Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen Gevlucht. No 66. VRIJDAG 16 NOVEMBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Zitting van 6 November 1928. Tegenwoordig alle leden met den heer F. Blok, burge meester als voorzitter en den heerj. L. J. Maris als secretaris. III. 8. Vaststelling van de be grootingen voor 1928. De Voorz. stelde eerst aan de orde de gemeentebegrooting. Bij de posten komen in behandeling de diverse adressen en het rap port van het afdeelingsonderzoek. De 2e afdeeling kon wegens geringe belangstelling niet verga deren en van de le afdeeling was een verslag aanwezig, waaraan het volgende is ontleend Aanwezig de h.h. Kruijsse, J. de Feijter, van de Bilt en P. de Feijter. Voorz. de Burgemeester. Uitgaven. Bij art. 9, jaarwedde van den Burgemeester, spreekt een lid zijn afkeuring uit over de burgemeesterssalarissen, waar bij hij geen reden vindt om voor Axel met zijn landelijke samen stelling een hooger salaris te bepalen. Andere leden zeggen, dat de Raad daarin vrij uitgaat, daar destijds zelfs bij de Kroon pogingen zijn aangewend tot vermindering en men dit toch niet elk jaar kon doen. Bij art. 12, jaarwedde van den Ontvanger, vindt een der heeren eveneens, dat deze jaarwedde stelselmatig van hoogerhand wordt verhoogd, zonder dat de werkzaamheden daarmede gelij ken tred houden. Iemand wees op het eigenaardige, dat door de inning der inkomstenbelasting door het Rijk het werk vermin derde en het salaris toch klimt. Bij art. 14, jaarwedden ambte naren ter secretarie, wordt de meening gevraagd over de be paling der desbetreffende veror dening, waar bij 70-jarigen leef tijd ontslag kan worden ver leend. De gemeentebode, A. Olij- slager, zou daarvoor in aanmer king komen, doch gezien de goede gezondheid en bruikbaar heid van dien functionaris, is 45) Ouder de laatste regels had dr. Hellkreut nog toegevoegd Zjj stierf een paar dagen na de geboorte van een meisje, dat naar haar weosch Serena werd genoemd, door gebrek aan krachten. Een otter van een te groote lietde en overdreven edelain. Daar zij ook in den dood nog onvindbaar wilde blijven, hebben w(j jonkheer von Marko en ik besloten alleen den naam MarioD op het graf te doen zetten. Spannberg, die zijn ontroering niet langer verbergen kon, was opgestaan en stond met tranen in de oogen voor een der ramen. Een poosje was het muisstil. Tot notaris Quinz plotseling zeide Wjj zullen de documenten nu voorloopig weer in de brand kast sluiten. Ik zal nog heden stappen doen, om de rechten van de jonge gravin von LoaeDegg te doen erkennen. Spannberg draaide zich om. Waartoe? Zy is immers dood, zei hij dof, Weet u dat beslilt zeker, men algemeen van oordeel, dat gevoegelijk voor een jaar van deze bepaling kan afgeweken worden. Bij art. 27, lidmaatschap Ver een. Ned. Gemeenten, wordt ge vraagd naar de prestatie dier vereeniging in verband met de contributie (f90). De Voorz. zet uiteen, dat deze vereeniging de schakel is tusschen het Rijk en de Gemeenten en deze steeds voor de belangen der aangesloten gemeenten opkomt. Bij art. 58, brandweer, is op gemerkt, dat de uitkomsten niet beantwoorden aan de bespiege lingen gedaan bij aanschaf der nieuwe brandspuit. In plaats van belangrijk minder kosten, worden deze steeds hooger. De Voorz. zegt dat de brand weer goed georganiseerd is, doch nu moet er ook zoo noodigover voldoend geschikt water beschikt kunnen worden. Bij art. 83 komt het verzoek in onderhandeling van de heeren Van de Bilt en De Kort om f 250 subsidie voor een op te richten vereen. Het Wit Gele Kruis, voor katholieke ziekenverpleging, zoo als tot heden „Het Groene Kruis" dat doet. Het is niet de bedoe ling, om dat bedrag van de subs, van Het Groene Kruis af te trek ken. De beslissing wordt aan den Raad overgelaten. Bij art. 111, pompen en riolen, wordt meegedeeld, dat men de sloot achter Het Nieuwe Diep wil rioleeren, om later terrein te winnen voor de begraafplaats. Bij art. 138. jaarwedden onder wijzers, bespreekt een lid de boventallige onderwijzers in deze gemeente, waardoor een zwaren druk op de gemeente-financiën wordt gelegd. Spr. heeft bij eede verklaard de gemeentebelangen te zullen behartigen en volgens verkregen deskundige voorlich ting is er in dien toestand wel verandering te brengen. Een ander lid meent, dat hetgeen aan het onderwijs besteed wordt, geen noodelooze uitgaaf is. Voor het meerendeel der leerlingen is het 1. o. het eenigste onderwijs. baron zeide Quinz kalm. Ik heb mij de geheele schildering, die u over het vergaan der «Queen Mary* hebt gegeven voor oogen gefantaseerd, doch een bewijs in juridischen zin voor den dood van Srrena von Losenegg is daardoor niet verkregen. Ik zag haar toch zelf in 't water Daast de omgeslagen boot Dat wil zeggen u meende haar te zien. Het kan heel goed verbeelding ziju geweest tenge volge van overspanning uwer geestesvermogens. Maar al is dit zoo, u hebt haar niet zien zinken, en ook haar lijk is niet gevondeo, hoewel men de zee ver in den omtrek heeft doen afzoeken. Er zijn gevallen bekend, waarin schipbreukelingen eerst Da weken, zelf» maanden weer te voorschijn kwamen. Een ot ander toevallig pasaeerend kustvaartuig kan haar opgevischt hebben en om den last en de drukte, daaraan verbonden, de opgave «vergeten» De geredde kan zwaar ziek zyn, tengevolge van deD doorgestanen angst, tijde lijk alle herinnering verloren hebbeD. Er zijn een menigte mogelijkheden Waaraan ik niet gelooven kan. U rekent op toevallen, notaris, Voor subsidie aan de Vereen, voor (Zeeuwsch) dialecten onder zoek is rfien niet. Bij art. 180, subs, aan de Mid- delb. Handelsschool te Hulst, v/elke vereer:, f 150 per leerling vraagt, acht men geen hoogere subs, dan vorig jaar (f 75) noodig. Er gaat slechts één leerling uit Axel ter school. Bij art. 196, subs. Z. V. T. M. wordt gevraagd of aan die subs, geen voordeelen zijn verbonden, wat bij bespreking blijkt niet al- zoo te zijn. Ontvangsten. Bij art. 136, inning schoolgel den, wordt gevraagd naar de aanslagen, waarna de Voorz. het verloop dier zaak mededeelt en toezegt, dat nieuwe biljetten zul len verstrekt worden. Dit rapport geeft aan B. en W. blijkens het praeadvies aanleiding tot de volgende mededeelingen Voorgesteld wordt, om A. Olij- slager, in afwijking Van de des betreffende bepaling, voorloopig voor een jaar te handhaven als Gemeentebode met leedwezen is kennis ge nomen van het adres van het Wit-Gele-Kruis om een subsidie, gezien de groote waardeering voor het Groene Kruis in deze Gemeente, dat tot aller tevreden heid werkt B. en W. laten de beslissing daaromtrent geheel en al aan den Raad over. Over art. 138 is geconfereerd met den Heer Inspecteur van het L O. Ons College stelt, met verwij zing naar het rapport van den Inspecteur van het L. O. voor, niet tot afschaffing van den boventalligen onderwij zer op de Openb Lagere School over te gaan. Daartoe zou om technische redenen eerst bij ein diging van den cursus (1 April 1929) kunnen worden overgegaan. Met de inwerkingtreding der nieuwe leerplichtbepalingen op dien datum opent zich een nieuw gezichtspunt, dat per 1 Jan. 1939 de leerlingenschaal volgens art. 28 der L.Ö. Wet 1920 in werking Neen, aan toerallen geloof ik in 't geheel niet. Ik reken echter op de Voorzienigheid en vooral met mijn plicht, die mij in dit geval gebiedt, geen mogelijk heid buiten beschouwing te laten. U moet niet vergeteD Loaenegg i» geen majoraat en wanneer de oude gravin Ulrika de oogen sluit, zijn er geen andere erfgenamen behalve de fiseus. Opgrond van deze documenten z(jD er in alle omgtandighedeD erfgenamen, zelfs wauneer de oproep aan graaf Leo, zoo als tot nu toe, zonder gevolg blijft en de dood zijner dochter absoluut werd bewezen. Er z(jn dan immers de verwanten van gravin Serena. De tantes en neven in Rijssel als zij nog leven de tante in Chicago, de weduwe van dr. Hellkreut, die immers ook nog in de familie was. Marianne maakte een afwerend gebaar. Quinz glimlachte. Nu, we zijn nog lang niet aan u toe, mevrouw. Zooals reeds gezegd, heb ik nog niet alle hoop opgegeven, dat gravin Serena toch Dog onder de levenden zyu kan Wat wilt u doen vroeg Spannberg. Natuurlek allereerst haar rechten doen erkennen* Dan, ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. treedt, waardoor de Gemeente, vanaf dien datum, wanneer het aantal leerlingen 211 bedraagt j dat als veilig kan aangenomen worden recht krijgt op de j vergoeding van de 6e leerkracht van het Rijk. Het resultaat zou een bezuini ging van hoogstens 9 maanden salaris zijn, wat volgens onze meening niet verantwoord is tegenover een tijdelijke desorga nisatie in het onderwijs. Bovengenoemde bepalingen gel den dan ook voor de bijzondere scholen, waardoor de gemeente- financiën in 1930 belangrijk zullen worden ontlast. (Vermoedelijk de vijt boventallige onderwijzers). Bij art. 180 wordt voorgesteld het Raadsbesluit van het vorig jaar (f75 per leerling) te hand haven. Aangaande het adres van de Zeeuwsche Vereeniging voor dia lect-onderzoek wordt voorgesteld daaraan geen bijdrage te ver- leenen. Alvorens nader tot behandeling van de gemeentebegrooting over te gaan, gaf de Voorz. gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Dhr. 't Gilde vroeg het woord en zeide met gemengde gevoe lens de beschouwingen te openen, eensdeels omdat hij wel weer de eeniga zal zijn en zijn stem wel weer als die eenS roependen in de woestijn, anderdeels omdat hij weer zal moeten ondervinden, dat men, door in geenerlei vorm antwoord te geven, öf weer het bewijs zal leveren geen prijs te stellen op een vruchtbare parle- lementaire bespreking, öf men het gesprokene niet vermag be hoorlijk te weerleggen en de zaken maar doodzwijgt. Hoe het zij, dat alles, zei spr., zal voor mij geen reden zijn, om datgene, wat me op het hart ligt, te smoren. We zitten hier niet voor spek en boonen en vooral om dat dit de le begrooting is, die van dit college komt, wenschte hij het gevoerde beleid te be spreken. oaar wij gelukkig over voldoende middelen beschikken, alle schepen doen nagaan, die op het oogenblik van de ramp al drie dagen later zich in de buurt hebben bevonden, onverschillig, wat voor schepen dat geweest zijn. Het Pmkerton- bureau in New-York moet dat opknappen. In de mei-st gelezen bladen aan de Amerikaansche kust zullen atvertenties wordeo ge plaatst, waarin een hooge beloo- ning wordt uitgeloofd voor ieder, die mededeeling over de gezochte kan doen, die door feiten worden gestaafd. Eerst wauneer dit alle maal tevergeefs is, mogen wij de hoop opgeven. Hij zweeg. Spannberg streek z ch verward over het voorhoofd. Er was weer eenige flikkering in zijn doffe oogen. Kon er werke lijk nog hoop zyn Qiiinz sprak zoo overtuigend en n(j zelf had tot nu toe alleen maar op de waarschijnlijkheid gerekend, nooit met alle mogelijkheden Dr. Loose had zijn werk in het ziekenhuis volbracht en kon zich nu, als gewoonlijk, naar huis begeven. Zijn woning lag in een «parten bijbouw aohter het eigen* lijke gebouw. Een oude neger vrouw, Lucy ^eheeten en een Als een groote grief stelde spr. dan voorop, dat de gemeente raden in allerlei opzicht in hun doen en laten worden beknot en aan banden gelegd door den Rijks wetgever en door het als voogd optreden van de Colleges van Ged. Staten. Hij wees in dit verband het eerst op de sa larissen van de hoogere ambte naren, de burgemeesters en secretarissen en hoewel spr. zich van meet af aan heeft doen ken nen als voorstander van een be hoorlijke en zelfs zeer goede salariëering, heeft hij toch ook nooit zijn meening verbloemd, dat de salarissen van deze func tionarissen onevenredig hoog zijn opgevoerd. Onevenredig wegens de zeer veranderde tijdsomstan digheden, mede in verband met de zoo zeer verzwaarde lasten der burgerij onevenredig veelal ook ten opzichte van de gele verde prestatie's. Tot sprekers genoegen is dit ook weer een punt van bespre king geweest in een afdeelings- vergadering, welke hij helaas door andere bezigheden niet heeft kunnen bijwonen, maar het verwonderde hem sterk, dat deze zaak toch wel een der be langrijkste 1 in het praeadvies heelemaal verzwegen wordt. Het is toch van groot gewicht, dat de burgerij weet, hoe wij hier onder staan, en 't schijnt wel, of de heeren bevreesd zijn, als er eens over hun salaris gesproken wordt. Volgens spr. dienen de platte- landsche gemeenteraden zoo gauw het kan, deze hoogst urgente aangelegenheid in het midden der belangstelling te brengen. Men moest over de gansche linie de handen ineenslaan en door een groote adresbeweging een actie voorbereiden, die het 'ein delijk eens mogelijk maken zal om in werkelijkheid te bezuini gen. Maar al te vaak wordt ons in het publiek verweten, dat we slechte bezuinigers zijn en ieder die een of andere bestuursfunc tie bekleedt, krijgt dat te hooren, maar spr. acht dat een goedkoope neger-jongeD, dien hij eens van den dood had gered en later, daar hij heelemaal alleen op de wereld stond, in zyn dieDst had genomen, verzorgden zyn kleine buis- houdiDg. Lucy werd altijd boos, als hij later thuis kwam dan onvoorwaar delijk noodig was! Zij schold dan in haar slecht Engelsch, dat hy zich zelf geen rust gunde te eten, dat het lekkere eten, dat zij gekookt bad, bedierf, eriz. Toch aarzelde hij heden. Zou hij niet eens naar jutfrouw Munk gaan zien? Hij had de behande ling van deze zware zenuwpatiënte weliswaar aan zijn assistent, dr. Sanders, overgedragen, daar by zelf veel aüder werk had, doch zoo dikwijls als maar mogelijk was, was hy er tegen den avond toch nog zelf heengegaan, had de ver pleegster laten vertellen en had soms een half uur zwygecd aan haar bed gezeten. Iotresseerde het geval hem zoo O neen, het was een ernstig, maar geen buitengewoon geval. Het was iets anders, dat hem tel* kens weer aan het ziekbed riep. (Wordt vervolgd),

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1