Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - Vlaanderen. Gevlucht. No 71. DINSDAG 4 DECEMBER 1928. 44e Jaarg. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De algemeene debatten over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer hebben geen nieuwe ge zichtspunten geopend De heer De Geer heeft nog eens uiteen gezet, hoe vele politieke echecs andere en wel parlementaire ka binetten leden en hoe deze daar tusschen toch veel goeds wisten tot stand te brengen. En dat dit niet slechts geldt voor de Chris telijke coalitie-kabinetten, maar ook voor die van vrijzinnigen oorsprong. De salariskwestie van de amb tenaren heeft nog weder het on derwerp van bespreking uitge maakt. De ambtenarenorganisa- ties hebben een eenstemmig voor stel tot herziening van de sala rissen aan de Regeering aange boden en deze heeft zich daar mede vereenigd. Wel is waar is slechts aan een gedeelte van de wenschen van de ambtenaren tegemoet gekomen. Maar de or ganisaties hebben zelf de voor stellen geformuleerd, wetende, dat de Regeering niet meer wilde geven. Men moet zich nu daarbij neerleggen. Minister De Geer heeft volkomen recht te verlangen, dat nu voor de eerste jaren al thans rust zal heerschen. Bij de eerste hoofdstukken van de Staatsbegrooting heeft de heer L. de Visser weder zijn stem ver heven tegen de inkomsten van de leden van de Koninklijke fa milie en van de Tweede Kamer. De mededeeling van den minister van Financiën, dat de Koningin, Hare Moeder en de Prinses slechts 90 pCt. van hun inkomen wen schen in ontvangst te nemen, stak daarbij wel heel fraai af. De begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid geeft steeds aanleiding tot veel debat. En minister Slotemaker de Bruine is een zeer bekwam man en een harde werker, maar schijnt niet de meeste geschikte man om aan het hoofd van dit Departement te staan, bij de groote verschillen 49) Klopte ook daarmee iets Diet Welk geheim was er geweven om dit lietiallige wezentje, dat zooveel geleek op een aDdere, reeds lang voor hem verloren En zachtjes drong zich weer de gedachte aan hem op, die hem al dagen lang kwelde, hoewel hij haar als onmogelijk van zich wees. Zij, die hij eens zoo lief had gehad, had familie in Chicago gehad, waarheeD ze geducht we», toen ze uit overdreven trots van hem ging scheiden. Hij had welis waar noch van baar, noch van haar tamiiie een spoor kunnen vindeD, hoewel hy jaren lang in Chicago naar haar had gezocht. Ook deze Munk kwam uit Chicago kon Marion later niet met hem getrouwd zijn en Serena hnn kind zyn? Zij bad hem misschien voor dood gehouden 1 Deze gedachte pijnigde hem voor darend 's Middags bracht hij weer een bezoek aan Serena in haar prieel en vertelde haar, waarom men hem had weggeroepen. van meening, die er ook hier bestaan. Een vinnig debat werd weder gevoerd over onze sociale wet geving. De heer Joekes drong aan op het toekennen van winst aandeel en jaarlijksche vacantie aan de arbeiders. Minister Slotemaker heeft zich Trachtig verdedigd. Hij wees op de moeilijke taak om alle belan gen tegen elkaar af te wegen en voorts op hetgeen hij reeds tot stand bracht. Hij gevoelt veel voor samenwerking tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers en zal die samen werking zooveel mogelijk bevor deren. Maar een bindend ka rakter moeten die maatregelen zoo mogelijk niet dragen en voor een bindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomsten gevoelt Z. E. niets. De ouderdomsvoorziening wordt onvoldoende geacht. De heer Sannes betoogde, dat er nog 30.000 oude armen zijn, voor wie het Rijk niets doet. Hij diende een motie in om de overgangs regeling nog voor eenige jaren te verlengen. De begrooting werd tenslotte z. h. s. aangenomen. Bij Binnenlandsche Zaken en Landbouw vormen de burgerwach ten een jaarlijksch onderwerp van debat. Het vorige jaar is bepaald niet tot verdere verlaging over te gaan. Dit nam niet weg, dat de heer L. de Visser, bijgestaan door de heeren Zadelhoff en Arts, opnieuw op schrapping van den geheelen post aandrongen. Dat voor werkverschaffing nog steeds veel belangstelling bestaat spreekt van zelf, al zou wellicht eenig meerder toezicht op de daarvoor uitgegeven gelden kun nen worden gewenscht. De vorige week is er in toe gestemd, dat het wetsontwerp tot opschorting van de vaccinatie- piicht weder met één jaar wordt verlengd. De beide medische deskundigen in de Kamer wezen op het gevaar als een pokken epidemie mocht uitbreken. Daar tegenover staat natuurlijk, dat Zij schrikte hevig. Moet ik nu toch met hen mee? vroeg zy bevend. Hij bad haar hand gevat en streelde deze zachtjes. Voorloopig althans niet. Ot het later moet, moeten wij af wachten. Valt het u zoo zwaar? Ja. Waarom Ik weet het Diethier zyn ze allemaal zoo goed voor mij en voel ik mij zoo veilig. Hebt u dat gevoel dan niet bij u thuis. Is men daar niet goed voor u Serena zweeg. Op haar Daar beneden gericht gezicht was echter de onrust weer te lezen, die zich zoo vaak daarop afspiegelde. Het is toch uw vader, die u mee wil nemen, zeide dr. Loose, en bij hem is de maD, dien n lief hebt Wie zegt dat? Ik bij die menschen 1 Serena was rechtop gaan zitten, baar oogen spraken een duidelijk protest. Loose zag haar recht in de toornig flikkerende oogen. Ik dacht, dat mr. Stone uw verloofde was, zoo zei nw oom temniDste. En daar ik niet kan aannemen dat 'n meisje als u zon» der liefde trouwt of heeft zoolang het gevaar voor encepha litis niet beter is bestreden, het zeer bezwaarlijk is de ouders te dwingen otn hun kinderen aan inenting te onderwerpen. De Minister van Justitie mocht woorden van hulde in ontvangst nemen voor hetgeen hij ver richtte. Over de regeling van de pre ventieve hechtenis is men echter niet tevreden. Mr. v. Rappard besprak de discipline onder de advocaten. De Veendammer Hypotheekbank en de rol, die eenige advocaten daarbij hebben gespeeld, heeft aan den goeden naam van den advocatenstand geen goed gedaan. En de omstandigheid, dat in het arrondissement 's-Gravenhage in één jaar tijd 13 advocaten werden geschorst evenmin. De heeren Knottenbelt en Mar- chant toonden zich teleurgesteld, dat de Minister de herziening van het huwelijksgoederenrecht niet met meer kracht ter hand neemt. Bij de begrooting van Land bouw drongen verschillende spre kers aan op meer bescherming van den landbouw en de land bouwers. Uitvoerig werd gedebatteerd over uitbreiding van het Staats- boschbezit met de bedoeling, dat de Staat meer bosch zou aan- koopen om deze te doen behou den voor natuurmonument. Mi nister Kan verklaarde, dat hij sa menwerking zocht met gemeenten en vereenigingen, die het behoud van natuurschoon nastreven. Op de Waterstaatsbegrooting kwamen twee belangrijke onder werpen ter tafel, t.w. de auto bussen en de reorganisatie van den Rijkswaterstaat. De heer Beumer kwam er tegen op, dat zooveel vergunningen voor auto bussen worden geweigerd dikwijls zelfs tegen het advies van den "Raad van State zoodat het verkeer ernstig wordt belem merd. Hij is van meening, dat de Minister hierbij niet geheel vrij is van partijdigheid. Van verschillende zijden werd er voorts op gewezen, dat het be- meu u willen dwingeD. mies MuDk Serena's blik dwaalde verward langs hem heen. Ik weet het niet. Oom George zeide het my eerst veel later, toen wy al op het schip waren anders zou ik nooit met hem mee zijn gegaan Op welk schip, mijn kind Ik dacht, dat n van Chicago p«r trein naar Lowry was gereisd Serena werd doodsbleek, baar vergissing bemerkend. Ze boog het hoofd en zweeg. Dr. Loose nam haar handen in de zyne en dwong haar, hem aan te zien. Waarom hebt u geen ver trouwen in my, miss Munk Denkt u werkelijk, dat ik reeds niet lang hebt gemerkt, dat u zwaar gebukt gaat onder een groote smart? Stort uw hart toch uit. Misschien kan ik u helpen My kan niemand op aarde helpen, ook n niet dr. Loose 1 Dat moeten wy toch eerst zien. Vertelt u dns, wat n kwelt Id plaats van te antwoorden, brak Serena in een hevig snikken Uit. Had ti me maar laten ster ven, dokterstamelde zij. -- ang van het publiek den door slag moet geven. De heer Krijger was weinig tevreden over de houding van minister van der Vegle aangaande de reorganisatie van den Rijks waterstaat. De Minister zal deze week antwoorden. De Eerste Kamer heeft weder van haar onafhankelijkheid doen blijken door het wetsontwerp be treffende de belasting van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders in den vreemde te verwerpen. Huldiging prof. Treub. De huldiging van prof. mr. Treub, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag werd Zaterdag in de residentie besloten met een feestmaal, waaraan een 160-tal personen aanzaten en dat opge luisterd werd door de tegen woordigheid van Prins Hendrik. Aan de hoofdtafel hadden met den jubilaris plaats genomen de Prins en eenige ministers, oud ministers en andere hoogwaar- digheidsbekleeders. Zitting van 6 November 1928. Tegenwoordig alle leden met den heer F. Blok, burge meester als voorzitter en den heerj. L. J. Maris als secretaris. VIII. (Slot). Na de gemeentebegrooting kwa men aan de orde de begrootin gen van het Alg. Armbestuur en van de gemeentelijke bedrijven. Het rapport der commissie van onderzoek luidt daarover aldus: De begrootingen van het Grond bedrijf, Vleeschkeuringsbedrijf en Burgerijk Armbestuur geven geen redenen tot opmerkingen. Bij de begrooting van het Gas bedrijf brengt de Voorz. het salaris van den Directeur en van den Boekhouder der Gasfabriek naar voren, mede in verband met de uitbreidingen. Beide personen hebben geen verzoek daartoe gedaan. De Voorz, geeft een uiteenzet- Reeds eenmaal zocht ik den dood, maar toen haalde Bill my weer uit het water En wanneer ik nu werkelijk hier weg moest Dr. Loose poogde haar ver schrikt gerust te steller. Hij sloeg den arm om haar been en deed haar hoofd tegen zyn borst rnsteD. Zijn stem was week en zorgvol. Zoo. Ik wil niets meer hooren, als het n zoo moeilyk valt. Maar nu begoD Serena juist te spreken. Vlug, zacht, koortsig, bewogen gleden de woorden haar van de lippen Toch wil en zal ik u alles vertelleD. Sinds ik myn buis verliet, was niemand zoo goed voor my als u. U zult my raden, wat ik doen moet... Of ik den man gehoorzamen moet, die voor geeft mijn vader te z(jD H(j is dat dus niet? riep dr. Loose verl cht en vroolyk uit, Ik weet het niet. Ook daar in moet u mij raad geven. Alles in mij verzet zich daartegen en toch Het hoofd in de handen ge steund, den blik peinzend op den grond gericht, begon Serena te vertellen. Van haar gelukkige jeugd bfj de Hel'kreuts thuis, ven heer vrienden, haer liefde ting van de werkzaamheden en datgene, wat de Directeur als voorschot heeft gehad. Na eenige discussie wordt een verhooging van f 500 per jaar wenschelijk geacht, terwijl oen der leden die met 1 Jan. 1927 wenscht te doen ingaan. Een verhooging van den Boek houder wordt door de vergade ring niet noodig geacht. Het preadvies van B. en W. was als volgt Bij de behandeling van de begrooting van het Gasbedrijf wordt verwezen naar het advies van de Gascommissie, wat be treft het salaris van den Direc teur der Gasfabriek. Wij kunnen ons met het advies der Gascommissie in zooverre vereenigen, dat het salaris, inclu sief vrij woning vuur en licht tot f 3650.— wordt verhoogd, zulks met ingang van 1 Januari 1928. De overige begrootingen geven overigens geen reden tot nadere voorstellen. Overigens wordt voorgesteld gelijktijdig met dezev begrootin gen de pensioensbijdragen vast te stellen op die bedragen, zoo als deze daarin zijn verwerkt. De Voorz. stelde eerst aan de orde de Begrooting der Gasfabriek. Er kwam maar één post in bespreking, nl. het salaris van den directeur. Dit was voorgesteld op f 3650, waarvan afgetrokken wordt voor vrije woning {300 en voor vuur en licht f 200. Voor 1928 was geraamd f2500 en uit gegeven f 3600. Dhr. Claessens zag dit salaris liever vastgesteld op f3500 met vrij woning, vuur en licht. Ver geleken met andere fabrieken van gelijken omvang is het salaris dan nog niet te hoog, want die staan alle nog een f 1000 hoo- ger, dan hier wordt voorgesteld. Spr. vond daarom die regeling ook niet billijk, temeer, omdat er nooit op vergoeding gespro ken is bij de meerdere werk zaamheden aan het bedrijf, wegens uitbreiding, enz. Als we weten, voor Spannberg. Toen schilderde zy dieu laatsten avond thuis, toen ze zich met Richard Spannberg verloofd had. Toen zy over deze verloving tot dr. Hellkreut sprak, vertelde deze voor de eerste maal van haar afkomst. Hy zeide, dat er een geheim over haar geboorte lag, dat ook verder voor de wereld verborgen moest blijven, daar treurige omstandigheden daartoe dwongeD. Hij hield 't echter voor zyn plicht haar en Spannberg niet langer onwetend te doen blyven. Spannberg zou dan ta beslissen hebben, of hy het huwe- lyk wilde uitstellen tot zeker tijdstip, of niet. Hij wilde haar nu slechts meedeeleu, dat haar moeder een paar dageD na haar geboorte overleden was, haar vader misscbieD nog in leven was, al wist ook niemand, waar hjj zich ophield. Al het andere zou hij haar morgen, als Spannberg kwam, meedeelen, Hellkreut, die zeker moe was, begat zich daarop ter ruste, terwyl Serena, opgewonden door het gehoorde, nog wat in den tuin bleef. Wordt lemolgd De overwinning Is hem, die de meeelë volharding aan den dag legt. Napoleonj AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1