Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren. Gevlucht. No. 73. DINSDAG II DECEMBER 1928. 44e Jaarg. J. 0. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dure sport. Er gaat bijna geen dag en zeker geen week voorbij, of van een of andere groote mogendheid of vooraanstaande persoonlijkheid wordt een voorstel of gestie ge meld, welke tot doe! heeft de internationale bewapening te ver minderen, de goede verstandhou ding der naties te bevorderen, den vrede te verzekeren of op eenigerlei andere wijze bij te dragen tot het internationaal welzijn. Hoezeer nog enkele Europee- sche politici inderdaad slechts zeer enkele het hart verpand mogen hebben aan de oude me thode van vrede door bewape ning, zeer duidelijk blijkt uit de verschillende voorstellen op welk een onherstelbare wijze de sym bolische figuur van „Mars" (den oorlogsgod) in discrediet is ge bracht. Met Tyl Uilenspiegel kan Mars echter zeggenDe men- schen hebben een hekel aan me, maar ik heb het er ook naar gemaakt En dat is waar. Eén ding heeft de wereldooilog in zijn gevolgen glashelder aangetoonddat er niets door opgelost is, en dat de schade, materieel en moreel, de „winst" vele tientallen malen overtreft, voorzoover een derge lijke berekening met inbegrip van moreele waarden, mogelijk is. Zoodat oorlog als volslagen nut teloos en zelfvernietigend is ge bleken. De Vereeniging voor buiten- landsche politiek, in de Ver. Staten heeft dezer dagen eenige zeer toepasselijke cijfers bekend gemaakt, die de aandacht van de geheele wereld verdienen -en ook zeker trekken zullen. Het is waar, het zijn cijfers met vele nullen er in. Afaar juist die nullen.... zeggen zoo ontzagge lijk veel Het is een soort „oor- logs"-nota, een rekeningetje van vriend Mars, Terzake dan. De wereldoorlog heeft gekost 20.000.000 (zegge twintig mil- lioen) dooden. 51) En toen zij later door M ck Orady gered werden, hoorde zij de leugenachtige uiteenzetting, die Munk dezen visscher gaf. Toen werd 't wantrouwen in haar wakker. Duizend kleinighedeu sehoten haar te binnen, die dit wantrouweu versterkten. Ze voel de een afschuw voor Munk en beefde voor de ontmoeting met haar vader. Zij kon niet meer blindelings gelooven in alles, wat hij baar varteld had, en wilde sterven in haar wanhoop Toen bracht George Monk haar vader aan haar ziekbed. En alles kwam uit, als zjj gevreesd had Zij kon niets gevoelen voor den ouden man en zij griezelde voor S'one, dien men had meegebracht, en die zich als haar verlooide gedroeg, hoewel zij elkaar heele- maal met kenden. En zjj sidderde b(j de gedachte aan deze lieden in dit vreemde land te worden overgeleverd. Steeds duidelijker zei haar een stem, een innerlijke «teui, dat alles om een heel an dere reden gebeurde 20.000.000 (zegge twintig mil- lioen) verminkten en gewonden. 10.000 000 (zegge tien millioen) vluchtelingen, die ten laste van hun medemer.schen kwamen. 145.000.000.000 dollar -(zegge 145 milliard dollar is 3621/2 mil liard gulden), verlies aan wereld handel in de laatste 14 jaren, d.i. 10 keer de Nationale Schuld der Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Men zou haast zeggenhet nota'tje is welsprekend genoeg. Maar een andere statisticus, de in Amerika bekende econoom Roger W. Babson, heeft noveen aardig sommetje gemaakt. Na melijk, dat met het bedrag, dat de Ver. Staten direct of indirect voor militaire doeleinden moeten uitgeven, elk jaar drie keer zoo veel nieuwe wegen konden wor den aangelegd en meer dan twee keer zoovele openbare scholen konden worden onderhouden, iets, wat vrijwel voor elke natie ter wereld opgaat Als men deze cijfers eens be kijkt en er goed over nadenkt, dan wordt het duidelijk, dat de oorlogssport niet langzamer hand, doch zeer snel aan popu lariteit is gaan inboeten en Ieelijk in discrediet is geraakt. In Frankrijk, waar de ontwa peningsgedachte nog steeds door vrees voor Duitschland belem merd werd en bij de regeering- Poincaré weinig steun vond, is door het optreden der radicale oppositie een belangrijke veran dering ingetreden. De radicalen verdedigden de bewering, dat Frankrijk heden een grooter staand leger heeft, dan in 1913. De minister van oorlog, Painlavé, welke een groote vaardigheid be zit in het rangschikken der cijfers heeft getracht het tegendeel te bewijzen, doch de grondtoon in zijn betoog was een aanval op het patriotisme van zijn radicale critici. En dit kon niet nalaten een zwakken indruk te maken. En daar de leider der radicalen, Montigny, zijn cijfers betreffende de bewapening handhaaft, is men Dr. Loose, die opgestaan was en in groote opgewondenheid op en neer liep, bleef, toen Serena eindelijk uitgeput zweeg.' plot seling voor haar staan en staarde diep bewogen op haar neer. Zijn gelaat was bleek. Meer malen opende h(j de lippen om te sprekeD, doch telkens drukte bij ze weer vast op elkaar en zweeg. Nu wist hij, waarom Serena in haar ijlen de namen had ge noemd, die hem zoo hadden aan gegrepen. Zjj had te LoseDstein gewoond, in zijn geboorteplaats. Maar wie was zij zelf? Het was toch niet mogeljjk Hij wischte zich het klamme «weet vas het voorhootd. Neen dat, wat tydens haar vertellen soms in snijdende smart door z(jn brein was gevlogen dat was niet mogelijk. Hoe had Marion hem dat kunnen verzwijgen Eo toch het was zoo zonder ling. Ik mag geen woord zeggen, voor 'k zekerheid heb, dacht h(j. Maar hemel en aarde zal ik buigen, om zekerheid te krij gen over haar afkomst, zoowel om haren als mijnentwille, Wees maar niet Ongerust, m(jn kind, zeide h(j week. Ik in overig Europa wakker gewor den voor de houding der Fran- sche regeering op dit punt. Het geen niet kan nalaten, den noo- digen druk in de goede richting te veroorzaken. Opstand in Colombia. Uit Bogota wordt gemeld, dat stakende arbeiders van een der bananen-plantages erin slaagden, 35 soldaten van een afdeeling, die was uitgezonden om de orde te herstellen gevangen te zetten. Op grond der uitzonderingstoe stand, die is afgekondigd, is generaal Carlos Vargas tot bevel hebber in het stakingsgebied benoemd. De minister van oorlog verklaarde, dat het aan de com munisten te wijten zou zijn, dat de staking een revolutlonnair karakter heeft aangenomen. De regeering zal echter alle maat regelen treffen, teneinde de rust zeer spoedig te herstellen. Het aantal stakers in Cartagena en Baraquille wordt op 32000 ge schat. Zwerdcltiar Een credietbriefzwendelaar, die in talrijke steden van veie lan den reusachtige bedragen heeft buitgemaakt, is dank zij de samenwerking van verschillende recherche-afdeelingen, o.a. Fran- sche en Duitsche, onschadelijk gemaakt. Het betreft een man, die zich door verschillende banken crediet- brieven tot kleine bedragen liet uitreiken, deze vervalschte hij dan, waarna hij zich de bedra gen liet uitbetalen. De oplichter, die verschillende namen voerde en vele talen sprak, werkt aldus reeds jaren. De credietbrieven betroffen gewoonlijk volwaardige valuta. Opgelicht werden o.a. Nederlandsche, Zwitsersche en Fransche banken. Ook in Kon- stantinopel is het heerschap aan het werk geweest. In Duitschland heeft hij zich slechts van kleine bedragen meester gemaakt. De controle-afdeeling van de Duit sche bank heeft voortdurend alle sporen nagegaan, die wezen op beloof u dat u niet tegen nw wil aau die menschen zult wor den overgeleverd. Daarvoor moet u nu ook aan niets anders den ken dan om zoo gauw mogelijk weer beter te worden. Beloott u me dat Ja, mompelde Serena dank baar. Een half uur later zond dr. Loose het volgende telegram aan het Pinkerton- instituut te New York Siuur mij per omgaande alle Duitsche en Oostenrijksche kranten van 22 M i af, die u krfjgen kunt. Een tweede telegram, met betaald antwoord, ging naar Mark- brunn aan jonkheer von Marko »Verzoek juiste informaties over familie Hellkreut, vooral over Serena Hellkreu', die op 22 Mei verdween. Dringende redeD aan wezig. Dr. Loose Ooridge City. Amerika.* Dr. Loose zat in zijn werk kamer. Hij had de deur op slot gedaan, nadat zjjn bediende de opdracht had gekregen, absoluut niemand binnen te laten. Dr. Senders had zijn dienst overge nomen. De Duitsche kranten waren eindelek na vijf dagen gekomen. het optreden van den onvindbare. Tenslotte heeft de bankrecher- cheur den man opgespoord in een klein Parijsch hotel, waar hij gearresteerd werd met een onbe kenden medewerker. Hij was nog in het bezit van 180.000 fr. Schepen in nood. De Amerikaansche schippers dienst heeft volgens berichten uit Washington noodseinen ont vangen van een onbekend schip, dat zich bij Melbourne aan de kust van Florida in ernstigen nood bevindt. Door 't gem. best. van Melbourne wordt nog mede gedeeld, dat aan land 2 ontplof fingen zijn gehoord en op een afstand van ongeveer 4 mijlen van de kust vlammen gezien zijn. Het radio-station te Athene heeft een draadloos S.OS.-sein opgevangen van een stoomschip „Martha", dat zich op weg be vindt van Alexandrië naar Kreta en in nood verkeert. (De „Mar tha", waar het hier om gaat, is waarschijnlijk 'n Duitsch stoom schip.) Kameroverzicht. Dat de kritiek dikwijl^ ge makkelijker is dan de kunst, hebben eenige Ministers de vorige week ondervonden. In de eerste plaats de Minister van Onderwijs, K. en W., wiens beleid weinig waardeering, doch veel kritiek ontmoette. En toch heeft deze Minister ook met veel moeilijkheden te kampen. Want het is wel gemakkelijk om te vragen om verschillende her vormingen, doch wanneer men alles wil doorvoeren, wat #8n sociaal- en andere democratische zijde wordt verlangd, dan zou de begrooting voor dit Departe ment, welke toch -al het zeer eerbiedwaardige bedrag van om streeks 150 millioen beloopt, nog met een 50 a 60 millioen moeten worden verhoogd. Vanwaar deze gelden te halen En shoe moet een Minister dat doen, die zitting heeft in een kabinet, dat als Een heele stapel. Loose kreeg er eerst de Oostenrijksche uit, daar hij op goeden grond mocht aannemen, dat Serena's verdwij nen daarin het uitvoerigst ver meld zou zyn. Wonderlijke gevoelens bestorm den hem, toen hij de namen der kranten las, die hij bijna negentien jaar had vermeden, om door niets aan het verleden te worden herinnerd. Toen h(j ze voor de laatste maal in handen had gehad destijds in Cnicago, waar hij als gebroken man het spoor van zijn vrouw zocht, waren zijn oogen wanhopig over de kolommen ge vlogen, om een of andere kleine vingerwijzing te vinden, die hem als wegwijzer zou kunnen dieDen. Maar niets was te vinden geweest. Toen had h\j 'n streep achter het verleden gezet, was in de medi cijnen gaan studeeren, om voort aan z(jn leven geheel aan de leidende menschheid te wijdeD. Alles, wat aehter hem lag, zon voor hem afgedaan zijn, h(j deed afstand van vaderland en familie. In Obridge had men dikwijls gelachen over Loose's dwaasheid, geen krant te lezeo, behalve de paar medische vakbladen, die hij ttit Muocben en Weenen kreeg. eerste punt op zijn program heeft staan belastingverlaging? Tegenover hen, die slechts kritiek hadden, heeft mr. Waszink gewezen op hetgeen hij tot stand bracht en op hetgeen nog op het program staat. Zoo in de eerste plaats ten aanzien van de wederinvoering van het zevende leerjaar. En verder voor het voorbereidend hooger- en mid delbaar onderwijs, waarvan Z. E. de nieuwe regeling nog in dit zittingjaar hoopt te beleven. Zoo hoopt hij nog meer tot stand te brengen, maar klaagde over gebrek aan steun van de zijde der commissies, die zijn werk dikwijls ophielden. Hoe dit alles zij, mr. Waszink maakt niet den indruk van een zeer krachtig bewindsman, maar wel van een, die met goeden wil is bezield en over optimisme beschikt. Tot hen, die op een bijzonder punt in verzet waren, behoort de heer Duymaer van Twist, die zijn hart heeft verpand aan de instelling van een leerstoel in de homoeopathie. De Minister heeft echter duidelijk uiteengezet, dat hiertegen ernstige bezwaren be staan en dat deze volstrekt niet uitsluitend zijn van geldelijken aard. Een ander punt, waarop Z. E. werd aangevallen, sproot voort uit den wensch tot be scherming van dialecten. De Mi nister wees hier op de groote moeilijkheid, daarin gelegen, dat het aantal dialecten bijna niet te tellen is. De leerstoel voor het onderwijs in de Friesche taal is een begin en zoo noodig wil Z. E. hiervoor nog wel meer geld aanvragen. Maar hierbij moet het dan ook blijven en zeker zal de bescherming van de dialecten niet zoo ver moeten gaan, dat de kinderen daarin onderwijs zullen ontvangen. Wat zou er dan van onze Nederlandsche taal terecht moeten komen Van de artikelen vermelden wij inzonderheid het debat over het uitgetrokken subsidie van f 10.000 voor de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Het standpunt, dat de Regeering in deze zaak in- Eq nu lagen ze daar het eerst weer voor hem. Z(jo hart klopte, toen hij een exemplaar der »Neue Freie Pres- se* vao 23 Mei opeDsloeg. Direct viel zijn blik op den volgenden titel ïGeheimzinnige moord op den graaf ton Lisenegg*. Zjjn vader 1 Vermoord, zonder dat hij er maar iets van vermoed had. Btad na blad las hy vol span ning door. Hij gunde zich geen tijd haast. Steeds bleeker werd zijn ernstig, knap gelaat. Iedere dag bracht nieuwe bijzonderheden over den moord, Serena's vlucht met den moordenaar, de reis op en het vergaan van de »Queen Ma>y* Toen hij eindelijk Da een nnr uitgeput de krauten terzyde schoof en in zijn stoel achterover leun de, was zijn blik starend in de verte gericht. Nog lag er een heel pak kran ten onaangeroerd, maar ze zonden wal geen nieuws meer bevatten, Wordt vervolgd). Geen succes. Vriend Was de operatia peö sueoes, dokter DokterNeen, hij heeft nooit betaald,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1