Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. Raads verslag. Uw Zenuwen Mjjnhardt's Zenuwtabletten Tegen 8 uur brak een stroom draad bij Delft. De trein van Amsterdam (19.15 uur) en Rot terdam (19.32) werden daar op gehouden. Later werd over één lijn het verkeer verder geleid. De trein, die te 20.45 van Amsterdam moest vertrekken viel uit en de reizigers vertrokken 4e 21.00 uur met den stoomtrein AmsterdamHoek van Holland. Te Hillegom werd een tweede stagnatie veroorzaakt. Trein 21.02 uur van Rotterdam vertrokken moest met een stoom locomotief naar Amsterdam ge trokken worden. De trein Am sterdam—Antwerpen reed via Gouda. Een derde ongeval had plaats bij 0e Hembrug, waar een tele graafpaal omviel en een belang rijke vertraging van den trein uit Enkhuizen veroorzaakte. De treinen komend uit het Oosten des lands ondervonden eveneens groote vertraging. Te Amsterdam werden schepen losgerukt. In de Rietlanden liep een brug- kraan uit de rails en werd ernstig beschadigd. Een lichterschip werd lekge slagen. De bewoners konden zich redden. Bij de Oranjeslui zen deed een sleepboot vergeef- sche pogingen om twee kleine schepen, welke tegen den dijk waren geslagen, los te sleepen. In de stad werd de brandweer zoo vaak gealarmeerd als wel licht nooit tevoren is voorgeko men. Schoorsteenen, antenne masten, zinken daken, reclame borden en tal van andere voor werpen werden op straat geploft. Oude geveltoppen moesten het ontgelden. Zij stortten geheel of gedeeltelijk in. Boomen en spiegelruiten bleven evenmin ge spaard. Te ijmuiden is bij een der pieren een stoomschip gestrand. Zaterdag is om 6 30 uur een autobus, die een aantal werklie den naar de blikfabrieken te Leeuwarden vervoerde, op een tak van een omgewaaiden boom gereden en over den kop gesla gen. Drie jongens werden ge wond, van wie twee ernstig, Tijdens den storm zijn te 's Gravenhage een heer en een dame door een omvallenden boom getroffen. Beiden werden zwaar gewond naar het Ziekenhuis over gebracht. De toestand van de dame is zorgelijk. De heer de V. werd in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht en is na eenige uren aan de bekomen verwondingen overleden. Te Nes (Ameland) dreven op wrakhout twee mannen van een Rijnaak aan. Dit vaartuig is ten Westen van het eiland vergaan. Op Oostelijk Ameland zijn veel schapen verdronken. Het hoorn vee werd gered. Een onbemande klipper is op de Groninger wadden aange spoeld. Schipper Ko Teerling uit Noordpolderzijl heeft zich aan boord begeven en de ankers laten vallen. Zaterdag is het lijk van den schippersknecht van de „Maas tricht" onder Hardinxveld opge- vischt. Ook zijn de papieren van den schipper,]. Fongers, drijvend op het water gevonden, waaruit mag worden aangenomen, dat ook deze is verdronken. Het vaartuig was geladen met ijzer en bestemd naar Hendrik Ido Ambacht. In het vaarwater tnsschen Ter schelling en Harlingen zag men een mast boven water uitsteken. De „Brandaris" voer uit en con stateerde, dat het de mast van de tjalk „Noordster" uit Zwolle was, die tijdens den storm is vergaan. De schipper, J. Ver stegen, zijn vrouw en tien kin deren zijn omgekomen. Aan den Hoek van Holland is een binnenkomend schip bui tengaats met averij vastgeloopen. Tegen 11 uur is het Spaansche stoomschip „Imanol" op de Noorderpier gestrand, doch be houden de haven binnengebracht. Er werden te Hoek van Holland verschillende S-O.S.-seinen op gevangen. Op Terschelling werden nood- seinen ontvangen van een hout boot, die dwars van Terschei- j ling, benoorden de „Brandaris" in no >d verkeerde. „Oceaan" van de reederij Doeksen is ter assistentie uitgevaren. üe blooinlrawier „Gezina" IJm. j 48, die bij Ijmuiden aan den grond zat, lag bezuiden het wrak van de Shonga. De bemanning van de red- j dingsboot was present, maar door de ruwe zee kon de red- dingsboot niet in zee gaan. Later is de bemanning aan land ge bracht. Te Zoutkamp bestond ernstige ongerustheid omtrent het lot van twee visschersvaartuigen, een van den raamkuilvisscher Oostindie, die met twee zoons is uitgevaren om te visschen. Het andere vis- schersvaartuig. dat vermist werd, is dat van visscher Hart, die met één of twee zoons aan boord voor de vischvangst op dezelfde plaats is vertrokken. Alle andere visschersvaartuigen zijn binnen gekomen. doch deze beide niet. Later is bericht ontvangen, dat het vaartuig van schipper Hart bij Rottum is komen aandrijven. De bemanning was nog aan boord en is in veiligheid. Het vaartuig van J Hartesma is nabij Borkum aangespoeld. Volgens te Zoutkamp ontvan gen bericht is het vaartuig van den visscher O. nabij Uithuizen op de kust geslagen. De opva renden zijn gered. Bij Vierhuizen aan de Gronin- gei kust is het visschersvaartuig van W. Visscher op den dijk geslagen. De opvarenden konden zich in veiligheid brengen. Bij Schiermonnikoog is een schip met turf van den schipper J. Visser gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verder is er een reddingssloep aangespoeld, waarvan de her komst nog niet is vastgesteld. Ter hoogte van de gasfabriek te Sliedrecht zijn gezonken de schepen „Theodora", de „Bato Vli" uit Dordrecht en de „Maas tricht VI". Nader vernemen wij, dat 9 personen, van deze afkomstig, in |een open roeiboot te Har dinxveld zijn aangekomen. Twee personen worden nog vermist; zij zijn vermoedelijk verdronken. Te Gouda zijn van een zeven tal arbeiderswoningen de daken afgerukt. De bewoners moesten bij buren worden ongebracht Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De autobus van het Wolphaarts- dijksche Veer op Middelburg en Vlissingen is door den storm en de gladheid van den weg van den Veerdijk gereden. Van de passagiers werden meerdere ver wond. Men meldt uit Hansweert Het met steenkolen geladen schip Bernard is in het Hellegat omhoog gevaren en blijven zitten. Van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam zal het schip trach ten vlot te brengen. Te Utrecht is een glazen dak boven het trappenhuis aan de eene zijde van het stadhuis danig toegetakeld. Met een donderend geraas stortte telkens glas naar beneden. De storm heeft in den Haag verscheidene, gelukkig weinig ernstige ongevallen veroorzaakt. Op den hoek van de Groote Marktstraat en de Groote Markt woei een gedeelte van een houten schutting omver, waardoor drie voorbijgangers werden getroffen Op den Ouden Scheveningschen weg knapte een zware boom af, waarvan 'n zijstam neerkwam op de cabine van een vrachtauto. De chauffeur kwam er ongedeerd af, hoewel de auto ernstig werd beschadigd. Het circus Strassburger was tegen den stormwind niet bestand. De politie had tevoren de voor stelling voor dezen- avond verbo den' Wat juist gezien was, bijna de geheele tent is bij stukken en brokken omvergewaaid. De paar den en de andere dieren, die in tenten gestald waren, waren tijdig in de stallen van de Alexander- kazerne ondergebracht. Men had voor duizenden guldens schade. Men deelt aan de N. R. Crt. mee, dat Vrijdagavond op het Stationplein te Dordrecht een meisje door een vallenden boom is en gedood. Bevestiging van dit bericht kon nog niet verkregen worden. In Haarlem dreigde het dak van een woonhuis in te vallen. Op bevel van bouw- en woning toezicht werd het ontruimd. Een boom woei dwars over den rijks weg Haarlem- Den Haag, waar door het verkeer werd gestremd. Ingezonden Mededeelingen Zitting van 6 November 1928. Tegenwoordig alle leden met den heer F. Blok, burge meester als voorzitter en den heerj. L. J. Maris als secretaris. IV. Dhr. van Dixhoorn zei naar aanleiding van het gesprokene door dhr. 't Gilde, dat deze bij het begin van zijn beschouwin gen een paar punten heeft aan geroerd, die hem als uit het hart zijn gegrepen. De begroo ting kunnen we behandelen, maar 75 pCt. van de daarop voorkomende posten zijn er, waarover we niets te zeggen hebben Aan de hooge salarissen is niets te doen alleen aan het loon van een werkman mogen we wat tornen. En als dhr. 't Gilde zegt, dat B. en W. het iaat-maar-waaien-stelsel volgen, dan acht spr. dit een gevolg daarvan, dat als men der. een of anderen toestand wil verbeteren, men in Den Haag zoodanig in grijpt, dat het toch niet helpt. Daar staan we machteloos tegen over. Dan heeft spr. ook gezien, dat er zooveel posten zijn met bij verdiensten, b.v. een veldwach ter, die bode is; een ambtenaar ter secretarie is tevens ambte naar van den Burg. Stand, enz. Voor de politie is gratificatie uil getrokken. Waarvoor is dat noo- dig, vroeg spr., wie zijn piicht doet, behoeft toch geen gratifi catie te hebben. Het was beter andersom, dat wie zijn plicht niet doet, dat die gestraft werd. Wat dhr 't Gilde gezegd heeft aangaande de oplossing van de electriciteitskwestie, vond dhr. van Dixhoorn niet waar. Deze kwestie is niet tot aller bevre diging opgelost, want de bewo ners van de buitenwijken hebben voor 't grootste deel geen aan sluiting en dat is de schuld van den Raad. Als die had toege stemd in een garantieverbruik van twintig duizend gulden per jaar, dan hadden alle perceelen aangesloten kunnen worden. Over het Kanaal AxelHulst zou spr. liever in besloten zit ting spreken. Aangaande de gevraagde sub sidie voor het Wit-Gele Kruis betreurde spr. ook, dat B. en W. daarover geen advies geven Spr. zal aan dergelijke verzoeken niet meewerken. We leven align on der één wet en dienen denzelf den Koning en daarom is geen separatie noodig. Het is te be treuren, zei spr., dat dit maar op allerlei terrein wordt doorgevoerd. Dhr. Dieleman wenschte ook een en ander over de begrooting ie zeggen, ofschoon het niet zoozeer algemeene beschouwin gen zijn, als wel opmerkingen over hetgeen de vorige sprekers zeiden. Met sommige dingen was spr. het eens, met andere niet Dat de salarissen te hoog zijn, vond spr. ook en eveneens, dat de Raad door Ged. Staten op allerlei manier aan banden wordt gelegd en we niets kunnen doen. We kunnen er veel van zeggen, maar het helpt niet. Spr, heeft datzelfde onderwerp ook al eens in de kiesvereeniging van zijn partij besproken en ook elders zal dat wel al gedaan zijn. maar als de heeren eenmaal gekozen zijn, hoort ,men er niets meer van. Het is jammer, maar spr. zag ook in, dat de Raad straks genoopt zal zijn om maatregelen te nemen, zooals in St. Jansteen naar voren zijn gebracht, nl. om en bloc te protesteeren tegen de hooge salarissen. Of f 4000 steun voor de werk- loozen genoeg zal zijn, weten we niet, zei spr., maar als het noodig mocht zijn, dan gelooft hij ook niet, dat de Raad er tegen op zal zien, om meer steun te verleenen, opdat de men^chen, die werken willen, voor honger bewaard zullen blijven. Ten opzichte van den woning nood is werkelijk gebleken, dat de hooge huurprijs de menschen tegenhield om de huizen te be trekken. Dat we het bed gespreid von den, is op menig gebied waar. Maar wat dhr. van Dixhoorn zeide over de electrificatie. daar mede was dhr. Dieleman het heelemaal niet eens. De gemeen te mag erg dankbaar zijn, da; zij niet vast zit aan die garan tie, want dan zou er jaarlijks een aardig sommetje bijgelegd moeten worden. Er wordt in onze gemeente nog voor geen f4000 stroom afgenomen, dus zou het een groote strop voor ons geweest zijn. Spr. hoopt, dat op die wijze de aansluiting aan het electr. net voor de buiten wijken nooit tot stand komt. Persoonlijk is hij ook niet voor de gratificatie's, waarover dhr. van Dixhoorn sprak. Maar deze wijzigt zich nog al eens, want toen Filius hier als gemeente-* opzichter was, was dhr. van Dixhoorn wél voor f 200 grati ficatie en wat betreft de splijt zwam, deze is er niet gekomen door de confessioneele partij, maar door degenen, die de samenwerking onzerzijdsch met hen onmogelijk maakten. Toen de Voorz. vroeg of nog iemand het woord wenschte, merkte dhr. 't Gilde op, dat hij geen antwoord gehoord had op zijn vraag aangaande het beleid. Als men hem daarover het woord schuldig blijft, vindt hij dat spijtig, want spr. meende toch werkelijk niet teveel gevraagd te hebben. Zoo is b.v. ook deze vergadering niet behoorlijk en tijdig voorbe reid, wat uit het praeaivies blijkt. Ook mocht spr. ondervinden, dat als hij jl. Zaterdag inzage van de stukken wenschte te nemen, deze gereed lagen om verzonden te worden naar den verslaggever van de Terneirzensche Courant, maar niet voor spr. Voorts was het een kleinigheid geweest, om b.v. van het rapport der afdee- iingsvergadering eenige doorsla gen te maken. Zooals het nu gaat, kunnen we ons niet behoor lijk prepareeren De Voorz. antwoordde hierop, dat als dhr. 't Gilde nadere ver klaring wenscht aangaande het beleid van B. en W., spr. die niet kan geven en daaromtrent eerst in overleg moet treden met de beide wethouders. Ook kan hij mededeelen, dat als dhr. 't Gilde die stukken noodig had gehad, hij die zou gekregen heb ben spr. vroeg dhr. 't Gilde om voortaan even te waarschuwen, als hij iets voor de vergadering te kort komt. Dhr. 't GildeJa, maar het gaat niet voor mezelf alleen. Ik heb vernomen, dat de verslag gever van de Axelsche Courant ook geen inzage van de stukken kon krijgen. De VoorzDat kan de ver slaggever van de Axelsche Cou rant U niet gezegd hebben. Dhr. 't GildeNeen, dat heeft hij ook niet, maar ik heb van een ambtenaar gehoord, dat de heer Vink geen agenda voor deze vergadering kreeg. De VoorzDaar zullen we maar over zwijgen. (We gevoelen behoefte hier te verklaren, dat we inderdaad geen agenda ontvingen, doch deze ter plaatse was gepubliceerd. Overi gens zijn ons geen belemmerin gen in den weg gelegd bij het verzamelen van de gegevens voor deze vergadering. Red,) Dhr. van Dixhoorn wenschte dhr. Dieleman nog even te be antwoorden inzake de electri ficatie en merkte op, dat als het grootste deel van de gemeente (toch niet het meest bevolkte Red) van aansluiting bij het electr. net wordt uitgesloten, kan er vanzelf niet veel stroom wor- den^ifgenomen. En dan werd er in plaats van sympathie voor de electrificatie, van verschillende zijden antipathie gewekt, wat ook een factor van beteekenis is voor het stroomverbruik. Aangaande het salaris van dhr. Filius wenschte spr. te zeggen, dat dit geen gratificatie was, maar meer een verhooging om het salaris gelijk te brengen met dat van andere ambtenaren van dien .aard, temeer omdat dhr. Filius er het le jaar als proef was Dhr. Dieleman Als dhr. Van Dixhoorn zegt, dat er niet genoeg aansluitingen zijn, zal dit wel aan henzelven liggen, want wie nu aansluiting wenscht kan het toch krijgen voor het grootste deel. Wat spr. zeide aangaande een gratificatie voor dhr. Filius, is geheel juist en geen loonsver- hooging geweest. De gratificatie is gegeven op grond van drukke werkzaamheden tijdens de be- stratingswerken. Daar niemand verder over de alg. beschouwingen het woord vroeg> g'ng de Voorz. hierna over tot de artikelsgewijze behandeling der begrooting. (Wordt vervolgd AXEL, 20 November 1928. De storm van Vrijdagavond is hier ter plaatse zonder ongelukken van beteekenis tot bedaring ge komen Het was 's avonds leer donker en niemand durfde als het ware gaan zien, vanwaar de steenen kwamen, die men hoorde rieerpatsen, .zoodat den anderen morgen bleek, dat hier en daar een schoorsteen, eenige pannen, een schutting, een schuurtje, een boom, enz. enz. het te kwaad hadden gehad. Hel circus Roberti was in stijl. Evenals de Directie van het we reldcircus Strassburger te Den Haag had men ook hier de gala- sport-vertooning afgelast. De masten en het zeildoek werden gedeeltelijk gestreken. Toch had men er ook nog eenige schade. Doch die werd ingehaald door de voorstellingen van Zaterdag, toen het overvol was. Jammer, dat het nog niet een paar dagen blijft, hoorden we zuchten, maar ja. I)e Burgerwacht. Zaterdag kwamen benevens het Bestuur der Burgerwacht eenige leden en ook de Burgemeester samen in de openbare school, waar dank zij de bereidwilligheid van het lid H. Zegers een N. S. F. toestel was geplaatst, teneinde de aanwezigen in de gelegen heid te stellen om in gedachten bij te wonen en aan te hooren de herdenking van het 10 jarig bestaan der Burgerwachten in Nederland, die in Amsterdam plaats had. Men was vol lof over de schitterende weergave door het toestel van hetgeen te Amsterdam ten gehoore werd gegeven. De Burgemeester was zeker aller tolk, toen hij het Bestuur dankte voor de mooie gelegen heid die hier gegeven werd om aan de herdenking op deze wijze deel te nemer.. Ook de voorzitter, de heer J, M. Oggel dankte en wees erop hoe men nu weer bij vernieuwing er aan herinnerd wordt, dat de Burgerwacht in 1918 toch onmis baar is gebleken en hoe dank baar het Nederlandsche volk mag en kan zijn, dat toen is inge grepen. Daaraan gedachtig besloot men het volgende telegram te ver zenden Nederlandsche Bond van Vrij willige Burgerwachten Koloniaal Instituut Amsterdam. I U kunt het hekomen bij Aputli. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tubenr van 80 ct. komen tot rust en worden gesterkt door Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2