Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen No. 60. VRIJDAG 26 OCTOBER 1928. 44e Jaarg. A St M J. C. VINK - Axel. Jubileum-mode. FEUILLETON. Gevlucht. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Er is aan ambtenaren van de directe belastingen enz. medege deeld, dat het verboden is om geschenken aan te nemen bij 25- jarige ambtsbediening. Afgezien van het feit of dat nu juist bij die ambtenaren zoo'n vaart zou loopen, begrijpen we niet, waar om dat niet aan alle ambtena ren verboden wordt. Het is toch tegenwoordig wel een beetje gek met dat gejubileer. Dat een arbeider, knecht, klerk en al wie in particulieren dienst zijn, eenige hulde ont vangen, als ze door hun gedrag, vlijt en bekwaamheid 25 jaren op één post zijn gebleven, is o.i. ten volle verdiend. Maar een ambtenaar! Wel, hij moet het al heel bont maken, om uit zijn betrekking gestuurd te worden en (dan meestal nog met eervol ontslag) en als de jubileum-mode opkomt, moet er ook al heel wat aan haperen, als hij niet wordt opgenomen in de rij der gehuldigden. Het gaat er zoo langzamerhand mee, als met de lintjes, die van uit Den Haag zoo nu en dan gedistribueerd worden. Een hooge waarde kan men er niet meer aan hechten. Bovendien brengt gewoonlijk zoo'n jubileum een aardigheidje mee voor de overige betrokkenen en getuigen en waarom zou men zich dan onbetuigd laten? Ten slotte is er soms aan de hulde een «collecte" voor het „jubi leumgeschenk" verbonden en rust daarop meestal nog eenige ver plichting, want als de baas, de superieur, het bestuur, of nog erger de persoon-in-kwestie-zelf er vóór is, wil men liever niet als het zwarte schaap bekeken wor den en ja, men doet maar mee. Heel sterk komt het gekke van deze mode uit, als men een zakenman, of patroon met een ambtenaar vergelijkt. Wie krijgt het in zijn hoofd, om b.v. een timmerman, metselaar, smid, schilder, boer, enz. enz. een ca deau te brengen, als hij 25 jaren 40) De barones brak in snikken uit, toen dit feit was vastgesteld. De eerste maal, sinds dertig jaar, dat tranen over baar wangen lie pen. Medelijden en berouw ver vulden haar. Was zij niet medeschuldige aan Serena's dood Had zij niet vaak daarnaar ver langd En nuboe vreemd voelde ze niets anders meer dan bittere smart over haar dood. Voor het eerst in haar leven dacht zij alleen met het hart met bet moederhart, dat plotseling begreep, welk een verdriet haar zoon te doorstaan had. Al het andere in haar maakte daarvoor plaats. Tot een doode- lyke angst in haar kwam Als hij eens niat de kracht had, dezen vreeselyken slag te dragen Wanneer h(j eens in wanhoop het leven, dat hem niets meer bood, van zich wierp Hij had niemand, die bem troosten kon. Niemand, die hem begreep. Kon hij verlangen een ipeviHsht te vinden by zijn moeder, in zijn zaak zit? Juist omge keerd is het vaak en wordt hij jaloersch aangekeken of benijd, die door vlijt, zakenkennis, ijver, zorgzaamheid, spaarzaamheid, na die jaren minder afhankelijk is geworden van zijn clienteële of schuldeischers, terwijl hem even min critiek wordt bespaard, als hij na een kwarteeuw economisch en technisch dezelfde is gebleven, of is achteruitgegaan, doordat hij zich misschien teveel waagde aan het risico, dat ambtenaren altijd zoo gunstig voorstellen, bij het dingen naar een buitenkansje. We zien, de vergelijking gaat mank. Het zij echter verre, dat we ook de goede zijde niet zouden inzien van een feestelijke her denking bij bepaalde gelegen heden. Te vaak lezen we en waren we ook wel getuige van oogenblikken, waarin we in stilte meestemden, als daar een ambte naar in een of andere bediening gehuldigd werd en hem woorden van waardeering werden toege voegd, niet om ze als verwel kende rozen om te hangen of ze in verschietende kleuren te schil deren, maar woorden uit het hart gegrepen en handdrukken, die gloeiden van vriendschap en hoogachting van den meerdere jegens den mindere en omgekeerd. Zeker zoo iets doet den plichts getrouwen ambtenaar goed, ook zijn familie en degenen, die hulde brengen en het is zelfs soms een leemte, als die gelegenheid ont breekt. Maar de ware, de plichts getrouwe, de zijn-vak-liefheb bende en eindelijk de zich-geven- de ambtenaar voelt die leemte niet en is er voor zichzelf ook geen haar minder om. Hij min acht integendeel zoo'n feestelijk heid als zij het gevolg is van gewoonte of pretmakerij. Dan zijn het ook geen jubileumge schenken, die men krijgt en daar om achten we het goed ze af te schaffen. De echte waardeering van zijn werk voelt men het meest en wordt ook vanzelf ge voeld, als degene, die tot oor- I die hem zoo koel van zich had gewezen In wanhoop zonk de barones op een stoel neer en wrong zich de handen. De dagen en nachten, die nu volgden, waren een marteling voor haar. In koortsachtige spanning wachtte zy op eemg bericht van Richard, dat zyn terugkeer aan kondigde. Eu tegelijk sidderde zij voor de mogelijkheid, dat een vreemde hand haar iets auders zou kunneu berichten Zij tele grafeerde aan een informatie bureau te New-York, of baron Spannberg cd inspecteur Wenk daar nog waren. Men antwoordde dat beide heereu het hotel, waar zy gelogeerd haddeD, reeds drie dagen geleden hadden verlaten. Waarheen wist men niet. De justitie wist ook niets .Inspecteur Wenk had de laatste maal uit Boston getelegrafeerd en meege deeld, dat hun laatste hoop. nl. dat de Morels de gezochten nog waren, vervlogen was. Dit tele gram was al een week ond. Toen besloot de barones een bezoek aan mevrouw Hellkreut te brengen. Vroeger zoa de gedachte alleen, dat zij als moeder bij een vreemde naar haar zoon moest komen vrageD, baar trots ten sterkste hebben getroffen, Nu vond ze het deelen bevoegd is, dat oordeel als eerlijk en wijs man uitspreekt, ofschoon het daar wel eens aan ontbreekt en de pluimen wel eens op een verkeerden hoed terecht komen ook soms als gevolg van de jubileum-mode. Maar ook dat kan dengene, die uit plichtbesef naar volmaaktheid in zijn werk streeft, niet schelen. Hij heeft slechts voldoening, als het geleverde werk tot zijn recht komt en of hij dat dan 9, 10, 12, 12V„ 24, 25 of 26 jaar deed, weet hij nief eens. Zijn doel is, hoe langer, hoe beter hoe beter, hoe liever, maar ge kroond door een salaris, even redig aan zijn prestatie, zónder jubileum-geschenk. Dat is het ware. Uit de Staatsbegrooting. Aan het voorloopig verslag over Hoofdstuk I (Alg. beschouwingen) der Staatsbegrooting, is het vol gende ontleend Verschillende leden waren met den tegenwoordigen gang van zaken niet tevreden en betreurden het, dat een parlementair kabinet ontbreekt. Het kabinet krijgt bij het ont breken van een meerderheid in de volksvertegenwoordiging, die bereid is de regeeringsverant- woordelijkheid te dragen, een machtspositie, die met den dag sterker wordt en het er toe brengt om zelfs met duidelijke uitspraken van de Staten-Generaal geheel naar believen, al of niet rekening te houden. Ongemerkt komt men alzoo in de fascistische lijn. De Staten-Generaal, zoo werd betoogd, zijn dan ook niet veel meer geworden dan een advisee- rend college. De grief van deze leden is dat niet gestreefd wordt naar herstel van hetgeen door de bezuiniging was afgebroken. Er is stilstand in de sociale en onderwijswet- geving. Een bijzonder onaangenamen heel natuurlijk. Mevrouw HHlkreut vervulde voor Serena de moederrol en Richard had de fijngevoelige, verstandige vrouw altijd zeer hoog geacht. Het was dus mogelijk, dat hij haar eenig bericht had gestuurd. Maar dok zij wist niets van Richard. Ziju laatsteu brief kwam uit Hamburp, van waar hij haar zijn scheep gaan op de >Capot meedeelde. Uit de knappe mevrouw Hell kreut, die men haar zeven en veertig jaren niet aanzag, was een verouderde grjjze vrouw ge worden, die de rouwkleeding nog sleehter deed uitkomeD. De tranen sprongen haar voortdurend in de oogeu, toen ze over Serena ert Richard sprak. Toch voelde de barones zich bijzonder tot baar aangetrokken. Het gevoel der gemeenschappelijke smart bracht beide vrouwen nader tot elkaar, dan jaren van omgang zonden hebben kannen doen. De barones bleef veel langer dan in haar bedoeling had gelegen. Zij, die nooit zich voor anderen interesseerde, nam nn warm deel in Marianne's lot, liet zich alles vertellen, niet alleen «wat Serena en Richard betrof, doch ook allee indruk had op her. gemaakt de tegenstand, dien de regeering geboden heeft aan het streven om de bezuinigingsmaatregelen betreffende het onderwijs eerder ongedaan te maken dan in de wet was voorzien, ofschoon de daar voor noodige gelden aanwezig waren. Voorts merkten deze leden op, dat ook nu nog een te groot deel van het volksinkomen weggaat aan het geheel van belastingen. Verscheidene andere leden kon den zich met bovenstaande be schouwingen niet vereenigen. Wel waren ook zij van oordeel, dat een parlementair kabinet boven een extra-parlementair de voor keur verdient, maar met het ongunstige oordeel over het huidige kabkiet konden zij niet instemmen. Zij hadden waardeering voor den arbeid der regeering en juichten het toe, dat de koers van het kabinet-Colijn in menig opzicht wordt gevolgd. Als bezwaar tegen dit kabinet werd aangevoerd het niet innemen van een principiëel standpunt. Al moest erkend worden, dat dit aan het kabjnet, met het oog op de omstandigheden, waaronder het is ontstaan, niet als grief kan worden aangerekend. Men was echter van oordeel, dat wanneer na de verkiezingen het optreden van een waarlijk parlementair kabinet onmogelijk zou blijken, het dan te formeeren kabinet, hetzij extra-parlementair of semi-extra parlementair, ten aanzien van principiëele vragen zelf positie zou moeten nemen en niet zoodanige vragen op den index zou mogen plaatsen enkel omdat zij van principiëelen aard zijn. Een nieuw parlementair kabinet zal moeten berusten op een ge zonden grondslag, maar voors hands zal de vorming daarvan zonder een ot andere coalitie niet mogelijk zijn. Met betrekking tot den finan- ciëelen toestand wenschte men van Marianne's huwelijk. U blijft hier wonen vroeg ze tenslotte. Ik dacht, dat u het huis wiide verkoopen Marianne knikte peinsend. Dat was ook myn bedoeling. Toen ik echter aües zoo goed als inge pakt had, overviel my zoo'n smartelijk gevoel bij de gedachte, dat vreemden hier zouden komen wonen, waar ik zoo gelukkig ben geweest, dat ik er weer van afzag. Ieder hoekje in 't hui», ieder boom in deu tuin heett lieve herinnerin gen voor mij, sterker dan de schrik .die mij eerst verdrijven wilde. Toen de barones naar huis reed, was ze voor de eerste maal sinds geruimen lyd kalmer. Nooit in naar leven had ze een vriendin gehad, noch het scheen haar nn een fout toe. Marianne Hellkreut bad het op haar kalme, rustige manier zoo voortrelfclyk verstaan balsem op haar wonden te leggen. Ze was vast overtuigd, dat Richard reeds op de thuisreis Daar Salewitz was. Ja zij moesten vriendinnen worden. Wanneer Richard dan kwam, kon hy direct zien dat zyn moeder een ander messch was geworden, Terwyl de barones zoo dacht, de aandacht te vestigen op het overdreven pessimisme, dat sinds 1922 heeft geheerscht. Van verschillende zijden werd de aandacht gevestigd op de positie van de rijksambtenaren. Wat het bedrag betreft dat voor de salarisherziening beschik baar zal worden gesteld, werd opgemerkt, dat de regeering het overschot op den gewonen dienst der begrooting op 8 millioen raamt. Hiervan zullen eenige millioenen worden besteed voor uitgaven wegens tegenvallers bij de droogmaking der Zuiderzee, zoodat het bedrag van de salaris herziening ten hoogste 4 a 6 millioen zal bedragen. Afgescheiden van de omstan digheid. dat dit bedrag voor de vele tienduizenden ambtenaars gezinnen veel te gering zal zijn, kwamen verscheidene leden er tegen op, dat op deze wijze de salarissen wederom het sluitstuk van de begrooting zullen vormen. Zij drongen erop aan, aan het beschikbare bedrag geen te enge grens te stellen, omdat anders geen bevrediging in ruimen kring zal worden gewekt. Telenrgesteld. Blijkens het voorloopig verslag over de begrooting van Buiten- landsche Zaken heerschte ten aanzien van den arbeid van den Volkenbond algemeen een weinig opgewekte stemming. Noch op het stuk van het ontwapenings- vraagstuk noch op economisch gebied zijn in het afgeloopen jaar resultaten van eenige beteekenis bereikt. Wat het ontwapeningsvraag- stuk betreft, geeft, naar werd op gemerkt, in het bijzonder het verloop van de jongste vergade ring van den bond weinig reden tot gunstige verwachtingen. Te waardeeren pogingen op dit ge bied zijn afgestuit op de houding van eenige groote mogendheden Engeland, Frankrijk en Italië. Andere landen, als Nederland, die gaarne het hunne willen doen om de algemeene ontwapening te reed een rijtuig den weg naar Selowitz op. Zij lette er niet op. Maar daar snelde vrouw Beer- mann de kamer binneD, alle iquette vergetend. Mevrouw hij is 't. Onze baroo Komtu vlug in de vestibule. Een minuut later stonden moe der en zoon tegenover elkaar. Da barones schrikte, toen zij het bleeke, geheel veranderde gelaat van haar zoon zag, en hatsr hart kromp nog meer ineen, toen zij merkte, hoe het nog verduister de in plaats van op te vroolijken. Zenuwachtig begroette hy'baar. Richard stamelde de ba rones. Hij scheen het Diet te hooren. Breng de bagage naar myn kamer en zorg voor wat eten, beval by een bediende. Dan tot zijn moeder: U verontschnU digt me wel, mama. Ik voel me uitgeput van de teis Hy zweeg plotseling. Hij zag tranen in baar oogen. In die oogeD, waarom h(j op de thuisreis voortdurend in gedachten al gesid derd had, want hij waa overtuigd daarin niets te vinden dan bevredi» ging over Serena's dood. Mama u weent Waar» ooi? stamelde hy onthutst. Woi dt vervolgd^

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1