PÜROL er op! A •iLEVERTRAAn Landbouw. DRAlSltlA-vANVALKmBURG'S-- Frankrijk werk wenschen te gaan verrichten, noodzakelijk in het bezit moeten zijn van een regel matig, door het Fransche ministe rie van Arbeid geviseerd arbeids contract, alvorens zich naar Frank rijk te begeven om daar te werken. Indien de vreemdeling zich daar aan niet houdt, staan hem steeds groote moeilijkheden te wachten. In de memorie van Ant woord op de alg. beschouwin gen aangaande de Staatsbegroo- ting zegt het Kabinet ten opzichte van de wenschen voor Zeeuwsch- Vlaanderen het volgende De z.g. Vlascommissie heeft reeds eenige maanden geleden opdracht gekregen behalve aan het vlas, ook hare aandacht te schenken aan andere zaken, Z - Vlaanderen betreffende. Overeen komstig deze opdracht, heeft de commissie aan de regeering o. m. voorstellen gedaan omtrent a. gedeeltelijke restitutie van uit gaven voor electriciteit door vlas sers b. verhooging van subsidies voor proefvelden ten behoeve van den tuinbouwc. mechanisatie van de vlasbewerking. Aan deze voorstellen is grootendeels bereids gevolg gegeven. In samenwerking met Ged. Staten van Zeeland gaat de Vlas commissie verder na, in hoeverre het mogelijk is de uitvoering van de Landarbeiderswetin Zeeuwsch Vlaanderen te bevorderen, ter wijl haar voorts nog is verzocht advies uit te brengen over den eventueelen aanleg van bieten- lijnen. Enkele andere maatregelen wel ke tot verbetering van den eco- nomischen toestand kunnen die nen, maken een punt van over weging bij de regeering uit. Twee bekende namen. Maandagmiddag nam jhr. ir. R. R. L. de Muralt afscheid als burgemeester van Borculo ten gemeentehuize aldaar. Door de gemeentenaren wer den hem als huldeblijk aange boden twee zilveren kandalabres, waarin het wapen van Borculo en het familiewapen van den heer de Muralt waren gegraveerd. Verschillende toespraken wer den gehouden, waarin nogmaals het zeer belangrijke werk werd gehuldigd, dat de heengaande burgemeester na den stormramp van 10 Augustus 1925 voor Bor culo heeft verricht. Jhr. de Muralt bracht zijn dank uit voor de spontane huldeblij ken en memoreerde de goede verstandhouding tusschen hem en de burgerij. Borculo en zijn bevolking zou den steeds een aangename her innering voor hem blijven. Ook de ambtenaren schonken hun chef een souvenier. Des avonds bood de scheidende burgervader zijn vrienden een sou per aan, waarbij wederzijds sym pathiebetuigingen werden ge hoord. Het is zeker de popula- lariteit die aan den naam van Jhr. de Muralt ook in deze pro vincie nog is verbonden, dat vele Zeeuwsche bladen van dit feit melding maakten. We vernemen, dat de heer De Muralt zich weer aan de politiek wil gaan wijden, en als zoodanig zal in Zeeuwsch-Vlaanderen veler hoop weer op hem gevestigd worden. Het is in dat verband dat we naast jhr. De Muralt noemenden naam van een anderen ingenieur, nl. van den heer L. A. Fruytier, die ook hier geen onbekende is, maar ons land gaat verlaten, wegens zijn benoeming als Gou verneur van Curasao. En het is met gemengde gevoelens, dat we de mooie promotie van dezen geboren Zeeuwsch-Vlaming lazen, want gezien den invloed van den heer Fruijtier en wat hij voor Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen ook tijdens zijn zitting in de Tweede Kamer deed, kan het geen voordeel zijn, dat onze streek dergelijke krachten moet missen. Ook al had de heer Fruij tier momenteel geen zitting in de Tweede Kamer, toch kan men overtuigd zijn, dat hij een open oog had voor de belangen van dit gewest en zou men zeker in hem weer een uitstekend candi- daat hebben gevonden. De heer Fruytier, thans hoofd inspecteur van den arbeid te Groningen, heeft reeds een be langrijken staat van dienst achter den rug. Geboren in 1882 te Hontenisse, bezocht hij de H. B. S. te Rolduc en studeerde daarna aan Technische Hoogeschool te waar hij in 1907 zijn diplom; werktuigkundig ingenieur be- haalde. In 1910 werd de heer Fruytier benoemd tot inspecteur van den Arbeid te Venloin 1914 volgde zijn overplaatsing naar Breda. Vandaar ging de heer Fruytier in 1917 naar Deventer als hoofd inspecteur van den Arbeid en twee jaar later werd hij in gelijke functie benoemd te 's-Graven- hage. Ook op politiek terrein bewoog ir. F.uytitr zich. Van 1922 tot 1925 was hij lid van de Tweede Kamer als vertegenwoordiger van de R. K. Staatspartij. Voorts was hij lid van de Bezuinigingscom- missie-Rink. Bij het in werking treden van de Arbeidsgeschillen wet in April 1924 werd de heer Fruytier benoemd tot Rijksbe middelaar in het vierde district (Limburg, Noord-Brabant en Zee land). Als zoodanig werd hij in 1926 opgevolgd door den oud- Minister van Arbeid, Prof. Ir. P j. M. Aalberse, toen ir. Fruytier benoemd werd tot hoofdinspec teur van den Arbeid te Groningen Ingezonden Mededeelingen Het verzacht en geneest De Z L. M. Maandag is te Goes onder voorzitterschap van den heermr. P. Dieleman, hoofdbestuursver gadering gehouden. De voorz. herdacht het overlijden van den heer P. Melis, lid van het Dag. Bestuur en wenschte den heer Hanken nog geluk met zijn 70en verjaardag, alsmede de h.h. Lin- denbergh en Van Oeveren met de hun verleende Kon. onderschei ding. Ook werden genoemd mevr. Leiman—Bosch als aftre dend inspectrice voor het Nijver heids- en Landbouwhuishoud- kundig onderwijs en dr. v. d. Zande, als insp van het land bouwonderwijs. De voorz. deelde daarna mede, dat het Dag. Best. stelling heeft genomen tegen het vormen van een kring van Zeeland en N. Brabant ten opzichte van de mond- en klauwzeerbestrijding dat na een mondeling overleg met het Dag. Best. de Minister Van L. maatregelen heeft genome-i om de lasten van het sluiten der Z.-Belgische grens met het oog op mond en klauwzeer, zoo ga ring mogelijk té doen zijn dat het Dag. Best. geen kriel- aardappelen aan de- aardappel meelfabrieken heeft geleverd we gens te lage prijzen dat eenige partijen poters voor België en Frankrijk zijn verkocht. De contributieregeling van '28 wordt ook voor 1929 geldig ver klaard. Tot lid van het Dag. Best. van de Keuringscommissie voor de gewassenkeuring is de heer 1. P. v. d. Weele te Colijnsplaat her benoemd, Tot lid der arbitrage commissie voor den aardappel- handel de heer L. Vogelaar te N. en St. Joosiand. Tot lid van de commissie voor het belastingwezen dhr. C. Franse te Kleverskerke. Tot hoofdambtenaar ten bu- reele vau de Z. L. M. wordt wegens vertrek van den heer A. H. Baurdoux benoemd de heer A. J. Brusket, zulks op een aan vangssalaris van f1250 Tot assistent-secretaris (vaca- ture-Boerendonck) is op een aan vangssalaris van f2000, voo loo- pig voor een jaar, benoemd dë heer ir. J. D. Dorst te St Anna- land. De begrooting is vastgesteld op f 27906. Op voorstel van het Dag. Best- is met alg. stemmen besloten voor de bekroonde paarden van eige naren, die uit het Nederlandsch Trekpaardenstamboek zijn ge treden, alsnog de medailles uit te keeren. Het -Dag. Best. stelt voor art. 7 van het keuringsreglement ad. 1 te lezen „Zij moeten inge schreven zijn in een der boeken van de Vereen. Stamboek voor het Ned. Trekpaard (B. T.) of van het Zeeuwsch-Belgisch Stam boek." De heer Hanken dient een amendement in luidende „Zij moeten afkomstig zijn van gere gistreerde ouders, ingeschreven in een der boeken van de Ver een. Stamboek van het Ned. Trek paard (B.T.) of van het Zèeuwsch- Belgisch stamboek en de offi- ciëele inschrijvingsbewijzen voor de keuring aan de jury of een ander aangewezen persoon ver- toonen." De heer van Dixhoorn juicht het standpunt van het Dag. Best. toe. De heer S.J. Gast hecht groote waarde aan de afstammingsbe wijzen. We moeten daarmede niet de hand lichten. Na eenige discussie wordt het voorstel van het Dag. Bestuur aangenomen. Oostelijk Zuid-Beve'and heeft het idee geopperd om de leden van het H. B., uitgezonderd voor zitter en vice-voorzitter, niet ter stond herkiesbaar te stellen. Het Dag. Bestuur kan zich met dit denkbeeld vereenigen en stelt voor dat de H. B. leden, voor 3 jaar worden benoemd en slechls eenmaal direct herkiesbaar zijn. Daarna zijn ze gedurende een zittingsperiode niet herkiesbaar. De heer Jac. Welleman verde digt het voorstel, dat niet uit persoonlijke motieven is inge diend. Speciaal de jongeren 'moeten ook eens in het H. B. zitting hebben. Alle Prov. Land bouw Maatschappijen hebben reeds de verplichte aftreding. Alleen Zeeland heeft nog het oude stelsel. De afdeeling Oostburg is tegen het voorstel. De heer C Blom ziet H. B.- leden, die hij noode zou zien heengaan. Laten de kringen vrij blijven. Deze kunnen oudere en minder gewenschte heeren niet herkiezen zoo ze willen. De heer van Dixhoorn is alleen voor het voorstel, als het idee over de geheele linie wordt toe gepast, dus ook voorzitter en vice-voorzitter verplicht moeten aftreden. De heer S. J. de Regt zegt, dat de kring Noord-Beveland ook tegen het voorstel is. De heer D. J. Dees ziet vooral voor zijn kring bezwaren, als het voorstel Oostelijk Zuid-Beveland wordt aangenomen. Dan zou men krijgen, dat voor Axel per sonen H. B.-lid worden, die van twee landbouwmaatschappijen lid zijn. De heer Welleman zegt dat het blijkt uit de mededeelingen van den heer Dees, dat niet overal vrijheid bestaat. Spr. ziet in het voorstel groot belang voor de Z. L. M. en geen revolutionnair principe. De heer Vogelvanger zegt, dat hij in den kring Hulst dezelfde moeilijkheden ziet als in Axel. Spr. zou niet gaarne willen, dat leden van andere landbouw maatschappijen de kans kregen, H. B.-lid der Z. L. M. te worden, Met 18 tegen 7 stemmen werd besloten de herkiesbaarheid te handhaven. Het overig d el van het voorstel van het Dag. Best. (een kring met minder dan 600 leden benoemd 2 hoofdbestuurs leden. Een kring met meer dan 600 gewone leden benoemt voor elke 300 of gedeelte van 300 leden één hoofdbestuurslid tot een maximum van vier leden) werd aangenomen. In behandeling kwam het schrij ven van den kring Oostelijk Zuid-Beveland, die de tentoon stellingen eenigszins van karakter wil doen veranderen den opzet wat kleiner, het risico wat minder maken en er z.g. ontwikkelings- dagen aan te verbinden. De heer S. J. Gast heeft ge hoord, dat de kring Westelijk Zuid-Beveland een tentoonstelling wil organiseeren in combinatie met het Ned. Trekpaardenstam boek. Als dit zoo is, is het geen zuivere kringtentoonstelling meer. Overigens dringt spr. ook aan op het kleiner maken van de kring tentoonstellingen. Als het weer op den expositiedag slecht is, is de tentoonstelling voor zoo'n kring een ramp. De heer v. Bommel van Vloten deelde mede, dat de kring Wes telijk Zuid-Beveland zeker ook zal zorgen, dat de tentoonstelling een zuiver beeld geeft van dep Zuid-Bevelandschen landbouw. Andere heeren meenen, dat het toch ook van financieel belang is, als andere organisaties mee werken. De heer S. J. de Regt wil de exposities zuivere kringtentoon stellingen laten. Noord-Beveland kan vanwege zijn ligging zich geen medewerking verzekeren. De heer Becu wil zich niet met andermans zaken bemoeien. De heer S. J. Gast las uit het reglement voor de kringtentoon stellingen voor, dat op zulk een expositie alleen inzendingen uit dien kring mogen zijn. Het Hoofdbestuur alleen kan uitzon deringen daarop toestaan. De gedachte van het Dag. Best. dat de kringen vrij zijn in het inrichten hunner tentoonstelling, met inachtneming van het regle ment, werd z. h. st. aangenomen. Aan de kring Westelijk Zuid- Beveland wordt een crediet van f 600 toegestaan voor de tentoon stelling in 1929 te Goes te hou den. De alg. vergadering werd vast gesteld op Woensdag 28 Nov. en zal te Middelburg worden gehouden. Rondvraig- De heer A- Dees drong aan op meer voorlichting inzake uitvoer- mogelijkheden b.v. van aardap pelen en uien. Nu eens is de uitvoer in vollen gang, dan weer staat hij op eens stil. Spr. merkt op, dat aardappelen en uien in slechte conditie op de plaats van bestemming zijn aan gekomen. We dienen te zorgen voor zoo goed mogelijken export. De heer. Siebenga antwoordde, dat deze kwestie ook in Friesland aan de orde is. Het is echter moeilijk, om personen te vinden, die dagelijks met den handel op de hoogte zijn en geregeld daar van bericht doen. Dezer dagen zullen nadere voorstellen aan de kringen toegezonden worden. Men wil een proef nemen met de aardappelen, Men wil ook met 1 Januari eens trachten den in ventaris van c'e aardappelen in Zeeland op te maken. Er zijn kosten aan verbonden en moeilijkheden bij te overwin nen Publicatie is natuurlijk on- gewenscht. Er moeten allerwegen vertrouwensmannen zijn, die spoedig, per telefoon, inlichtingen geven. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De volgende H. B. vergadering is bepaald op 21 Nov. Ze zal te Tholen gehouden worden. Een en ander is ontleend aan het verslag in de Midd. Crt. Provinciale Staten. Dinsdagavond werd de tweede zitting der Provinciale Staten van Zeeland in dit jaar door den Commissaris der Koningin, in naam der Koningin geopend. Aanwezig waren 41 leden, af wezig de heer Fruijtier. De voorz. sprak voor de eerste maa! het gebedsformulier, aange nomen in de eerste zitting 1928, u t. He* vei zoek om subsidie voor de verharding van een weg van den Hellegatpolder naar den Groote Huissenpolder werd om bericht en raad gesteld in han den van Ged. Staten. De mededeeling van de resul taten van het onderzoek naar de werkloosheid in Zeeland werd naar de afdeelingen verwezen, ook die betreffende het passa giersvervoer op Zondagen op de lijn HansweertWalsoorden. Behandeling van de electri- ficatie van de Middengroep werd aangehouden, en de overige voorsteilen naar de afdeelingen verwezen. Vervolgens werd de vergade- ring in afdeelingen gesplitst en besloten de eerstvolgende ver gadering te houden op Maandag 19 November a.s. AXEL, 2 November 1928. De agenda voor de aanst. raads- ziiting bevat de volgende punten. 1. Notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Voordracht voor een lid van de Com. van Toez. op het l.o. 4. idem voor een lid van het armbestuur. 5. Idem keur meesters jaarmarkt. 6. Bericht Ged. St. in zake vleeschkeurings- dienst. 7. Verzoek om steun voor de pluimveetent. 8. Vaststellen der begrootingen voor 1929. Hedenvoormiddag werd even voorbij de hoeve van den heer C. A. Dekker een span paarden aangereden, zoodat een der dieren aan den linker achterpoot ernstig verwond werd. Naar men ons mededeelde droeg het ongeluk zich aldus toe Werklieden van den landbouwer Jac. de Putter zouden met een span paarden een voer bieten van den akker vervoeren, doch bij den overweg naar de straat zakten de wielen van den wagen zóó in de drassige klei, dat men een vierspan noodig achtte om den wagen weg te krijgen. Juist toen men daarmee bezig was naderde een tram op ongeveer 200 M. en vermoedelijk dacht men, dat de wagen over de daar liggende rails zou zijn, eer de tram er was. De wagen bleef echter steken en de tram naderde tot 100 M., toen men het gevaar zag en den machinist tegemoet loopend waarschuwde. Maar ook deze waarschuwde zijnerzijdsch, daar hij geen kans zag met de 6 wagens pulp ach ter de machine op de vette rails te stoppen. Vlug trachtte men de paarden te doen wijken, doch aanrijding^ kon| men niet meer voorkomen met het bekende gevolg. De tram had hedenmorgen een ongewone passagier in den vorm van een bruine- beer, die vanmiddag onder geleide door de straten wandelde en nü en dan zijn berendans uitvoerde op de maat van een tambourein. Het zal aan vrienden der zending bekend zijn, dat naast de bekende zendingsfilm, die o m. ook hier succes oogstte nog een nieuwe film van het zendings werk is gemaakt onder den naam Melawan Gelap, wat in Ned. taal „strijd tegen de duisternis" be- teekent. Deze film zal van 17 Febr. tot 2 lyiaart in Zeeland vertoond worden en reeds kan gemeld worden, dat ook Axel dan weer een beurt krijgt. De nieuwe film handelt over de Buitenbezittingen en toont meer beelden van het heidendom, terwijl weer schitterende natuur- tafereelen van den tropischen plan tengroei op het doek gebracht worden. Het Hoogeland. Ingeleid door ds. Ruijsch van Dugteren sprak Woensdagavond de heer A. Hofstede alhier in de Herv. Zondagschool over het werk van de Chr. vereeniging tot stich ting en instandhouding van Ar- beidskoloniën, genaamd het Hoo geland en de daarbij aanpassende reclassering. LEEUWARDEN Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen rn Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2