I .J 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch - V 1 aan deren No. 69. DINSDAG 27 NOVEMBER 1928. 44e Ja-arg. Raadsverslag. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag1- en .Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 6 November 1928. Tegenwoordig alle leden met den beer F. Blok, burge meester als voorzitter en den heerj. L. J. Maris als secretaris. VI. Dhr. P. de Feijter zei nog, dat het ook schadelijk was, dat de lantaarns den ganschen dag brand den en dat hij graag zag, dat daar zoo spoedig mogelijk ver betering in kwarn. De Voorz. antwoordde, dat op 23 Oct. jl. de volgende brief aan den directeur is verzonden door de gascommissie „Wij deelen U hierbij mede, „dat we hebben besloten om de „automatische ontsteking der „straatlantaarns in de buitenwij ken met ingang Van 1 Nov. a.s. „te beëindigen, aangezien deze „ontsteking niet behoorlijk functi- „oneert. De lantaarns branden „slechts enkele dagen en dezelfde „ellende van het vorige jaar is „weer begonnen. Op verschei dene plaatsen branden de lan taarns gedurende den dag, ter- „wijl deze des avonds gedoofd „zijn". „Voor het ontsteken en dooven „der lantaarns zullen personen „worden aangesteld, die in de „betreffende wijken wonen. De „aanstelling dezer personen be- „rust bij den burgemeester in „overleg met U en verzoeken wij „U spoedig bij den Burgemeester „te vervoegen, teneinde een en „ander te bespreken." „Ook op de straatverlichting in „de kom werd zeer ernstig aan merking gemaakt. Zoo brandden „o.a. 11. Zaterdag verscheidene „lantaarns op den middag. Wij „verzoeken U dan ook dringend „aan deze aangelegenheid uw „aandacht te schenken. Het zoude „ons zeer aangenaam zijn, als in „de toekomst klachten hierover „achterwege konden blijven." Van dit schrijven, zeide de Voorz., is ook mededeeling ge daan aan B. en W. en spr. weet niet, wat de reden kan zijn, dat de directeur tof heden nog geen gevolg heeft gegeven aan dat verzoek. Dhr. P. de FeijterAls het zóó is dan ben ik er sterk voor, dat dan de zaak maar geregeld werd zonder den directeur. Dhr. Dieleman zegt, dat over die zaak weer een heelen boom opgezet wordt, wat best achter wege had kunnen blijven, want ze is lang niet zoo ingrijpend, als hier wordt voorgesteld. Het is gebleken, dat er misschien een stuk of vijf lantaarns over dag hebben doorgebrand en wanneer die 10 uur branden, dan kost dat de gemeente 27 cent per dag. Nu wordt er besloten, om die automatische ontsteking op te heffen, maar als men bedenkt, dat er in geheel Nederland misschien geen gemeente is met een gas fabriek, waar men geen automa tische ontsteking heeft, dan vindt spr. het toch eigenaardig om die hier maar af te schaffen. Het zit hem ook niet in het systeem, maar in de lantaarns en de toe stellen, die nagezien moeten worden. Op de vergadering van de gas commissie, welke hier bedoeld wordt, is de'directeur niet eens aanwezig geweest en dus is hij met het gesprokene niet op de hoogte. Moet men hem nu maar Vyeer op zijn dak komen enzeggen i DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. zóó zult ge doen, zonder dat ad vies gevraagd wordt, of met hem overlegd wordt, wat het beste is Spr. vindt dat geen manier om eerst een besluit te nemen en dan te zeggen nu moet de direc teur maar eens bij den Burge meester komen om het te be spreken. Spr zou het liever omkeeren en eerst advies vragen en overleggen in een vergadering met den directeur, om daarna een besluit te nemen. Hij stelde daarom voor aan de gascommis sie in overweging te geven om dat besluit in te trekken en op nieuw te vergaderen. Zoo is z.i. de zaak beter te regelen, dan door verdachtmaking, als zouden de orders niet uitgevoerd worden. Dhr. P. de Feijter zei, dat voor hem de hoofdzaak is, dat de lantaarns 's avonds niet bran den en dat is een toestand dat weet iedereen al lang die verbeteren kan. De Voorz. antwoordde dhr. Dieleman, dat hij niet over ver dachtmaking gesproken heeft, en dat zulks ook niet zijn bedoe ling is, maar bracht in herinne ring, dat vroeger meermalen over de verlichting is geklaagd en toen men die klachten bij den directeur overbracht, zei deze, dat hij geen zeggenschap had over het gemeentepersoneel. Als hij die menschen onder zich had, zou het wel anders gaan. Zoo werd beloofd en we hebben toen, zei spr, de regeling ge heel aan den dtrecteur overge laten en het gevolg is, dat er geen vergadering is, of er wordt over de verlichting geklaagd. Spr. heeft er zich niet verder mee bemoeid en trekt er zich niets van aan, omdat hij over tuigd is, dat hij gedaan heeft, wat hij kon. B. en W. kennen den toestand en spr. wacht nu maar af, omdat hij persoonlijk niet weet, wat er gedaan moet worden. Alleen vond hij dit nu nog een laatste poging om ver betering te krijgen. Dhr. Dieleman zei, dat er geen enkele plaats is, waar de auto matische ontsteking volmaakt is. Het is bekend, dat als men tegen de lantaarns schopt, terwijl ze branden, ze dan uitgaan en als er dan den volgenden morgen weef druk opkomt, gaan ze weer aan en misschien is daar wel iets aan te veranderen, maar het stellen van zoo'n ultimatum, zon der advies te vragen, vond spr. niet in orde. De Voorz. zei, dat ook de leden der gascommissie, die hier aan wezig zijn, hebben gezegd, dat het nu lang genoeg geduurd had en nu den directeur van den toe stand op de hoogte is gebracht, is deze verplicht om te antwoor den of maatregelen te treffen. Spr. voelt er niets voor om nog advies van den directeur te vragen. Dhr. Dieleman meende, dat juist B. en W. en de gascom missie verplicht waren om advies te vragen. Deze zijn leeken en weten met zijn allen niet, wat de directeur van het bedrijf weet. En de directeur was er ook niet van op de hoogte gesteld, dat zoo'n besluit zou genomen wor den. De Voorz.De directeur is toch voldoende met den toestand van de lantaarns op de hoogte er zijn herhaaldelijk klachten over gekomen ook bij hem en dan behoort hij de zaak te verbeteren. Gebeurt dat niet, dan is het col lege, dat verantwoordelijk gesteld wordt verplicht om in te grijpen. Dhr. Dieleman hield vol, dat de laatste keer de directeur niet bij de besprekingen aanwezig was en dus niet wist, wat er be sproken is. Dhr. van Dixhoorn meende, dat de directeur, als hoofd van het gasbedrijf, niet behoeft te wachten met maatregelen, tot er een brief komt van de gascom missie. Als hij weet, dat de zaak niet in orde is, dan is het zijn plicht dat te verbeteren of daartoe een voorstel te doen. Dhr. 't Gilde vond ook, dat een verdediging van de houding van den directeur ten opzichte van deze zaak niet op zijn plaats is. Er komen inderdaad geregeld klachien en de menschen, vooral op den buiten willen licht hebben. We hebben geprobeerd, dat vóór den winter voor elkaar te krijgen, doch nu dit niet ging, besloten we om zelf in te grijpen. Dhr. Claessens vroeg zich af of de oorzaak niet zit in de nieuwe ovens Deze zijn klaar en in gebruik gesteld,' maar ge durende de eerste weken moest de directeur daar dag en nacht bij zijn. Dhr. J. de Feijter meende, dat men niet langer moest wachten met het treffen van maatregelen. We hebben er al 4 jaar mee gesukkeld, dat weet de directeur en dat weet ook dhr. Claessens wel. Men moet er maar openlijk voor uitkomen, dat de automa tische ontsteking een mislukking gebleken is. Als de lantaarns over dag branden, gaan ze 's avonds uit en dat was al zoo vóór de ovens er nog waren. Spr. zou er daarom voor zijn, dat B. en W. dit eens ernstig met den directeur bespraken. Spr gelooft niet, dat B. en W. of de gascommissie iets tegen den directeur hebben, maar deze n^oet doen, wat hem opgedragen wordt en spr. zou het betreuren, als de directeur in dezen niet meewerkte. Dhr. van de Bilt zou maar liefst de automatische ontsteking afschaffen. Hij heeft er eens naar geinformeeid en het is ook elders gebleken, dat er altijd iemand moet nagaan of de lantaarns branden of niet en dan is men er nog niet, want als zoo'n man een lantaarn aantrekt 's avonds en achter z'n rug komt er een, die tegen den lantaarn schopt, dan is-ie weer uit. Dhr. 't Gilde gelooft ook, dat opruiming een radicale oplossing zou zijn. De Voorz. gaf in overweging om nog geen besluit te nemen, maar eerst af te wachten wat de directeur zegt. Alleen voor de buitenwijken zal een andere re geling getroffen worden. Dhr. Dieleman merkte nog op, dat met de verlichting zoo laat begonnen wordtmisschien is het op andeie plaatsen niet zoo hard noodig, maar voor de Sas sing is dat met het laden en lossen van schepen wel een paar weken te laat. Dhr. Oggel gelooft, dat als de belanghebbenden daarnaar ge vraagd hadden, er toch wel voor gezorgd zou zijn. De Voorz. zal het ter sprake j brengen bij B. en W. 62. Pensioensbijdragen f 82, j verzekering veldwachters en brandweer f78, verz. autospuit f 250, totaal f 975. 63. Verz. brandspuithuis f 20. geldleening Woninghuur veldwachters Geneesk. behandeling id. 64. Rente voor brandspuit f 290. 65. Aflos idem f 400. 66 Gratificatie marechaussee f90. 67. f200. 68. f 50. 69. Burgerwacht f 200. Dhr. 't Gilde vroeg vdftr dezen post hoofdelijke stemming, met het gevolg, dat 9 stemmen voor en 2 tegen waren, van de hh. 't Gilde en Kruysse. 70. Schietbaan f 100. 71. Subs, dressuur politie honden f 10. 72. Toeslag pensioenen f 283,20 73. Vergoeding rijwiel veldw. f 40. 73a. Plaatsing northonputten voor de brandweer f 1000. Dhr. van de Bilt vroeg, of men er van verzekerd is, dat die putten water genoeg zullen geven, want hij heeft vernomen, dat daar niet altijd op gerekend kan worden. De Voorz. lichtte toe, dat er eerst 2 putten zijn gemaakt en deze tegenvielen, omdat men steeds zand ophaalde. Waar schijnlijk kwam dat, omdat de buizen stuk waren. Bij wijze van proef is daarna eennorthonput geplaatst met goed resultaat, zoodat nu voorgesteld wordt om nog enkele van die putten te plaatsen. Dhr. van de Bilt zou er dan wel voor zijn, dat er een aan de Stationstraat kwam, want in de brandput daar staat niet veel water en overigens is daar ner gens water te krijgen. De Voorz. antwoordde, dat daar ook rekening mee gehou den is. Hoofdst. IV, volksgezondheid. 78. Bijdrage Gezondheidscom missie f 116,52. 79. Ziekenbarak Hulst f 100 en ontsmetting f 50. 80. Bijdrage warenwet f 850. 81. Pensionneering beambten f 10 82. Verzekering slachtlokaal f 10. 83. Subsidie „Groene Kruis" f 1000. Bij dezen post kwam in behandeling een verzoek van de h.h. C. Th. van de Bilt en P. de Kort, resp. voorz. en secr. van een op te richten Wit Gele-Kruis Vereeniging alhier, die bij deze beleefd de vrijheid nemen zich tot den raad te wenden om 'n jaarlijksche subsidie toe te staan van twee honderd vijftig gulden (f250) voor de op te richten ver eeniging. Zij zijn van meening, dat deze subsidie volstrekt noodzakelijk is, voor de bestaansmogelijkheid van genoemde vereeniging. Zij wenschen nu reeds deze aanvrage te doen met 't- oog op de behandeling van de komende begrooting, omdat later daartoe geen wijziging meer noodig zou zijn. Zij vertrouwen, dat de Raad gunstig in deze zal beslissen, omdat de Katholieke ziekenver pleging hier haar werk zal kunnen beginnen Zij willen hieraan nog toevoe gen, dat in geen geval gebruik zal worden gemaakt van de sub sidie, vooraleer de te aan te stellen zuster in functie zal zijn. De Voorz. zei, dat B. en W. het jammer vonden, dat dit adres is ingekomen, omdat toch ieder een tevreden is over de werking van het „Groene Krnis'' en nu meer verbrokkeling van krachten het gevolg zal zijn. Dhr. van de Bilt zei, dat 't hem speet, dat B. en W. geen voor stel hebben, want als dit college het jammer vindt, dat hier een Wit-Gele Kruisvereen. wordt op gericht, dan moeten daar reden voor zijn. Spr. verzekerde, dat het Groene Kruis er geen last van zal hebben, als er een tweede vereeniging komt. De Voorz.: Ik heb niet gezegd, dat het jammer is, dat er een Wit-Gele Kruisvereen. komt, maar dat het Groene Kruis ieder een voldoet. Dhr. van de Bilt erkende, dat het bewijs geleverd is, dat de Katholieken ook voor het Groene Kruis zijn, maar dat is geen reden om, als 1/5 deel der be volking liever Katholieke verple ging wenscht, dan geen Wit- Gele Kruis op te richten. De katholieken ook degenen, die het niet zoo nauw nemen met de kerk stellen er prijs op, om door een non of liefdezuster verpleegd te worden, maar dat wil ook weer niet zeggen, dat het Groene Kruis niet goed is, daar is, voor zoover ik weet, nog nooit door een katholiek over geklaagd, maar het zou toch schoon zijn, als die men schen geholpen konden worden, zooals ze het liefst willen? En het Groene Kruis zal daar weinig schade van hebben hoe veel katholieke leden telt het Groene Kruis Dhr. Oggel zei, dat B. en W. niet tegen het verzoek zijn, maar gezien het feit, dat er pas een zuster van hier vertrokken is, omdat ze hier geen werk genoeg vond bij het Groene Kruis, vin den we het jammer, dat er nu weer een zuster bij komt en voor hetzelfde werk meer kosten gemaakt moeten worden. Dhr. van de Bilt: Er kan wel eens een tijd komen, dat één het niet af kan ook. Dhr. OggelZeker, dat hangt van de tijdsomtandigheden af. Dhr. van de Bilt: Als we wisten, dat deze maatregel op het Groene Kruis zou drukken, dan waren we er niet aan be gonnen. Spr. weet niet, hoeveel contributie de katholieken aan het Groene Kruis betalen. Misschien kan dhr. Kruysse dat als voorz. van die vereeniging wel zeggen Dhr. Kruysse antwoordde, dat hij dat nog niet nagegaan had, misschien een paar honderd gul den. Maar spr. wilde er liever op wijzen, dat aan het praeadvies van B. en W. een verkeerde uit legging gegeven wordt. Als wij een voorstel hebben om subsidie te verleenen, dan moeten wij dat ook kunnen verdedigen en dat konden we niet. Het betreft hier een gevoelskwestie en spr. kan zich voorstellen, dat een katholiek ook het liefst een katholieke ver pleging heeft, maar B. en W. hebben rekening te houden met de geheele bevolking en willen die op de meest voordeelige wijze tegemoet komen. Op die manier wordt het moeilijk, want men zou nog verder kunnen gaan en b.v. ook vragen om een katho lieke vroedvrouw en waar is dan de grens Spr. vond het prae advies in dezen wat sober, want er had z. i. ook bij moeten staan, dat we geïnformeerd hebben naaf de verhouding der bevolking, waaruit bleek datVi deel Roomsch Katholiek is, zoodat B, en W, van het standpunt uitgingen bij een eventueel voorstel niet verdef te mogen gaan dan f 250, omdat URANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1