1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sell - V 1 aan deren Gevlucht. No 70. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928. 44e Jaarg. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Raads verslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 6 November 1928. Tegenwoordig alle leden met den heer F. Blok, burge meester als voorzitter en den heerj. L. J. Maris als secretaris VII. Hoofdstuk 5, volkshuisvesting. 90. Rente leening noodwo ningen f30. 91. Aflos idem f650. 92. Annuïteit Rijks voorschot woningbouw f 12765. 93 Voorschot woningbouw f 5600. 94. Verdere kosten, als toe slag, enz. f 2500. Hoofdstuk 6, openbare werken. 96 Jaarwedden personeel (gem. opz. f2000, IJzebaart f 1251,43, Sorber f 1251,43, de Groote f 1056,93) f5560. Dhr. 't Gilde wijst bij dezen post op de onbillijkheid, dat de Groote f 200 minder verdient, dan de anderen, terwijl hij toch het zelfde werk doet. Spr. stelt voor om aan de Groote het zelfde loon te geven als zijn collega's. De Voorz. antwoordde, dat deze werkman pas begonnen was en dus niet hetzelfde loon kan hebben. Hij zou dan moeten wachten tot hij zijn periodieke verhoogingen krijgt. Maar spr. gelooft, dat dhr. 't Gilde zal hebben bedoeld het zelfde aan vangssalaris, omdat dit f 2 per week minder was. Ook van dat voorstel verwachtte de Voorz. echter niet veel, aangezien de samenstelling van den Raad de zelfde is, als toen dit salaris werd vastgesteld. Dhr. 't Gilde erkent dat, maar het voorstel had toen slechts 1 stem in de meerderheid en toen telde bij dhr. Claessens het index cijfer mee, dat nu misschien ver anderd is Dhr. Oggel had toen het zelfde motief en ook nu nog, nl. dat f21 een mooi weekgeld is en we vergeleken bij particuliere be drijven daar goed mee voor den 48) Voor den drommel, zij is toch niet ziek meer, riep George Munk. U hebt ons zelt gezegd, zuster, dat zij geen koorts meer heeft en de genezing goed op som et. Waartoe dan deze fratsen Thomas Munk voegde er vast besloten bij Kort en goed, ik verlang myn dochter te zien. Ik mocht wel eens zien, wie mij nog larger van mijn verloofde wil scheiden, zei Stone even vastbesloten. Laten we eenvoudig naar binnen gaan. Zuster Margaretha die een leege kamer bewaakte want Serena lag in een ligstoel in den tuin, bleet heel kalm. U weet heel goed, dat u zich aan wettelijke bepalingen zou vergrijpen, mr, Stone, wanneer u met geweld poogde binnen te dringen. Bah, wat geef ik daarom 1 riep de jonge man, dien men de Yankee direct aanzag. Zijn roode gezicht kreeg daarbij nog hooger jjileur en In de half gesloten oogen dag kunnen komen en dat de Groote het voor minder ook nog gaarne gedaan zou hebben. De loonen van IJzebaart en Sorber zijn destijds verhoogd wegens den duren tijd en nu gaat verlagen niet zoo gemakkelijk, maar met het oog op't gunstiger indexcijfer kon zeker een lager loon be dongen worden, terwijl de man er zelf ook niet over klaagt, maar tevreden is. Over zijn werk kan ook met lof gesproken worden. Dhr. Dieieman herinnerde zich, dat hij verleden jaar hooger loon had voorgesteld, maar dacht dat er geen verhoogir.g in begrepen was. De Voorz.Het is vastgesteld op f20 met verhooging tot f22, en de anderen hebben f22 tot f24. Dhr. Dieieman Het blijft dus f2 verschillen, wat ik onbillijk vind. Dhr. Oggel vergelijkt het wel met particuliere werkgevers, maar de gemeente moet een mo del-werkgever zijn en dan behoort bij dezelfde prestatie ook het zelfde loon. Dhr. OggelDaarom heb ik ook gezegd, dat de gemeente tegenover particulieren een goed figuur maakt. Zoo'n loon wordt nergens gegeven voor dat werk. Dhr. P. de Feijter wees er ook op, dat indertijd gezegd is dat die loonen vrij hoog waren, maar het is pijnlijk om oudere men- schen te verlagen. Het eenige middel om tot vermindering te komen, was om het aanvangs salaris te verlagen, wat dan ge beurd is. Spr. zou het betreuren, ais we nu de loonen weer gingen opvoeren, te meer nu de man er mee tevreden is. Dhr. 't Gilde achtte het niet gewenscht cm met het loon terug te krabbelen en handhaafde zijn voorstel, om f2 meer Te geven. Het werd echter verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de h.h. Kruijsse, Wolfert, 't Gilde, Claessens, Dieieman en tegen de h.h. P. de Feijter, van de Bilt, J. de Feijter, Koster, Van Dixhoorn en Oggel. 97. Bureaukosten f 50. kwam een dreigende flikkering. Aan den kant, Zuster. Hij wilde de zuster op zy schuiven, maar George Munk trok hem haastig terug. Niet op deze manier 1 Er is een veel betere weg. Serena is gezond en wij eischen gewoon haar directe vrijlating. Zuster Margaretha haalde de schouders op Dat moet u met dr. Loose uitmakeD. Daarover heeft hij alleen te beslissen. Roept, u ons dr. Loose dau. Loose was bij Serena in deD tuin, toen men hem haalde. Ter wijl hy zich naar de kamer begaf, deelde zuster Margaretha hem mee, waarom ze hem stoorde. Iets als schrik gleed over het gelaat van den dokter. Men wilde haar direct en met geweld van hem wegnemen Zy zeive wilde echter niet weg. En baar toestand was nog niet van dien aard, dat opwinding niet gevaarlijk voor haar kon worden. Hij had haar deze dagen nauwkeurig gadegeslagen. Een ot andere zware last drukte op baar ziel. Onder zijn vriendelijke woorden was s\j er meermalen dicht aan toe geweest, haar hart voor hem uit te s'orten, maar als DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. 98. Onderhoud gebouwen f 580. 99. Idem straten f 1750. 109. Wegen en voetpaden f 750. Dhr. P. de Feijter wees op het gevaar van het fietspad langs den weg naar Zaamsiagdat is niet met een fiets te berijden, zonder gevaar van te verongelukken. Spr. zou gaarne zien, dat het pad zoo ver de weg bij de gemeente in onderhoud is, met macadam werd gestrooid. De Voorz. zal er eens naar laten kijken. Dhr. P. de Feijter wees bij dezen post ook op een zinkput, die in onderhoud is bij de fa. Van Waesberghe en achter dat perceel ligt. Er is over geklaagd, dat die put slecht onderhouden wordt en stank verspreidt. Spr. meende, dat de politieverordening daar toch in voorziet De Voorz zeide het te zullen onderzoeken. Dhr. van Dixhoorn bevestigde dat het pad op den dijk naar Zaamsiag gevaarlijk is en meende dat dit kwam doordat men dien dijk is gaan bezaaien. Daardoor wordt de weg smaller. Spr. zou het wel goed vinden, als er plant- recht op rustte, om dien weg met boomen te beplanten. De Voorz. zei, dat de gemeente alleen het genoegen had om dien weg te mogen onderhouden. Dhr. Dieieman vroeg of het niet mogelijk was om dien dijk af te graven, dat zou een mooie werkverruiming geven. Dhr. Kruijsse zeide, dat reeds vroeger gebleken is, dat zulks niet mag, omdat het een tweede zeedijk is. 110. Plantsoen f40. 111. Pompen en riolen f 1350. Dhr. van Dixhoorn zag een post van f 150 voor het zuiver houden van sloofen en vroeg of dat niet gebeurde door de stads- arbeiders. De Voorz. Neen, dan zouden we krachten te kort komen. We nemen daar menschen voor, die geen werk hebben en dan daar voor betaald worden. Dhr. Koster merkte op, dat voor rioleering van de sloot in zij op het punt s'ond het te doeu, schrikfe zij er telkens voor terug. Toen hij zijn spreekkamer binnentrad, sond zijn besluit vast. Hij zou geweld tegen geweld zetten. Scherp ouderzoekend ging zijn blik over de drie personeD, die het zich in zijo kamer ODgegeïieerd al gemakkelijk hadden gemaakt. George Munk had hem nooit be vallen, hoe mooi hij zich tot nu toe steeds had weten voor te doen. De beide andereu, die de dokter heden voor het eerst zag, mis haagden hem nog meer. Thomas Munk leek buitengewoon op zyn broer, alleen de listige trek op zyn gelaat kwam cog duidelijker uit. Stone, met zijn schel blauwe das en niet zuiver schoon over hemd, maakte echter den minst gunstigen indruk. Hy had een brutaal gezicht met valsch schit terende oogen en daarbij vuurrood haar. Eu dien zou Serena huwen P Serena, even tyn en teer als een lentebloem Dr, Loose bad hem het liefst in zyn gezicht uitgelachen, wan neer niet tegelyk een rilling hem over den rug bad geloopeti. Heel kalm vroeg hij, wat de heeren wensebtee. Alle drie begonnen het Nieuwediep f600 geraamd is en vroeg of dat werk noodig is. De Voorz. antwoordde, dat die sloot niet dicht gegooid kan worden, dat het beter is die sloot te rioleeren om plaats te winnen voor de berging van straatvuil, terwijl dan in de toekomst weer terrein beschikbaar komt voor uitbreiding van de begraafplaats. 112. Onderhoud en bediening uurwerken f 100. (Salaris klokke nist f 50 en reparatie f 50). 113. Onderhoud begraafplaats f675, waarbij f500 voor Free- kenhorst, als grafdelver, enz. 114. Reinigingsdienst f1320. (Paard f 670, los werkman f 350, materieel f300 Dhr. Dieieman vraagt of altijd dezelfde man met dat paard rijdtdan wordt het toch eigen lijk een vasten dienst? De Voorz. antwoordde, dat altijd dezelfde man genomen wordt, omdat die meestal werke loos is. Daar hij slechts van tijd tot tijd wordt genomen, omdat er niet altijd werk voor hem is, bestaat er geen gevaar, dat die man op vaste aanstelling zal aan dringen. Spr. wil daar in deze vergadering niet meer van zeggen. Dhr. van Dixhoorn zei, dat die man bijzonder geschikt is voor dat werk. 115. Verzekering en pension- neering personeel f 1050. 116. Brandverzekering f50. 117. Rente van geldleeningen voor bestrating, enz. f 3886,63. 118. Aflossing f4850. 120. Verstrating f1000. 121. Ligger wegen en voet paden f 100. 122. Vergoeding hond f 100. 123. Beerruiming f750. 124. Toeslag pensioenen f 39 20 Hoofdstuk 7. 131. Grondlasten f40. 132. Polderlasten f 15. 133. Molestverz. f25. 134. Onderhoud en verz. wo ning Rijks veldw. f265. 135. Inning rente f 5. Hoofdstuk 8. Onderwijs, enz. 138. Jaarwedden onderwijzers f 14829. (Van Houte f 3416, Dijk- wel f 3069, Hol f 2463, Schieman het hem tegelijk te verklaren. Zij wilden Serena direct mee nemen Dr. Loose verklaarde echter, dat van een zoo plotseling vertrek van Sarena geen sprake feon zijn. Miss Munk wilde zelve het zieken huis nog niet verlaten, daar zij zich daartoe nog niet sterk genoeg voelde. Hy als dokter moest haar daarin gelijk geveu eD zijn plicht gebood hem, haar daarby te ondersteunen. Oho! riep Thomas Munk, alle zelfbeheersching verliezend. Dat zullen we nog eens zien. Waartoe zyn er dan wetten Geen gerecht in Amerika zal weigeren, de reehten van een vader op zyn kind te erkennen. Het staat u vrij het gerecht in den arm te nemeD. In ieder geval kan de beslissing vandaag niet vallen, zoodat ik u verzoek, dit gebouw te verlaten. Overi gens staat het nog niet vast, dat u gelijk krygt. Miss Munk schjjnt my reeds van een leeftyd, dat ze, volgens onze wetgeving, als meerderjarig kan worden be schouwd. Zij is nog niet meerderjarig. Dat zult u te bewijzen heb ban. BreDg de noodige papieren, dan zullen we zien, f2145, Pieterse f 1895, mej. Abra- hamse f 1840) De Voorz. wees bij dezen post op de aanmerking in het afdee- lingsrapport in zake den boven talligen onderwijzer en zei dat B. en W. inlichtingen gevraagd hebben hij den Inspecteur van het l.o., die daarover advies heeft uitgebracht, waaruit blijkt, dat het lager onderwijs in deze ge meente op hoog peil staat en het ontslaan van de boventallige leerkracht nadeelig zou zijn voor het onderwijs. Bovendien heeft de Inspecteur medegedeeld, dat van af 1 jan. 1929 de bovental lige leerkrachten wel voor reke ning van het Rijk zullen komen, als het aantal leerlingen nog meer uitbreidt, terwijl met 1 Jan. 1929 de leerlingenschaa! op 48 per klasse zal worden gerekend. B. en W. hebben daarom ge meend op grond van dit advies den post te moeten handhaven. Dhr. Dieieman zal voor die enkele maanden geen voorstel tot wijziging meer doen, als is hij er nooit voor geweest, omdat hij van den aanvang af voor groote kosten vreesde. En het is zoo uitgekomen ook. Het kost de gemeente nu zoowat f 8000 en spr. gelooft, dat velen met hem van de waarheid doordrongen zullen zijn, dat we nooit dien weg op hadden moeten gaan. 139. Onderhoud onderwijzers woning f350. 140. Idem school f 400. 142. Leermiddelen f600. 144. Oudercommissie f5. 145. Pensioenen onderw. f 1400. 146. Brandweer f 65. 147. Rente geldlecning f420. 148. Aflos f750. 149. Advertentiën f 25. 150 Teruggaaf schoolgelden f25. 151. Porto's f 15. 158a. Pensioensbijdrage bovent. onderw. bijz. scholen f775. 159. Uitkeering aan Terneuzen f 100. 160. Vergoeding voor 4 bovent. onderw. aan de bijz. scholen f 5000. Bij het woord »papieren« (aan dr. Loose ontging dit niet werden alle drie bleek. De gebroeders Munk wisselden een verstolen blik, die van schrik getuigde. De jonge Stone waagde Dog een laatste poging. En wanneer wij niet gaan willen Ik lach om uw wetten. Ik wil mijn verloofde. Alle drommels, wy zyn dne stevige kerels. Ik heb nog acht steviger verplegers ia 't gebouw, viel dr. Loose hem in de rede, en ik geef n mijn woord, dat u in vijf minuten op straat ligt, wan neer u niet vry willig gaat. Hij richtte zich in volle lengte op en wees naar de deur. Terstond er uit, zy h(j met bliksemende oogen en zyn tot dusver beheerschte houding werd zoo gebiedend, dat alle drie hem outhutst aanzagen en het voor geraden hielden, zonder nog een woord te zeggen, heen te gaan. Loose zag hen niet na. Hij was voor het raam gaan staan eD zocht met de oogen het prieel, waar hy Serena veilig geborgen wist. Waarom schrokken zij zoo, toeö hy van papieren sprak W Orrf'i

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1