1. HET WOONHUIS StJcolaas-Reclame Openbare Verkooping van HOUTWAREN. nienwe houtwaren, Hand wondjes PU ROL JL vaa IVÏaale. Binnenland. Provinciale Staten. Advertentiëu Éj^ mijnhardfs bij Verkoudhedenw^Ms Gemengd Nieuws. Openbare Verknoping. Vrydag 7 December 1928, en een Bergplaatsje en Erf 2. De Vrouwenzitplaats no. 433 Humoristische Scheurkalender Deze aanbieding is geldig t.m. 6 DECEMBER. AXEL-SPUI. Zaterdag den eersten December 1928, in het openbaar verkoopen: het Groene Kruis f 1000 krijgt. Aanvankelijk stond spr. vijandig tegenover het vooistel, maar toen hij later vernam, dat b.v. in 't land van Cadsand gemeemen waren met een overwegend katholieke bevolking, waar een katholieke wijkzuster is en waar ook steun wordt verleend aan het Groene Kruis terwiile van de protestanten, heeft hij zijn houding gewijzigd. Dhr. van Dixhoorn verklaarde, dat alle Axelaren hem even lief waren; we zijn allen burgers van dezelfde gemeente, zei spr. maar als op dit verzoek wordt inge gaan, loopen we gevaar, dat de bevolking weer in 5 a 6 stukken uit eikaar valt. En daar is spr. tegen. We hebben tenslotte allen één God, al gaan we naar ver schillende kerken en waarom moet dat verschil weer uitkomen in het verstrekken van verplegingsarti kelen en de verpleging gesepa reerd worden Het best is toch één flinke vereeniging voor de geilede gemeente Dhr. 't Gilde dacht aanvanke lijk ook niet sympathiek over dit verzoek, en betreurt eveneens de geestelijke verwijdering op maat schappelijk gebied, doch ten slotte is hij gedraaid en heeft hij ingezien, dat als Vs var> de be volking katholiek is, men aan dit z i. zeer billijk verzoek tegemoet moet komen. Er wordt toch voor de volksgezondheid behalve dan voor de volkshuisvesting nog niet zooveel op deze begroo ting uitgetrokken. Ook wenscht de vereen, het geld eerst te ge bruiken, als er een verpleegster in dienst is. Spr. zegt daarvoor ook niet naar elders te moeten kijken, maar zich te stellen op het standpunt van verdraagzaam heid en juist omdat we kinderen zijn van één Vader, moeten we die subsidie geven. Dhr. Dieleman meende ook, dat het Wit-Gele Kruis hier recht van bestaan heeft. Bovendien, als hier' een of andere ziekte uit brak, zou spoedig blijken, dat er een tweede zuster noodig was. Een subsidie van in totaaff 1250 ten behoeve van de lijdende menschheid acht spr. niet te hoog en we zijn, zei spr., beter met 2 verpleegsters, die weinig werk hebben, dan met één die het niet afkan. Dhr. P. de Feijter merkte op, dat als dhr. van de Bilt zoo tevreden is over het werk van het Groene Kruis, dan strekt dat tot eer van deze vereeniging. Spr. zou er ook gaarne zijn stem aan geven, als het mocht blijken, dat er een tweede wijkzuster noodig was, maar nu er een is gegaan, wegens te weinig werk, kan hij er zijn stem niet aan geven. Dhr. van Dixhoorn zeide, dat we hier beschikken over het geld van de gemeentenaren en dan dacht spr. aan den Duitschen keizer, die eens zei„ik ken geen partijen, ik ken alleen Duitschers" en zoo kent spr. alleen Axelaars. Dhr. van de Bilt: Dat kon de keizer wel zeggen, maar meenen deed hij 't niet. Dhr. 't Gilde Geen schijn van. Dhr. van de BiltEn ten slotte zijn wij katholieken ook belasting betalers. De Voorz. bracht hierna het verzoek in stemming, dat werd ingewilligd met 8 tegen 3 St., van de h.h. P. de Feijter, Koster en van Dixhoorn. 84 Drinkwatervoorziening f25. 85. Subsidie alg. vereen. Het Groene Kruis f 5. 86. Toezicht noodslachting (Olijslager) f25. 87. Jaarwedde afslager (Plat- teeuw) f 20. (Wordt vervolgd). houden ov-er het voorstel van (jr<-a. Stateu tot afwijzing van het verzoek van bei hoofdbe stuur van de Prov. Z'-euwsche Ver. het Groene Kruis om sub sidie voor het aaustellen van schoolartsen Door den heer Staverman (V. D.) werd een motie inge- dieud, waarin Ged. Staten wor den uitgenoodigd hun voorstel aau te houden ter nadere over weging om onderzoek. Dit werd verworpen met 26 tegen 15 stemmen. Hiern» kwam aan de orde het voorstel tot afwijzing van het vprzoek ora subsidie voor de R. K. Laud hou wwinterscbool te Hulst. Na eenige discussie, waar bij de heer van Waesberghe (R. K) wee» op het groote be lang dezer school voor de be trokken streek, werd het voor stel z.h.8. aangenomen. Z.b.s. werd aangenomen een voorstel om t '.5 000 te voteeren voor rerbreeding van den veer- [fam te Kortgene en na een raar opmerkingen ook dat tot verbetering van don weg Schoon- dijke -^fclJzendijke Belgische grens, wat op i 38 000 is begroot. Het voorstel om voor zoo gen. tertiaire wegen, dat zijn de wegen niet voorkomende op het Rijks -ot het Provinciaal wegenpian, een renteloos voor schot voor verbetering te ver strekken, at te lossen in 20 jaar, werd z.b.s. aangenomen. Aangenomen werd ook het voorstel otn voor de verbetering van den weg Hulst St. Jan steen een voorschot te geven van ten hoogste f 14.700. Besloten werd om f 60 000 beschikbaar te stelleu voor het maken van eene aanlegplaats met bijbehoorende werken voor de Provinciale Boot te Zierikzee. Na eenige bespreking werd ook het voorstel aangenomen om ean A. Poppe te Graauw en F. J. Picavet te Nieuw. Namen subsidies te verleenen voor hun autobusdiensten op Hulst, ter wijl z.b.s. werd aangenomen het voorstel om af te wyzen het verzoek van L. Claessens te Honteuisse om subsidie voor een autobusdienst Kruispolder haven en Huist. De heer van Waesberghe (R K) wee3 op de verkeerde fiaan- cieele politiek der Provincie en diende een motie in, waarin wordt gewensebt dat kapitaal verstrekking aan de bootdiens'en en de P.Z.E.M. zooveel mogelijk uit de reservefondsen zal ge schieden. De heer Wallien (C.H.) drong niet klem aan op de verminde ring van de tarieven by de bootdiensten. De heer van Dix hoorn (V.B.) wees op de hooge tarieven. De beer Welleman (V.D.) wenschte een verkeerscommis- sie, waarop reeds jaren is aan gedrongen. De begrooting werd z.h.st. aangenomen. Alvorens de vergadering te sluiten, deelde de voorzitter mede, dat waarschijnlijk nog deze maand een voorstel inzake el actrificatie van de middengroep (Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland) zal komen en het de bedoeling is dit 21 D cember openbaar te behandelen. Ingezonden Mededeelingen doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Herziening gemeentewet. By de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot herziening van de gemeentewet ingediend. In het wetsontwerp wordt voorgesteld ook vrouwen benoem baar te maken tot secretaris. In de Dinsdag voortgezette fitting der Staten van Zeeland werden re- en duplieken ge- Doos 30-60 90 cf. AXEL, 27 November 1928. De storm is gelukkig weer bedaard. Van Vrydag tot Maan dagochtend was het bar weer. Hier ter plaatse hoorden we van geen ongevallen, al zijn ook hier en daar weer pannen en steenen aan het glyden gegaan, terwyl ook veel antennedraden het te kwaad kregen. Zondagmiddag plaste de regen als uit een wolkbreuk neer en naar we vernemen heeft die wolkenmassa als het ware over geheel Zeeland gehangen eu heeft het overal gestroomd eu hier en daar ook gehageld. Het was te begrijpen dat met dit weer hoogtij van hot water zou volgen en zoo hooren we dan ook, dat op sommige los plaatsen nogal bieten zijn weg gespoeld. doordat het water over do oevers kwam. Gisteren werd hier weer de paarden- en veemarkt ge houden. Rundvee en varkens waren de hoofdzaak. Hoewel er later in plaats van gddprijz n medailles zijn uitgereikt om den aanvoer aan te moedigen, waren er toch slechts 2 paarden, ter wijl er 65 stuks hoornvee en 25 varkens wareD. Het is wel jammer, dat er niet meer animo voor is, het kon zoo'n mooie markt zyu, die het trouwens vroeger ook was. De handel was slap en de prij zen gedrukt. Voor rundvee werd hoogstens 0,95 per K. G. en voor varkens 70 cent besteed. De premiën werden toegekend als volgt Voor het schoonste paard van 37 jaren oud le pr., groote zilv. med, en.2e.pr. kleine zilv. med.. aan H. Suy te St. Jan steen. Overigens geen aanvoer. Voor de schoonste baatgevonde of kalfdragende koele pr. gr zilv. med., aan A. Schelleman Boel te Axel2e pr. gr. br. med aan P. Bossche te Sas van Gent. Voor de schoonste kalfdra gende vaarsle pr. gr. zilv. med.. en 2e pr. gr. br. med aan A. Schelleman Boel te Axel. Voor het schoonste 2 jarige rund le pr. f 5, aan Gebr. Verstraten te Ax*l, 2e pr. 3 aan P. Audenaerd te Axel. Voor de schoonste bokkeling 3, aan L. van Haveren te Koewacht. Voor den votsten os of slier 10, aan Gebr. Verstraten te Axel. Voor het vetste rund10, aan A. de Feijter te Axel. Voor het vetste varken 5, aan Gebr. Verstraten te Axel. Boekhouden. Eenige jaren geleden was dit een woord als het ware alleen bestemd voor geleerden of groote zakenmenscben. In den laatsten tijd echter heeft de Rijks-in komstenbelasting zoowat ieder een aan 't boekhouden gezet, en ot men nu zaken doet of niet „boekhouden moet ge", zegt de wet. Nu zijn er verschillende stel sels, zoodat de een het zus en de ander het zóó doet. Maar dost Dimmer hoorden we het zóó eenvoudig en prac isch voorstel len als op de eerste les jl. Zater dag alhier gehouden. En nu er blijkens nevenstaande adverten tie nog gelegenheid tot deelname aan dezeD cursus is, durven we iedereeD, die behoefte aan een voudige zakenboekhouding heeft, aanbevelen zich alsnog aan te melden. St. Ntcolaas. We naderen weer het feest voor groot en klein en ieder spant zich in om verrassineen te bereiden. Niet bet minst doen dat ook de winkeliers, waarvan de reclame-anonces eu étalage's getuigen. En zagen we vroeger Nico met zijn knecht te paard door ouze straten trekken, thans wordt aangekondigd, dat bij a.e. Vrijdag ongeveer balt vier bij de fit ma Visser-Koole per au'o arriveert. Men zie naar de ad vertentie, voei nadere inlicbtiu- gen. Bij Kon. besluit is herbe noemd tot burgemeester van Zuiddorpe de beer A. C. van Waes, landbouwer aldaar. Bij besluit van 23 Nov. is door Ged. Staten van Zeeland ingetrokken de vergunning van M. de Keyzer voor het houden vaD een autobus-dienst van Axel op Terneuzen. Ter Neuzen, Alhier werd Zondag in de Hervormde Kerk in de collecte bus een gift geschonken van 11000, Voor agent van politie alhier gaven zich 140 sollicitanten op, waarbij 100 gediplomeerden. Te Sluiskil werd de electrische leiding verstoord doordat een draad afknapte, tengevolge van een schoorsteen, die omver ging van den stormwind. Doordat de politie er vlug bij was, werden ongevallen voorkomen. Iutus- schen mossten enkelau de pe troleumlamp weer opzoeken Zaainslag. Maandag jl. werd in het café van den h ser C. P. de R°g*, ten verzoeke van ae Wed. en erven J. Moeus Schieman publiek verkocht: een woonhuis en erf ia de gemeente Zaamslag aan de Veerstraat groot 90 c.A, Kooper werd de beer W Koster aldaar voor f 1425. Om kwart voor zes is de bovenleiding van den electri- schen spoorweg Den Haag Rotterdam, tusscheu Bsikel en Rodenrijs delect geraakt, waar door op dat traject op enkel spoor gereden moest worden. Daar men voor ernstige stag natie vreesde werd besloten alle sneltreinen te laten vervallen. Op' Terschelling is een groot eat in den dijk geslagen ten Oosten ran Midland. Vijftig arbeiders werken ijve rig om het gat te dichten. Getrouwd Kerknieuws. Men verzoekt ons te melden, dat morgen (Woensdag)avond om 6 uur in het schoollokaal te Kijkuit kerkdienst wordt ge houden door den heer L. Dek, van Sluiskil. De trein gaat 5 21 van hier en vertrekt 8.53 van Kijk ui'. Donderdag ongeveer tegen middernacht ontstond brand in de schuur van den landbouwer P. Verdut men op 'f Kruisdorp, onder Kloosterzande In weinige oogen blikken was alles één vuurzee. De geheele inhoud bestaande uit 14 melk koeien, 3 paardeu, 5 varkens, den gebeelen oogst en landbouw- matenaleD, ging verloren, als ook stapels graan eD stroo, die buiten stonden. De koewachter, die in de schuur sliep, werd wakker, toen vluchten voor hem niet meer mogelijk was door het raampje der kluis, moest men hem ver lossen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Hulstbl. Naar gemold wordt is in principe besloten om ovtr te gaan tot het plaatsen van een electrisch stoomgemaal nabij Isabellasluis op Belgisch grond gebied. De Siaatscrt van 24 Nov. bavat de statuten van de Oud heidkundige Kring: De Vier Ambachten, gevestigd te Hulst, Tijdens he t hevige noodweer, verkeerde tusscböD Blokland en' Kuinre een schip in nood. De reddingsboot van Lemmer ver trok uit de haven om assistentie te verleenen, doch had een de fect gekregeD. Visschersschepen zijn toen van Lemmer vertrokken om veraere assistentie te verleenen. Tengevolge van den sterken storm stond het zeewa'er bij Lemmer 17 d.M. boven O. A P. Door de sleepboot „Zuiderzee" te Amsterdam is een visschers vaartuig, dat op de Zuiderzee mei gebrokeD mast hulpeloos ronddreef en om hulp seince, behouden binnengebracht. Het Zweedsche stoomschip „Euginia" seinde gisteravond, dat het 6 mijlen buiten de kust, ter hoogte van Kijkduin, zonder stuur ronddreef. Het radiostation Seheveningenbaven heeft daar op gevraagd, welke hulp 5 er langd werd. Ds „Euginia" antwoordde „Zend een sleepboot", waaraan onmiddellijk werd voldaan. Te Rotterdam waren 2 sche pen losgeslagen en op drift ge raakt. Hat waren een Italiaansch en een Spaansch stoomschip, Beide schepen z\jn door sleep- boofeD weer op hun plaats ge bracht, W. DIELEMAN J D1ELEMAN-VAN OEVEREN, die harte IQk dunk zeggen voor de veie bewijzen van belangstel ling vóór en bij hun huwelijk ondervonden ook namens weder- zijdsche familie. Axel, Nov. 1928. Wilhelminastraat. De Notaris J. A Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven JACS. VERSTRATEN Mz. te Axel, in hel café van Mej. de Wed. Gilijamse te Axel, op des namiddags 2 uur verkoopen met erf pachtsr echt opden grond tot 18 Juni 1948 te Axel, Oosterstraat, kadaster sectie G no. 1723, groot 1 A. 29 c.A. aldaar, kadaster sectie G no. 1722, groot 24 c.A. in de N. H. Kerk te Axel. Te aanvaarden bij de betaling. Betalen 1 maand na de toe wijzing. WIJN- EN SIGARENHANDEL. leder kooper van een St. Ni- colaas-cadeau waarvan de waarde minstens f I 25 kleinhandelsprijs bedraagt, krijgt een mooie Cadeau. Op de achterzijde van iedere kalender staat een nummer tusschen de 1 en 300; raadt men het nummer krijgt men bovendien nog een liesch wtfn of ern flacon ftfoe Ean de Cologne cadeau. ZIE ETALAGE Kinderen, die voor vader een pakje AN DRA SIGAARTJES koopen (10 stuks voor 25 cent) krijgen een stuk kwatta cadeau. Deurwaarder AUG. C. M POPPE te Hulst, zal ten verzoeke van den Heer JACOB DEQENAARS, Stoomhoutzagerij en Houthandel te Klundert, op des namiddags te 2 uur aan het erf van den Heer P. GROOT- HAERT te AXEL-SPUI Een groote Partij als: Balken, Baddings, Kepers, Latten, Dorschdeelen, Planken, Schroten, Tengels, en*, eni, 5anapinn Xet vooral op den naam Sanaplrin daar der, tabletten wettig beschermd rijn tenen namaak *P «rvalschmg. Prijs 25. 50 en 75 ct. EN

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2