m Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeen w s c li - Vlaanderen. Gevlucht. No. 68. VRIJDAG 23 NOVEMBER i<)28. 44e J&arg. Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 6 November 1928. Tegenwoordig alle leden inet den heer F. Blok, burge meester als voorzitter en den heerj. L. J. Maris als secretaris. V. Gemeentebcgrooting 1929. Bevolking op 1 Jan. 5826 zielen. Uitgaven. Hoofdstuk 1, achterstallige uit gaven, memorie. Hoofdst. 2, Alg. beheer. Art. 9, jaarwedde van den bur gemeester, f 4600. Dhr. Claessens zag gaarne een actie ingesteld om voor de sa larissen van burgem., secr. en ontvangers een andere regeling te treffen, daar deze over 't ai- gemeen te hoog zijn. Dhr, 't Gilde steunde dat idee. Er staat in het rapport, dat onze gemeente een landelijk karakter heeft en dat is waar en daarom is het ook onnoodig om de traktementen als voor een stad op te voeren.' Spr. laat de per sonen er buiten, maar zakelijk gesproken zouden er in deze gemeente notabele burgers ge noeg zijn, die hier voor een paar duizend gulden gaarne be reid zouden zijn om het burge meesterschap waar te nemen. Wanneer heeft herziening der salarissen plaats, vroeg spr. De Voorz. Dat is ons niet bekend, eigenlijk bestaat er geen termijn voor. Dhr. Üggel herinnerde eraan, dat hij reeds vroeger pogingen heeft aangewend om de salaris sen te verlagen, doch het is niet gelukt, zelfs niet bij de Kroon, en nu kan men het wel weer probeeren, maar spr. gelooft niet, dat het zalhelpen. Als men echter, evenals te St. Jansteen is voor gesteld, een actie wil voeren met de Zeeuwsche gemeenten geza menlijk, dan wil spr. daaraan wel meewerken. Dhr. Dieleman meende, dat vcor Axel een uitzondering ge maakt was en dit salaris nog iets hooger was gesteld, dan de 47) Het was de gelijkenis met een ander gelaat, dat onverflauwd in zijn binnenste was blijven voort bestaan, dat bem zoo aangreep. Wat hem tot nu toe als een vaag gevoel naar dit ziekbed had getrokken, dat werd nu plotseling tot bewuste verbazing. Hoe lijkt ze op haar, dacht hy. Bijna trek voor trek had zy haar lang, glanzend, zacht haar en de zachte, trouwhartige gaznllenoogen, ik zou zweren, dat het mijn arme, onvergetelijke Marion was. Zijn gedachten stokten en bij maakte onwillekeurig een plotse linge beweging naar achteren. De lange wimpers waren plotse ling opgeheven en twee donkere fiuweeloogen staarden hem groot en verbaasd aan. Neen, het waren niet de zachte gazellenoogen, waaraan hy zoo even dacht Deze daar waren donkerder en een diepe smait sprak daaruit. De gelijkenis, die hem daar net nog zoo in verwar ming bracht, werd daardoor bedui- gewone regeling. Daarom zou het volgens hem aanbeveling ver dienen, dat men ook die uitzon dering liet vervallen, anders schiet men met de verlaagde regeling niet op. Dhr. Claessens Dat is ook de bedoeling. Dhr. Oggel meende, dat men dan te ver ging, want er zijn plaatsen met een zeer klein zielenaantal, waar toch veel ad ministratief werk is en waar dan het salaris te miniem zou worden. De Voorz. vroeg dan dhr. Claes sens om zijn voorstel nader te formuleeren. Dhr. Claessens liet echter den vorm over aan de ambtenaren, als de bedoeling maar goed be grepen wordt. Spr. wilde steun vragen aan alle gemeenteraden in Zeeland om de salarissen te herzien (verminderen) en voor Axel van de gewone regeling niet af te wijken. Dit voorstel werd met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren P. de Feijter, Kruijsse, J. de Feijter en Koster. 10. Jaarwedde wethouders f 540, 11. Id. secretaris f 4066,67. 12. ld. ontvanger f1420. 13. Presentiegeld raadsleden f440. 14. Jaarwedde ambtenaren ter secretarie en boden f4305. (Van Duyn f 1975, de Smidt f 1600, Olijslager f600, Oosting f130 Dhr. 't Gilde wilde hiernielde salarissen verminderen, en ten opzichte van den gemeentebode, dhr. Olijslager, gelooft hij ook, dat die man nog veerkracht en capaciteiten genoeg bezit om zijn betrekking behoorlijk waar te nemen, maar spr. had het liever over de sluiting van de secretarie des namiddags. Daar is hij tegen en er komen geregeld klachten daarover. Men make er zich niet af door te zeggen, dat in sommige gevallen de menschen toch ge holpen worden, want men moet niemand tegen het hoofd stooten en zooals 't nu is, zijnde ambte naren niet verplicht om het pu bliek 's middags te woord te staan, terwijl de buitenmenschen 's mid- dend minder en hij haalde verlicht adem. Het was immers ook dwaasheid. Hoe zou Wie is u? vroeg Serena na een drukkende pauze. Dr. Loose, de directeur bier. Ik verheug mij bartelyk, dat wij n weer zoo ver hebben, miss Munk. Hoe voelt u zich Dank u, heel goed. Zij zag hem nog steeds aan met haar groote,smartelijke oogen, als wilde zij iederen trek van zijn ernstig, goedig gelaat in zich opnemen. Ik ben zeker heel lang ziek geweest? vroeg ze eindelijk moe. Ja. Bijna vier weken. Maar nu zal het hard vooruit gaan. U moet maar flink eten eu van de frissche lucht genieten. Morgen zal ik u direct naar den tuiD laten brengeD, waar nu juist alles in vollen bloei staat. flii voelde haar pols en knikte tevreden. Geen koorts meer, dat is goed. Zuster Margaretha zal n krachtige spijs geven. Haalt u wat bouillon, zuster? Deze verdweeu en dr. Loose ging hartelijk voort Dat dacht u zeker ook niet, toen u bij Mick Orady in Lowry ging iogeeren, dat u hier nog in DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. dags het gemakkelijkst kunnen komen. Men moet het het publiek gemakkelijk maken. De ambte naren hoewel deze hier bereid willig genoeg zijn zijn voor het publiek en 'tis niet omge keerd. Spr. stelde voor oin met ingang van 1 December de secre tarie ook 's middags weer open te stellen. De Voorz. antwoordde, dat de Raad dat besluit nu eenmaal ge nomen had, omdat de ambtenaren dan 's middags meer rustig kun nen werken en de handel onder vindt er geen nadeel van, voor zoover spr. weet, want er is zelfs nog een tijd geweest, dat de menschen bij een ambtenaar aan huls werden geholpen. Spr. acht het niet van belang om dat weer te veranderen. Dhr. 't Gilde vindt het erg dorpsch om 's middags de deuren te sluiten. Spr. zei wel dat Axel een plattelandsche gemeente is, maar deze maatregel is weereen ander uiterste. Dhr. Oggel zag dat punt liever bij de omvraag behandeld, omdat het z.i. niet bij de begrooting behoort. De Voorz. vond dit ook, maar had geen bezwaar om het ook nu te behandelen. Dhr. 't Gilde wilde zijn voor stel dan wel uitstellen tot dc volgende vergadering. 15. Bureaubehoeften f700. 16. Drukwerk f550. 17. Schoonhouden gemeente huis f 300. 18. Onderhoud en vernieu wing meubelen f 100. Dhr. 't Gilde geeft in overwe ging om in de raadszaal een ventilator te zetten, want er wordt nogal gedampt, vooral nu er gratis sigaren worden gegeven. De Voorz.Dan zouden we moeten aansluiten bij het elec- trisch net. Dhr. 't Gilde: Dat is een be zwaar. Dhr. van Dixhoorn vond, dat als het rooken hindert, spr. voor zich heeft er, ofschoon hij geen rooker is, geen last van dan moet men het verbieden. het ziekenhuis terecht zou komen, nietwaar Ssrena zag hem begrypeloos aas. Micb Orady? Lowry. Wat is dat? Wel, Lowry is een klein visschersdorpje, een uur hier vau- daan. Mick Orady is toch familie van u, die u vau uit Caicago kwam bezoeken I Een vuurroode blos bedekte Serena's gelaat. Vergeel me, slamelde ze in groote verlegenheid, ik ik vergat een oogenblik. U behoeft u daarvoor niet te geneereD, miss Munk. Het komt Da zulke ziekten dikwijls voor, dat het herinneringsver mogen in doD beginne niet geheel normaal werkt. Dat kooit wel in orde. Uw oom is vandaag met nog twee andere heeren bij u geweest, uw vader eu uw ver loofde, naar ik hoorde die hebt u toch zeker wel herkend, niet? In plaa's van de hoogroode kleur lag er nu een intense bleek heid op haar gelaat. Ja, mompelde zjj zachtjes. Dan zweeg zo. Haar oogen dwaal den onrustig rond. Plotseling vroeg ze bang Moet ik au direct hier weg ADVERTENT1ËN van 1 lot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In de Statenzaal of in de Tweede Kamer wordt ook niet gerookt. Spr zou er tegen zijn een ven tilator te plaatsen omdat er teveel gerookt wordt. 19. Vuur en licht f225. 20. Abonnementen f 175. 21. Archief f25 22. Salaris omroeper f20, 23 Advertentiën f 150. 24. Dienstreizen f 175. 25. Postrekening f 30. 26 Telefoon f225. Dhr. 't Gilde vroeg of die 2e aansluiting wel noodig was, waar op de Voorz. zeide, dat men die, wat hem betreft wel na kan laten. Dhr. Oggel meende echter, dat het toch wenschelijk was, dat men den burgemeester vanaf de secre tarie telefonisch kon oproepen en ook voor politiezaken vond hij dat noodig. Dhr. 't Gilde ging er in dat verband niet verder op in. Dhr. van Dixhoorn dacht dat het gemakkelijker en voordeeliger was met een omschakelaar. De Voorz. zou er eens naar vragen. 27. Lidmaatschap Vereen, van Ned. Gem. f90. Dhr. P. de Feijter vond dat redelijk hoog en vroeg of die vereeniging zooveel presteert, dat men l1/, cent per inwoner vraagt. De Voorz. zeide het zeer op prijs te stellen, dat de gemeente daar lid van is. Ook dhr. Oggel was er voor, want aan die vereeniging kunnen allerlei adviezen gevraagd worden in belangrijke zaken, zooals aan gaande waterleiding, electrificatie, gemeentebedrijven, enz., wat bij particuliere bureaux veel duurder uitkomt. De Voorz. lichtte nog toe, dat inzake de fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeenten deze vereen, zich zeer interesseert en zij des- gewenscht voor iedere gemeente uitrekent of nieuwe regeling voor of nadeelig is. Spr. zou gaarne zien, dat men eens naging in het jaarverslag, wat door die vereen, wordt gepresteerd. Dhr. de Feijter zeide niet de bedoeling te hebben om te be- Dr. Loos*», die vol deelneming iedere verandering van gelaats kleur had gadegeslagen, antwoord de kalm Volstrekt niet. Hoe langer u wilt blijven, des te liever is het my. U hebt nog dringend een tijd lang volledige rust noodig, om geheel weer op uw verbaal te komeD. Deze rust kunt u nergens beter vinden dan hier. Rustmompelde Sarena, diep ademhalend, ja rast hoe verlang ik daarnaar. Wanneer ik ergens voor vrees, ging dr. Loose schijnbaar onverschillig voort, dan is het alleen daarvoor, dat u deze absolute rust zelf spoedig zal gaan verveleD. Want ik versta ouder rust voor genezende patiën ten ook, dat geen bezoek, van wie ook, wordt toegelaten, en daarom heb ik opdracht gegeven, voortaan nietnaod by u toe te laten. Zelfs uw vader of uw ver loofde niet. Ditmaal trof bem een blik, zóó dankbaar en vol diepo erkente lijkheid, dat hij er door werd ge troffen. Schuchter vatte Serena zijn handt Ik dank u I U is zoo goed. danken, maar wenschte alleen enkele inlichtingen in verband met de hooge contributie. 28. Kiezerslijsten, enz. f 175. 30. Stembureaux f 100. 31. Kadaster f 5. 32. Ambtenaren burgerl. stand f270. 33. Andere posten daarvan f 50. 34. Bevolking f 150. 35. Loting en keuring f5. 44. Controle kas en boeken gem.-ontv. f300. 45. Kantoor gem.-ontv. f 100. 46. Notulen raadszittingen f300 47. Kosten vergaderingen (ver- verschingen, enz.) f 100. 48. Aansprakelijkheidsverz. f40 49. Vereen, van gemeenten f 10. Deze post kon bij dhr.'t Gilde geen genade vinden. Hij meerit dat deze vereeniging juist in strijd is met de gemeentebelangen, want spr. gelooft, dat die er al leen is om de salarissen der burgemeesters enz. op peil te houden. De Voorz. kwam daar tegen op. Ten bewijze, dat de vereeni ging wel degelijk de gemeente belangen diende zeide hij, dat er juist een uitnoodiging was ge komen voor een vergadering, waartoe ook de wethouders wa ren uitgenoodigd, voor een lezing over gemeentezaken. Ook wordt door die vereeniging getracht om het contract te wijzigen voor de bij de P. Z. E. M. aangesloten gemeenten, en al is het dat wij daar nu buiten vallen, is dat toch een zaak van gemeenschappelijk belang voor verschillende ge meenten. Dhr. 't Gilde voelde er niet veel voor en meende, dat als de ambtenaren een vereeniging heb ben om hun positie te verbeteren, zij de kosten daarvan zelf moeten dragendat moet de gemeente niet doen. Spr. stelt voor om die post maar af te schaffen. Dhr. Oggel kan het voorstel steunen, omdat we toch lid zijn van de Vereen, van Ned. Gem., die toch ook adviezen geeft. Het voorstel werd echter ver worpen met 5 tegen 6 stemmen. Tegen waren de h h. Kruijsse, Ik won, ik konja, u bebt het geraden dat ik te moe ben om te sprekeD. Dat ik het liefste met Diemand spreek Ook Diet met mij Met u altijd. Dr. Loose stood op, want de znster kwam met den bouillon. Dat vind ik prettig, miss Muuk. Wij zullen dan dikwyis een kwartiertje babbelen, wan neer ik tijd heb. Hij gat haar de hand en ging heeD. Buiten dacht hij Het is toch, zooals ik vermoedde. Er klopt iets niet. Misschien wil haar vader haar tegen haar wil uit huwelijken en was ze daarorn gevlucht, waatop men haar oom haar nastuurde. Dit staat vast, dat ze er niet nsar rerlaDgt, naar haar familie terng te keeren. Zuster Margaretha had juist gezieD. Beide Munks en Stone toonden weinig lust, zich voor durend den toegang tot bezoek aan Sarena te zien geweigerd. Een week laDg veegden z(| zich mopperend in het steeds gelijkluidendeDedokter verbiedt miss Munk alle bezoek. Toen werden ze kwaad. [Wordt term/gd^

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1