Rostetooze inenting. Ritnoodiging Een Woonhuis, Purol bij Ruwe en Schrale Huid Patroon teekenen Kloeke Kietnhakken Dames- m Kinder- M. iep Epgelsman-Zegers. Volks gezondheid VISSER'S Flesschen - Melk Ie Adres Eikenslaghout CANADABOOMEN, Mr. G. TICHELMAN. Opruiming Prentenboeken C. B. ANTHEUNIS Ook voor Wederverkoopers HET ADRES A. van Maate. J. C. VINK, Boekh. fmrANDRA SIGAARTJES Allerlei. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. kostelooze inenting of herinenting Advertentiën. Dr. D. A. Stracke Waar heeft Vos Reinaert geleefd? Uit de hand te koop Neemt proef Om te bakken en te braden, a f 0,80 per flesch. J, VERSTRATEN-BOER, en handwerk bezichtigen M. MATTELÉ. ÜNIEBRIEFJES verkrijgbaar P. F. DAMMAN, Middelburg. C. P. DE SEGT, Zaamslag. Te hekomen: N.¥. „SYLVIA", Caprycke. ONTVANGEN: Nieuwe modellen. Zeer lage prijzen. Prima ONTBIJTKOEK 25 ets. Axel. C. J. van Liere. Bevordert de Gebruikt steeds a f 0,20 per flesch. J. Verstraten-Boer, Ook aan Wederverkoopers Openbare Verkooping. Donderdag den 8 November 1928, Zoolang do voorraad strekt a 10 ct. per stuk. De beste afwerking, grootste sorteering en laagste prijzen Markt C 46a - Tel. 81 - AXEL. Dag', bestuur, om de contributis- regeiiug voor '28 ook voor '29 geldig te verklareD. Inzake de bekende kwestie van h^t al of niet ingeschreven zija van paarden van eigena; rs die door bedankeu ot royement bun lidmaatschap van een stam boek verloren hebbeD, heeft het Dag. Bestuur zicb met eenige vragen tot het bestuur van het Stamb. voor het Ned. Trekp. gewend. Dit antwoordde o.a. van meening te zijn, dat zulk een paard ingeschreven blijft, en dat een bekroning ook al is de eigenaar geroyeerd lid, niét aan het paard kau worden onthouden. Op grond dezer inlichtingen stelt hef Dag. Bestuur voor, de medailles van de merriekeuriu- gen 1928 aan de bedoelde eige neren uit te keereu. Het Dag. Bestuur sfelt verder voor om in het Regl. op de Merrie keuringen als eisch te stéllen de inschrijving bij het Stamb. Ned. Trekp. B T., cf bij het Z. Belg. Stamb., daar de Minister ook hier aan de bevoegdheid van art. 16 Paardewet verleend heeft. Ten einde de belaugatelling bij de jongere boeren te doen toene men stelt de Kring O. Z.-B voor de leden van het Hoofdbestuur (met uitzondering van voorzitter en vice-voorzitter) niet dadeiijk herkiesbaar te stellen. Het Dag. Bestuur kan zich met dit denkbeeld vereenigen eu doet een voorstel in dezen geest. Nu de Kringtentooustellingen langzamerhand uitgedijd zijn tot kleine prov. landbouwtentoonstel lingen waardoor het linaucieele risico voor do kringen grooter is geworden en toch vele onder- deelen steeds de zeilde zijn, stelt' de afd. O. Z.-B. de vraag of met dit tentoonstellingssysteem moet worden doorgegaan. Zij denkt aan handhaving van algemeene vergadering en rijtoer, en daar naast een paarden- en fokveedag. Het Dag. Bestuur is van mee ning, dat de Kringen zelf moeten uitmaken hoe zij de tentoonstel lingen willen inrichten' doch acht het ook gewenscht, dat deze in de toekomst op eenvoudiger schaal worden ingericht. Voorgesteld wordt aan den kring W. Z.-B. voor de in 1929 te Goes te houden tentoonstellii g een crediet van f 600 te verleenen Het naaktmodel. Zonder op eenig kwaad te zijn voorbereid was een Poolsch schil der in Marienstadt, een wijk van Warschau, bezig een vrouw naar naakt mode! te schilderen, tot n op eeDs de deur van zijn atelier open vloog en een bende opge wonden vrouwen naar binnen stoof met de bedoeling hem te lynchen. Enkele nieuwsgierigen hadden eens door het sleutelgat van de deur van het atelier van den schilder gekeken en hadden gezien, dat bij naakte modellen voor zyn schilderijen bezigde. Toen dit bekend werd, vatte een troep vrouwen „van de vorige generatie" het plan op, om den „onzedelijkeu" schilder te lyn chen. Ze pakten eerst het model beet dat ze insmeerden met alle verven, die ze in het atelier maar Konden vinden. De schilder had intusschen in wanhoop een antiek pistool uit de zeventiende eeuw van de wand gehaald en bedreig de de vrouwen daarmede. Dit maakte een geweldigen indruk en hij wist de turies in bedwang te houden totdat de politie kwam om ze te arresteeren. Gemakke lijk ging deze arrestatie niet. Verschillende agenten werden door de vrouwen geslagen en met haar nagels toegetakeld. Nuttige tfenken. Repareer glacéhandschoenen nooit met zijde, omdat dit het leer dikwijls doet inscheuren. Doe het liever met een katoenen draad. Het verdient aanbeveling op te bergen kleedingstukken in courantenpapier te pakken. De olie, waarmede de drukinkt voor couranten veelal bereid wordt, is een afwerend middel tegen motten, Moderne vrouw. Vriend: Ik hoor, dat je vrouw een ongeluk met de auto gehad heeft, was het ernstig EchtgenootNiets bijzonders, een beetje verf at, van alle twee. Eens geschokt vertrouwen is als gebarsten porcelijn, men behoeft de scheur niet eens te zien, maar als men klopt tegen de gebarsten vaas, klinkt gebro ken de klank de oude, mooie toon i» voor altijd wegdoor niets ooit meer goed te maken Burgemeester en Wethouders van Axel, maken bekend, dat op Woensdag 24 October a s des namiddags 2 unr, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot van hen, die zich daartoe in het Gymnastieklokaal derO. L. School aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aan melding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. nw De BURGEMEESTER lliWir van Axel maakt be kend dat in deze maand de COL LECTE van het Nederlandsche Roode Krnis zal worden gehou den. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij op Zaterdag 27 October a.s. ZITDAG houdt te AXEL van 12 tot 2 uur in het hotel „Het Gulden Vlies" bij den heer De Lozanne, ter inning van dijkge- schot en pachten voor den polder Beoosten- en Bewesten-Blij. De Ontvanger-griffier v. d. polder voorn., H. MAERTENS. aan alle belangstellenden de lezing bij te wonen van te Antwerpen, den befaamden kenner van het middeleeuwsche dierenepos: „Van den Vos Reynaerde", welke spreker op Dinsdag 23 October as des avonds zes uur zal optreden in een der zalen van het Hotel „De Graanbeurs" te HULST, met hel, onderwerp VryeJfccgansr voor leden van den OuoBidkundigen Kring „De Vier Am'*chten" en een hunner huisgenooten als introducé(e). Toegang voor niet-leden tegen betaling van vijftig cent. Namens het bestuur van voornoemden Kring, R. O. WILKING, Voorzitter. Mr. R. J. J. LAMBOOY, le Secretaris. staande in de Molenstraat. Te bevragen bij A. 1JZEBAART, Kerkdreef E 24. met onze Alleenverkoop voor AXEL: In fijne Vieeschwaren. Zaterdag. Toegang vrij, Gedipl. Leerarts, Markt, Axel. 7i 77a 7io en 729* voor 20 K G. aardappels, groot 60 X 36 X 12 c.M., aan 25 ceni per stuk. Aanbevelend, Vraagt een betepe soort SPECULAAS. Vraagt onze prima kwaliteit SPECULAAS. Altijd versch per pond 40 ets. Fijne BOTER-SPECULAAS per ons 14 ets. (Eigen fabrikaat). Aanbevelend, door aandacht te schenken aan een goede behartiging der melkhygiëne Gij ziet het niet het is een zaak van vertrouwen. Alleenverkoop voor AXEL ir. fijne Vieeschwaren. voor Tel. 81. SIGrARENHANDEL. Van af lieden Kroon Tabak 20 cent per half pond. Wascana Sigaren 5 cent per stuk. Axelsche Jongens 2l/s cent per stuk. NIEUW NIEUW 25 cent per doosje van 10 stuks, met een stuk Kwatta voor de kinderen cadeau. The Greys Sigaretten 25 cent per 10 stuks Olifant Sigaretten 20 cent per 20 stuks. Giraffe Sigaretten 5 cent per 10 stuks. (25) De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van dhr. TH. PERS1JN te Koewacht, op des voormiddags MH/j uur ver- koopen te Koewacht, Hazelarenhoek, na bij hofstede Jacs. Verschraegen. Daarna II nnr, ten ver zoeke van HET BESTUUR van den Nieuw Beoostenblijpolder (Dijkgraaf dhr. Aug. de Bliek) Een party staande op den dijk tegen den Moerspuipolder, alwaar 'te ver gaderen. Betaling contant. Advocaat en Procureur. TER NEUZEN, Noordstraat 94. Is iederen Zaterdag te spreken in het hotel M. KOOLE in de Weststraat te AXEL, van 11— 21/, ure. van 1^) 1 J Axel, 14 Oct, 1928 Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaande een plaatsje toegewezen in Uw blad, waar voor dank. Naar aanleiding van een paar arti kelen in Uw blad resp. in het no. van 18 Sept. II. en 5 Oct. zij het mij ver gund als voorzitter der Afd. Axel der S. D. A. P. het een en ander in het midden te brengen. Het eerste artikel onder het hoofd „Volkenbondsontwa pening" heeft zeer duidelijk de strek king om onze actie voor nationale ontwapening in Nederland voor te stellen als een doodgewone verkie zingsleuze, zonder inhoud, maar met het eenige doel om kiezers te vangen. Zonder iemand in zijn recht op onze handelingen critiek te oefenen te wil len beknotten, mogen we zeker toch eischen van béstrijders dat men de zaken stelt zooals ze zijn. Ware dit hier gebeurd, de conclu sie had dan .ook een heel andere bc- hooren te zijn. Door de zaken testel len zooals is geschied, moet men wel den indruk krijgen dat de S. D. A. P. van haar in 1921 ingenomen sianc- punt voor nationale ontwapen ng is teruggekrabbeld en ook, dat haar lei der in de 2e Kamer op het Paasch congres de noodzakelijkheid van lands verdediging heeft erkend. Het stuk resolutie (punt 5) wat U citeert, zegt trouwens zelf „dat reke ning moet worden gehouden metdemo- gelijkheid dat onder bepaalde omstan digheden een mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een veilig heidswacht, ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen de bevolking van ons land blootstelt, of ter vervulling van Volkenbondsplichten." Dus niet een landsverdediging, maar een grens wacht om de grensbewoners tegen invallende benden of andere troebelen te beschermen en ook, om binnenko mende militaire groepen t« ontwape nen en te interneeren. Alles te zarnen dingen die men „niet aan de veldwach ters kan overlaten." (Albarda op 't Paaschcongres '28.) Maar de punten 1 en 2 der gen. resolutie, die zeggen dat dit stand punt een bevestiging is van het stand punt sinds 1921 door de S. D. A. P. aangenomen en tevens een nade.e verklaring voor punt 5 geven, worden door U niet geplaatst. Enkel en alleen staat daar dat Al barda heeft gezegd.Met de grootste eerlijkheid en duidelijkheid is erkend de plicht om de grenzen te bewaken en het land voor oorlogsgevaar te beschermen." Als hij dit zou geze; d hebben, kan dit nooit bedoeld hebben het land met een doelmatig sterk leger te beschermen, wijl de S. D. A. P- (en de S. D. A. P. niet alleen !,i op 't standpunt staat dat dit voor Neder land onmogelijk is. Maar het officiede congresverslag geeft deze woorden nergens te vinden Dat. men een vei ligheidswacht noodig acht, pleit toch zeker wel voor den reëelen zin hij de S. D. A. P., die de bevolking ais bovei genoemd wil beschermen. Te zeggen dat wij die leuze (nationale ontwapening) maar enkel voorverkk- zingsdoeleinoen noodig hebben, is toch waarachtig al te gek als men bedenkt dat aan dit vraagstuk een diepgaande studie is gewijd, een wets voorstel is uitgewerkt en een rappirt is samengesteld dat zeker waard is bestudeerd te worden door allen die over het „militaire vraagstuk" iets wil len zeggen. Welke partij besteedt aan „verkiezingsleuzen" zooveel aandacht Neen, de idee der Nationale Ontwa pening leeften de S. D. A. P. staat sinds 1921 onveranderd en onversaagd op de bres om haar te verwezenlijken. Dat er nog altijd menschen zijn die onze volkskracht goed en bloed liever vernietigen in een ongelijken strijd dan mee te doen aan ons vre deswerk, is treurig genoeg, maar te zien dat hun aantal zienderoogen slinkt en het onze groeit zie de massale betoogingen der moderne ar beiders op 16 Sept. 11. en de houding der Vrijzinnig Demokraten stemt hoopvol. „Op de buren wachten" is meestal een uitvluchtje om er af te komen, vooral voor een klein land als het onze. Het eenig groote dat dergelijke landen op militair gebied nog kunnen doen is de groote voorgaan in de ontwapening. „Het zwaard verarmt het land, de ploeg verrijkt het". Laten we dan de zwaarden omsmeden tot ploegen Zeker, de Volkenbond streeft naar internationale ontwapening en het is Ieders plicht dit streven naar kracht te steunen, maar wie doen dit Zij, die hun nationale bewapening uitbrei den of zij die ze afschaffen tot het door ons voorgestelde? Nog nooit heeft de Volkenbond geprotesteerd tegen vermindering, maar legio malen tegen uitbreiding der bewapening. Wij lijn dus op dén goeden wegl Het tweede art. onder „1 'drukken" is te bij de grondsch om <_r veel aan dacht aan te besteden. Enkel dit. Wil „Nationaal" eens mededeelen wanneer Schaper dit heeft gezegd Men zal dan ongetwij feld zien, hoe onheusch dit citaat ge bruikt is. Samenvattende kom ik tot 'de cou- clifsie dat men w :l een slechte zaak te verdedigen moet hebben, als dit enkel door verdraaiing van woorden-of scheeve voorstellingen kan geschieden C. HAMELINK. "speculaas. PIJPEN is.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3