's Morgens en's Avonds Rechtszaken. van afhangen. De Regeering gaf toe, dat de toestand ongunstig is, maar zij zal toch niet zoo heel spoedig overgaan tot de maat regelen, die de interpellant wenscht, nl. invoerrechten, pro ductiepremie of garantieprijs. Van andere zijde werd echter een niet geheel gelijkluidend oordeel uitgesproken. Zoo achtte de heer Ebels den toestand vol strekt niet ongunstig en meende de heer Bierema, dat, wanneer men de cijfers van den heer van den Heuvel aanhield, men ook steun voor den landbouw moest gaan vragen. De heer Lovink kwam krachtig op tegen de voorstelling dat de daling van den suikerprijs een gevolg zou zijn van bescherming in andere landen. Minister De Qeer ziet de moei lijkheden voor de suikerindustrie hier te lande grootendeels als een gevolg van de concurrentie van £e rietsuiker. En nu zal men bezwaarlijk kunnen verlangen, dat wij den invoer van die soort suiker zullen bemoeilijken. In- tusschen deelde Z. E. mede, dat men op de a.s. suikerconferentie te Genève ook de rietsuiker in de besprekingen zal betrekken. Men wacht nu eerst het rapport van de interdepartementale com missie en zal daarna nog wel eens op deze zaak terugkomen. Op een interpellatie van den heer Drop over het ongeluk in Juli j-l. in de mijn „Hendrik" werd medegedeeld, dat spoedig een rapport over dit ongeluk zal verschijnen, en Z. Ex. meende terecht, dat de interpellant dit zonder bezwaar eerst'had kun nen afwachten. Bij de behandeling van de jpegrooting van Arbeid is het vorige jaar een motie blijven lig gen van den heer Vliegen tot regeling van de huren van de woningen, welke met steun krachtens de Woningwet werden gebouwd. Deze woningen zijn natuurlijk veel te duur geworden en zonder hulp van het Rijk zou de exploitatie onmogelijk zijn, omdat zij een veel te hooge huur zouden moeten opbrengen. Het Rijk past daarom thans in het tekort der woningbouwver- eenigingen een bedrag bij van omstreeks 11 millioen per jaar. De heer Vliegen zou willen, dat het Rijk en de gemeenten de verleende voorschotten tot een bedrag dat nadèr moest worden bepaald, maar op omstreeks 240 millioen werd gesteld, zouden afschrijven, waarvan het Rijk 8/* en de gemeenten 7* voor hunne rekening zouden moeten nemen. Het Rijk zou zoodoende aan de eigenaren een bedrag schenken van wellicht 180 millioen, maar dan van de jaarlijksche bijdragen zijn ontheven. Minister de Geer betoogde, dat geenszins vaststaat, dat afkoop van de crisiskosten aan het Rijk niet meer zal kosten dan de tegenwoordige bijdragen. Hij acht hiervoor ingewikkelde bereke ningen noodig en tevens een taxatie van de woningen. En hij vereenigde zich met het denk beeld, dat eene commissie zal worden benomd, welke de Re geering van voorlichting zal die nen. De motie-Vliegen werd daar op ingetrokken. Naar aanleiding van vragen, die de Kamerleden Ebels, Lovink, Bierema en van der Sluis ter ge legenheid van de interpellatie van den heer v. d. Heuvel over den toestand der suikerindustrie heb ben gesteld, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw de consulenten uit de ver schillende bij den bietenteelt het meest betrokken provinciën uit- genoodigd, hem op korten termijn een gemeenschappelijk rapport te doen toekomen over de verschil lende technische vragen, welke zich hierbij voordoen. Huldiging Koningin-Moeder. Voor het paleis aan het Lange Voorhout had een groote zang- hulde plaats ter eere van den TOsten verjaardag van Hare Ma jesteit. Reeds lang voor 3 uur stroom den uit alle deelen der stad de belangstellenden toe om van de huldiging getuige te zijn. De zangvereenigingen waren gezamenlijk met haar vaandels, trompetters en muziekkorpsen naar het Voorhout getrokken. Het groote middenplein was gereserveerd voor de deelnemen de vereeniginger.. Ook de Kon. Mil. Kapel, die den zang zou begeleiden, had daar een plaats gevonden. Vrijwel alle woonhuizen en ge bouwen aan het Voorhout hadden de vlag uitgestoken, hetgeen aan het geheel een vroolijk aanzien gaf 't Was een feestelijk gezicht, al die vlaggen en vaandels, ge schaard voor het paleis. Steeds klonk weer van de verschillende kanten muziek, hoorngeschal of tromgeroffel bij het naderen van een nieuwe afdeeling. Te kwart over drie was alles present en even later verscheen H. M. de Koningin-Moeder, ge kleed in donkerpaars costuum met boa en toque op het balkon. Daarbij waren tegenwoordig de leden van het eerecomité. Een donderend gejuich steeg uit de verzamelde menschenmassa op en even daarna zette de Kon. Mil. Kapel onder leiding van 1 en luitenant Boer de muziek in, ter begeleiding van den zang door de vereenigingen. Na deze muzikale hulde, die twintig minuten had geduurd, werden de bestuurders, ten pa- leize door de Koningin-Moeder ontvangen, om haar dank te aan vaarden. Intusschen stelden de vereeni gingen zich op voor het défilé dat precies te 4 uur, toen H. M weer op het balcon was ver schenen, een aanvang nam en waaraan, behalve de zangveree nigingen vele tientallen andere organisaties deelnamen, de meeste met haar vaandels voorop en onderscheidene met eigen muzi kale begeleiding. Het voorbijtrekken duurde we derom 20 minuten. Ook deze hulde maakte op de Koningin-Moeder een onzichtba- ren indruk, en toen allen waren voorbijgetrokken, klonken op nieuw luide juichkreten. H. M dankte met vriendelijken groet Tenslotte werden gen. Laats man, die 't défilé had geleid, luit Boer en de vertegenwoordigers van muziekverenigingen door H. M. ontvangen. Ook zij moch ten vernemen, hoezeer H. M. de gebrachte hulde op prijs had ge steld, terwij! H. M. zich met ver schillende heeren eenigen tijc onderhield. Het publiek, thans tot vlak voor het paleis toegelaten, bracht daarna nog eenmaal een hulde door het zingen van het Wilhel mus, tot omstreeks half vijf de plechtigheid was geëindigd. Ingezonden Mededeelingon Vrjjaf voor politieke betoogingen. Door het lid der Tweede Ka mer, den heer Kleerekoper is aan den Raad van Ministers, gevraagd, of het juist is, dat door de Com missie voor den Nationalen Land stormdag 1928 aan de Regeering, is verzocht, om o.m. aan de Rijks ambtenaren en Rijkswerklieden, die bij den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm zijn aangesloten, de gelegenheid te schenken, deel tte kunnen nemen aan den op 27 September gehouden Natio nalen Landstormdag en of de Re geering heeft medegedeeld, dat zij er geen bezwaar tegen had, dat verlof tot deelneming aan den Landstormdag werd verleend, voor zoover dit met de eischen van den dienst vereenigbaar was te achten? Kwam dit verlof niet in mindering op de gewone jaar lijksche vacantie, en zoo ja, is de Regeering van zins, deze zelfde gedragslijn toe te passen op alle betoogingen van politieken aard, welke door andere organisaties dan de bovengenoemde worden georganiseerd VI eldadigheldspostzegels. Evenals andere jaren, zullen ook dit jaar weer weldadigheids- postzegels worden uitgegeven ten behoeve van de bescherming en hulpbehoevende jeugd. De postzegels zullen verkrijgbaar ge steld worden van 10 December tot 10 Januari. Zij zullen de af beelding dragen van vier uitvin ders Minckelers, Boerhadve, Lorentz en Chr. Huygens. De zegels worden uitgegev -n in de waarden van 1 Vs, 5, 71/? en 12% cent. De verkoopprijs der zegels zal bedragen 2l/3, 8, 10 en 16 cent. Dok zullen door den Neder- landschen Bond tot Kinderbe scherming in hetzelfde tijdvak worden uitgegeven twee series kinderbriefkaarten, naar schilde rijen van Nederlandsche schil ders, nl. een serie van Frans Hals en een serie van Jan Vefh. Posterijen Ten gerieve van onze lezers laten wij hier de tarieven volgen welke op 1 November a.s. van kracht worden Tarief binnenland. Brieven. Locaal verkeer voor een gewicht tot en met 20 gram 5 cent, boven 20 gram tot en met 100 gram 10 cent boven 100 gram tot en met 250 gram 15 cent Interlocaal verkeer voor een gewicht tot en met 20 gram 7V3 cent boven 20 gram tot en met 250 gram 15 cent Locaal en interlocaal verkeer voor 250 gram tot en met 500 gram 20 cent boven 500 gram tot en met 750 gram 25 cent boven 750 gram tot en met 1000 gram 30 cent boven 1000 gram tot en met 1500 gram 35 cent boven 1500 gram tot en met 2000 gram 40 cent Tarief buitenland. Brieven. tot en met 20 gram 1272 cent, voor elke 20 gram meer l1/2 ct. In het grensverkeer tot en met 20 gram l1/3 cent, voor elke 20 gram meer 5 cent Nederlandsch-Indië, per land mail: tot en met 20 gram 10 ct., voor elke 20 gram meer 5 cent Nederlandsch-lndië, per zeepost: tot en met 20 gram l1/2 cent, voor elke 20 gram meer 5 cent Suriname en Curagao tot en met 20 gram 71/s cent, voor elke 20 gram meer 5 cent Briefkaarten. Per kaart 77» cent België in het grensverkeer per kaart 5 cent Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagaoper kaart 5 cent N.B. De zegelafdrukken van 127» cent en van 10 cent op brief kaarten hebben slechts een waar de van 77s cent Gedrukte stukken. 27» cent per 50 gram Nederlandsch-lndië, Suriname en Curasao per zeepost: l1/, cent per 50 gram Nieuwsbladen Als gedrukte stukken. Monsters Tot en met 100 gram 5 cent, voorts 21/, cent per 50 gram Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao per zeeposttot en met 100 gram 5 cent, boven 100 tot en met 150 gram 6 cent, voorts 2 cent per 50 gram. Akten. Tot en met 250 gram 1272cent, voorts 27, cent per 50 gram. Nederlandsch-Indië. Suriname en Curasao per zeeposttot en met 250 gram 77, cent, voorts l1/, cent per 50 gram. Ingediend is een wetsontwerp om het maximum gewicht van postpakketten in het binnen- landsch verkeer op 7 K.G, te brengen. Geslaagd. Het 5e postvliegtuig, dat van uit Amsterdam naar Bandoeng vertrokken is, is gisterenmorgen daar aangekomen. AXEL, 30 October 1928. Vrijdag had een 83-jarige ver pleegde, de wed. F. G. alhier in het Diaconiehuis het ongeluk te vallen, waarbij ze haar arm brak. Het inzetten geschiedde niet zon der moeite en pijn voor de oude ziel. Het is te hopen, dat ze haar vele bekenden weer spoedig zal kunnen opzoeken. Geen vakman Te Terneuzen had Zaterdag iemand zijn rijwiel op de achter plaats van een café gezet en kwam bij zijn vertrek tot de ont dekking, dat men zijn karretj had geruild voor een ander van minder kwaliteit. De persoon die den ruilhandel had verricht was echter zoo eerlijk geweest om zijn adres achter te laten i den vorm van het belastingplaatje waarop zijn naam stond gekrast en dat hij vermoedelijk vergeten had eveneens om te ruilen, of schoon het in dit geval voor hem nogal waarde had. Voor de politie was het op die wijze niet moeilijk om den dader te vinden en voor den eigenaar om den ruil ongeldig te verklaren De betrokkene, zekere J. J. uit Axel, zal zich. voor den rechter te verantwoorden hebben. Hij is geen onbekende voor de politie Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der Vis scherijen op de Zeeuwsche Stroo men, voor het district Zeeland bezuiden de Westerschelde, de heer P. A. Rammeloo, burge meester van Philippine en mos- selkweeker wonende aldaar. Do Waterleiding. Van de hand des heeren H. A van Dalsum, notaris te Hülst en zich ten opzichte van de techniek Ier waterleidingsplannen „een leek" noemende, is een tweede brochure verschenen, waarin de schrijver tegen de tot stand ko ming van de waterleiding op komt, in den vorm althans, waarin die aan de gemeenten wordt voorgesteld, op grond van een 14-tal punten, waarbij in krasse termen wordt beweerd, dat de opzet van de waterleiding niet zonder kwade trouw is. - Dezer dagen .heeft in Z. Vlaanderen de ambtelijke vlas commissie bestaande uit de heeren Straatman, hoofdinspec teur van den arbeidStevens, rijkslandbouwconsulent, en Meyer de Vries, rijkinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, welke commissie ook be last is met de bestudeering van de mogelijkheden van den opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen langdurige besprekingen gehou den met de directie van de Zeeuwsch-Vlaamsche Trammaat schappij en het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van den aanleg van een kanaal .van Hulst naar de Axelsche Sassing. Naar vernomen werd, was aan de vlascommissie opgdragen te onderzoeken en de regeering van voorlichting te dienen over de vraag wat in de naaste toekomst moet geschieden uit breiding van het tramnet dan wel aanleg van het reeds ge noemde kanaal. Ten aanzien van dit bericht wordt nader opgemerkt, dat een speciale opbouw commissie voor Zeeuwsch-Vlaanderen door de regeering niet in het leven is geroepen. Bij de interpellatie- Kortenhorst in de Tweede Kamer, heeft Minister De Geer er op gewezen, dat stappen ter zake van den opbouw van dit gewest door de bewoners uit de streek zelf dienen te worden genomen. De heer A. Huiser, com mandant van de brigade der marechaussée te Koewacht, is met ingang van 6 Nov. overge plaatst naar Hilvarenbeek (N.B.) en in zijn plaats benoemd de heer Dekkers, thans te IJzendijke. Op de kleine Markt te Sas van Gent werd een 70-jarige vrouw door een wielrijder aan gereden met het gevolg, dat zij den schouder brak. Zij is naar het ziekenhuiste Sluiskil vervoerd. We vernemen, dat even over de grens, nabij Sas van Gent te Rieme, de werkman H, in een ketel kokende olie viel. De ongelukkige is aan de ver wondingen overleden* Op den Belgischen Heikant is een in staat van ontbinding verkeerend lijk gevonden van een in die streek berucht persoon, welke reeds eenigen tijd werd vermist. Men denkt aan zelf moord. Ilulstenaar in Belg vermoord. Naar uit La Louvière aan de „Nation Beige" wordt gemeld, bevond zict^ in den nacht van Zaterdag op'Zondag in een her berg te Haine St. Pierre een aantal gasten, o.w. de 50 jarige Italiaan Lorenzo, schoenmaker van beroep, en de 26-jarige Nederlander Mil- lenaere. Op een gegeven oogenblik ont spon zich tusschen beide laatst genoemden een twist over het bezoolen van een paar schoenen. De Italiaan wond zich daarbij zoodanig op, dat hij de herberg uitsnelde, naar huis rende en even later met een groot schoenmakers mes gewapend terugkwam. Toen nu de Nederlander het café ver liet, viel de Italiaan hem aan en bracht hem een diepe snede in den hals toe. Daarbij werd de slagader van M. doorgesneden, tengevolge waarvan het slacht offer binnen eenige minuten over leed. De moordenaar werd in zijn woning gearresteerd. We vernemen, dat de vermoor de geen Millenaere heet, maar M. Millenaar is, afkomstig uit Hulst en voorheen o a. machinist op de tramlijn Hulst-Walsoorden. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 26 Oct. jl. werden o. a. de volgende zaken behandeld J. J. V., 52 j., koopman te Kapelle, gedetineerd te Middel burg werd verdacht dat hij in het begin van 1928 Ch. Buijdens handelaar te Lokeren (,B.) heeft gepoogd op te lichten voor een partij van 10000 K.G. roggekerns, nadat hij reeds vroeger een par tij van 5000 K.G. lijnmeel onbe taald heeft gelaten. De verdachte had een mandaat afgegeven op de Bank d' Anvers groot frs. 10300, hoewel hij daar geen geld of crediet bezat en bovendien in staat van faillissement verkeerde. Ook had hij aan de zuster van Buijdens gezegd dat hij het geld reeds afgezonden had, hetgeen ook niet waar was. De partij lijnmeel was reeds verkocht. De roggekerns waren reeds per spoor verladen, doch konden nog ingehaald worden. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. F. C. A. van O., 37 j., rijwiel hersteller te Kemseke (B.) thans gedetineerd te Middelburg werd verdacht, dat hij op 14 Sept. j.l. te Hontenisse een rijwielbelas- tingplaatje, toebehoorende aan J. Boogaert, heeft weggenomen. Eisch 3 mnd. gev. straf. Tegen J. S., 21 jaar, acrobaat, zonder vaste woonplaats, gede tineerd te Middelburg, werd we gens ontuchtige handelingen te Koewacht op 29 Augustus jl., vrijspraak geëischt. De rechtbank, dadelijk uitspraak doende sprak bqkl. vrij. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. WEDSTRIJDUITSLAGEN van Zondag 28 October 1928. Ie klasse A. De ZeeuwenSinoto 2 10—0 Zierikzee 2—Walcheren 2 14 Zeelandia 3-Middelburg 3 uitgest. Ie klasse B. Terneuzen 2—Vlissingen 3 9—1 BreskensAxel 6—0 2e klasse A. Middelburg 4—Z. Boys 0—4 De Zeeuwen 2-Goesche Boys 5—3 2e klasse B. Juist 2—Grensstrijders 3e klasse. Hontenisse 2—Clinge 2 Oranje—Sas. Boys 2 Nieuw-Namen—V. Z. V. Scheldestr.—Kuitaart 1—4 afgek. 2-3 zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2