Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u w s c li - V1 a a n deren. Gevlucht. No. 61. DINSDAG 30 OCTOBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dil blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Duitschlanris rjjkdom. De Fransche minister Loucheur heeft dezer dagen, in een uiteen zetting over het herstelprogram van Frankrijk gezegd „Natuur lijk kan het arme Frankrijk met het rijke Duitschland niet con- curreeren." Deze uiting onder vindt van Duitschen kant sterke tegenspraak. Er wordt verklaard, dat Loucheur tegen beter weten in heeft gesproken. Als goed kenner van de internationale financiëele en economische situa tie, zoo zegt men, moet Loucheur weten, dat Duitschland alles be halve rijk is. Wat rijkdom wordt genoemd, is een schijnbloei, die door buitenlandsch geld is ont staan. De Duitsche verklaringen leg gen er nadruk op, dat Duitsch land in werkelijkheid arm is. Men kan zich een voorstelling van den waren toestand maken, als men de situatie van de Duit sche industrie van dichtbij be kijkt. Men ziet dan zulke schul den aan Amerika doordat ook de talrijke aandeelpakketten in den beurshandel hoofdzakelijk in Amerikaansche handen zijn over gegaan dat al meer dan de helft van de Duitsche industrie waarden door Amerika wordt ge controleerd. Al wilde men ook op het standpunt staan, dat het onverschillig is, wie de bezitter der Duitsche fabrieken is, wie de arbeiders werk geeft, en wie de belastingen aan het Rijk betaalt, dan mag men toch niet vergeten, dat het hier gaat om een ver loren Duitsch volksvermogen, dat nooit meer kan worden terugge wonnen. Er wordt verklaard, dat de winst der Duitsche productie in werkelijkheid in buitenlandsche kassen vloeit en de verloren waarden kunnen dus nooit meer worden teruggekocht. Een feite lijke winst heeft Duitschland al leen voor zoover de werkloos heid er door verminderd wordt, en arbeiders en ambtenaren over eenkomstig betaald worden. Van de effectieve winst der Duitsche 41) Zij iloeg de armen om zijn hals, wat zij zoo uiterst zelden had gedaan, en fluisterde hem toe Je weet het niet Dat ik met jou ween om haar die jou geluk was Dat ik jaren vau mijn leven zou willen geven als ik nooit een kwaad woord over haar gezegd had Mama Hij stond verstomd. Dan trok hij haar vast aan zijn borst en ook nit zijn oogen rolden tranen. De eerste, sinds hij Serena in de golven had zien worstelen Een week was sinds Spannberg's terugkeer verloopen. Steozer bracht hem toen op een morgen een brief vau mevrouw Hellkreut. Richard, die met syn moeder aan 't ontbijt zat, las dezen, reikte hem zonder een woord te zeggeD, aan de barones toe. Mevrouw Hellkreut schreef: «Beste Richard 1 Kom direct by me. De papieren fcijn gevonden. Ik wil niets zon der u doen. Marianne," productie blijft een groot gedeelte in het buitenland. Dat gedeelte van de winst, dat buitenlandsch kapitaal ten deel valt, wordt in het buitenland gedeponeerd en blijft niet in Duitschland. Hieraan moet worden gedacht en moet worden vastgehouden. Er wordt o.a. ook op gewezen, dat zekere Duitsche industrieën, die voor het grootste gedeelte in buitenlandsche handen zijn, zich bijzonder nationaal gedragen en den toegang tot de Duitsche markt voor de buitenlandsche concurrentie willen barricadeeren. Er is vastgesteld, dat deze merk waardige concurrentiestrijd wordt uitgevochten tusschen Duitsche en buitenlandsche groepen, wier aandeelenmeerderheid in dezelfde buitenlandsche hand liggen. Hier uit blijkt duidelijk de verarming van Duitschland deze deelen der Duitsche nijverheid zijn volgens den stand der actiën als buiten landsche ondernemingen te be schouwen. En op hetoogenblik is er geen mogelijkheid te zien, om deze industrie-verliezen een maal weer goed te maken. Maar het is in Duitschland niet bij de schulden der nijverheid gebleven, en, zegt men, het gaat niet aan, er eenvoudig op te wij zen, dat de vorming van concerns en trusts ook vóór den oorlog al aan den gang was, en ten slotte de internationaliteit van het kapi taal bevestigt. Belangrijker, zoo zegt men. zijn de cijfers van de Duitsche leeningen voor open bare ondernemingen, voor ge meenten en andere openbare li chamen. In de eerste helft van dit jaar was hiervoor de som van 415 millioen mark overschreden. Deze schulden krijgt elke burger afzonderlijk te voelen, want de rente voor de buitenlandsche leeningen der gemeenten en pu blieke ondernemingen moet ten slotte door de groote massa wor den opgebracht. Meer en meer gaan nl. de steden er toe over, om in het buitenland liquide geldmiddelen te verwerven. Hel heet wel, dat deze leeningen voor openbare productieve werken zijn Hoe wonderbaarlijkriep de barones verrast,dat die papiereD, die men zoo lang zocht, en aan welker bestaan men al begon te twijfelen, uu toch nog te voorschijn konaen. Waar zever- borgen zijn geweest en wat er in zal staan Spannberg maakte een afweren de handbeweging. Wat komt het er op aan, du Serena dood is. Wanneer het van mij alleen afhing, dan liet men ze ongelezen liggen, waar ze zich bevinden. De inhond was alleen van waarde de eerste dagen na haar verdwyneD, daar die misschien opheldering omtrent het motief had kunnen geveD. Het was dao wellicht mogelijk geweest, haar tevoren aan de macht van dien ellendeling te ontrukken. Nu zyn ze doelloos. Geen macht ter aarde kan ons de dooden teruggeven. Toch moet je er onverwijld heengaan. Al was het maar om mevrouw Hellkreut. Men kan ook niet weten wellicht wyzen de papieren in andere richting. Je weet, dat inspecteur Wenk vol houdt, dat er eenig verband is tussehen Serena's verdwijnen en den moord op Losenegg. Richard maakte wederom een gedacht en dat door deze werken de rente zal worden opgebracht en de amortisatie zal geschieden. Maar dit is alleen mogelijk, wan neer de burger voor de productie van deze belegging hoogere prij zen betaalt. Aan een prijsver mindering kunnen,tengevolge van deze lasten, noch de gasfabrieken, noch de electriciteitswerken den ken. De opschroeving der prijzen moet dus hier beginnen. Op deze en andere feiten wordt er gewezen in het Duitsche ant woord op Loucheur's bewering, dat Duitschland rijk is. De eigen lijke beweegredenen voor deze campagne in Parijs en Berlijn zijn duidelijk. Het gaat altijd weer om de kwestie, of Duitschland in staat is, te betalen in verband met het herstelprobleem. Dat Frankrijk de wereld wil laten zien, dat Duitschland rijk is, is niet verwonderlijk. Duitschland antwoordt door zijn kwalen en gebreken openlijk te toonen, een openbaring, waartoe veel zelf overwinning noodig is. Maar zooals de dingen op het oogen- blik staan, is dit voor Duitschland onvermijdelijk. Beperking der suikerproductie. Het Economisch "Volkenbonds- comité behandelde een rapport, opgesteld door de Oostenrijk- sche, Italiaansche en Belgische leden van het comité over de ineestbegunstigingsclausule. In dit rapport werden de groote voor deden, van meer eenheid in die clausule te brengen, uiteengezet. Het economisch comité heeft van de zijde der Cubaansche regee ring een rapport over de suiker ontvangen, inhoudend, dat het haar onmogelijk is, een nieuwe suikerconferentie bijeen te roepen. Zij is evenmin bereid voort te gaan met de politiek der beper king der suikerproductie, zooais in het accoord van Parijs was vastgelegd. De voornaamste reden hiervan is, dat de staten, die tot het accoord zijn toegetreden, de verplichting tot productiebeper king niet hebben nageleefd. Cuba daarentegen heeft de productie beweging, die uitdrukte, dat het hem weinig kon schelen. Toch stond hij op. Laat mijn paard voorbrengen, riep hij over het terras een knecht toe. Een kwartier later reed hij naar Losenstein. Mevrouw Hellkreut wachtte hem reeds met ongeduld. Hier lees, zeide zij. Dezen brief kreeg ik vanmorgen. Hij komt uit Dar-es-Salam, van jonkheer van Marko. Myn vermoe den heeft mij Diet bedrogeu. Hem heeft Barnard in zyn vertrouwen genomen. Spannberg nam den hem toege- reikteo brief en las «Hooggeachte mevrouw Van een uilstapje van eenige weken naar het binnenland weet te Dar-es-Salam teruggekeerd, vind ik tot mjjn schrik het doods bericht, dat u my zond, Aan da warme deelneming in uw verlies mengt zich mjjc eigen smart over het verlies van een vriend, die mij zeer na stond. Dit zoo onver wachte. en zoo beklagenswaardig uiteinde van dr. Hellkreut legt my tevens ernstige verplichtingen op. Tegeiy'k met uw rouwbrief cntviDg ik ook nog een anderen, nl. van den graaf von Lossenegg, ingekrompen en verliezen gele den, omdat de suikerprijzen er niet op zijn verbeterd. De Cu baansche regeering laat de ver dere bestudeering van het suiker probleem aan de economische Volkenbondsorganisatie over en zal inmiddels voortgaan met een politiek van niet-beperking der suikerproductie. Kameroverzicht. De vorige week werd aller eerst het wetsontwerp betreffende de heffing van het mijnrecht ver der behandeld. Minister De Geer is door eene wijziging aan de van Limburgsche zijde geuite bezwaren tegemoet gekomen. De heffing zal 10 ct. blijven ten behoeve van de gemeenten, ter wijl het Rijk aan de provincie Limburg eene afloopende jaar- lijksche bijdrage zal geven, welke het eerste jaar 2 ton zal bedra gen, doch jaarlijks met f20000 zal verminderen en dan in 10 jaren zal eindigen. Een ander amendement om den aftrek van de zakelijke bedrijfsbelasting niet te doen neerkomen op de vier mijngemeenten, welke die belas ting heffen, maar op alle 56 mijngemeenten, werd eveneens aanvaard. De Raden van Beroep op de directe belastingen zullen wel licht eenige wijziging ondergaan. Het is nl. de bedoeling om mo gelijk te maken dat enkelvoudige kamers zullen worden gevormd. De Kamer heeft zich hoofdzake lijk bezig gehouden met de be noeming van de griffiers, die nu niet meer door den Raad uit eigen midden zal geschieden, maar door de Kroon. Deze ambtenaren zullen een salaris krijgen van 2 tot 6 duizend gul den. De vrees werd geuit, dat de secretaris, die dus een Rijks ambtenaar zal worden, niet ge heel onpartijdig zal zijn. Een amendement, dat tot dit ambt geen ambtenaren kunnen worden benoemd, die gedurende de laat ste vijf jaren onder het departe- Hoa vreemd, dat deze beide man nen, van wie de een vergeet» tientallen van jaren poogde den ander nader te komen, juist op denzelfden dag moesten sterven. Deze beide doodsberichten leg gen mij den plicht op, den sluier op te lichten over een geheim, dat wy beiden uw man en ik volgens den wil van Serena's ongelukkige moeder alleen onder bepaalde omstandigheden ter alge- meene bakendheid mochten bren gen. Deze omstandigheden zijn nu door den dood van graat Andreas van kraebt geworden. Er bestaat nn geen reden meer, Serena's afkomst te verzwygen en het doen gelden van haar rechten een uur langer uit te stellen dan noodig is, A'les wat daarop betrek king heeft, werd destyds met documenten en bewyzen gestaafd, in een verzegeld pakket in Wee- Den bij het gerechtshot gedepo neerd. Een duplicaat, bestaande uit notarieel erkende afschriften, werd my door dr. Hellkreut voor het geval, dat een plotseling over- lyden hem mocht verhinderen, Serena's rechten te doen gelden, toevertrouwd. By dit pakket, dat zich in myn brandkast in Markbrunn bevindt, waar ik ook mijn familiepapieren bewaar, fig ment van Financiën hebben ge diend, bedoelt aan dit bezwaar tegemoet te komen. In de Kantongerechtsprocedure zijn eenige kleine veranderingen goedgekeurd. In de eerste plaats zullen de kosten op de verlie zende partij kunnen worden ver haald. En voorts zal de kanton rechter de bevoegdheid krijgen om een gemachtigde, dien hij niet geschikt acht, te weren. Op aan drang van de Kamer werd aan dien gemachtigde de bevoegd heid gegeven, om tegen de be slissing van den kantonrechter bij de rechtbank in beroep te komen. Minder gelukkig ging het de wijziging van de Bevorderings- wet voor de Landmacht. De heer Lambooy vond daarvoor in de Kamer weinig steun, terwijl de kritiek vrij heftig was. Vooral het voorstel om de officieren, die overcompleet geraken, niet lan ger op non-activiteit te stellen doch hun wachtgeld te geven ondervond verzet. Z. E. zocht zijn toevlucht bij een amende ment van den heer Deckers om non-activiteit te behouden, maar daarnaast geene korting in te voeren bij het aanvaarden van eene burgerlijke betrekking. Een ander bezwaar gold de regeling van de voorbevordering, waarbij aan officieren die over bepaalde bekwaamheden beschik ken, een hoogere plaats in de ranglijst zou kunnen worden ge geven. Eenige leden haddenzoo- vele bezwaren, dat minister Lam booy schorsing van beraadsla gingen vroeg om de geopperde bedenkingen nader te kunnen overwegen. Daarna kwam aan de orde de interpellatie van den heer Van den Heuvel over den toestand in de suikerindustrie. De inter- pellant acht den toestand zeer ernstig en meent, dat uit afne ming van den verbouw ernstige gevolgen zullen voortvloeien, zoo wel voor landbouw, veeteelt en industrie als vrachtvervoer en arbeidsgelegenheid. De welvaart van onze heele bevolking zou er gen twee origiDeele documenten, die ontbreken aan de papieren te Weenen het dagboek van Serena'» moeder, waarin de gronden te 'ezen staan, die haar bewogen hebben, het bestaan van haar kind ook voor hem te verheimelijken, die recht bad daarvan te weten. Verder een brief, dien Serena's moeder my kort voor haar dood schreef als den besten vriend van haar man, dien ze zelf ook eens lief had gehad Er blijft mij nog over, u mee te deelen' dat ik het was, die uw man aan de doktersplaats te Losenstein bielp en dat wij in den loop der jaren beiden alles gedaan hebben om die omstandig heden nader te breDgen, die het vroeger mogelijk gemaakt zonden hebben, Serena de haar toekomen de rechten te verschaffen. Helaas bleken al onze pogingen vergeefsch misschien, omdat wy niet open- ïyk mochten optreden. Natuurlijk keer ik oogenblibkfl- lijk naar Markbrunn terug. Er gaat echter eerst over een week een stoomboot en du» verzoek ik u tevoren inzicht te nemen in de papieren en de eerste stappen te doen. Wordt vervolgd^ ANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1