"Taxeer^ PUROL Pijnlijke Kloven Gemengd Nieuws. Vrouwen handen PUROL Buitenland. bereiken, worden gedesillusio neerd en daardoor bedreigd mei verslapping' van hun actie op dit gebied. Ook het Kellogg-pact heeft in dezen toestand geen beduidende verbetering kunnen brengen. Desondanks verklaarden zeer vele leden den Volkenbond niet te willen missen. Erkend moet worden, dat dit instituut ook nuttigen arbeid heeft verricht. Er is geen reden om aan te nemen, dat dit in de toekomst niet het geval zal zijn. Met nadruk werd de hoop uit gesproken, dat de Ned. delegatie zal blijven aandringen op de ver wezenlijking van het aanvankelijk door haar zoo krachtig gesteunde beginsel van het Protocol van Qenèvearbitrage, veiligheid, ontwapening. Zeer vele leden wenschten hulde te brengen aan hen -- onder wie in de eerste plaats de minister die in het afgeloopen jaar op eenigerlei wijze ons land in bijeenkomsten van den Volken bond hebben vertegenwoordigd. Gevraagd werd of de minister mededeeling kan doen van den stand van zaken inzake onze be trekkingen met België. Temeer achtte men een uiteenzetting te dezen opzichte van de zijde der regeering gewenscht, wijl de aan hangige kwesties gemakkelijker een oplossing zullen kunnen vin den, indien de openbare meening niet bij gebrek aan betere bron nen van informatie nadeelig wordt geïnfluenceerd door onware me- dedeelingen of tendentieuze be richten in de pers. Men sprak de hoop uit, dat een algemeen bevredigende re geling zal tot stand komen. Eenige leden vroegen welk standpunt de minister denkt in te nemen ten opzichte van de gewenschte vrijheid var. douane wetgeving in China. Bij herhaling werd erop ge wezen, dat onze voorlichtings dienst zoowel wat den handel als wat den landbouw betreft, te eenenmale onvoldoende is. Sommige leden verzochten den minister te willen bevorderen, dat op de conferentie voor de eco- dificatie van het internationale recht in 1929 in Den Haag te houden, als grondslag voor de internationale regeling van de nationaliteit der gehuwde vrouw het beginsel zal worden aanvaard, dat het huwelijk geen verandering brengt in het recht der vrouw om naar vrije keuze haar natio naliteit te behouden of te wij- De oorzaak der misère 'igt niet in achterlijkheid. Door uit gebreide bescherming dezer in dustrie in het buitenland heeft i' men de productie opgevoerd en Voorm. is overproductie ontstaan. Een 1 Predikbeurten te Axel. goede oplossing zou zijn een internationale regeling. Intusschen dient een tijdelijke steun te wor den geboden. Er zijn 16 beetwortelsuiker fabrieken met een daarin gesto ken kapitaal van 60 millioen. Daar geen enkel land belapg heeft bij onze suikerindustrie, behoeft men niet bang te zijn voor represailles. De interpellant stelt hierna een 8-tal vragen. De Minister van Financiën, de heer De Geer, zegt, dat de inter departementale commissie deze week haar rapport heeft uitge bracht, zoodat de .regeering het rapport nog niet kon bestudeeren, De commissie heeft eenige maat regelen overwogen en eenstem mig verworpen en heeft slechts over één maatregel, de produc tiepremie, een beslissing geno men bij meerderheid van stem men. Deze conclusie is verwor pen met 5—2 stemmen. De regeering is ervan over tuigd, dat een noodtoestand be staat. Dat 'die toestand reeds in 1929 moet leiden tot belangrijke inkrimping der productie, daarvan is de Regeering niet overtuigd. Natuurlijk zou halveering dezer industrie zeer ernstig zijn. De regeering is een zeer krachtig voorstander van een internatio nale regeling en laat niets na om daartoe te geraken. De mid delen, door den interpellant aan gegeven, zijn ook door de com missie overwogen en de regee ring zal dit ook doen aan de hand van het rapport. Een ander middel weet de Regeering niet. Zondag 28 October 1928. Ned. Herv. Kerk. 9'/a ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. 9 ure 2 Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Nam. Voorm. Nam. Ds. J. S. Post. Dezelfde. AXEL, 26 October 1928. Deze week kwam een school knaap uit de Prins Hendrikstraat per fiets aanrijdën en bemerkte niet, dat bij den hoek ook een inelkkar aankwam, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Het had echter pijnlijke gevolgen, want één zijner vingers bleek gebroken te zijn, zóodat de dokter er aan te pas moest komen. Het huis en erf te Koewacht, op 23 Oct. 1.1. door notaris Dreg- mans te Axel geveild, ten ver zoeke van Mej. C. Wuytack te Koewacht, is voor f 3400 toege wezen aan Julianus C. Herman, rijwielhandelaar te Koewacht. Koningin onthondt haar goedkeuring. Bij de Tweede Kamer is inge komen een missive van den direc teur van het Kabinet der Koningin, houdende kennisgeving, dat H.M. het door de Eerste Kamer in haar vergadering van 20 Juni j.l. aan genomen voorstel van wet van den heer Zijlstra tot wijziging van de wet van 30 Juni 1924 (Stbld. 319) en van artikel 28 der Lager Onderwijswet 1920 (wijziging leerlingenschaal) niet heeft goed gekeurd. Ingezonden Mededsalingen welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zij n worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. De toestand ran de suikerindustrie. in de Tweede Kamer kwam Woensdag aan de orde de inter- pellatie-v. d. Heuvel over den toestand van de suikerindustrie en eventueele maatregelen, welke hiertegen genomen zouden kun nen worden. De heer v. d. Heuvel (A. R.) zet uitvoerig uiteen, dat inder daad van een noodtoestand sprake is. Als de toestand zoo blijft, zullen in Februari en Maart een voudig geen bieten worden uit gezaaid» - Te Westdorpe sprong Vrij dag omstreeks 4 uur een stuk tramrails, dat klaarblijkelijk was losgeraakt, bij het passeeren van een tram weg, zonderdat de machinist zulks bemerkte. Toen eenigen tijd later een bietentram aldaar passeerde, voelde de ma chinist een geweldigen schok. Hij deelde zulks aan eenige weg werkers mede, die een eind verder aan de lijn werkzaam waren. Dezen stelden onmiddellijk een onderzoek in en vonden een stuk rails van ongeveer 40 cM. lengte. Terstond werd met het herstel lingswerk een aanvang gemaakl doch het werd circa half acht voor de rails weer berijdbaar was. Als gevolg van een en ander moesten de reizigers van de tram van half zes overstappen en stond het bietenvervoer een 4-tal uren stil. Z. Koer. Goedkooper licht. Naar we vernemen, heeft de P. Z. E. M. naar aanleiding van een verzoek van de winkeliers uit Hulst om vermindering van den prijs voor verlichting van uitstalramen (etalages) de vol gende regeling getroffen: Het meerdere verbruik boven het gemiddelde verbruik in de maanden October, November, Decemer en Januari van 1926 en 1927, of van 1927 alleen, indien de betreffende winkelier in 1926 nog niet is aangesloten geweest, wordt met 20 cent per K. W. U. berekend. We weten niet of dit alleen Hulst betreft, maar het is voor de Axelsche winkeliers misschien we! de moeite waard om dat eens te vragen. Rechts ryden Een particuliere auto, die naar Zaandam ging om passagiers te balen, is in een sloot geraakt. Een wielrijder reed liuks van den weg, waardoor de chauffeur ge noodzaakt werd plotseling uit te halen. Door de gladheid van den weg wegens het rijden met bieten karren slipte de wagen en kwam 66rst in aanraking met een steun van een telegraafpaal Vervolgens ging hij de sloot iu. Ouder de gemeente Voeren- daal zijn twee boerderijen in vlammen opgegaan. In de eene, bewoond door de familie Jacobs, kwam een renpaard in de vlam men om, terwijl in de andere boerderij, bewoond door het gezin van Escb, een paard, twee koeien en zeventien varkens den dood in de vlammen vondeD. Een twee-jarig zoontje van den heer van Esch kon slechts met de grootste moeite gered worden. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur heeft in de electrische centrale te Groningen, gelegen aan het Winschoterdiep, een ontploffing piaats gehad, waarbq twee personen werden gewond. Alle bedrijven in Groningen vie len stil, ook het tramverkeer. In den kelder van het Gem. Electriciteitsbedrijf ontstond door bet uitschakelen van een schake laar een explosie in den boog- spanningsschakelaar, tengevolge waarvan kortsluiting ontstond en op de boven-etage drie stroom- transtormatoren verbrandden, terwijl de geheele etage blakerde. Daar op deze etage alle uitgaande kabels en vele machines liggen, die niet gebruikt korden worden, alvorens alles was schoonge maakt, lag het geheele bedrijf tijdelijk stil, tot 12,30 uur. Te één uur kon ook de hoogspanning weer in werking worden gesteld. De lol brak op. Maandagnacht reden twee auto's elkaar tegemoet op den Rijksstraatweg te Haarlem. De auto, komende van Amsterdam, werd bestuurd door J. v. d. M. uit IJmuiden. De andere auto, bestuurd door L H. uit Amster dam, reed in zigzag over den weg. Een botsing was onver mijdelijk. Na de aanrijding stond de wagen van L. H. dwars over den weg. De vier inzittenden bekwamen alle verwondingen. De echtgenoote van den bestuur der moest in bewusteloozen toe stand naar het gasthui» te Haar lem vervoerd worden. Een andere inzittende, B. S. uit Amsterdam, die ia kennelijken staat van dronkenschap verkeerde werd naar het politie-posthuis ver voerd. Hij heeft een kneuzing aan de longen bekomen. Bovendien zat in den auto N. v d. P. uit Amsterdam, die in zijn rechterschouder een bot gebroken heeft. Ook hij is naar het gasthuis vervoerd. De auto is zwaar beschadigd. De bestuurder L. H. is door de politie gearresteerd. Er wordt een nader onderzoek iDgesteld. Angst en vreugde. Een looper van een Amster- damsche etfectenfirma, die per rijwiel geld had gebatld, bemerk te by zijn terugkomst op kantoor» dat h(j zjjn portefeuille miste- Deze hield een bedrag van 180.000 aan bankpapier in. De man, die buiten zichzelf was van schrik vermoedde dat hij de portefeuille verloren had. Hij sprong op zijn rijwiel en reed den weg terug ei m hij zooeven had afgelegd. Plotseling zag bij een meisje, dat de portefeuile in haar hauden hield en met een politieagent vau het bureau Warmoesstraat stoud te praten. Hij ging er heen en toen bleek dat het meisje de portefeuille mat f80 000 aau den agent ter hand wilde stellen. Het drietal begaf zicb naar het bureau en daar de looper bewijzen kon, dat het geld aan zijn hoede toevertrouwd geveest was, kreeg hij het terug. Tc veel gewaagd. Maandag jl. is ingebroken in een villa, staande aan de Duin- voetlaan te Wassenaar en be woond door den heer A. Deze inbraak bleef aanvan kelijk onontdekt, daar de familie A. op reis was. De Wassenaar- sche politie was er echter achter gekomen 6n stelde een onder zoek in. Het is tenslotte aan de Haag sche politie gelukt den dader te arresteeren. lemaud vervoegde zich bij den zoon van den heer A. te Doorn en vertelde, dat er in de villa van zijn vader, te Wasse naar, was ingebroken en alle gouden en zilveren voorwerpen gestolen waren. Als eeu bewijs had bij een gouden medaillon meegebracht. Volgens zijn zeg gen handen de dieven alles aan hem verkocht en nu wilde hjj den zoon in de gelegenheid stel len de geöeele partij terug te koopen voor 100. De jonge heer A. wist van den diefstal niets at, maar daar zijn vader in het buitenland vertoefde en de gestolen partij een aanzienlijke waarde ver tegenwoordigde, besloot bij op de zaak in te gaan. Hij sprak met zijn bezoeker at, dar zij in een groot caté in Den Haag de zaken regeleD zouden. De heer A. reisde naar Den Haag en stelde de Haagschc politie van een en ander in kennis vóór hij naar bedoeld café ging. In het café verscheen echter niemand. Eindelijk werd de heer A. getelefoneerd en verzocht de man hem even naar een ander café-restaurant te komen. In de serre hiervan troffen zij elkaar -inderdaad. Twee recher cheurs, die zich eveneens naar het café begeven hadden gingen naar den man toe en arresteer den hem. De aangehoudene was een 23-jarige étaleur. Na een kort verhoor bekende hij te hebben ingebroken. Verschillende zil veren voorwerpen werden nog op hem bevonden. Voorts is op zijn aanwijzing opgegraven in een stuk weiland een groote partij gouden, zilveren en an tieke voorwerpen, alle afkomstig uit de villa van den heer A. De waarde van een en aüder beloopt eenige duizenden. P. bad een briefkaart gevon den van den zoon uit Doorn en was toen op het denkbeeld ger komen de voorwerpen aan hem te verkoopen. Mevrouw Waldeman de dochter van den overleden mil- lionnair Guggenheim (bij het vergaan van de Titanic" in 1912 om het leven gekomen) liet haar kinderen, twee jongeLS, op het dak van een hotel te New- York, in haar tegenwoordigheid naar de bedrijvigheid op straat kyken. De kindereD vielen van een hoogte van dfertien étages op het dak van het belendende ge bouw en waren onmiddi 1 ijk dood. De moeder had de kinderen op een laag muurtje gezet, maar zij verloren het evenwicht en vielen. „Moeder" viel in zwijm Overstroomingen. Uit vele deelen vaa Boven Italië komen berichten binnen over groote overstroomingen. In het door het hooge water bedreig de Bellinzona waakte de bevol-" k;og den geheelen nacht om niet iu den slaap door de watervloeden verrast te worden. Vau verschei dene plaatsen worden aardver schuivingen bericht. De rivieren de Efscb en de Eisach zijn een halven Meter gestegen. De straten tusschen Merano en Bozen en de straatwegen Trient-Brescia zijn over groote afstanden over stroomd, zoodat het verkeer stop gezet moest worden. Ook in Frankrijk neemt het hooge water in het dal van de Isère steeds grooteren omvang aan. Verscheidene dorpen zijn overstroomd. De rivier heelt zich oen nieuwe bedding ver schaft veel vee is omgekomen. Beneden Grenoble vormt de Isère een meer van 4o K M. leDgte en 5 K.M. breedte. De materieele schade is zeer groot. De velden staan van één tot twee meter onder water. Op verscheidene plaatsen heeft de I-ère de dijken weggeslagen, de oogst vernield en den bouw grond verwoest. Op sommige plekken bereikte het water een hoogte van drie meter. De inwo ners vluchtten naar hooger gele gen verdiepingen met mede neming van hun vee. Te Stettin is in zijn woning de kleermaker Arthur Ploetz met zijn vrouw en twee kinderen, 12 en 5 jaar oud,dood gevonden. Het lijk van den man vtrtoonde geen uiterlijke kenteekenen vau geweld; de vrouw en de beide kinderen vond men met doorge sneden polsaderen. Vermoede lijk is hier van moord en zelf moord sprake. Te Berlijn ontdekte een man op weg naar zijn werk onder een boom het lijk van een man met afgesneden hals. Uit bet onderzoek is gebleken, dat de tot nu toe onbekende door twee personeu is overvallen en ver moord en daarna gesleept is naar den rand vaD de Wittenauer Chaussee op ongeveer een hal ven kilometer afstand van de kolonie Luebars, Het betreft een roof moord» Noodweer in Engeland Groote deelen van het Britsche eilandemijk werden tijdens het weekend geteisterd door hevige stormen en van alle kanten ko- men berichten binnen over groote materieele schade, zoowel te land als ter zee. Verscheidene kleine vaartuigen zijn vergaan. Van een dezer schepen heeft de bemanning den nacht van Vrij dag doorgebracht op een rif nabij Wingsfonshire, waar 't vaartuig gestrand was. Het bleek een trawler uit Dublin te zijn, die door hemelhooge zeeën op het droge was geworpen. Een der mannen verdronk bij een poging om op de rotsen te springen, doch de anderen slaagden erin tegen het aanbreken van den dag het land te bereiken. Het kustvaartuig „St. Brandon" ver ging in de buurt vanTobermory. Eerst werden vuurseinen afge geven en toen het schip begon te zinken sprong de bemanning in de booten. Op het laatste oogenblik konden de schepelin gen nog gered worden door een trawler. Het stoomschip „Duke of Ar gyll", van de lijn Belfast—Heys- ham geraakte Zaterdagochtend in een storm, die een snelheid van bijna 70 mijl per uur be reikte. Bij het binnenvaren te Heysham werd het schip tegen de stormpier geworpen, en wel met zulk een kracht, dat de romp en een groot deel van hef dek beschadigd werden. De Kanaalstoomboot van de Southern Railway, de „Vera", die Vrijdag nacht van Southampton naar jer sey vertrok, met 112 passagiers aan boord, moest nabij het eiland Wight een schuilplaats zoeken en arriveerde 24 uur te laat, verzacht en geneest men met Pijnlijk Kloven Doos tegen Verstopping 16 Oct. —bp— i r

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2