Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws eh - VI aan deren Gevlucht. No. 75. DINSDAG 18 DECEMBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. Het wetsontwerp tot nadere regeling van de belegging van gelden van Rijksfondsen en in stellingen ontmoette geen prin cipieel verzet, behoudens dan, dat eenige leden vreesden, dat, als het Rijk hare bijdragen aan verschillende fondsen in rente- gevende Staatsschuldbekentenis sen gaat betalen, er voor parti culiere belegging niet voldoende zou overblijven, wat toch een weing overdreven is. Van de begrooting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen moest nog het laatste gedeelte worden behandeld. Eene aan vraag van f 5000 voor de Orkest vereniging te Leeuwarden moest in stemming worden gebracht en werd slechts met 46 tegen 38 stemmen goedgekeurd en de aangevraagde verhooging van f7500 van het subsidie voor het Residentie-orkest ten behoeve van het pensioenfonds werd met 45 tegen 40 stemmen geweigerd. De minister van Waterstaat wist meester te blijven in het debat. De beide belangrijkste punten waren de onbewaakte overwegen en de Zondagsrust. Wat het eeiste punt betrof wees Z. E. er op, dat het aantal on gevallen niet toeneemt en dat het ook niet bijzonder hoog kon worden genoemd. Het aantal dooden bedraagt per jaar onge veer 18, maar in de meeste ge vallen is de oorzaak eigen groote onvoorzichtigheid. Afsluiting van alle overgangen zou tientallen millioenen vorderen, zoodat in williging van dezen eisch niet mogelijk zou zijn. Bij bespreking van de Zon dagsrust vond Z. E. zijn naaste geestverwanten tegenover zich. Maar dr. Van der Vegte wees er op, dat men den grondslag van den dienst van onze spoorwegen niet mag laten afhangen van de politieke beginselen van hem, die op een bepaald oogenblik minister van Waterstaat is. De begrooting van Financiën 53) De braod was werkelyk in een klein half uurtje gebluseht. Daar de eetkamer cd een deel der gastenzaal onbruikbaar waren geworden overigens was de 8ohade van heel weinig beteekenis, had dr. Loose verscheidene diDgen te regelen, die hem cog een uurtje in beslag namen. Daarop ging hij weer naar SereDa's kamer. Hy vond daar alleen zuster Margaretha, die juist bezig was Serena's bed op te maken. Het voorhoofd fronsend, zeide hy Is miss Munk nog altijd in den tnin U moet haar niet zoo lang buiten laten. Ik ga haar direct halen, maar wou hier eerst alles in orde brengen. Door den brand ben ik wat ten achter met myn werk, Zuster Margaretha wilde heen gaan, doch een doffe kreet van den dokter deed haar omzien. Hij stond doodsbleek voor de tafel en staarde met wijdgeopende pogen eg een klein sieraad, dat werd vlug afgehandeld. De heer L. de Visser bracht drie moties in het veld, die echter weinig beteekenden. Alleen de motie betreffende de positie van de oud gepensionneerden was van belang. Voor deze personen is een stichting in het leven geroe pen, met het gevolg, dat zij thans ongeveer het dubbele ontvangen van vroeger. De Regeering en de meerderheid van de Kamer zijn dan ook van meening, dat in hunne belangen op voldoende wijze is voorzien. Aangedrongen werd voorts op afschaffing van verschillende be lastingen. Van meer belang was o.i. het voornemen van de Re geering om met ingang van 1929 de gelegenheid te openen tot betaling van de directe belastin nen op de postkantoren. Ver schillende leden betwijfelden of deze wijziging tot groote bespa ring zou leiden. Het geval was, dat minister de Geer de wijzi ging voorloopig terugnam. Eenige beweging kwam nog door eene mededeeling van den heer Lingbeek over eene circu laire, verspreid onder de hoofden van bijzondere scholen omtrent de aanmelding voor particulier klerk bij de directe belastingen. Daaraan was het advies verbon den om de zaak zooveel mogelijk geheim te houden teneinde toe loop van leerlingen van open bare scholen tegen te gaan. Het gevolg was eene toezegging van minister De Geer, dat voortaan aan deze vacatures meer publi citeit zal worden gegeven. Evenmin als de heeren Van der Vegte en Waszink behoort Minister Lambooy tot de Excel lenties, die het de Tweede Ka mer geheel naar haar zin kunnen maken. Ook hij oogst steeds meer af- dan goedkeuring. En zijn taak is ook al geen gemak kelijke doordien hij als gematigd hervormer steeds staat tusschen de beide uiterste groepen in de Kamer en er nooit in slaagt één van beide geheel te voldoen. Aan den eenen kant vindt de heer Lambooy hen, die zooveel de zuster daar had neergelegd Een klein met brillanteu en robijnen bezet medaillon, waarop met sierletters M. L. stond. Het hing aan een fijn gouden ket tinkje. Hoe komt dit hier, stamelde de dokter. Van wie is dat. Van miss Munk, antwoord de de zuster getroffen door zyn buitengewone opgewondenheid. Zij bad het om den hals, maar het was ons wat hinderlyk en daarom hadden wij het haar afgedaan, Miss Munk vroeg me vandaag juist, het haar terug te geven, daar 't het eenig aanden ken aan haar overleden moeder is. dat zy bezit. Dr. Loose staarde nog steeds als gehypnotiseerd op het sieraad. Hoe goed kende hij dat kleine schitterende ding. Hy bad het in Londen laten maken en MarioD Leroy om den hals gedaan op den dag, dat zij zyn vrouw werd. Zyn vermoeden had hem dus niet bedrogen Serena was Marion's dochter Roep miss Mank, zei hy met bevende stem. Alleen gebleven, zonk hij op een stoel neer en drukte het sieraad aan zyn lippen, Tranen kwamen in ztyn oogeo, Hy wilt mogelijk willen bezuinigen en die als einddoel ontwapening in hun vaandel hebben geschreven. Hen gaat deze Minister natuur lijk lang niet ver genoeg. De bezuinigingen, die op de begroo ting van Defensie worden aan gebracht, kunnen bezwaarlijk elk jaar nog tientallen millioenen beloopen, zonder dat eene vol ledige desorganisatie van de weermacht 't gevolg zou zijn. Toch is op dit gebied goed werk ge daan. Sedert 1922 is de begroo ting teruggebracht van 131 tot 90 millioen. Ook voor 1929 is het bedrag weder een paar mil lioen lager dan voor het loopende jaar. De Minister verwacht nog een besparing van anderhalf mil lioen uit de vliegdiensten. Maar daarvoor moet eerst nog een rapport van de commissie inko men. Dat deze bezuinigingen vele leden te ver gingen, spreekt van zelf. Inzonderheid de heer Duy- maer van Twist komt bij derge lijke gelegenheden in het geweer om het voor onze landsverdedi ging op te nemen. Maar ook andere leden spraken, hoewel minder scherp, in denzelfden geest. Zoo vroegen de heeren Van Rappard en Deckers of men door al te veel te bezuinigen aan het leger niet de vitale dee- len dreigt te onthouden en of men de landsverdedigers wel op voldoende wijze van kleeding en uitrusting kan voorzien. En ook waren zij bevreesd voor onvol doende aanvulling van het offi cierskorps en voor te weinig oefeningen in groot verband. De heer van Dijk kwam inzon derheid op voor de Marinebe- langen en tegen het voortdurend verminderen van de posten voor aanbouw van vaartuigen. En de heer Tilanus haalde nogmaals de samenvoeging van de Depar tementen van Oorlog en Marine in het geding en betoogde de nadeelen daarvan. In de avondvergadering van Donderdag werd de begrooting behandeld van Suriname. Die van Curagao heeft de goedkeu- niet of het van smart was over de geliefde doode of van vreugde over het wonder, dat zyn kind hier juist in zijn armen had ge voerd Toen hy Daar zyn zakdoek greep, voelde hy een papier in zijn zak. Het telegram, dat men hem kort na het uitbreken van den brand had gebracht. Hy had het totaal vergeten. Hij opende het en las eerst de onderteeke- ning. Eindelijk het antwoord van Marko. Deze telegrafeerde »8isrena Hellkreut werd 20 November 1891 te Bruck geboren. Ouders graaf Leo von Losenegg en gravin Marion, geboren Leroy. Was op de vergane stoomboot »Q,ueen Mary*. Is sindsdien ver dwenen. Bericht over haar drin gend gewenscht. Verzoek directe niteenzetting, waarom u inlich tingen vroeg Jonkheer von Marko. Dus toch. Zy was zyn kind. Losenegg hsd er de laatste nren al nauwelyks meer aan getwy'feld, maar de zekerheid overmande hem toch. Een ontzettende vreug de had zich van hem meester gemaakt. »Serena«, fluisterde hy telkens weer, met schitterenden blik naar da deur ziende, waar- ring van onze wetgevende ver gadering niet meer noodig, aan gezien deze kolonie zichzelf kan bedruipen. Maar Suriname kost ons land elk jaar nog een bedrag van nagenoeg 3 millioen en er bestaat weinig hoop, dat hierin spoedig verbetering zal komen. Wel heeft men eenig vertrouwen in den nieuwen Gouverneur, maar de Minister is er niet in geslaagd een algemeen plan te ontwerpen voor winstgevende ex ploitatie van gronden. De Minister is vol goeden moed en wees op de lichtpunten inzonderheid wat betreft den landbouw. Ook de drinkwater voorziening van Paramaribo zal weldra in orde komen. Nog lang zal voor deze begrooting de medewerking van den Neder- landschen wetgever noodig zijn. De economische beteekenis van de Java-saikerindustrie. Het algemeen Syndicaat van Suikerfabrikanten, dat vrijwel de geheele Javasuikerindustrie om vat, heeft de gewoonte om in zijn verslagen en andere publi caties uitvoerige cijfers te ver schaffen, die het volkomen ge rechtvaardigd doel hebben om de economische beteekenis dezer industrie in beeld te brengen. Uit het verslag van 1926 blijkt nu, dat in den loop van dat jaar aan loonen, leveringen en grondhuren aan de Indische be volking totaal een 120 millioen is uitgekeerd, welk bedrag dient te worden vermeerderd met de uitgaven, gedaan voor de hy giënische en medische verzorging van de Inlandsche bevolking in het mayon der verschillende ondernemingen en met uitgaven, gedaan voor bibit-tuinen riet- tuinen en opkoopriet. Totaal mag men rekenen, dat omstreeks 130 millioen aan de Inlandsche bevolking ten goede is gekomen. De zgn. zelfkosten van den oogst-1926, d w.z. de kosten, die door alle fabrieken moesten wor den uitgegeven om te komen tot een product, op de markt ver koopbaar, hebben bedragen 262 door zy moest binnenkomen Bleek en ontdaan kwam zuster Margaretha terug. Miss Munk is noch in den tuin, noch in 't gebouw, dr. Loose, zei ze, snel ademhalend, en een der zieken, die in de nabyheid lag, verzekert, de beide Munks kort na het uitbreken van den brand in haar prieel te hebben gezien. Zij zullen miss Munk toch Diet met geweld ontvoerd hebben De dokter staarde haar verstomd aan. Bliksemsnel schoteD de gedachten door zijn hootd. Plot- selmg begreep hij alles. Wie den brand had aangestoken en met welk doel. Deze schurken kenden, wie weet hoe, Serena's afkomst. Zy dachten, dat by reeds lang dood was, vermoord den zyn vader en maakten zich van de erfgename meester. Waar- schynlyk was hun plan, baar met een medeplichtige te doen trouwen en dan haar aanspraken op Losenegg te doen gelden. Zyn weigering, Sorena uit bet zieken huis te ontslaan, bracht hun plan in gevaar en daarom moest zy tot eiken pry's desnoods met geweld ontvoerd worden. Om dat te bereiken, had men brand Seitiebt, waardoor allen druk millioen. Daaruit blijkt dus, dat juist 50 pCt. van deze zelfkosten aan de Inlandsche bevolking is ten goede gekomen, terwijl niet uit het oog mag worden verloren, dat verschillende andere kosten, b.v. die voor het vervoer per spoor of tram, voor belastingen, voor irrigatiewerken. voor cul- tuurpolitie, alle indirecte elemen ten in zich bevatten, die tot de welvaart van de Inlandsche be volking bijdragen. Tevens blijkt uit de gepubli ceerde cijfers, dat over den oogst- 1926 totaal langs directen en indirecten weg aan de lands- middelen in Indië is bijgedragen ruim 277* millioen, terwijl aan Nederlandsche dividend- en tan tième-belasting ruim 1.75 millioen werd gestort. Wanneer men nu hiertegenover stelt, dat de totaal winst, die op den oogst-1926 werd behaald, een 40 miilioen heeft bedragenwinst, waarin al het risico is verwerkt, dat de bezitters der kapitalen bij de exploitatie der fabrieken liepen, dan kan men moeilijk zeggen, dat de Staat er slecht is afge komen. Naarmate de voordeden van den suikeroogst grooter zijn, nemen ook de voordeden, die de Staat ervan krijgt, toe. De marge tusschen wat aan den Staat vanaf 1921 tot en met 1926 direct en indirect door de suiker industrie is uitgekeerd, loopt tus schen 50 e i 25 millioen al naar mate de oogst grooter of kleiner was en de verkoopsprijzen hooger of lager waren Waaruit dus vanzelf spreekt, welk belang ook de Staat bij een bloeiende riet suikerindustrie heeft. Rapport over de salker-industrie. Bij de Tweede Kamer'is inge komen een door Rijkslandbouw- consulent aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw uitgebracht rapport van een door hem ingesteld onder zoek of voor verbeteringen in de cultuur der suikerbieten wellicht belangrijke financiëele voordeelen bereikt zouden kunnen worden, werk zouden hebbeD En er wareD toen bijna twee uur verloopen. Een dof kreunend geluid ont welde zyn berst. Als een razen de snelde hy langs de zuster heen. De huisbewaarder tele foneerde juist met de familie van een patiënt, toen de denr der telefooncel opengerukt werd en een rauwe stem hem toebulderde •Sluit direct af. Vraag direct aansluiting met het politiebu reau.» Was deze bevelende man met het krytwitte gelaat en de woest flikkerende oogen werkelijk de altyd vriendelijke, kalme dr. Loose De huisbewaarder wierp een schuwen blik op hem en gehoor zaamde. Nauwelyks had hy een paar woorden gesproken.toen de hoorn hem reed8 uit de handen werd gerukt en hy hem met een hand beweging beval te gaan, Een kwartier later was op het politie-bureau te Obridge, waal men zich anders niet drnk maakte, alles op de beenen, Wordt vervolgd)* AXELSCHE»COURANT w f»*-s, w»»..-,— «a» W

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1