Dat Is M toppunt voor f22.50. J. C. VINK. Een splinternieuwe, heusche Gemengd Nieuws. redeneering, welke getuigt van gemis aan kijk op de werkelijk heid, die ons steeds terugvoert naar den dwang, dat we ons naar den wil van Qed. St. of het Rijk moeten inrichten. Of is het niet bedenkelijk voor het prestige van den Raad, vroeg spr., dat we telkens moeten on dervinden dat men hifer zon der onze medezeggenschap meest al maar van boven af geiden kan voteeren, die drukken op de burgers? Juist daar, waar het kan en noodzakelijk is, worden we belet om de gemeentelijke huishouding economischer in te richten. Van boven af wordt de Staatsalmacht uitgeoefend en vroeg of laat zal men daarvan de gevolgen moeten ondervinden, tot schade en schande. Dien dwang is een hoon tegen het ons op de schoolbanken geleerde lied: „Wij leven vrij". Ofschoon het in deze door en door ver politiekte dagen een heksentoer is om er een eigen persoonlijke meening op na te houden, zei spr., stel ik er toch prijs op, hier eens duidelijke taal te spre ken. Spr. zal dienaangaande nog geen voorstel doen, maar gaf B. en W. in overweging om met een voorstel te komen tot een breed opgezette actie in dien geest, dat op salarissen van vier a vijfduizend gulden best een paar duizend gulden per jaar kon bezuinigd worden. Wie zal durven beweren, vroeg spr,, dat het besturen of administreeren van een plattelandsgemeente zulk een buitengewone prestatie vor dert? Sterker nog, zei spr., wie zal kunnen ontkennen, dat twee goed onderlegde menschen onze zoo bescheiden gemeentelijke ad ministratie niet afkunnen Hoe veel zou daardoor niet bezuinigd kunnen worden? Als we toch zien, wat particulieren verplicht of onverplicht soms weten te presteeren, slaan we tegenover zoo'n toestand de handen ineen. Wie durft beweren, vroeg spr. verder, dat êén gemeente-veld wachter voor de orde in ons stedeke niet voldoende zou zijn naast de Rijks politie, die wij hier ook nog hebben, om van den Rijks veldwachter te Kijkuit maar te zwijgen. In alles ervaren we de afhan kelijkheid van de hooge ambte narij en spr. meent, dat men hem het streven daartegen niet als ondemocratisch zal kunnen aan rekenen. Veeleer acht hij het ondemocratisch om de bevolking tegen haren wil lasten op te leggen, die ons van af de school bank tot den tijd dat men in het gunstigste geval ouder domspensioen geniet, als a. h. w. tot staatskinderen maakt. Gunstig noemde hij dat geval, omdat men dan tenminste den 65-jarigen leeftijd bereikt, al is het dat het pensioentje klein is en ongunstig afsteekt tegen de duizenden gul dens pensioen, die de door spr. als bevoorrechten gekwalificeer de categorie staatsburgers geniet. Toch wil spr. geen bezuini gingsmaniak zijn. Zoo moet men volgens hem niet willen bezui nigen op het Lager Onderwijs en het deed hem genoegen, dat B. en W. die meening deelen. De gelijk onderwijs voor het volks kind is noodzakelijk. Aan het arbeiderskind, dat na de school vaak veel te vroeg meestal naar het veld wordt gestuurd, mag die kleine dosis geluk niet ontnomen worden. Het is spr. een raadsel, dat er nog raadsleden zijn, die het gewicht van hun eed afhan kelijk stellen van een vermeenden plicht om ook daarop te moeten beknibbelen. Spr. weet niet wie dergelijke stelling hier verkondigd heeft, maar vermoedde toch, dat het een raadslid is, dat misschien straks weer en dan zonder gewetensbezwaar tegen die op vatting van den eed in uit gaven zal helpen voteeren voor het middelbaar onderwijs, dat niet zoozeer de arbeideiskinderen, als die der welgestelden ten goede komt. Maar dan ervaardt dat lid toch ook weer dezelfde droeve werkelijkheid, dat het Rijk zegt: „Heer Raadslid, daar blijft gij af". Hier zag spr. wel de billijkheid van in en hij zou zich Te zien en te koop op de Markt in den KANTOORBOEKHANDEL van Afgeluisterd: Zeg vrouw, ik droomde vannacht, dat ik' e^n schrijfmachine van St. Nicolaas had gekregen schamen, met een voorstel te komen, dat in strijd was met dat van B. en W. Hierna kwam spr. tot de post werkloozenzorg. die vooreerst niet van de begrooting afgevoerd zal kunnen worden, maar hij hoopt, dat het bedrag, dat op zijn voorstel in 1928 is opge voerd tot f4000, voldoende zal zijn voor 1929. Naar spr. ver- nomen heeft, zal het toereikend 1 zijn, als men dit jAar niet meer moet uitkeeren, en daarom zijn van spr., behoudens een Kerst- gave aan werkeloozen, geen ver dere voorstellen dienaangaande te wachten. Ten opzichte van de volksge zondheid en de volkshuisvesting steekt Axel gunstig af tegenover andere gemeenten en het dient gezegd te worden, zei dhr. 't Gilde, dat hetgeen de Raad van Axel op voorstel van zijn rechterbuurman (bedoeld werd dhr. Dieleman)«heeft gedaan, aan de meest vooruitstrevende ge meentebesturen lot voorbeeld strekt, nl. het geven van f 1 toe slag op de weekhuur van de arbeiderswoningen. Dit besluit gaf getuigenis van wijs beleid, want in nog geen jaar tijds zijn alle woningen der bouwvereem- ging, welke vóór dien voor 25% leeg stonden, bewoond. De rechtspositie en het loon der gemeentewerklieden gaf aan spr. geen stof tot critiek. Hij prees die zelfs, waar in groote ste'den als Amsterdam de pen sioensaftrek nog niet zoo gunstig staat en spr. wil gaarne erken nen, dat de eer daarvan toekomt aan het rechtsche bewind, dat deze regeling tot stand bracht. Dat mag wel eens van de uiter ste linkerzijde gezegd worden. Spr. hoopte, dat het parool zij in dezen lk zal handhaven. Toch is de heilstaat nog niet bereikt. En al sympathiseert spr niet zoo erg met dien heilstaat, toch blijft er nog genoeg kritiek over. Al meer en meer nam spr. waar, dat dit college van B. en W. de voetsporen van het vorige college niet weet te drukken, al moest spr. ter verontschuldiging zeggen, dat in menig opzicht het bed als het ware gespreid lag. Salarisregeling, bestrating, grond bedrijf, electrificatie, enz, (dit laatste vooral tengevolge van een door mij gevoerde actie, zei spr., zoo bevredigend opgelost), zijn onder het vorig bestuur tot stand gekomen. Maar toch meen de spr., dat er voor de toekomst nog genoeg te doen zal zijn en op het gebied van vermindering van belasting is door dit college nog niet de eerste schrede gezet. Telkens hooren we van meeval lers onder de inkomsten en tel kens worden de belastingen zwaarder voor de bevolking. De werkeloosheid dreigt nog in de zelfde mate. En al was het voor den landbouw een goed jaar, toch besehouwt spr. dat als een zwaluw die geen zomer brengt. De toekomst blijft donker, En hoe zal de houding zijn van B. en W. als straks de aan dacht weer gevraagd wordt voor de waterleiding? Zal het college hun vertrouwen-wekkende leiding geven Hoe staat het college tegen over het kanaalplan Axel-Hulst? Tot heden heeft spr. hier nog nimmer iets van eenige actie van be:eekenis ten dezen gemerkt en toch is dit het eenige perspectief dat de industrie in deze streek nog heeft. Het is treurig. Spr. meende dat niet hij alleen over de werkwijze van dit college te klagen had en achtte het moge lijk, dat van andere zijde daar ook wel blijk van gegeven zal worden. Op contact met eenige commissie van bijstand wordt geen prijs èesteld en meer en meer wordt gevolgd het laat- maar-waaien-systeem en zakt men af naar het oud-liberalisme, dat in het college van grooten invloed blijkt te zijn, ofschoon dat niet de wensch is van de meerderheid uit den Raad. En al ben ikzelf zgn. „wild" ten opzichte van de politiek, zei spr., toch verwacht ik een betere houding van B. en W., waaruit truer actie blijkt. Spr. noopte, dat ook de Raad dit zal inzien en geen genoegen zal nemen met zoo'n slappe hou ding. die misschien het gevolg is van het feit, dat de samen stelling van het coliege meer door het toeval, dan door een vooraf gaand overleg is ontstaan. De door de wethouders vertegen woordigde partijen vormen de meerderheid in den Raad en toch is er geen lijn te bespeuren. Het preadvies op de begrooting geeft daarvan een zuiver bewijs. Met een paar zinnen maakt men er zich af en als er iets van betee- kenis is, zwijgt men. B.v.Het College vernam met leedwezen aldus staat er in het preadvies dat door het „Wit-Gele Kruis" subsidie wordt gevraagd, maar laat de beslissing aan den Raad. Beteekent dit nu, vroeg spr., dat de heeren er tegen zijn en wat belet hun dan om een voorstel te doen Men maakt er zich gemakkelijk af. Ook het mis lukte afdeelingsverslag schijn-t een kolfje naar de hand van B. en W. te zijn. Men vraagt zich af, zou er zóó weinig besproken zijn maar er was nog iets var. een afdeelingsverslag. Waarom daar geen afschriften van gemaakt? Spr. hoopte dat B. en W. voor een volgende begrooting tot een anderen koers zullen besluiten. Als het niet breekt met de slappe houding van heden, zal het van de Raad geen respect voor haar optreden kunnen verwerven. (Wordt vervolgd). AXEL, 16 November 1928. Toen de aannemer v. S. alhier gisteren met zijn auto uit de Kerk- dreef kwam rijden, kwam er juist op dat oogenblik een Belg. motorrijder met duo door de Weststraat rijden en toevallig wiren beide voertuigen op het ze fde oogenblik op het punt, waar beide straten elkander ont moeten een botsing was onver mijdelijk. Het ongeval liep echter boven verwachting goed af. Wel vielen de motorrijders met hun machine om, doch ze bekwamen geen letsel van beteekenis. Het motorrijwiel werd echter nógal beschadigd. De autobestuurder kon zijn weg na eenigpn schrik voortzetten. Het circus. Na de ramp die het circus Roberti trof dezen zomer, waar bij alles te water geraakte en drie paarden verdronken, heeft het zich zoo weten te herstellen, dat het weer kan optreden, dank zij een tiental keurig gedresseerde paarden en eenige ariisten, die door hun werk ieders bewon dering opwekken. Weliswaar maakt het geheel een soberen indruk, maar in hetgeen er ver toond wordt, evenaardt dit cir cus wat in de grootste inrich tingen te zien is, zoo het dat niet overtreft. De dressuur, het gezadeld en ongezadel,d rijden, het trapege- werk en de krachttoeren getui gen alle van hooge opvatting van het vak en in dat opzicht heeft het circus-Roberti zijn goeden naam na tientallen van jaren weten te handhaven. Vooial verdient mevr. Amanda Roberti- in dat opzicht lof voor haar prestatie ais kunstrijderes in alle genres, terwijl de heer Hans Siegfried, als Canad. Her cules ontzagwekkende spierkracht toont. Onwankelbaar blijft hij staan, als twee auto's met volle kracht, probeeren weg te trekken. De tent was gisteravond eivol. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen Rijks diploma als Hoefsmid Jan van Arenthals, werkzaam bij Gebr. Schieman, alhier. Met ingang van 15 Nov. is benoemd tot controleur voorden Raad van Arbeid, dhr. A. F. Schieman, alhier. Tot agent van politie te Wageningen is benoemd de heer C. de Meester, marechaussée te Hontenisse. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 4 tot en met 10 Nov. in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Biervliet 1, Goes 1, 's-Gravenpolder 1, Hontenisse 1, Kruiningen 1, Sas van Gent 1, Schoondijke 2, Serooskerke (W.) 1. Diphteritis: Breskens 4, Groe- deM. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. Tot onderwijzer aan een openbare school te 's-Graven- hage is benoemd de heer J. W. Almekinders te Retranchement. Sluiskil. De 59 nieuwe cokesovens zijn Dinsdag in werking gesteld. In deze ovens zullen plm. 12 ton kolen gaan. Wanneer de kolen ongeveer 18 uur in de ovens gezeten hebben, en cokes ge worden zijn, worden zij machi naal er uit geduwd en komen aan de achterzijde gloeiend in een grooten ijzeren bak terecht, die electrisch naar den water toren vertranspoiteerd wordt waar de cokes gedoofd wordt met een grooten watersproeier. Deze methode is, zoowel als de ovens zelf, geheel naar de laatste eischen des tijds en hebben de zooge naamde spuiters hier afgedaan. Wanneer de cokes gedoofd is, gaat de bak, die van groote valkleppen voorzien is, in bak ken op riemen naar de wagons, om naar Frankrijk verzonden te worden. De bijproducten, zooalsben zine, superphosfaat, teer etc. zullen nu in grooter hoeveelheden gefabriceerd worden, daar ook in deze afdeelingen de installaties groote verbeteringen hebben on dergaan. Er zijn weer tal van werklieden op de fabriek aangenomen. Predikbeurten te Axel. Zondag 18 November 1928. Ned. Herv. Kerk. Gereforin. Kerk. Geref. Gemeente. Ingezonden Mededeelingen MIJ NHARD T's Hoofdpijn- Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Motor ongeluk. Zaterdagavond zes uur heeft op den Haagweg tegenover de kalkovens bij Rijswijk een motor ongeluk met doodeljjken afloop plaats gehad. De h«er A. v. O. uit Overschie, met op de duo zitting de 20-jarige mej. J. v. V., uit Rotterdam, botste tegen een van den tegenovergestelden kant komenden auto bij het passeeren van een voor hem rijdenden auto. De heer v. O. en'mej v. V. werden van den motor geslingerd. Medische hulp uit Delft en Rijs wijk was spoedig ter plaatse. Mej. v. V. was het ernstigst gewond en overleed gedurende het vervoer naar het ziekenhuis, De heer v. O heefi em schedel breuk en een dubbele beenbreuk. Men heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag laten insluiten in het pand van de la. Benedictus, in kantoorbehoeften, te Rotterdam. Verschillende kas ten en lessenaars zijn openge broken. Er wordt een groote hoeveel heid gouden vulpenhouders en vulpotlooden vermist. De waarde is nog niet vasgesteld, doch loopt vermoedelijk in de duizenden. Van de daders geen spoor. Roofoverval. Zaterdag ver voegde zich ten huize van den heer G. te Eygelshoven (L.) eeD man, die een acteutasch onder den arm droeg, en vroeg of hij mijnheer kon spreken. Op't ant woord van mevrouw dat haar man niet thuis was, vroeg de onbekende om'u stuk papier om zijn boodschap voor mijnheer op te schrijven. Mevr. G liet daar op den man binnenkomen. Toen de deur dicht was, overviel de indringer mevr. G. en greep haar bij de keel, met het gevolg, dat de dame op de trap neerviel. Even later stond zij weer op en begon de worsteling opnieuw. Tijdens dit gevecht hield de indringer zijn slachtoffer een fleschje onder den neus, waardoor mevr. G. het bewustzijn verloor. Toen de onbekende het terrein veiiig achtte, spoedde hij zich naar boven en haalde daar twe« slaapkamers ondersteboven. De kasten werden nauwkeurig on derzocht. In een der laden vond de indringer een damestasch, waarin twintig bankbiljetten van honderd gulden. Hiermee maakte de man zich snel uit de voeten. Een zoontje vond toen hij uit school kwam, zijn moeder bewus teloos in da keuken liggen Zij kwam echter spoedig by en de politie werd verwittigd. Een jachtopziener gewond. Dinsdagnacht ontmoetten de jachtopzieners A. Kramers en A. Hoebergen uit Gemert in het jachtveld Couwenhorst onder de gemeente Gemert een drietal lichtbakstroopers. By de achter volging loste een der stroopers een schot, waardoor H. ernstig in den arm gewond werd. In verband hiermede heeft de politie aangehouden den arbeider R. uit Boeaen en den metselaar A. E. uit Gemert. Laatstge noemde bleek de dader te zijn. Hy is naar het Buis van Be waring te Roermond overge* bracht, Voorm. 9Vs ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugtcren. Nam. 2 Dezelfde. Voorin. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 iUie Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2