Binnenland. Mijnhardt's Laxeertabletten Rechtszaken. lA-vAN-VALKEhBURG'S-- 'RAAf' meest urgent is, nl. de kwestie tusschen B en W. en den Gein.- Ontv. over de Inning der schoolgelden. Bij den post opbrengst school gelden, zei dhr. 't Gilde, dat hij verrast was door hetgeen hij ge lezen en gehoord had aangaande de inning van het schoolgeld en vroeg, hoe dat zit. De Voorz. zei wel verwacht te hebben, dat daarnaar gevraagd zou worden en gaf van het ge beurde het volgende overzicht: Op 25 Sept. 1928 hebben B. en W. de kohieren vastgesteld en invorderbaar verklaard. (Voor degenen, die niet moch ten weten, wat kohieren zijn, melden we hier, dat daarmee worden bedoeld de lijsten, waar op de namen met adres voor komen van degenen, die school geld moeten betalen en waarop ook staat hoeveel ze moeten be talen. De aanslagbiljetten worden daarnaar ingevuld. Red.). Toen een groot gedeelte van de aanslagbiljetten waren uitge reikt, kwam iemand ter secretarie en klaagde over te hoogen aan slag. Op 5 Oct. werd dit onderzocht en ontdekten we, dat de ambte naar ter secretarie, die de ko hieren had opgemaakt, geen kin deraftrek had toegepast. Dhr. van Duijn, die de fout had gemaakt, heeft tijdens het verlof van den secretaris deze aangelegenheid besproken met den Gemeente- Ontvanger zij waren van mee ning, dat de aanslagen in dat kohier tot het werkelijk bedrag verminderd moesten worden. Het College van B. en W. had echter een andere meening en besloot Op 9 Oct. ten le de kohieren van 25 Sept. in te trekken; 2e. nieuwe kohieren vast te stellen en den ambtenaar, die de fout maakte, op te dragen om nieuwe biljetten te schrijven, en 3e. de ingetrokken kohieren aan den Gem.-Ontv. terug te vragen, hetgeen geschied is bij schrijven van 9 Oct., verzonden op 17 Oct. d. a. v. Op 18 Oct. berichtte de Gem.- Ontv. dat volgens z ij n oordeel B. en W. niet bevoegd zijn om uitvoerbaar verklaarde ko hieren in te trekken (B. en W. meenen, dat de Gein.-Ontv. dat niet heeft te beoordeelen) en gaf in overweging om de 2e kohieren terug te vragen, vooraleer hij de 2e biljetten aan de geadresseer den zou laten uitreiken. Op 22 Oct. zond de Ontv. een nader schrijven, waarbij hij be richtte, dat zulks óók de meening was van den Griffier der Prov. Staten, als de beste en een voudigste oplossing. Na dezen brief is de burge meester in verbinding getreden met den Griffier vnd. en heeft een langdurig telefonisch onder houd met dezen gehad. Het resultaat was, dat de Griffier mededeelde, dat bij nader inzien en overweging hij van meening veranderd was en het p r a c t i s c h e r vond, gezien den stand waarin de zaak verkeerde, dat B. en W. op den ingeslagen weg voortgingen. Daarop is 23 Oct. door B. en W. besloten le. hun besluit te handhaven, inzake intrekking der eerste ko hieren en deze aan den Ontv. terug te vragen 2e. aan den Ontv. mede te deelen, dat door hem van die (ingetrokken) kohieren geen geiden mogen worden ingevorderd; 3e. op te dragen aan den Ontv. om de biljetten van het tweede kohier zoo spoedig mogelijk uit te reiken 4e. de aangeslagenen van het eerste kohier met de vernietiging van hun aanslag in kennis te Stellen, hetgeen geschied is van gemeentewege, Op 24 Oct. berichtte de Gem.- Ontv., dat hij de kohieren niet kan terugzenden en zich verplicht acht, aan de beide kohieren gevolg te geven. Op 29 Oct. is overeenkomstig het besluit van B. en W. aan den Gem.-Ontv. bericht, dat de le kohieren vóór 6 Nov. worden ingewacht, met de opmerking, dat hij van deze kohieren geen gelden mag innen. (Spatiëering van ons. Red.). De Voorz. deelde voorts nog mede, dat omtrent deze kwestie inlichtingen zijn gevraagd bij het advies-bureau van de Vereen, van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage, dat op 16 Oct. 1928 het volgende antwoord gaf De Voorz. zei, dat zoodra de secretaris van verlof terug was, deze zich met den ontvanger in verbinding heeft gesteld, doch deze bij zijn meening bleef en daarop de adviezen zijn inge wonnen. B. en W. zijn dus niet over ijs van een nacht gegaan en hebben thans zwart op wit, dat de ontv. niet het recht heeft om op de le aanslagbiljetten geld te innen. En wat de intrekking van het kohier betreft, dat staat niet ter beoordeeling van den ont vanger. Spr meent dat B. en W. de bevoegdheid daartoe wèl heb ben en handelt dus daarnaar. Dhr. 't Gilde zei, dat er een ontsteltenis was onder de bevol king van Axel, dat ter secretarie zoo'n grove fout is gemaakt; hij noemt het een absurditeit en laakt het, dat de Voorz. zich daarbij schuil houdt achter een ambte naartje. Spr. heeft zich laten in lichten ter secretarie en hetgeen hij gehoord heeft komt neer op wat de Voorz. zeide. Spr. heeft ook gGvraagd of B. en W. het recht hebben, om dat kohier in te trekken, want volgens spr. staat dat nog te bezien. Hij vindt, dat B. en W. eigenlijk in de rechten treden van den Raad en zoo iets mag niet getolereerd worden. Spr. j weet, dat de Gem.-Ontv. het i College van B. en W. ter wille is geweest, door een oplossing te geven, doch B. en W. hebben schuld en willen nu geen ongelijk erkennen Spr. zal dat bewijzen aari de hand van eeriige gegevens en gaf een relaas van het gebeurde. (Wordt vervolgd). Sympathieke daad van Prinses Juliana. Vrijdag is tusschen Bodegraven en Woerden een 16-jarige knaap uit Bodegraven door een auto overreden. De jongen kreeg 'n beenbreuk en' is naar het gast huis te Leiden overgebracht. De auto van de Prinses, die uit Leiden op weg was naar het Loo, reed juist achter de auto, welke het ongeluk had veroor zaakt. De Prinses liet belang stellend naar den jongen infor- meeren. Woensdag na afloop van een der colleges heeft de Prinses in het Gasthuis een bezoek aan den jongen gebracht en onder hield zich geruimen tijd inet hem, bracht bloemen, geschenken en versnaperingen voor hem mede. (H. Ct) Margarine de oorzaak ran encephalitis Dr. H. K. de Haas, directeur van het Rotterdarnsche Genoot schap voor Koepokinenting, heeft onder groote belangstelling zijn aangekondihde voordracht over Voeding, Inenting en Encepha litis" gehouden. Het betoog van kwam hierop neer, dat het ge bruik van kunstboter (margarine) dusdanige veranderingen heeft te weeg gebracht in de samenstel ling van de vetachtige bestand- deelen van het hersenweefsel, dat onder den invloed van ver schillende virussoorten verwee- kingsverschijnselen optreden. Ter wijl de meeste leden van de encephalitscommissie uit den Gezondsheidsraad verhinderd wa ren, vereerde de directeur-gene raal van de Volksgezondheid, Mr. Lietaert Peerbolte, deze voor dracht met zijn tegenwoordigheid. Avp. Wijlen mr. C. C. Geertse- ma, oud-commissaris der Konin gin in de provincie Groningen, heeft f 10000 gelegateerd aan het Instituut voor Doofstommen en f 10 000 aan het Groningsche niversiteitfonds. AXEL, 9 November 1928. In de Dinsdag gehouden Raads zitting werd o.m besloten om f250 subsidie te verleenen aan een op te richten vereeniging Het Wit-Gelè Kruis" voor Roomsch-Katholieke ziekenver pleging. Een voorstel om L. de Groote f2 per week meer loon te geven als stadsarbeider, werd verwor pen. Op advies van den Inspecteur van het L.-O. werd besloten de gelden voor de boventallige on derwijzers nog te voteeren. Voor een schoolfeest ter ge legenheid van de 20e jaardag van Prinses Juliana werd f250 be schikbaar gesteld. Een verzoek van de Kath. M. Handelsschool te Hulst om f 150 subsidie werd afgewezen. De subs, blijft f 75. Het salaris van den Directeur der gasfabriek werd met 1 Jan. 1928 bepaald op f3650, waarin vrije woning, vuur en licht zijn begrepen. Besloten werd om nog een provinciale actie op touw te zetten voor vermindering van de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Een verzoek van de vereeni ging voor behoud van dialecten, werd evenals dat van de politie- j vereen, om subs, voor dactylos copisch (vingerafdrukken) onder Toen Woensdagavond de j voerman van den Bergen op zijn terugreis naar Axel was, zou op i de Sassing een 11 jarige knaap met hem mee huiswa'arts rijden. De jongen, een zoonlje van den j werkm-.n M. den E wonende in de Oudewijk alhier, sprong op den wagen vóór dat deze stil hield, viel eraf en kreeg beide wielen over het lichaam, zoodat het rechterbeen, kort bij de lies werd gebroken en hij ook nog andete kwetsuren kreeg Hij werd terstond huiswaarts gebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld. Green dubbel schoolgeld We achten ons verplicht om een bericht uit Zelandia te weerleggen, volgens hetwelk de gemeente-ontvanger alhier voor nemens zou zijn om dubbel schoolgeld te innen, omdat de belastingplichtigen (buiten zijn schuld) twee aanslagbiljetten kre gen. Wie doordenkt begrijpt het ongerijmde daarvan en zeker zal de berichtgever o.i. beter weten Ieder raadslid weet althans, dat bij het uitreiken van het tweede (gele) biljet een briefje gevoegd is door het Dag. Bestuur om het le biljet te vernietigen en daarop geen betalingen te laten afschrij ven. Ook de Gem.-Ontv. zal, naar hij ons verzocht te melden, geen gelden innen op de eerste (witte) biljetten. Ingezonden Mededselingen Voor Allen die Sukkelen wijs, afgewezen, Ammoniakfabriek te Axel Naar Zei. meedeelt is een terrein van 60 H H. onder de gemeente Axel voorwaardelijk gekocht door de „Compagnie de Carbonisation et de Récupéi;ation de Sous- Produits (Procédés Evence Cop- pee) gevestigd te Brussel. Voorzitter van den Raad van Commissarissen in deze Vennoot schap is Baron Coppée te Brussel Behalve het doel, in de bena ming der Mij. zelve aangogeven, mag deze zich bezighouden met het wasschen en sorteeren van kolen, het fabriceeren van bijpro ducten, scheikundige producten en het exploiteeren van steen kolenmijnen. Het kapitaal der Mij. is groot een bedrag van frcs 19,000,000,—, Door de Mij. is in 1911 een obligatieleening aangegaan groot 15 millioen, rentende 44Vs pet; De Mij. heeft contracten geslo ten voor de oprichting en exploi tatie van fabrieken in Duitschland, Frankrijk, Rusland en Amerika. Te Terneuzen kwam Maan dagavond de heer van D. uit Middelburg, die na afloop van een door hem gehouden lezing op weg was naar zijn hotel, naar we in de Tern. Crt. lezen, zóó danig te vallen, over een hoop steenen, die op het niet best verlichtte trottoir lagen en waren achtergebleven van herstellings werken, dat de hulp van een ge neeskundige moest worden in geroepen. Gemeld wordt, dat de heer van D., die advocaat en procu reur is, het voornemen heeft, om de gemeente Terneuzen in rech ten aan te spreken, omdat deze de bestratingswerken in eigen beheer uitvoert en als zoodanig aansprakelijk schijnt te zijn voor het ongeval. Te Boschkapelle heeft Maandag de heer H. R. J. Claeys zijn 25-jarig jubileum herdacht als gemeente-secretaris aldaar. Ofschoon hij er niet van hooren wilde en gewoon zijn dagtaak wenschte te vervullen, had toch de burgemeester gezorgd voor een versierde raadszaal en kwa men om half 5, (na diensttijd) de familie Claeys, de Raad en vele ingezetenen ten gemeente huize, om den gevierden ambte naar te complimenteeren. De heer Claeys was vóór hij j tf Boschkapelle in functie kwam als gemeente-secretaris, ambte- naar bij 's rijks directe belastin gen, te Axel. Maandagavond wilde te Selzaete, even over de grens bij S3S van Gent, bij het rangeeren van goederentreinen aan het sta tion een werkman een lantaarn aan een wagen bevestigen en twee wagens aaneenkoppelen, toen hij tusschen twee buffers werd gekneld en zoo werd dood gedrukt. We vernemen, dat zes weken geleden zijn vader stierf en hij acht dagen geleden zijn moeder ten grave moest zien brengen. M.Crt. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is bij den inspecteur der registratie en domeinen al hier onder de letters V. W., .f6.93; bij den inspecteur der directe belastingen te Terneuzen f 14.ontvangen. In een vergadering van de klompenmakers te Clinge is een commissie van voorbereiding voor een klompenbeurs samen gesteld, bestaande uit burge meester Vienings, voorzitterden heer A. v. d. Keelen, secretaris en de heeren Cam. Seghers, Joh. v. d. Keelen (St. Jansteen), Ed. de Nijs (Hulst) en P. Vercauteren (Koewacht) leden. Door 37 leden werd een con tract geteekend, met de vereeni ging „Het Nederlandsch Fabri- caat" tot het voeren van een Rijksmerk. Men hoopt in Augustus van het volgende jaar de beurs te kunnen openen. Bij beschikking van den minister van financiën van 5 Nov. is aan de gemeente Westdorpe een voorschot uit 's Rijks kas v-erleend tot een maximum van f 2200, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uit sluitend werkzaam ter bevorde ring van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, voor den aankoop van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uit te geven, welk voorschot in 30 jaren zal worden afgelost. Te Terneuzen werd Woens' dagmorgen een handkar, die voor de galanteriewinkel van de Wed. Jac. de Kok stond, aangereden door een auto, met het gevolg, dat de treemen der kar door de spiegelruit werden gestooten en de ruit in stukken tusschen de etalage viel. Het werd een zaakje voor de politie. Onder de gemeente West dorpe zijn van een landbouwer een partij op het veld staande savooi- en witte kooien gestolen. - Gemeld wordt, dat te Sint Jansteen plannen bestaan om in het voorjaar van 1929 aldaar feest te houden ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van den heer C. Ysebaert als burgemeester dier gemeente. Te Clinge is een tuinbouw- cursus aangevangen met 17 leer lingen, onder' leiding van den heer E. Lansu, land- en tuinbouw- onderwijzer, tevens hoofd der school te Zuiddorpe. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Het gerechtshof te Den Haag bevestigde Woensdag het vonnis van de Rechtbank te Mid delburg, waarbij zijn vrijge sproken H. v. M., opzichter der gemeentelijke gasfabriek al daar en E. P. v. D., oud-direc teur der gasfabriek te Wemel- dinge. Aan hen werd ten laste gelegd, dat zij z.g. steekpenningen zou den hebben aangenomen van de N. V. Ned. Gasmeterfabriek v.h. George Wilson, wetende dat dit in strijd is met hun plicht. LEEUWARDEN' Aan den heer Gemeente-Secretaris van Axel De executoirverklaring van de schoolgeldkohieren en de uitreiking van de aanslagbiljetten heeft o. i. ten opzichte van de belastingplichtigen het ook bij andere belastingen aange nomen gevolg, dat de aanslagen ai- leen op bij de wet of verordening voorgeschreven wijze veranderd of vernietigd kunnen worden. Zoo wordt b. v. door den inspec teur der directe belastingen krachtens diens instructie tot uitvoering der wet op de Rijksinkomstenbelasting, warr zoo vaak overtuigend aan den dag komt. dat bij tijdige indiening van een bezwaar- of verzoekschrift een gunstige beschikking zou zijn gevolgd, een aanslag ambtshalve verminderd of ver nietigd, tei zij er reden is om aan te nemen, dat de termijnen van beroep enz willens en wetens niet in acht zijn genomen. Wanneer die onjuistheid bestaat in het feit, dat een aanslag te laag is, vindt geen vernietiging met oplegging van een hoogeren aanslag plaats, maar wordt het middel van vernieti ging toegepast. Art. 67 van de L.O. -wet 1920 be palend, dat de schoolgeldkohieren worden opgemaakt en executoir ver klaard door B. en W., heeft de moge gelijkheid van verandering van aan slagen door bezwaarschriften van be langhebbenden geheel ter regeling overgelaten in de betrekkelijke invo>-- deringsverordening. Ook de mogelijk heid van navordering bij het opleggen van een verkeerden aanslag of om andere redenen zou in de invordi- ringsverordening geregeld moeten zijn. Wij beschikken niet over de veror dening op in vordering van schoolgel den in we gemeente maar nemen aan dat daarin bepalingen over na vordering ontbreken. Voor de beoor deeling van het ons door U voorge legde geval zal de al of niet moge lijkheid van navordering buiten bi- schouwing blijven, omdat de gemaakte fout, het niet verminderen van het zuiver inkomen met het bedrag voor kinderafrek, alleen te hooge aanslagen ten gevolge heeft. Laat de invorderingsverordening al leen ambtshalve vermindering door den Gemeenteraad toe, het door den Gemeente-ontvanger ingenomen stand punt doet ons dat vermoeden dan zullen B. en W. daartoe het voorstel moeten doen. Spreekt de verordening daarvan niet, dan achten wij B. en W-. daartoe bevoegd. Brengt de ambts halve vermindering teruggaaf van reeds betaald schoolgeld mede, ook dan zul len o.i. B. en W. daartoe kunnen overgaan, tenzij de invorderingsver ordening den Raad ook daarin moeit. Intrekking van vastgestelde en exu- toir verklaarde kohieren en vaststel ling van nieuwe kohieren door B en W. zouden wij alleen mogelijk achten, wanneer de invorderingsverordening zulks toeliet. Voor de Vereeniging van Ned. Gemeenten. (Handteekening). met Verstopping of moeilijken, t-agen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Arothekeis en Drogisten. Doos 60 ct. Zondag 11 November 1928. Voorm. 97s ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Prof. Dr. C. v.Gelderen. Nam. 2 Dezelfdj. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2