BIJVOEGSEL Vrijdag 30 No?. 1928. No. 70. Raadsverslag. VAN DE VAN (Vervolg). 181. Subsidie landbouwschool f200. 182. Subs, avondvakteeken- school 1 500. 183. Bijdrage ambachtsonder- wijs elders f 1500. Onderwijs, kunsten en weten schappen. 184. Subs, harmonievereen. „Concordia" f 300. Dhr. Dieleman, sprekend na mens de anti-rev. fractie, zeide aangaande dezen post het vol gende Gezien het feit dat opnieuw een post van f300 is uitgetrok ken voor „Concordia" wil ik nog maals onze bezwaren tegen sub sidies in het algemeen naar voren brengen. Hebben wij reeds vroe ger dezen post bestreden en hem ook wel stilzwijgend laten pas- seeren, thans kan dit niet, omdat nu ten duidelijkste gebleken is dat een ander muziekgezels:hap hier ter plaatse („Hosanna wel degelijk de bewijzen levert dat een muziekgezelschap alhier, als men er maar wat voor over heeft kan bestaan, zonder subsidie va: de gemeente. Het karakter van subsidieeren en de overheidsbe moeiïng in het algemeen gaat zulke afmetingen nemen, dat het meer dan tijd wordt, dat daar paal en perk aan gesteld wordt Naar anti-revolutionnaire bel ij denis toch is het terrein van de Overheid beperkt en heeft zij te eerbiedigen de organen, die uit het maatschappelijk leven zelf opkomen. Heeft ze zelf de roe ping om ruimte te geven aan het particuliere initiatief en niet zoo als thans geschiedt met het geld van de belastingbetalende bur gers deze vereeniging te steunen Immers zoo wordt het volk in verkeerde banen opgevoed en leert zij steunen op de over heidskas. Inplaats dat er ruimte komt voor alles wat er aan gees telijke energie in het volk we leeft. Belachelijk is het daarom mijnheer de Voorzitter, dat een zekere groep menschen die iets verlangen op het gebied van d kunst en toch zelf financieel krachtig genoeg zijn, nu ook an deren laten betalen ten hunnen behoeve in den vorm van belasting Wij anti-revolutionairen, mijnheer de Voorzitter, stellen er dan ook een eer in om hetgeen wij zelf wenschen zelf te betalen en zu len al het mogelijke doen om het Christelijke muziekgezelschap „Hosanna" alhier zonder subsi die van de gemeente een bestaan te verzekeren. Want als de Overheid (ook die der gemeente) zich gaat bemoeien met dingen, die niet tot haar ter rein behooren maar veel meer tot de kringen van het maat schappelijk leven zelf, dan word ik als Christen gedwongen om in den vorm van belastingen die dingen in stand te houden die ik krachtens mijn overtuiging niet steunen mag en niet steunen kan en dit nu zullen we trachten te weerstaan met al de macht die in ons is en wij zullen er voor waken dat onze muziek- en zang verenigingen alleen gesteund worden door het christelijk volks deel der gemeente Axel. Hier komt bovendien nog bij, en dit is geen denkbeeldig gevaar, dat als de overheid steeds meer naar zich toetrekt en onder haar zorgen neemt, de belasting- schroef zoo wordt aangedraaid, dat er geen gelegenheid meer overblijft om het particulier ini tiatief een kans te geven. En dit nu mijnheer de Voorzitter is niet zoo erg voor de menschen van de linkerzijde, aangezien dezen er geen kwaad in zien om de hulp van Vadertje Staat in te roepen, omdat voor hen de Over heid het wonderlichaain is, dat alles kan en op welker kas hun vertrouwen is gesteld. En dit nu mijnheer de Voorzitter, kan een antirevolutiónnalr niet, want krachtens zijn beginsel van souvereimteit in eigen kring zal hij steeds verantwoordelijk gesteld zijn om er voor te waken, dat door opvoering van belastingen onder welke de burgerij gebukt zou kunnen gaan en dies ook het christelijk volksdeel zou treffen, zij niet meer in staat zouden zijn hun eigen organen te onderhou den en mitsdien zouden moeten vallen in de handen van de Overheid en daarom mijnheer de Voorzitter wil ik het volgende voorstel in het midden der ver gadering neerleggen, om nl. dit jaar 1929 de subsidie geheel te handhaven, om in 1930 nog f200 te voteeren en in 1931 nog f 100, terwijl dan op de volgende be grooting de subsidie ntet meer zal voorkomen. Ik wil dit voorstel in dezen vorm indienen mijnheer de Voor zitter, omdat het muziekgezel schap „Concordia" voldoende tijd zal hebben om zich ruimschoots te voorzien van contribuanten en de muziekliefhebbers een schoone gelegenheid aanbieden om van hun kunstzin blijk te geven. Dhr. van Dixhoorn vond, da dhr. Dieleman nogal hoog van den toren blies, door te zeggen dat ze alles zelf doen zonder steun uit de openbare kas. Dat blijkt echter niet uit hetgeen het bijzondere onderwijs ons kost en waarvoor de partijgennoten van dhr. Dieleman allerminst een groote som gelds uit de staats ruif versmaden en vragen, wat ze goed- en kwaadschiks krijgen kunnen. En wat de muziek betreft van de concerten van Concordia ge nieten toch zooveel menschep, die er nooit een cent voor be talen, hoewel ze dat best zouden kunnen en ten bewijze dat spr van het nut van die concerten overtuigd is wil hij verklaren dat hij ook vóór zou stemmen als andere vereenigingen daar voor steun vroegen, omdat ieder een ervan profiteeren kan. Hi acht het zeer aan te bevelen, dat de jongelui zich met muziek of zang bezig houden, dat is althans beter, dan dat ze op de trottoirs slenteren en verkeerde dingen doen, zooals we pas nog in het plaatselijk blad hebben kunnen lezen. Als zang en muziek wor den beoefend, opdat erwerkelijk kunst worde gegeven, en het publiek daarvan genieten kan, dan is zoo'n subsidie ten zeerste op haar plaats. Dhr. 't Gilde bemerkte ook, dat dhr. Dieleman hier de politiek in 't geding gebracht heeft en dan komt spr. op gevaarlijk ter rein, want zoo zei spr. ik heb maling gekregen aan de politiek, maar toch moet ik als 13eviggen hier opmerken, dat ik ten op zichte van deze subsidie op het standpunt van dhr. van Dixhoorn sta. De anti-rev. hebben de oude paden verlaten en spr. heeft altijd eerbied gehad voor wat de voor standers van het bijzonder onder wijs presteerden in hun school strijd, maar nu ze volop uit de staatsruif eten, behoeven ze een ander niet voor de voeten te gooien, dat ze op de openbare kassen steunen En als nu op deze begrooting een post staat van f 300, het eenige dat voor kunst en weten schappen wordt uitgegeven, dan is dat ten opzichte van het totaal der begrooting niet teveel. Con cordia draagt toe tot verheffii g van het volkspeil en is bij feestin en andere gelegenheden onmis baar. Spr. betreurt het, dat die post telken jare wordt bestreden. Dhr. Dieleman had nietgedacht, dat hij nog een tikje onderwijs debat zou hooren. Wel had hij verwacht, dat dhr. van Dixhoorn hem zou bestrijden, dat is als voorz. van Concordia ook zijn plicht. Maar de argumenten, die hij en ook dhr. 't Gilde daarvoor aanvoert, zijrk erg klein. Zij ver geten, dat de strijd die de a.-r. voor de Chr. scholen hebben ge streden, heel. iets anders was. Spr. is overtuigd, dat als de li beralen beginnen met hun open bare scholen voor eigen rekening te nemen, ook de anti-rev. dat weer zullen doen zij hebben getoond dat te kunnen en zouden dat desnoods op den dag van vandaag nog. Het 2e argument, dat de kunst goed en nuttig is, daar is spr. het mede eens, maar het loopt niet over kunst, maar over het z.i. onredelijke, dat Concordia al jaren lang met f 300 subsidie gaat strijken en nu gebleken is, dat een ander gezelschap zonder subs, op eigen beenen kan sta-an, zou hij dat ook van Concordia willen. Dhr. 't Gilde Ja, maar dan moet het christelijk zijn. Dhr. Dieleman Dat strekt hun tot eer. Dhr. Kruijsse wees erop, dat Concordia die subsidie niet mis sen kan. Als er gezegd wordt, dat de nieuwe vereeniging zelf standig kan bestaan, dan kan spr. daartegenover stellen, dat ook Concordia nog maar een jaar of tien subsidie krijgt -en dus vóór dien tijd, d.i. ongeveer 35 jaren eveneens zelfstandig is geweest Het bewijs is daarmee geleverd, dat voor een nieuwe vereeniging meer animo is dan voor een oude, want de menschen betalen in het begin gaarne de contributie, maar eenige jaren later bedankt de een na den ander en er komen geen gelijk aantal in de plaats en spr, voorziet dat zoo ook het Chr. muziekgezelschap „Hosanna"' hier* wel eens verplicht zal zijn om om steun aan te kloppen. Ook gaat de vergelijking met dit gezelschap en Concordia niet op, want Concordia is alge meen en daarom verplicht om ook in alle gevallen op te treden en als Concordia opdoekt zouden we wel verplicht zijn om een vreemd gezelschap te vragen want Hosanna zal niet bereid zijn om zich voor gewone festi viteiten beschikbaar te stellen. Dhr. Dieleman prees dhr. Kruijsse voor zijn betoog, omdat deze tenminste met zakelijke ar gumenten kwam. Maar toch zou er nog wel een en ander over te zeggen zijnzoo kan spr. niet helpen, dat Concordia telkens van voorzitter moet veranderen en spr. zal tegen subsidie blijven ageeren, daar hij overtuigd is, dat Concordia uit de contributie's moet kifnnen bestaan als lief hebberijgezelschap. De Voorz. zei, dat deze post weer op de begrooting is gezet omdat B. en W. er prijs opstel len, dat we een muziekvereeniging hebben, die ten allen tijde bereid is om feesten op te luisteren en het zou spr. spijten, als die ver eeniging opgedoekt mocht wor den, tengevolge van het intrekken der subsidie. Tegenover het voorstel van dhr. Dieleman zei spr., dat het moeilijk gaat om een contract te sluiten met den Raad voor die subsidie over volgende jaren. We weten niet hoe een volgende Raad daarover denkt Het is daarom beter van jaar tol jaar een voorstel te doen. Dhr. Dieleman gelooft, dat men geen contract behoeft, aangezien wel de personen, maar niet de partijen in den Raad veranderen. Spr. heeft het voorstel alzoo ge steld om aan Concordia gelegen heid te geven in de eerste 3 jaren maatregelen te nemen, dat haar kas versterkt wordt. Dhr. Koster herinnerde eraan, dat dhr. Dieleman een heel be toog hield over de zelfstandigheid van het chr. muziek, maar dat is toch het tweede, want een jaar of 10 geleden is er toch een op de flesch gegaan En nu Ho sanna nog maar een jaar bestaat is dat toch geen motief om Con cordia te gaan vermoorden Dhr. Van Dixhoorn zei, dat dhr. Koster het gras van voor zijn voeten maaide. Er is reeds een 2e Hosanna en bovendien is bij de uitbreiding der bevolking niet het getal contribuanten ge- Stegen, terwijl de eischen hoog: f zijn. We kunnen niet vooruit- loopen, maar het staat toch- te bezien of Hosanna II het langer zal houden zonder subsidie dan haar voorgangster. Dhr. Dieleman gaf te kennen, dat het eerste Hosanna niet was vervallen wegens de financiën, maardoorde mobilisatie en wat het nu zal worden is natuurlijk niet bekend. Dhr. Van Dixhoorn Dat gold toch voor Concordia ook?" Dhr. Van de BiltWe zitten eigenlijk voor niks te praten, want dhr. Dieleman heeft toch voorge steld om de subsidie voor dit jaar te handhaven en het volgend jaar kunnen we weer zien Spr. is ook voor subsidie, een beetje muziek in de stad mag wel, hoe meer, hoe beter, en als Concordia het niet noodig had, zou men er niet om vragen. Dhr. 't Gilde had niet vee! res pect voor het voorstel van dhr. Dieleman, die zegt „dat het een philantropie is om Concordia uit de handen van vadertje Staat te halen", maar het gezelschap een langzamen dood zal doen sterven en dat zal dhr. Dieleman toch ook niet wenschen? Spr. gelooft dat dit voorstel geen enkel raadslid kan bekoren. Dhr. P. de Feijter gelooft ook, dat Concordia die f 300 niet kan missen, ofschoon dat bij wat meer opoffering wel op te brengen is, en het is een beetje beschamend, dat het bij de een wel en bij de ander niet kan Het is ook ge bleken, ddt men aan Concordta bij gelegenheden een goed gezel schap heeft, maar spr. heeft ook wel eens gemerkt, dat het zich soms goed laat betalen. Spr. zal niet voor het voorstel stemmen, maar zou toch willen, dat het probeerde op eigen beenen te staan en hoopt dat het nu een wenk zal gekregen hebben, om er werk van te maken. Dhr. Oggel meende, dat men het voorstel van dhr. Dieleman verkeerd beoordeelt. Het is niet de bedoeling om Concordia om hals te brengen, maar om het gelegenheid te geven zelfstandig te zijn, evenals het andere ge zelschap. Concordia heeft toch veel voorstanders en die kunnen toch steun verleenen. Spr. zelf doet dit ook en waarom doen zooveel anderen het ook niet Het is toch voor een gezel schap veel mooier als het zich zelf kan bedruipen, dan kan het toch doen en laten, zooals het wil. Spr. bedoelt geen aanval op Concordia, maar wenscht dat men in het voorstel een prikkel ziet, om meer leden te gaan wer ven en met een beetje mede werking kan dat wel. Dhr Kruijsse geloofdeook.dat het voorstel verkeerd behandeld werd. Van af den tijd, dat dhr Dieleman in den Raad is, werd vroeger elk jaar deze subsidie bestreden en nu gaat het om de twee jaar. Als de begrooting aan de orde kwam, kwam de vraag op in Concordia zouden we de subsidie nog houden Men had echter met de aanvallen op die f 300 geen succes en nu probeert men het anders. Er zit nu dit voordeel in, dat Concordia nu dit jaar de f300 houdt en voor volgende jaren kan de Raad weer tot andere gedachten komen en toch de f 300 weer geven. De Voorz. verwacht ook, dat als het voorstel-Dieleman wordt aan genomen, er een volgend jaar toch weer een voorstel komt. Dhr. Dieleman Maar dan heb ben we toch zekerheid, dat B. en W. er geen f 300 voor op de begrooting brengen. Dhr. Kruijsse Dat is nog niet zoo zeker-; B. en W. kunnen toch ieder jaar voorstellen indienen, die zij wenschelijk achten De Voorz. bevestigde dat en zei, dat d"e h.h. met het voorstel eigenlijk niks opschieten. Dhr. J. de FeijterWe schieten er zooveel mee op, dat dan de schijn weggenomen is, als zouden we Concordia willen nekken. Het voorstel van dhr. Dieleman wordt hierna in stemming ge bracht en verkreeg slechts 3 van de 10 stemmen. Vóór de h.h. Dieleman, Oggel en J. de Feijter. Dhr. 't Gilde wilde bij dezen post eraan herinneren, dat hij het vorige jaar had geklaagd over rumoer op de markt tijdens de muziek- en zanguitvoeringen en toen is toegezegd, dat er maat regelen zouden worden genomen, door een wijziging in de politie verordening. Tot heden heeft hij daar niets van gemerkt. De Voorz. erkende dat, maar deelde tevens mede, dat eerst daags een ontwerp is te wachten van een geheel nieuwe politie verordening, waarvoor een paar voorbeelden uit andere gemeenten tot richtsnoer dienen. Ook voor de heffing der school gelden is een nieuwe verorde ning in bewerking. Dhr. Dieleman vond het wel wat lang wachten, als dat een jaar geleden al beloofd is. De Voorz: Er is het vorig jaar enkel wijziging toegezegd en dat is vergeten. Hoofdstuk 9. Steun aan be- hoeftigen en werkloozen. 186. Doctoren, ieder f 400, ver loskundige f750, totaal f1550. 187. Armlastige krankzinnigen f 3280 (er zijn 5 patiënten). 188 Subsidie Armbestuurf 8175 189. Verz. beambten f249. 192. Werkloozensteun f4000. Dhr. 't Gilde zei, dat er meer malen gesproken was voor een anderen vorm van steunregeling en zou sterk in overweging wil len geven om voor dezen winter een nieuwe regeling te treffen, want zooals het nu gaat, werkt de commissie als een verkapte armenzorg. Dhr. van de Bilt zag dat niet in. Controle is noodig, want het is wel gebeurd, dat iemand zei steun noodig te hebben, terwijl spr. wist, dat het niet zoo was. Niet iedereen zegt de waarheid. Dhr. 't Gilde zou daarom een norm willen vaststellen en de loonboekjes aanhouden. Dhr. van de Bilt meende, dat als het goed ging. er geen f 4000 noodig was. Er zijn er die steeds liegen en dezulken reclameeren natuurlijk, terwijl andere men schen in dezelfde omstandigheden nog wat over weten te houden. De Voorz. zei, dat aan de loonboekjes de hand wordt ge houden. Straks komt de com missie weer bijeen en zal de re geling, die de Raad heeft vast gesteld weer worden gevolgd. Dhr. 't Gilde De samenstel ling der commissie kon ook an ders zijn de sterkste organisaties zijn niet vertegenwoordigd, zooals de Chr. Bouwvakarbeidersbond. Dhr. Oggel meende, dat de on zijdige elementen, waaruit de commissie thans is samengesteld, de zaak beter kunnen regelen, dan dat dit gebeurt door vereeni gingen. Spr. gelooft, dat de commissie tot heden tot tevreden heid heeft gewerkt. Dhr. van Dixhoorn heeft dat wel eens anders gehoord en ge looft, dat er wei een en ander van te zeggen zou zijn. Er zijn menschen, die 12 maanden wer ken en die niet tevreden zijn over de wijze hoe aan anderen steun wordt verleend. Veel menschen zijn eerlijk beneden de gulden en daarom is streng toezicht noodig. Dhr. Dieleman vond het maar jammer dat dhr. van Dixhoorn dan de commissie verlaten heeft. Hoofdstuk 10, landbouw. 193. Subsidie geitenvereeniging f 37.50. Hoofdstuk 11, handel en nij verheid. 196. Subsidie Z. VI. Tram. Mij. f940 197. Idem werkloozenkas f 500. 898. Salaris corresp. arbeids bemiddeling (A. de Visser) f 250- 199. Pensioen idem f45. 200. Jaarl veemarkt f 200. Hoofdstuk 12, belastingen. 208. Inning belastingen f50. 210. Uitkeering aan het Rijk f 5000. Hoofdstuk 13. Grondbedrijf. 215. Rente van leeningen f 458. 216. Aflos f1500. Gasbedrijf. 218. Voor pensioen personeel f 2469. 219 Rente geldleeningen f20306. 220. Aflos f13725. Vleeschkeuring. 222. Voor pensioen f 542. Hoofdstuk 14, kasvoorziening. 225. Voorschotten f505. 226. Rente f 100. Hoofdstuk 15. 228. Overige uitgaven f50t 1

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 5