Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 161. Vergoeding aan bijz. scho en f 8900. 163. Vergoeding onderhoud gebouwen, enz. van bijz. scholen f 3570. 164. Uitkeering aan andere gem. voor bijz onderwijs f 500. 165. Rente .waarborgsom f 185- 166. ld. geldleening uitbreiding bijz. school Nieuwstraat f 555. 167. Aflos idem f500. 168. Teruggaaf schoolgelden f50. 169. Uitkeering voor u. 1. f200. 173. Subsidie Fröbelschool f 400. 174. Commissie van Toezicht f 100. 175. Comm. tot wering van schoolverzuim f 160. 175a. Schoolfeesten f250. De Voorz. zei, dat deze post op de begrooting is gebracht naar aanleiding van een adres van de Vereen, voor Vreemdelingenver keer alhier, die plan maakt om tegen 30 April 1929 groote feesten te organiseeren voor groot en klein en daarvoor subsidie vraagt. B. en W. stellen voor om geen subsidie aan die ver- eeniging te verleenen als er iets gebeuren moet, zullen B. en W. dat zelf doen. En daarom hebben ze bij voorbaat voor de school jeugd hier f 250 uitgetrokken. Er is nog wel geen vast plan daar voor, maar het is gewenscht er een postje voor te zetten; of het genoeg is, zal dan later blijken. Dhr. 't Gilde kon zich daarmee goed vereenigen. Hij vond het ook 't best, dat een schoolfeest voor de diverse scholen uitgaat van het gemeentebestuur en niet van de V. V. V., al staat spr. sympathiek tegenover die ver- eeniging, welke is voortgekomen uit den drang om voor de be langen van den middenstand op te komen. En als die vereeniging voor andere gevallen een verzoek doet wil spr. dat steunen. Dhr. Dieleman gelooft ook, dat de Raad wel iets voor de kinde ren over heeft, maar zoo vroeg spr., wat is de bedoeling, een poppenkast? Spr. zou gaarne willen, dat ze iets te zien kregen, waar allen van kunnen genieten. De Voorz. antwoordde, dat B en W. zelf nog niet weten wat te doen, maar dat de post op de begrooting is gezet, onder voor waarde, dat de Raad vrij blijft, om er later bestemming aan te geven. 176. Vergoeding van vervoer kosten der kinderen van Kijkuit f 1350 en f 100 voor eventueele verzoeken van elders. 177. Vervolgonderwijs o l.s. f 125. 178. Idem bijz. scholen f 375, Middelbaar onderwijs. 179. Bijdrage voor de H. B. S. scholieren f 5500. 180. Handelsonderwijs f300. Hierbij kwam in behandeling een verzoek van de R.K. Middel bare school te Hulst. Deze geeft o.m. te kennen steeds meer moeite te hebben om staande te blijven, wat onmogelijk zal blij ken zonder beduidend krachtiger steun der gemeenten. Hulst met 20 leerlingen geeft f4500, aan andere gemeenten werd f 150 per leerling gevraagd, wat door Hontenisse werd toe gekend en door Koewacht even eens voor 1928 (niet voor 1929. Red). Het bestuur verzoekt ook hier voor 1929 en volgende jaren f 150 per leerling, die uit deze gemeente de school bezoekt. Er gaat 1 leerling uit Axel. B. en W. stelden voor om evenals vorige jaren f 75 per leerling (maximum f300) toe te staan. Dhr. Claessens zou aan het verzoek willen voldoen. Er gaan ongeveer 16 leerlingen van hier naar de H. B. S. te Terneuzen en daar betalen we f 5500 voor. Dhr. OggelJa, maar dat is geen vrijwillige daad. De Voorz.Neen, dat is ver plicht konden we daar maar van af. Dhr. Claessens: Het is een schandaal. Dhr. van DixhoornEn nu Zou U er nog een vrijwillig schan daal aan toevoegen V Dhr. van de BiltDat is geen uitdrukking. Dhr van DixhoornIk zeg het maar als antwoord op dhr. Claessens. Desgevraagd wordt het voor- stei-Claessens niet gesteund. Dhr. van de Bilt zou gaarne zien, dat er gewerkt werd om die subs, voor de H. B S. te ver minderen. Hij gelooft, dat er toch wel meer gemeenten zullen zijn, die daar een hekel aan heb ben. De Voorz. bijna allemaal, en ook de Vereen, van Gemeenten is er voortdurend mee bezig Dhr. van de Bilt: Maar wordt er wel hard aan gewerkt? De Voorz.Meermalen is het tevergeefs verzocht aan de Reg. en ik zie niet in, dat er ook met volgende pogingen iets te be reiken zal zijn (Vervolg in het bijvoegsel). Zeer eorrect. Zooals bekend waren door het Tweede Kamerlid de heer Kleere- kooper vragen gesteld in verband met de gehouden betooging der Burgerwachten en werd o.m. ge vraagd, of de Reg. dezelfde ge dragslijn zou toepassen vooralle politieke betoogingen. De Minister van Fin. heeft daarop geantwoord namens den Ministerraad Op geen enkele politieke be tooging van welke organisatie ook. Vraagpunten van den B. V. G. Door het bestuur van den B. V. G. is aan de Vereeniging en van Oud-leerlingen van Land bouwwinlercursusseD, atdeelin- gen van den B. V. G een tweetal vraagpunten ter beantwoording toegezonden. Het eerste betreft de Suiker bietencultuur. Ten opzichte daar van wordt de vraag gesteld wat te doen in 1929 en volgende jaren. Gevraagd wordt of indien geen varaudering in den huidi- gen toestand intreedt de uitzaai in 1929 onbeperkt moet blijven; of de tijd gekomen kan zyn. dat de landbouworganisaties het initiatief moeten nemen om waar schuwend, voorlichtend en lei dend op te treden om zoo weinig mogelijk suikerbieten te contrac teeren aan de fabrieken a.s. voorjaarof het geen tyd zou kunnen worden, dat de Coop fabrieken gingen overwegen, te beginnen met 1929 om de fabrie ken stil te leggen of zich te passeeren op een halvecampag- ne, tot de toestand gunstiger is geworden, en welke middelen neg zouden kunnen helpen om do crisis in deze op te heffen ot te verkleinen en als gevolg de uitzaai normaal te houden. Er wordt op gewezen, dat de suikerbietculuur in den laatsten tijd in de knel is geraakt, wat in het bijzonder voor den Zeeuw- schen Landbouw van niet te onderschatten beteekenis is. Zoo lang nu de suikermarkt zich niet hersteld heeft, zoolang geen regelingen in Nederland zijn ge troffen waardoor met het buiten land kan geconcurreerd worden worden, zoolaog de millioeneD accijns niet zijn verminderd zoolang geen internationale suikerconventie bepalingen heeft gemaakt die afdoende helpen is het wel eenige studie waard om- te overleggen indien de uitvoer van onverwerkte bieten niet belangrjjk toeneemt ot sterke inkrimping van de uitzaai in 1929 moet aanbevolen worden door de organisatie's, met al de misere daaraan verbonden voor de gemeenschap. Het tweede vraagpunt betreft wat er moet worden gedaan te gen het absentisme op de ver gadering van de Landbouwor ganisaties, omdat het wenschelijk en noodig is na te gaan, waarom alleen enkele getrouwen de ver gaderingen bezoeken. Gevraagd wordt aan de afdee- lingen een en ander voor 15 Ja», a.s, te beantwoorden. AXEL, 30 November 1928. Van den secretaris der Veree niging tot bevordering van de totstandkoming van een kar.a d Axel—Hulst, den heer N J Harte te Terneuzen, ontvingen we een overzicht omtrent den stand van zaken in bedekking tot die ka naalplannen. Het is reed; 4 jaren geleden, dat die vereeniging werd opge richt en nóg is men niet zóóver, dat de Minister en de Kamer leden overtuigd zijn van het nut van dit kanaal voor onze streek. We willen daar direct aan toe voegen, dat dit niet de schuld is van het comité, maar o i. meer van de schrielheid waarmede men in Den Haag ons Zeeuwsch- Vlaanderen behandelt en dat zoo wat beschouwd wordt als een kolonie, waaruit geregeld de schatten worden getrokken, doch dat men niet meer moet geven, dan hoogst noodzakelijk is (en ook dat nog niet) zoolang ze zoet zijn en niet te veel naar 't Zui den kijken. En dus is men wel bereid aan een kanaal mede te werken in Den Haag, maar de menschen uit Zeeuwsch-Vlaanderen zelve moefen óók meedokkenals 't kan 25 pCt. Het is bekend, dat dank zij een actie van Katholieke zijde in 't leven geroepen, de laatste weken het kanaal weer meer naar voren is geschoven en het heeft er zelfs veel van, dat het op den duur een politiek kanaal worden zal in den vorm van een stokpaardje. Het deed ons daarom genoegen te vernemen, dat de Kanaalver- eeniging thans weer van zich laat hooren. Tengevolge van een gevoerde actie is, zooals bekend, er een vlascommissie benoemd en deze commissie is dezer dagen ook. opgedragen een onderzoek in te stellen naar middelen tot verbe tering van den economischen toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gevolg was dat de commis sie ook aandacht schonk aan de kanaalplannen en dies stelde zij zich in verbinding met de Kanaal vereeniging, de bekende „Kaha". De conferentie door deze licha men gehouden heeft tot resultaat gehad, dat thans de Kanaalver- eeniging weer meer actie ge wenscht, ja noodzakelijk acht om tot het doel te geraken. We ko men daar in een volgend nummer nader op terug. Telefoontarief Naar aanleiding van de regee- ringsplannen om tot een andere regeling te komen aangaande de telefoontarieven, is o.a. ook door de Kamer van Koophandel te Terneuzen geadviserrd dat het ontwerp-tarief niet in het belang is van handel en industrie en daardoor het aantal aansluitingen eer af dan toe zal nemen. Een reuzenpee. Als een bizonderheid wordt ons gemeld, dat op de leveringsplaats te Kijkuit een suikerbiet is ge leverd van 6 Kilogram. De pee, die voor een der Fransche fa brieken besiemd was, is hier ge houden, en vond om de curiosi teit een plaatsje op den schoor steenmantel van het café Boogaert te Kijkuit. Naar aan Zei. gemeld wordt zijn te Kruispolder Zondagnacht tijdens den hoogen waterstand alleen van de C. S. M. 350.000 K.G. suikerbieten van de haven in het water gespoeld. De daar dienstdiende controleurbeschouw- de ruim 150.000 K.G. als ver loren, aangezien de bieten van onder een dikke laag macadam zullen moeten worden gehaald, welke er later op gespoeld is. Te Driewegen werd Maan dag jl. in het café van de wed. Qoethals aanbesteed het bouwen van een woonhuis met schuurtje aldaar. Ingeschreven werd als volgt Graaf- en MetselwerkJ. A. Lensen te Axel f 1395 (gegund). Timmerwerk: H. van Luijk te Axel f 1265, Joh Asselman te Sas van Gent f 1225, A. van 't Hoff te Axel f 1085, D. Bastinck te Zaamslag f 1054, J. Wisse te Zaamslag f 1038, J. C. Kaijser te Zaamslag f1018, A A. de Mette te Zaamslag (Spui) f 995 (gegund) Glas- en VerfwerkH. van Luijk te Axel f 140, W. A de Jonge te Axel f92, C Wisse te Zaamslag f 83, C- Kaijser te Zaamslag f 54 (gegund). Voor de massa werd inge schreven door A. van 't Hoff te Axel f 2775. Tem. Crt Huist. Alhier is een comité gevormd om in 1930 een groote feestweek te houden ter herdenking van het feit, dat die stad dan 750 jaren geleden van den Vlaain- schen graaf Philips van den Elzas zijn eerste stadsrechten kreeg. Welteverstaan is dus Hulst geen 750 jaren oud, want het bestaat reeds meer dan 10 eeu wen, maar als stad is Hulst het volgend jaar 750 jaar oud. Het Hulsterblad geeft reeds een kort historisch resumé, waar aan we ontleenen, dat het land der Vier Ambachten (dat pu Zeeuwsch-Vlaanderen heet) aan graaf Philips zijn eerste keure dankte, waarbij de lijfeigenschap en heerendiensten ten platte - lande werden afgeschaft, al bleef de hoerigheid in zwakken vorrti nog tot in de 13e eeuw Daardoor waren deze streken begunstigd boven Noord-Neder land, waar poorters en landlieden tot in de 14e eeuw om hun vrij heid nog moesten vechten. De slavernij verdween het eerst bij de welvarende Vlamingen. Door denzelfden graaf Philips werden Axel en Biervliet enkele jaren na Hulst met stedelijke rechten begiftigd. Hulst werd van alle plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen het eerst tot stad verheven. Zelfs van alle plaatsen in geheel Z. Vlaanderen, alleen Aardenburg uitgezondeid. En het ontwikkelde zich zoo, dat het op het eind der 15e eeuw door Karei den Stouten genoemd werd de hoofd stad en de sleutel van de Vier Ambachten. Hulst is ouder dan de meeste Hollandsche en Zeeuwsche ste den. En daarom mag zijn merk waardige verjaardag niet oaop gemerkt voorbijgaan. Op het voorloopig programma komen voor een hisfoiische op tocht, een openluchtspel, een tentoonstelling op oudheidkun dig gebied, terwijl ook gedacht wordt om een fonds te beginnen, waaruit het aloude stadhuis kan worden gerestaureerd. In het eere-comté werden benoemd de burgemeester, de oud-burgemees ter, de heer F. van Waesberghe, de predikant der Ned. Herv. Kerk, en het lid der Prov. Staten, de heer L. van Waesberghe. De Kamerkring Vereeniging te Middelburg (welke geheel Zeeland omvat) der Chr. Hist. Unie, hield Zaterdagmiddag alge- meene vergadering. Een ver zoek om bet Hoofdbestuur te verzoeken niet met één lijst, doch met meer lijsten uit te komen by de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer kon geen gunstig onthaal vinden. Men laat dit liever aan 't Hoofdbestuur over. Tot buitengewoon lid van 't Hootdbestunr werd benoemd de heer A. D. F. v. d. Wart te Goes en tot zijn plaatsvervanger de heer J. J. Wallien te Breskens. Tot secundus van Mr. R. M. van Dusseldorp, lid van het hoofd bestuur, werd benoemd Mr. H. v. d. Beke Callentels. Op voorstel van een der aan wezigen zal aan Dr. J. Th. de Visser geschreven worden, dat de Kamerkring Vereeniging Mid delburg met leedwezen verno men heeft, dat bjj zich uit het politieke leven zal terugtrekken en dat z(j hem dankte voor het geen b(j voor ons land en voor de Chr. Hist. Uuie heeft gedaan. Het punt der agenda Propa ganda, gaf geen bijzondere be spreking. M. Crt. Gevat. Maandag is door de politie te Ostende aangehoudeu en in ver zekerde bewaring gesteld de Belgische koopman F v. d. W., verlacht van den moordaanslag op ziju dochter in den nacht van 9 op 10 Oct. te Sluis gepleegd. Predikbeurten te Axel. Zondag 2 December 1928 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugtereii. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard C. D. Y., 75 j., landbouwer, St. JansteeD, wegens het doen van een belofte a»u den rijks veldwachter van Avermate, n.l. om hem eeu rijksdaalder te zul len geven als hij geen proces verbaal tegen hem zou opmaken, toen die ambtenaar hem betrapte dat hij in strijd met de voor schriften der wet een haas ver voerde te St. Jansteen op 22 October 1928 Uitspraak 50 of 50 d. h. C. de R., 38 j., koopman, Koe wacht, wegens mishandeling te Koewacht op 17 Oct. 1928. Uitspraak 1 maand gev. H. E. J. de C., 21 j., land bouwer, Clinge, wegens beleedi- ging-- Uitspraak f 10 of 10 d. h. M. P. K huisvr. G. P., 53 j zonder beroep, Sluiskil, wegens beleediging. Uitspr. f 10 ot 10 d. h. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de be kende zaak, waarby tegen S P. directeur van het gas- en elec- triciteitsbedryf te Doetinchem de vorige week van f 100 subs. 30 d. hecht, was geeischt. Tegen P., opzichter dier gasfabriek was hetzelfde geeischt. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. Corruptie. De directeur der gemeente gasfabriek te Doetinchem heett van den Officier van Justitie te Arnhem bericht ontvangen dat er geen termen aanwezig zijn om hem te vervolgen wegens het aannemen van steekpenningen. (Da raadscommissie heeft in dertijd beweerd dat de gemeente voor duizenden benadeeld zou zijn). Tegen een oud-directeur der gemeente-gasfabriek te Nij- kerk, die ongeveer f 7000 aan retourcommissies heett ontvan gen in den loop der jaren 1923 1926, is voor de Zwolsche rechtbank drie maanden gevang, geëischt. Opgelicht. Een juwelier te Amsterdam is het slachtoffer geworden van een opiichterstruc. Zaterdagmiddag vervoegde zich by dien juwelier 66n heer die een zilveren thee servies uitzocht van circa f 150. dat volgens hem bestemd wa» voor een jubilaris en moest wor den bezorgd aan 6en adres in één der nieuwe buurten. Een maal in den winkel zijnde, vroeg hy den winkelier, of deze niet een bankbeljet van f 1000. had in ruil voor klein bankpapier. De juwelier had echter zulk een bankbiljet niet, wel één van f 100 en één van f 300. De sliënt nam daarmede genoegen en wisselde zijn klein bankpapier in tegen deze biljetten, Dienzeltdea dag 7 uur bs!d(j

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2