doorgaan en wordt deze voorloopig opge schort. Prins Hendrik. Gisteren was het 20 jaar ge leden, dat Prins Hendrik bij K.B werd benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Namens de vereeniging heeft het bestuur dit feit herdacht door aan het paleis in het Noordeinde een bloemenhulde te doen bezorgen, welke Z K.H. des morgens op zijn ontbijttafel vond, met een bege leidenden brief, waarin het be stuur dank betuigde aan zijn voorzitter en de hoop uitsprak, dat de Prins nog vele jaren als voorzitter leiding zal mogen geven aan het werk van het Roode Kruis. Om half twaalf hebben de le den van het dagelijksch bestuur den Prins hun opwachting ge maakt in het gebouw van het Ned. Roode Kruis. De Belg. Kroonprins. Aneta seint uit Batavia. Er was geweldige belangstelling van het publiek bij de aankomst van de „insulinde" te Tandjong Priok met welke boot het Belgische Kroonprinselijk paar aankwam. Ter verwelkoming waren aan wezig de Belgische Consul-gene raal met zijn echtgenoote en de Zweedsche Consul-generaal. Ver der begaven zich aan boord een dochter van den Gouverneur Generaal en de intendant van hel paleis. De Kroonprins zeide dat hij groote bewondering had en zeer enthousiast was over het geen hij tot dusver van Indië had gezien. Vervolgens vertrok het Kroonprinselijk paar met gevolg in auto's van den Gouverneur- Generaal naar Buitenzorg. De menigte juichte hen zeer hartelijk toe. AXEL, 18 December 1928. In de op Donderdag a.s. te houden vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming lid Burg. Arm bestuur, wegens periodieke af treding van den heer J. de Kraker Rzn. 4. a. Bericht van den heer J. de Feijter Lzn., dat hij bedankt als lid van het Burg. Armbestuur. b. Voorziening in de vacature. 5. Voorstel tot definitieve be noeming van den heer D. van den Berg als Gein.-Opzichter. 6. Adres van de Afd. Axel van den Ned. Bond in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf om een afgevaardigde van die Afdeeling te benoemen in de Commissie van advies, inzake steun aan werkloozen. 7. Adres van de Commissie van Werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen om de Rondeputten te dempen. 8. Voorstel tot het uitbreiden van de straat achter de Juliana- straat en een gedeelte van den Bewesten-buitenweg. 9. Voorste! tot het uitbreiden van de Banken, waarop gelden van de Gemeente kunnen worden geplaatst. 10. Verzoeken van een drietal bewoners van het Spui, om eene vergoeding als bedoeld in art. 13 der L. O. Wet 1920. U. Wijziging Gemeentebe- grooting 1928. Id. Begrooting van het Gasbe drijf, dienst 1928. 12. Reclames Hondenbelasting. 13. Voorstel tot machtiging: a. van verkoop van oude mate rialen. b. van onderhandschen ver koop van beer. c. van verhuring van tuin grond in het Grondbedrijf. Kanaal Axel—Hnlst. Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, zal de conferentie met de commissie- Patijn, plaats hebben op Vrijdag 4 Januari a.s. te 's-Gravenhage. Tentoonstelling. Ter perse gaat de catalogus van de tentoonstelling van pluim vee en konijnen. Ruim 200 num mers vinden er plaats, wat eigen lijk reeds van zich spreekt. Be halve uit Axel zijn er inzendingen uit Zaamslag, Terneuzen, Hoek en Sas van Gent. Men verzekerde ons, dat mooie, echte tentoon- stellingsdieren zijn aangegeven. Aanst. Zaterdag zal de ope ning plaats hebben door den EdelAchtb. Burgemeester, als eere-voorzitter van de vereeniging, Zaterdag werd alhier door het Bestuur van den polder Be oosten Bley Benoorden aanbe steed het leveren van 240 000 K. G. macadam 1—3 en 30.000 Grenaille en het vervoej hiervan. Hiervoor werd ingeschreven als volgtP. Blommaert, Hulst, macadam in massa voor f 678 P. A. van Hoeve, Axel, macadam 1—3 f2,47, grenaille f3,15 oer ton N.V. Ned. Basalt- en Bouw stoffen Maatschappij, Rotterdam, gemiddeld f2,39 per ton, N.V. Bouwmaterialenhandel „DeHoop" Terneuzen, macadam 1—3 f2,18, grenaille f2,78 per ton. Gegund aan „De Hoop". Voor het vervoerP. Dieleman en Co., Axel f 1, per ton; L. J. Wiemes, Axel, f 1, per ton. Ge gund aan L. J. Wiemes. Met de Staatscrt. van 15 Dec. zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de R. K. Vereeniging van Pluimvee houders en Konijnenfokkers, ge vestigd te Hulst. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem te Terneuzen heeft f 1000 ontvangen voor directe schuldaflossing der kerk. Moord Naar de Midd. Crt. meldt, von den de bewoners van het gehucht Klein Brabant onder Oostburg Zaterdagavond nabij een hooi berg, het lichaam van een 18- jarig aldaar wonend meisje met afgesneden keel. Onmiddellijk werd de marechaussée gewaar schuwd, die het lijk in beslag nam en het onderzoek aanving. Door omwonenden was in de buurt waar het lijk werd gevon den, gillen gehoord. De Justitie uit Middelburg, vergezeld van den deskundige, dr. Hulst uit Leiden, heeft een onderzoek ingesteld. Onder zeer veel belang stelling heeft Zaterdag de heer K. J. A. G. baron Collot d' Escury te Kloosterzande zijn 70sten ver jaardag gevierd, wat geen wonder is, bij een persoon zoo als deze nog zoo krasse zeventigjarige. Alleen het aantal bloemstukken dat de heer Collot d'Escury ont ving was reeds van beteekenis. Zoo waren er bloemen van de Coop. Suikerfabriek te Sas van Gent, van het Waterschap Wal soorden, van de gemeenteraads leden van Hontenisse, van den gem.-secretaris, van den gem.- ontvanger, van den administrateur van het Kroondomein, en van het personeel van dien tak van dienst, werkzaam onder den jarige, van den heer dr. F. E. Posthuma, namens den Zuivelbond en nog vele anderen. Schriftelijke gelukwenschen kwamen er legio en het aantal ontvangen telegrammen bedroeg niet minder dan 123. Het is ook wel merkwaardig dat deze jubilaris in weerwil van die 70 jaar, niet slechts tal van openbare functies vervuld heeft, maar er thans nog talrijke vervult. Sedert 1893, dus 35 jaar, is hij nog steeds burgemeester van Hontenisse en rentmeester van het Kroondomein Hulst, en sedert 1899 is hij nog steeds voorzitter van de Coop. Suikerfabriek te Sas van Gent. En al is hij in'21, na een 20-jarig bestuurslidmaat schap van den Alg. Ned. Zuivel bond, afgetreden als voorzitter, hij is op dat gebied nog steeds werkzaam als lid van het per manent en uitvoerend comité van den Intern. Zuivelbond, en voor zitter van de afd. Nederland van den Bond. M.Ct. Posteryen. Het postkantoor zal alhier den len Kerstdag geopend zijn als op Zondag. Er is geen bestelling; men kan post afhalen van 8 tot 9 uur en van 1 tot 2 uur. Op 2en Kerstdag heeft er 1 binnen- en 1 buitenbestelling plaats (ook van pakketpost). Het kantoor is geopend als op Zon dagen. Bevonden. Bij de gemeente-politie alhier is te bekomen een gevonden rijwielplaatje. Heryk. De~ herijk der maten en ge wichten in 1929 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats hebben op de volgende dagen er, nader door den Ijker in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren te Kloosterzande voor Honte nisse en Ossenisse 2,3 en 4 juli; te Rapenburgvoor Hengstdijk 5 Juli voormiddag; voor Bosch- kapelle 5 Juli namiddag; voor Stoppeldijk 6 Juli te Hulst: voor Hulst 8 Juli namiddag en 9 en 10 Julivoor St. Jansteen 11 Julivoor Clinge 12 Juli en 13 Juli voormiddag; te Graauw en Langendam 15 Juli te Zaamslag 16 en 17 Juli; te Axel: voor Axel 22Juli na middag, 24, 25 en 26 Juli en 27 Juli voormiddag voor Koewacht 23 Juli; te Zuiddorpevoor Zuiddorpe en Overslag 29 Juli te Westdorpe 30 Juli en 31 Juli voormiddag te Sas van Gentvoor Sas van Gent 1 en 2 Augustus en 5 Aug. namiddag: voor Philippine 6 Augustus te Sluiskil 7 Augustus te Neuzen 12 Augustus na middag, 13, 14, 16 en 17 Aug. en 19 Aug. namiddag te Hoek 20 Aug. Arrond. Rechtbank te Middel bnrg Zitting van 14 December 1928. De volgende vonnissen werden uitgesproken diefstalJ. J., 24 jbankwer ker, Axel, gedetineerd, 6 m. gevang met aftrek van het voor arrest verduistering: J. van W., 51 j., werkman, Hoek, gedetineerd, 2 m. gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest diefstalJ. S-, 36 j., landbou wer, Philippine, f 25 of 25 d. h. Te IJzendijke worden plannen beraamd om een coöp. room boterfabriek te stichten. Naar aanleiding van een lezing van den heer C. Zwagerman gaven zich reeds zestig deelnemers op, met ongeveer 300 koeien. Voor de gemeenten IJzendijke, Biervliet, Schoondijke, 't Kerkje en Hoofd plaat werden commissies aange wezen om het plan verder uit te werken. Broedertwist In het nabij Dokkum gelegen Aalsum heeft zich een drama afgespeeld tusschen de gebroe ders Lolke en Piet Postma, die een klein boerderijtje drijven met een achttal koeien. Er heerachte tusschen hen eenige animositeit, Tegen 9 uur wilde Lolke naar Dokkum gaan om zich te laten scheren, Hij vroeg zijn broer of hij nog iet» te eten wilde hebben, waar op deze z'ch naar de kast begaf om daarna den niets vermoeden den Lolke plotseling met een broodmes aan te vallen en hem ernstige steekwonden in hals en lichaam toe te brengen. Lolke verdedigde zich door het mes vast te grijpen, waarbij hij zijn geheele hand openhaalde. Zijn broer, die blijkbaar in een vlaag van waanzin verkeer de, verklaarde, dat hij vandaag moest sterven en herhaalde zijn aanvallen. Eindelijk slaagde Lolke er in het huis uit te vluchten, waarna hij, badende in zijn bloed, door een buurman werd gevonden. Toen naderhand door de politie en marechaussee een onderzoek werd ingesteld, vond men den dader in een stoel gezeten, even eens met bloed bedekt, een ge volg van verwondingen, die hy zich zelt had toegebracht. Beide broeders zijn naar het ziekenhuis te Leeuwarden over gebracht. Ondanks hun ernstige verwondingen schijnt hun toe stand niet ongunstig te zijn. Nader vernemen wy, dat Piet Postma een buitengewoon heerschzuchtig karakter heeft, dat hem gemakkelijk in botsing deed komen met zijn zeer mee gaanden broeder. Piet moet over- rigens niet geheel toerekenbaar zyn je moet het zoo maar heb ben. Vrijdagavond is brand uit gebroken in de benedenverdie ping van een der suikerpakbui- zen van de suikerfabriek en -raffinaderij „Dinteloord". Hier was ongeveer 25 millioen K G suiker opgeslagen. De fabriek is in het bezit van twee motor brandspuiten, die terstond in actie kwamen en voorloopig er in slaagden uitbreiding van het vuur tegen te houden. Zeer spoedig waren daarop 6 motor spuiten ter plaatse. De brand woedde uitsluitend in de bene denverdieping, terwijl de soliede gewapend betonconstructie stand hield en het vuur den weg naar bovenverdieping en dak ver sperde. Te Poscham (Gr.) bekogelden de straatjongens een auto met steenen. De ruiten werden ver brijzeld. De chauffeur, mr. Jur- gens van Sappemeer, griffier bij het kantongerecht te Zuidbroek, reed daardoor met den wagen tegen een boom aan. De auto werd zwaar beschadigd, de heer J. bleef ongedeerd. Zaterdag is een autobus, komende van Delfzijl en rijdende in de richting Groningen, ter hoogte van Ten Post van den weg geraakt en in het Damster diep gereden. De 16 inzittenden en de chauffeur konden zich wonder boven wonder redden en kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Strenge winter t In geheel Spanje heerscht groote koude. Uit vele landstre ken komen berichten over hevi- gen sneeuwval. Naar den afgrond. In den Noordelijken Kaukasus is een filmexpeditie, bestaande uit den operateur, zijn assistent en zeven leden in een afgrond gestort. Alle negen kwamen om het leven. Volgens een bericht uit Trient hebben in de gemeente Bronzolo vier arbeiders door een zweeft aan-ongeval den dood ge vonden. De wagen, waarin zij zich bevonden, stiet bij het ver trek tegen 'n met materialen gela den, omhooggaanden wagen, ten gevolge waarvan de kabel be zweek en de arbeiders een 12 tal meters in de diepte stortten. Drie hunuer waren op slag dood, de vierde moest in ster venden toestand naar bet zie kenhuis vervoerd worden. Voor de huisvrouw. Terracotta-beeldjes kunnen worden schoongemaakt met een lauw zeepsopje, waarbij men zoo noodig een zacht borsteltje gebruikt om in de hoekjes te komen. Daarna afspoeleD met koud water en voorzichtig met doeken afdrogen. Terracotta is een Italiaanscbe kleiaoortde echtheid er van is door een leek moeilijk of in het geheel niet te constateeren. Bij Versailles werd 's nachts een wielrijder door een auto mobiel aangereden. In plaats van zijn slachtoffer te helpen legde de automobilist den aan- geredene, die bewusteloos was, op de rails van den tram. Ver sailles—Saint-Cyr en verdween toen in allerijl in de richting Parijs. Eenige minuten later kwam de tram uit Versailles aanrij den. De bestuurder zag het lichaam op de rails liggen en kon nog juist intyds remmen. De aangeredene werd naar het ziekenhuis van Versailles over gebracht, waar bleek dat bij een schedelbreuk en wonden over het geheele lichaam had. Hy kon gehoord worden en ver klaarde, dat hij rechts had ge houden toen hij aangereden was. Van dat oogenblik af kon hij zich niets meer herinneren. Een bewoner van Saint-Cyr verklaar de dat hij in de buurt was ge weest toen het ongeluk gebeurde. Hij had iemand uit de auto zien stappen en den gewonde zien voortsleepen. Denkende dat de autonobilist zijn slachtoffer hulp bood, had de getuige zyn weg vervolgd. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Danzig is aldaar een ernstig ongeluk ge beurd. Een boer had, toen bij 's avonds met zijn vrouw de koeien was gaan melden, zijn 5 kinderen alleen thuis gelaten. Toen de ouders terugkeerden vonden zij de deur van biDnen gesloten. Eenmaal binnenge komen vonden zij hunne 5 kin deren dood op den grond liggen. De onmiddellijk ontboden dokter stelde gasvergiftiging vast. Het is waarschijnlijk, dat een defect aan den kachel den dood der kinderen veroorzaakt heeft. In de mijn Dahlbusch te Rotterhausen, zijn drie mijn werkers onder vallend gesteente bedolven. Het reddingswerk was buitengewoon moeilyk, doch in den loop van den nacht gelukte het toch twee hunner boven te brengen en 's ochtends de derde. Alle drie zijn echter om het leven gekomeD. Verklaringen van Chamberlain. Bij een ontvangst der Engel- sche persvertegenwoordigers te Lugano deelde Chamberlain in verband met de afzonderlijke besprekingen der laatste dagen mede, dat deze voor het uit den weg ruimen der misverstanden van nut waren geweest. De te Locarno ingeleide be- vredigingspolitiek wordt voort gezet en Chamberlain zei te gelooven, dat de Duitsche dele gatie, die zeer pessimistisch naar Lugano was gekomen, min der pessimistisch naar Berlijn zal terugkeeren. Nieuwe besluiten zijn by de onderhandelingen over de Geneef- sche besluiten van September 11. voor het oogenblik niet te nemen. Ook gaat het thans niet om theoretische en juridische overwegingen, waarmede men niet verder komt, doch veel meer om voor alle betrokkenen een begaan baren prac schen weg te vinden. Voor het overige bevestigde Chamberlain den wensch der Engelsche regeering om de Rijn land-bezetting zoo spoedig moge lijk terug te trekken. Ten op zichte der ontwapeningrquaestie verklaarde hij, dat bet de zaak van jhr. Loudon is om het tijd stip voor het bijeenroepen der der voorbereidende ontwape ningscommissie te bepalen, Wapengeknoel. De „Arbeiterszeitung'' te Wee- nen meldt By de Donau-Dampfschiffahrt-» jesellschaft werd een voor Bo»i

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2