Jffijmmdii Uw Haar ning zou kunnen leiden tot be zetting van Nederlandsch grond gebied, met alle daaraan ver bonden gevolgen. Te werken zoolang het dag is is het richtsnoer, dat ook het huidige kabinet wil volgen. Het hoopt dan ook, dat in het laatste jaar van deze periode nog veel goeds tot stand zal komen, even als dit vroeger meermalen juist in het vierde jaar het geval is geweest. Invordering van gelden in liet buitenland. Een vordering op een in het buitenland wonenden schulde naar is niet altijd eenvoudig te innen. Als regel wendt men zich tot een bank. Ingewijden maken reeds gerui- men tijd van de post gebruik. Door tusschenkomst der post administratiën der verschillende landen kunnen namelijk quitan- tantiën geïnd worden. Op de postkantoren zijn kos teloos borderellen verkrijgbaar, waarop de in te vorderen qui- tanties moeten worden ingeschre ven. De wissels op één borderel moeten van denzelfden afzender afkomstig zijn en be^emd voor één kantoor van invordering en voer ten hoogste vijf verschil lende schuldenaren. Zij mogen niet op verschillende dagen in vorderbaar zijn. Het borderel wordt aangeteekend toegezonden aan het kantoor dat met de in vordering belast is. Van het ingevorderde bedrag wordt een invorderingsrecht af gehouden, hetwelk voor Neder land op 15 cent is bepaald (in dien de quitantie niet voldaan wordt, is een aanbiedingsrecht van 10 cent verschuldigd). Per postwissel wordt daarna het res- teerend bedrag, verminderd met het postwisselrecht, overgemaakt. Het innen van een buitenland- sche vordering kost dus in totaal le. port en recht voor een buitenlandschen aangeteekenden brief (277s cent) 2e. een invorderingsrecht (15 cent of aanbiedingsrecht (10 ct.) 3e. postwisselrecht. Bij een inningstermijn van ten hoogste 8 dagen, zal de afzender ais regel binnen 14 dagen in het bezit van het ingevorderde bedrag zijn. In het verkeer met België, Duitschland, Hongarije, het Saar gebied, Tsjecho Slowakije, Zwe den en Zwitserland kunnen de ingevorderde bedragen worden gestort op een postrekening, welke in het land van bestem ming der zendingen wordt ge houden, in welk geval alleen stortingsrecht verschuldigd is Nadere inlichtingen omtrent den buitenlandschen quitantie- dienst worden aan de postkan toren verstrekt. Ingezonden Mededeelingen AXEL, 6 November 1928. in de hedenmiddag alhier ge houden Raadszitting werden de notulen der vorige zitting onver anderd vastgesteld. Voor kennisgeving werden aan genomen de volgende ingekomen stukken a. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit in zake verhaal inkoop pensioenen. b. Het bekende verzoek van den Raad van Arnemuiden om adhaesie voor hun verzoek om opheffing van achterstallig school geld voor andere gemeenten (art. 104 L.O.-wet). c. Proces-verbaal van kasop name bij den gem.-ontvanger, waarbij bleek, dat alles in orde was bevonden. Het batig saldo op 1 Jan. 1928 was voor den gewonen dienst 1 19901.87 en voor den kapitaal- dienst f 894.42. De inkomsten gver 1928 bedroegen f99554,98, zoodat er totaal aan baten was f118,348,28, terwijl er was uit gegeven f 100,544,06, zoodat er een saldo was van f 17804,22, overeenkomstig de vertoonde waarden en bescheiden. d. Bericht van M. de Keijzer alhier, dat hij van zijn subsidie aanvrage voor een autobusdienst Axel—Neuzen afziet, onder dank- zegging voor den ondervonden steun van Burg. en Weth. en den Gemeenteraad. Naar het college van B. en W werden verwezen le. Een verzoek van M. Die ieman en anderen, allen bewo ners van den Singeiweg, waarin deze te kennen geven, dat die weg in zoodanigen toestand ver keert, dat ze bijna niet begaan baar is dat het vooral bij avond zeer bezwaarlijk is om daar te pas- seeren, daar er ook geen ver lichting is, en zulks voordever pleegden ondoenlijk en gevaar lijk is dat de weg bij elke regenbui in een modderpoel wordt her schapen dat het overig deel der ge meente goed onderhouden wordt, terwijl de Singelweg daarop een uitzondering maakt dat adressanten wel weten, dat de weg een polderweg is, maar dit geen reden is om den nood toestand te doen voortduren, wijl ook andere polderwegen wel in orde gemaakt zijn. Reden waarvoor zij eerbiedig verzoeken om den weg begaan baar te maken op de wijze als door Edelachtbaren wordt goed gevonden. 2e. Een verzoek van de afd Axel van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst om aan de vaste werklieden in dienst bij de Gem. Gasfabriek in een bepaalde mate vrij vuur en 'icht te verleenen. Het adres, dat geteekend is door G. Agter- huis als voorzitter en Fl. Seghers als secretaris spreekt van 250 Ms. gas en 40 H L. cokes per jaar Vervolgens kwamen aan de orde 3. benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer D. A. van Houte. Overeen komstig advies van deze com missie woiden voorgedragen de h h. D. A van Houte en C Dijk- wel. Herkozen werd eerstgenoemde. 4. Wordt uitgesteld tot een volgende zitting. 5. Benoeming keurmeesters voor de aanst. Jaarmarkt. Voorgedragen worden: le E. B. van Acker en H. E. M. van Acker 2e A. de Feijter Cz. en M van Fraaijenhoveen 3e J. de Regt en Lev. de Putter. Benoemd zijn de h.h. E. B. van Acker, A. de Feijter Cz. en J. de Regt, terwijl Burg. en Weth. gemachtigd worden om bij niet aanvaarding der functie andere deskundigen uit te noodigen. Punt 6 was een meer belang rijke aangelegenheid en betrof de kwestie aangaande de splitsing van den kring „Axel" voor den Vleeschkeuringsdienst. Zooals bekend wenscht Zaam slag gesteund door Boschkapelle zich af te scheiden en een zelf standigen kring te vormen, waar tegen Ged. St. van Zeeland en ook de gemeenten behoorende tot den kring „Axel" geen be zwaar hadden. Maar nu heeft de Minister van Arbeid, H. en N wel bezwaar en daarom heeft Z.Ex. aan Ged. Staten van Zee land een schrijven gericht, waarin de Minister zegt te veronderstel ien, dat Ged. St. bekend zijn met de bezwaren, die bij Z.Ex. be staan tegen het verbrokkelen van keuringskringen, welke bezwaren ook hier gelden. Zij zijn samen gevat in het Kon. Besluit van 15 Maart 1926, no. 13, betreffende het beroep van Zaamslag. Z.Ex overweegt toepassing van art. 23a van de Vieeschkeuringswet, Wellicht aldus vraagt de Mi nister zou een bevredigende oplossing kunnen worden gevon den, indien de heer Dees (vee arts te Zaamslag, Red.) ais hulp keurmeester werd aangesteld Z.Ex. vraagt in dezen de mee- ning van Ged. St., alvorens art. 23a van voorn, wet toe passen, I volgens welke Z Ex. de macht heeft om zelf tot voorziening in dezen dienst over te gaan. Ged. Staten vragen nu, onder toezending van een afschrift van bovenbedoeld ininisteriëel schrij ven de meening van den Raad over deze kwestie, waar bij aan stelling van den heer Dees een bevredigende oplossing gevonden zou kunnen worden in dier voege, dat dan de bestaande Kring gehandhaaft blijft. Alvorens over deze zaak advies te geven, hebben B en W. een conferentie gehad met den Inspec teur van de Volksgezondheid, beiast met het toezicht op de naleving van de Vieeschkeurings wet met resultaat, dat het col college thans meent te moeten adviseeren, om Ged. St. te ant woorden, dat bij den Raad geen overwegend bezwaar bestaat tegen, de door Z.Ex. voorgestelde rege ling. Alzoo werd ook besloten. 7. Door de konijnen- en pluim- veefokkersvereeniging „Ter Ver betering" alhier was gevraagd om prijzen voor de aanst. ten toonstelling. Besloten werd om, evenals het vorig jaar, nu en in den vervolge twee verguld zil veren medailles beschikbaar te stellen". 8. Hierna kwam de behande ling van de verschillende begroo tingen voor 1920 aan de orde, waarbij dan ook beslist werd omtrent verschillende adressen om subsidie, enz. Zooals bekend zijn 2 commis- sie's benoemd, om in sectie-ver gaderingen de begrooting te be- studeeren en onderzoeken. Het mag wel opmerkelijk heeten, dat bij een dier commissie's zóó weinig belangstelling voor sectie- onderzoek was, dat de uitgeschre ven vergadering niet kon door gaan. 'Afdeeling 1 had een rap port ingediend, waarop we nader terugkomen. Onder de ingekomen verzoe ken waren nog: Verzoek om subsidie voor een op te richten vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", voor Roomsch- Katholieke verpleging van zieken, .vaarvoor als voorz. en secr. voorloopig optreden de h h. C. Th. van de Bilt en P. de Kort, alhier. Gevraagd wordt f250 per jaar. B. Idem door de V. V. V. alhier voor een„in 1929 te houden volksfeest ter gelegenheid van den 20en jaardag van Prinses Juliana. C. Idem door de Zeeuwschë vereeniging voor dialect-onder zoek. D. Idem door de Kath. Mid delbare school te Hulst ad f150 per leerling. E. Idem door de commissie voor vakonderwijs voor de Alg. Ned. Politiebond. F. Advies van den inspecteur van het La. om de boventallige onderwijzers aan te houden. Nader verslag in het volgend nummer. bioedvergifliging, ontstaan door verwonding bij het scheren, zijn overleden. Waar we ook informeerden, er is hier ter plaatse tot heden niets van dergelijk geval bekend. Eigenaardig is, dat ook ver schillende Zeeuwsche bladen dit bericht als oorspronkelijk gaven, terwijl het vermoedelijk wel uit een ander blad zal zijn overge nomen, onder den indruk het zal wel zoo zijn. De 24 jarige J. Wieles te i erneuzen, die de vorige week door een revolverschot in den buik werd getroffen, is Zaterdag avond aan de gevolgen daarvan overleden. Donderdagochtend geraakte even voorbij Sas van Gent een auto van den heer V. te Terneuzen in het kanaal, terwijl diens zoontje en de chauffeur A. E. van Ter- neuzen zich in de auto bevonden. De oorzaak was, naar men zegt, dat de stuurstang gebroken was, doordat men tegen een paal was gereden. Met zeer veel moeite wisten beide personen elkaar te redden en het mag, gehoord de wijze hoe het ongeval zich toe droeg, een wonder heeten, dat ze er levend afkwamen. De auto is later door een schipper met een windas op het droge gebracht. Aan de schoolgeldplichtigen in deze gemeente is een tweede aanslagbiljet gestuurd met een begeleidend briefje, dat de ge adresseerde óf niet óf slechts voor een deel van den eersten aanslag belast wordt. Gevraagd wordt om de eerste biljetten té vernietigen en zoo reeds is betaald, daarvoor restitutie te vragen b(j den gemeente-ontvan ger. Maar we vernemen, dat leze van meening is, dat niet hij, noch B. en W., maar de Raad mtheffing moet verleenen van een onjuisten aanslag. Alzoo bestaat er thans een administratief geschil lusschen het college van B. en W. en den gemeente-ontvanger. Ais de belastingbetalers nu maar niet de dupe worden, dan zal het velen koud laten, hoe dat zaakje afloopt. Het is ook in dezenwie is meester boven meester Wandkalender. We naderen 1929 en de rij der wandkalenders is weer in aantocht. Als eerste ontvingen we die der bekende firma Ls van Waesberghe-Jansens, die daar door de aandacht op haar wijn handel vestigt. Op helder wit papier wordt met zware zwarte cijfers de duidelijkheid derdatums vergroot, terwijl op de vakken voldoende ruimte is voor aan- teekeningen. Zij zal weer met instemming begroet worden door de cliëntèle. Looneonflict. Waar is de bron? In verschillende bladen lezen we een bericht, als zou alhier een 24-jarige landbouwersknecht, genaamd H,, ten gevolge van Naar aanleiding van de bespre kingen in de Zaterdag in Sas van Gent door den Nederl. R.-K. Fabrieksarbeidersbond, de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders en de socialistische Vakbonden uit Sel- zaete belegde vergaderingen van arbeiders in de suikerfabrieken, is besloten aan de N. V. suiker fabriek „Sas van Gent", een ulti matum te stellen. Mochfen vóór Zondag 11 Novem ber de eischen der organisaties niet zijn ingewilligd, dan zal dien dag des morgens ten 6 uur het werk worden stilgelegd. De directie der desbetreffende fabriek zal alsnog in de gelegen heid worden gesteld met de organisaties overleg te plegen. De redactie van de Z. Koer. verneemt van directiezijde, dat bij een eventueele stakingspoging ten vervolge met een voorkeurssy steem voor Hollandsche werk krachten, dat den laatsten tijd speciaal bij deze fabriek werd toegepast, zal worden gebroken. Liever een kanaal. De kring Hulst van den Noord- Brab. Chr. Boerenbond heeft, in verband met het feit, dat pogin gen worden aangewend om met rijkssteun te komen tot uitbreiding van het tramnet in Oostelijk Z. Vlaanderen, met een z.g. land- bouwlijn, een schrijven gericht aan de ministers van binnen- landsche zaken en landbouw, en andere officieel e personen en colleges, en spreekt daarin als zijn oordeel uit, dat de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen met deze uitbreiding slechts weinig is gebaat. Met' name de verbouw van suikerbieten zou door de veel te hooge tramtarieven, door de af hankelijkheid van vele laud'oou- werspachters van belanghebben den bij of belangstellenden in de tramwegmaatschappijen en door het feit, dat bietenlevering aan de tram verplicht tot verkoop aan enkele bepaalde fabrieken met uitsluiting van alle andere, van deze uitbreiding een steun van zeer twijfelachtigen aard ont vangen. In landbouwkringen is de vrees gróót, dat door het tot standkomen van een dergelijke uitbreiding met genoemden oïfi- cieelen steun, het graven van een kanaal van Axelsche Sassing over Hulst naar het Zeegat, met een zijtak welke het bereikbaar maakt voor de gemeenten Zaam slag, Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Zuidelijk Honte- nisse, tot in lengte van jaren zou worden verschoven, terwijl alleen een zoodanig geprojecteerd kanaal een oplossing biedt voor de brandende vervoerkwestie in deze streek. De kring verzoekt daarom aan rijks-, provinciale en andere auto riteiten, iederen financieeien en moreelen steun, welke kan wor den gegeven, om het graven van een dergelijk kanaal te willen bevorderen. Hij verzoekt aan de permanente vlascommissie, welke tot taak heeft mede te werken aan den economischen opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen in de zen, meer overleg te willen ple gen met alle organisaties en meer te willen handelen in den geest der bestaande kanaalcommissie en spreekt zijn verwondering uit over het feit, dat zoo gemakkelijk rijkssteun schijnt te worden toe gezegd voor deze tramplannen, terwijl die steun voor de veel urgentere kanaaiplannen voort durend uitblijft of zich beperkt tot woorden. Loop der bevolking. Gedurende de maand October zijn uit de gemeente Axel V ertrokken: Suzanna E. Molennaar, onder wijzeres, Nieuwstraat G 55, naar Aardenburg. A. J. Millard en gezin, inge nieur, Sluiskil P 40 b, naarBau- vais (Fr.) Anna R. Smolenaers, dienst bode, Sluiskil P 37, naar Bau- vais (Fr Egbert J. van Driel en gezin, landb., Capellepolder M 7, naar Z aamslag. Elmira J. M. van de Casteel, dienstbode, Weststr. D 60, naar 3reda Maria Bakker, id., Spui N 79 naar Terneuzen. D. J. B Arutuin, handelsreizi ger, Kerkdreef E 8, naar Rotter dam. Janna de Kraker, zonder be roep, Smits Coegors Q 43, naar Kerkrade. Maria M. de Roos, dienstbode, Kijkuit L la, naar Biervliet. Eduardus de Roos, dienstkn. id. n.aar Hontenisse. Ferdinandus Koster, timmer man, Singelweg j 1 li, naar Wad dinxveen, Johannes Fr. Antheunis, scho lier, Markt C 44, naar Rosendaal. Cornelis Schieman, dienstkn.' Kanaal K 33, naar Terneuzen. Janna Joh. Schieman, dienstb. Buitenweg H 2a, naar Heemstede. Maria El. Voswijk, verpleegster, Oosterstr. E 34c, naar Amster dam. Geerfruij Koster, zonder be roep, Sassing P 51, naar Amster dam. Dominicus Fr. Goossens, ar beider, Oudeweg I 36, naar Ede (Gelderl). Maria Hendr. Kiel, zonder beroep, Julianastr. E 186, naar Lokeren (België) Ingekomen: Annetje J. Kruithof, verpleeg ster, Oosterstraat E 34 c, van Schiedam. Sara Anth. Dieleman, dienst bode, Kijkuit L 2a, van Gelder- malsen. Griseldis V. de Clercq, id., Kanaal K 24, van Zuiddorpe. Willem L. van Luik, brood bakker, Sassing Q 13, van Ter neuzen. Cornelis lz. Provoost, drukker, Weststraat D 17, van AmsDrdamu wordt gezond en sterk het krygt mooier glans het wordt vry van roos het blfjft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens ee i weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. kal meer-en en worden gesterkt door F^^^^uisje75c^^potf^M)rog^en^

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2