nn Nieuws- en Advertentieblad b v oor Zee u w s c li - V 1 a a nderen. G evluch t. No. 67. DINSDAG 20 NOVEMBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De Storm. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. Voordat minister de Geer ge legenheid kreeg om de sprekers, die over de Staatsbegrooting het woord hadden gevoerd, te be antwoorden, waren nog zeven Kamerleden aan de beurt. Prof. Veraart achtte het gezantschap bij den Paus voor de Roomsch- Katholieken van niet zoo princi- pieele beteekenis dat om de ver werping van dezen post de Mi nisters van die partij in 1925 hun ontslag hadden behoeven te ne men. Ds. Kersten hield een felle rede tegen de anti-revolutionnai- ren en allen, die naar een parle mentair kabinet terug verlangen. De heer Kersten eischt eene Re geering, die regeert overeenkom stig art. 30 van de Geloofsbe lijdenis. De heer Schouten kon niet nalaten hem op krachtige wijze op de onhoudbaarheid van dit standpunt te wijzen en de heer Langman trok op heftige wijze te velde tegen den heer Lingbeek. De rede van jhr. de Geer ge tuigde van groote kracht. Het debat had geen uitzicht geopend op hetgeen na de verkiezing in het volgend jaar zal kunnen wor den verwacht en de Premier deed terecht uitkomen, dat hij niet ge roepen is om die oplossing aan te geven. Slechts verklaarde Z. E. dat het kabfnet niet in denzelfden vorm zal aanblijven. Was aan het extra-parlementair kabinet verweten, dat het zoo vele neder lagen had geleden, jhr. de Geer wees met trotsch op hetgeen tot stand werd gebracht. Ten aanzien van den geldelij ken toestand van ons land gaf hij toe, dat deze wel gezond kan worden genoemd, maar hij ver klaarde, dat de belastingen nog veel te hoog zijn. In een ander land, dat den oorlog meemaakte, waren de lasten slechts een derde gedeelte. Mr. Heemskerk heeft het mede noodig geoordeeld zijn repliek te besteden aan eene bestrijding van de heeren Lingbeek en Kersten. Wel een bewijs, hoe zeer men 46) Reeds den eersten dag, toen men Serena Munk bracht, had de dokter bet gevoeld dit lieftallige jonge meisje oefende een groote aantrekkingskracht op hem uit. In haar koorts sprak zy woor den en namen, die hem meer aan grepen, dan hy na zoo lange jaren voor mogelijk had gehouden. Neen, hij had zich niet vergist, meermalen was de naam Losen- stein over haar lippen gekomen. Dan sprak ze weer van een ka steel Selowits, van een stad Drais- berg Hoe kwam ze bij deze namen Was zy daar ooit geweest of had iemand haar daarvan verteld Het was in ieder geval vreemd. Dr. Loose kende al de namen zoo goed, al had hjj ook vele jaren getracht, ze geheel te vergeten Er was geen verband te vinden tnsschen deze koortsfantasieën van de zieke en wat haar oom, George Munk, hem van haar verteld had. Volgens dezen was juffrouw Munk de dochter vab z^jn broer Thomas Munk, die in Philadelphia een aan anti-revolutionnairen kant de groeiende macht van deze volks leiders-predikanten vreest. Dhr. Heemskerk ging zelfs zoo ver, dat hij den heer Lingbeek, na eene vrij uitvoerige, bestrijding, geen antwoord in een parlemen tair debat waard verklaarde. Dat de heer Lingbeek niet na liet de heeren Langman en Heems kerk van antwoord te dienen, behoeft geen betoog. Maar dat het verband tusschen Christen dom en politiek door dit alles niet sympathiek wordt, evenmin. Welken indruk maakt het, als de broeders elkaar voortdurend met namen als „lasteraar" enz. be titelen. De heer Albarda heeft de oude coalitie bestreden. De katholieken wees hij er op, dat als zij sociale hervormingen wenschen, zij niet met de anti-revolutionnairen en Christelijk - historischen moeten samengaan, aangezien men in dit opzicht nog meer goeds heett ondervonden en mag verwachten van de liberalen. De regeling van de ambtenaars salarissen vormde ook een be langrijk onderdeel van de be spreking. Dit is zeer vreemd en de Minister beriep zich terecht op de tot stand gekomen over eenstemming. Maar de heer L. de Visser kwam met twee moties, de één om eene uitkeering te vragen, de andere om eene al- gemeene herziening, beide ten behoeve van de lagere ambte naren. Allereerst was de begrooting van Buitenlandsche Zaken aan de orde. Twee punten vormden de voornaamste onderwerpen van het debat, t w. de ontwikkeling van den Volkenbond en onze verhouding tot België. Was het niet beter geweest, dat men voor het ooger.blik over het laatste punt had gezwegen Er is reeds te veel openbaar ge maakt. Wat den Volkenbond betreft, deze werd beurtelings geprezen en gelaakt. De bond is nog geen redmiddel tegen alle internatio nale ellende, maar heeft toch al apotheek had. De reis Daar Lowry, omde familie Mick Orady te be zoeken, was haar eerste reis eö daarop had ze nu zoo zwaar ziek moeten worden. Mr. Munk kwam iederen dag zich van den toestand van zijn nicht overtuigen Ook haar vader werd verwacht. Mick Orady, dien ieder in Obridge als man van eer kende, had Munk's verklarin gen bevestigd Toch kon dr. Loose de gedachte niet van zich afzetten, dat er iets met miss Munk niet in den haak was. Waarom sprak zij in haar koorts byna geregeld Duitsch, als zÜ een Amerikaansehe was? Waarom werd zij iederen keer onrustig, als haar oom bij baar bed kwam? Waarom sprak zij zoo dikwijls over water, waariD zij verdrinken moest Soms schreeuwde ze luide, steunde en jammerde, hoe kwam ze aan die namen van Oostenrijksehe plaat sen Plaatsen, veel te klein om algemeen bekend te zyn. Plotseling schoot dr. Loose te binnen, dat miss Munk gister* nacht een crisis gelukkig doorstaan had en dat het scheen alsof met het terngkeerend bewustzijn ge □ezing Intrad. Dan moeit hij toeh self nog veel goeds tot stand gebracht. In de avondvergadering van Donderdag werd de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw onder handen geno men. Wij stippen slechts aan, dat de houding ,van de Rotter- damsche gemeenteraad, die in twee moties zijn misnoegen uit sprak over de benoeming van den burgemeester, geen weerklank vond. Voorts kregen wij nog eenige klachten te hooren over de hou ding van den Duitschen Keizer, die echter niet van eenige be teekenis waren. En in een debat over het subsidie voor de burger wachten bleef de Kamer steken. Aankomst der H-NAEN. Vrijdagmiddag is de H-NAEN op Schiphol geland. En daar mede is dan weer een groote daad volbracht, weike van histo rische beteekenis is in de ont wikkeling van het luchtverkeer tusschen Amsterdam en Batavia. De kranige vliegers Aler, Smir noff en Veenendaal, de uitvoer ders van deze eerste K. L. M.- retourvlucht hebben zich van de hun opgedragen taak uitstekend gekweten en vooral mag geroemd worden de wijze waarop zij den tegenslag te Bagdad op de heen reis hebben overwonnen. Het vliegtuig vertrok den llen October uit Amsterdam en be reikte na een voorspoedige reis op den dertienden Bagdad. Hier ontstond lichte averij. Op 20 October was de averij hersteld en vervolgde na een op onthoud van zes dagen de E. N. zijn weg naar Batavia, waar hij op 28 October aankwam. Het vertrek voor den terugtocht had op 7 November plaats en dus is de reis Batavia—Amsterdam in 10 dagen volbracht. De voorbereidingen waren uit stekend getroffen en hoewel het derde en vierde vliegtuig ernsti- gen tegenslag hebben ondervon den, mag men toch van een succes spreken, daar Nederland het eerst een aantal vluchten, welke in dienst stonden van het eens zich gaaD overtuigen, hoe het met haar giDg. Vlug liep hij het gebouw door en opende peruischloos de deur van kamer do. 6. Zuster Margaretha, de verpleeg ster, stond bij zyn binnenkomen op en leede den vinger op de lippen. De patiënte sliep Nu, hoe is het vandaag? vroeg dr. Loose zacht. Is se weer by bewustzijn en vry van koorts Het laatste wel. Het bewust zijn schijnt mij echter nog niet geheel teruggekeerd te zijn. Waaruit concludeert udat? Omdat ze zoo vreemd deed, toeD haar oom met twee heeren op bezoek kwam. Hy zeide, het was haar vader en baar verloofde. Zy scheen heelemaal niet ver heugd Wat zeide zy Niets. Ze lag daar zwijgend, maar baar blik was zoo angstig, dat ik reeds vreesde, dat de kooris weer zou opkomen. Dit was gelukkig niet het geval, maai het bezoek scheen haar zeer te hebben aaDgegrepeD, want ze weende geruimea tyd. Toen ik haer vroeg, waarom ze weende, wierp ze me een hartverscheurende blik toe, doob zweeg. practisch postvervoer over zoo'n grooten afstand, heeft uitgevoerd. Terwijl de schemering reeds begon te vallen over Schiphol en zijn landelijke omgeving, toen de sein- en waarschuwingslich- ten reeds van nut waren, te 4.20 uur ruim kwam de H.-NAEN in zicht. Spoedig cirkelde de forsche eendekker op geringe hoogte boven het vliegveld, met hoera's begroet door de honder den, die zich voor de groote hangar hadden opgesteld, en precies te 4.26 landde het vijfde postvliegtuig, taxide even over het veld en stond weldra stil voor de groote hangar. Een luid gejuich barstte los, toen achter eenvolgens Smirnoff, Aler en Veenendaal uit het vliegtuig stap ten en in de omheizingen vielen van vrouw, moeder en kinderen. Tusschen een cordon, dat de ordebewaarders vormde door hand aan hand te gaan staan, werden de beide vliegers en de mecancien naar de groote hangar geleid voor de officieele begroe ting. Kransen en bloemen werden aangedragen, de eere-wijn werd rondgediend en speechjes af gestoken. Er zijn thans vijf bestuurders der K. L._M. naar indië enterug geweest, n 1. Geysendorffer, Schol- te, Frijns Smirnoff en Aler. De bedoeiing is deze piloten een kern te laten vormen en elk 'hunner een nieuwe vlucht te laten uitvoeren, vergezeld door een anderen bestuurder, zoodat tenslotte bijna alle vliegers der K.L.M. op den luchtweg Amster dam—Batavia ten volle bekend zijn. Hofbericht. De Koningin is Vrijdag per auto van het Loo te 's-Graven- hage teruggekeerd om daar Haar winterverblijf te vestigen. De Koningin reed, met Prinses Juliana, die zich te Leiden bij haar Moeder had gevoegd, naar de Koningin-Moeder bij wie Koningin en Prinses het noen maal bleven gebruiken. Wat zeiden de heeren tot h'aar Dat kon ik niet verstaaD. Zij spraken heel zacht, maar zeer goedig, naar ik opmerkte. De oude heer, die haar vader is, scheen zeer bewogen en wischte zmh meermalen de oogen af. Ik verzocht hem tenslotte heen te gaan, daar ik te veel drukte niet goed voor de zieke vond. Dat was verstandig. U moogt niemand meer binnenlaten, behalve dr. Sanders en my. Ook Bill Orady niet. Komt die iede ren dag Byna. Hij is echter heel bescheiden en vraagt nooit bij haar gelaten te worden. Ik geloof, dat hij op haar verliefd is, voegde de verpleegster er by met een glimlachje. Zoo? Daarvan znlleD wy geen notitie nemen, zeide dr. Loose, het voorhoofd fronzend. Vergeet het niet, zuster Marga retha, vootloopig mag niemand binneD, noch de vader, noeh de oom, het is dringend noodig voor de «zieke. Zullen haar verwanten daar mee tevreden z^jn De beide oude heeren houd ik voor tamelyk lastig Dat wordt bun niet getraagdi Jhr. mr. Rnys de Beerenbrouck. Aangaande den toestand van den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, kan worden gemeld dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat eerlang een nier operatie zal moeten plaats heb ben. De toestand van den patiënt geeft geen enkele reden tot be zorgdheid. De Rijksmiddelen. De Middelen hebben over Oc tober opgebracht f41.021.574 tegen f41.970.647 in October 1927. De raming 1/12 was f38.831.417. In de afgeloopen tien maanden was het bedrag f 406.795.937, tegen f417.427.951 in diezelfde periode van 1927, of f 10.732.014 minder. De raming bedroeg f388 314 167. Politiek. De Centrale Zeeland van den Vrijheidsbond hield Donderdag te Middelburg een goed bezochte vergadering. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen het voorstel van Schouwen en Duiveland om Zeeland met Gelderland bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer te verbinden. Tevens werd de bedoeling vast gelegd om het daarheen te lei den, dat op de later vast te stellen gemeenschappelijke can- didatenlijst het Tweede Kamer lid mr. van Rappard en het Eerste Kamerlid ir. De Muralt bovenaan zullen worden geplaatst. Het noodweer van Vrijdag avond ontstaan door den Noord- Westerstorm, die over West- Europa woedde, heeft in geheel Nederland belangrijke schade aan gericht en het treinverkeer in de war gebracht. Veel schade en overlast voor de reizigers werd veroorzaakt door drie ongevallen op het elec- trische net. Wanneer ze wat te zeggen hebben, stuur ze dan maar by mij. Hij Dam eeD stoel eD ging in de nabijheid van het bed zitten, zonder de slapende door zijn blik lastig te wezeD, maar toch zoo, dat hy haar gezicht zien kon. Hij schrikte, toen hij den eersten hük daarop wierp, zoo was haar gelaat de laatste twee dagen ver anderd. Niet in haar nadeel. Integen deel, het onrustige van de koorts, dat weken lang aaD het jeugdig gelaat iets stijfs had gegeven, was als verdwenen. Eerst nu zag men goed duidelijk de lieftalligheid van dit ronde, kinderlijk teere gezichtje, de als met een penseel getrokken wenkbrauwen, delauge, dichte wimpers, den fynen rech ten neus en den fraai gesneden mond met tusschen de halfgeopen de lippen buitengewoon blanke, regelmatige tandjes. Het gelaat hBd nog geen kleur, maar trots de ziekelyke bleekheid moest men toegeven dat Serena een buitengewone schoonheid waa, Intusschen was het dit niet, dat dr. Loose als gehypnotiseerd op haar neer deed zien en zyn hart •teedi ineller deed kloppen. Wordt vervelgdf, EQIL4

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1