Bieten rooien PU ROL Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. hooge mate mede tot betere ver standhouding tusschen de ver schillende volken en rassen, waarvan een beter wederzijdsch begrijpen het ontwijfelbaar ge volg moet zijn en het duizend jarig rijk van den vrede niet lan ger een utopie belooft te zijn. Op technisch gebied hebben de Duitschers altijd een voorname plaats ingenomen en hun jongste prestatie met het luchtschip „Graf Zeppelin" voegt een lauwerkrans te meer bij de vele, welke hun in dat verband zijn uitgereikt door de eeuwen heen. Thans wordt de kroon óp het werk gezet door den ondernomen Oceaantocht, waardoor een brug wordt geslagen tusschen het Eu- ropeesche en Amerikaansche con tinent. En als wij den moed en durf bewonderd hebben van onze landslieden, die den langen weg tusschen Insulinde en het Moederland tot een minimum hebben teruggebracht, brengen wij thans hulde aan hen, die aan boord van den statigen luchtreus het Westen nader tot ons brengen. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" is Maandagavond om streeks 10 uur te Lake Hurst gearriveerd. Het luchtschip maak te den tocht over Baltimore, Phi ladelphia en New-York. Vooral in laatstgenoemde stad ontketende het een ongekende belangstelling van de in de straten dezer reu- zenstad saamgestroomde menigte Ook President Coolidge nam van af het dak van het Witte Huis de vaart van den laag vlie genden Zeppelin waar. Van New-York ging de tocht naar Lake Hurst, waar de hal staat, die het luchtschip zou op nemen. Aldaar werd de komst door een zeer talrijke menigte verbeid. De soldaten konden het publiek niet tegenhouden. Deze overtocht wekte niet al leen de belangstelling in Duitsch- lar.d en Europa, doch wel over geheel de wereld en. niet minder opvallend was het, dat men, dank zij de radio-techniek ook hier in zijn huiskamer de aankomst van het luchtschip en de redevoerin gen kon beluisteren. De Amerikaansche bladen staan natuurlijk vol met berichten over deze tocht van de Zeppelin en met verhalen van de passagiers. De ergste beproeving voor de mannen was geweest, dat zij in 110 uur niet hadden mogen roo- ken. Zondagavond bleek het bi- r op te zijn, wat een nieuwe be proeving voor de Duitschers was, die tengevolge van de on gekende warmte in de kajuit doorloopend dorst hadden. Over die warmte klaagde ook lady Drummond Hay, de eenige vrou welijke passagier, die het gebrek aan frissche lucht in den groo- ten gondel haar eenige onaange name herinnering noemde. Alle passagiers maakten met grooten lof gewag van de koel bloedigheid van Eckener's zoon, die de eerste was om zich be schikbaar te stellen om de scheur in de bekleeding voorloopig te repareeren. Zijn vader stond hem toe met twee andere leden der bemanning een „noodverband" te leggen, waarbij de drie man nen een half uur aan den buiten wand moesten werken. Zij zaten daarbij op plankjes, zooals schil ders die den gevel van een huis behandelen en de minste onver wachte beweging zou hen hun evenwicht hebben kunnen doen verliezen. Eckener stond al dien tijd aan 't stuur en 't luchtschip bleef volkomen horizontaal. De keizerin-weduwe, moe der van den vermoorden Czaar van Rusland is overleden en te Kopenhagen begraven zonder ceremonie. De Indië-vlnchten. De laatste loodjes schijnen ook hierbij het zwaarst te wegen, want naar uit Rangoon wordt gemeld, is het 4e Ned. postvlieg tuig, de H N A F D, opnieuw ernstig beschadigd. Toen het vliegtuig om 8 uur pl. tijd zou vertrekken en een aanloop van 400 M. met vol gas nam, zakte het linkerwiel plot seling in de modder, waardoor het vliegtuig 8ü graden omver werd geworpen. Het linker lan dingsgestel werd afgerukt, de linkervleugel beschadigd. Het bleek, dat onder de harde dek laag zich een laag modder bevond. De post werd direct naar Singa pore doorgevoerd. De directie der K. L. M. deelt mede, dat orders zijn gegeven om het toestel ten spoedigste naar Bandoeng over te brengen. Een telegram van den Neder- landschen consul te Rangoon die bij 't vertrek aanwezig was, wijst er met nadruk op, dat de tegen slag uitsluitend te wijten is aan een zeer ongelukkig toeval, on danks alle voorzorgsmaatregelen die genomen zijn. Ook het 5e vliegtuig heeft averij bekomen onderweg en moet te Hinaida blijven om her steld te worden. De feesten voor het 100- jarig bestaan van de Kon. mili taire academie te Breda zijn in vollen gang. Heden is H. M. de Koningin en de Prins met gevolg terstedeomdefeesten bijte wonen. De stad is prachtig versierd en de verlichting vooral schitterend. Ingezonden Mededeelingen AXEL, 19 October 1928. Opmerkelijk is, dat deze cam pagne weer meer dan we de laatste jaren gewoon zijn, de suikerbieten met wagens door de gemeente worden vervoerd, waar deze den laatsten tijd meestal per tram gingen. Vermoedelijk is de oorzaak daarvan, dat vele peeën naar de Fransche fabrieken gezonden worden, in plaats van naar Sas van Gent, Moerbeka of Selzaete. Deze week kwam de aan nemer B. uit deze gemeerde, te St. Nicolaas tot de ontdekking, dat zijn stalen ros, dat hij even buiten tegen den gevel had laten staan, van eigenaar verwisseld was. Het zal wel een schade- postje worden, want het is inder daad niet gemakkelijk, dat van hieruit terug te krijgen, alhoewel de politie er kennis van kreeg. Zaterdag werden te Sluiskil publiek verkocht 5 woonhuizen en erven, staande aan de Nieuwe Kerkstraat, samen groot 3 Aren 96 c.A. Koopers werden van de massa de heeren L. de Bruijne en D. J. Dees te Ter Neuzen voor f 7890. De Zigeuners zijn thans te Hontenisse aangekomen, om van daar te trachten over de Schelde te komen. Van St. Jansteen zijn ze Maandag naar Hulst en Woens dag via Graauw naar Hontenisse getrokken. Te Sluiskil had bij het ver laten van de cokesfabriek on- eenigheid plaats onder enkele arbeiders uit deze gemeente, die zóó hoog liep, dat zekere Ch. v. W. zich na het duel met A. v. d. B. onder geneeskundige be handeling moest stellen. Nabij Absdale reed de vrachlauto van den heer G. bier brouwer te Hulst van den dijk, zoodat ze grootendeels vernield werd. De chauffeur kwam er met lichte bezeering af. Woensdag had de monteur L. werkzaam in de reparatiewerk— plaats van den heer E. te Hulst, het ongeluk met zijn hand tus schen eene machine bekneld te raken. Onmiddellijk werd de machine stop gezet, doch dit kon niet verhinderen, dat de hand deerlijk gekneusd werd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de man zijn hand, of althans een gedeelte ervan, moeten missen. Onder geweldige pijn is de ongelukkige ter verpleging opgenomen in het Liefdehuis. Zei. Raad van St. Jansteen. (Slot). Uitgaven. Dhr. Vael maakt aanmerking op art. 9, jaarwedde voor den burgemeester f3030- Hij vindt die som te hoog Dat is wel vastgesteld door Ged. St., maar als we ons nooit laten hooren, helpt het zeker niet. Spr. vindt het onbillijk, dat waar andere beambten op 70-jarigen lee.tijd ontslag moeten nemen, een bur gemeester dan nog meer krijgt. Hij stelt daarom voor, om er f 500 af te trekken. De Voorz. zegt, dat het salaris reeds verminderd is van f3500 tot f3030. Dhr. van Helsland meent, dat alle andere traktementen veel verminderd zijn. Hoeveel was het vóór den oorlog De Voorz Dat kan ik me niet meer herinneren. Dhr. Martinet is ook sterk voor verlaging, maar niet alleen voor St. Jansteen. Spr. wil niet per soonlijk zijn, maar zou willen voorstellen om te vragen een traktementsverlaging voor alle burgemeesters in Zeeland en daar voor adhaesie vragen aan de overige gemeenten in de provin cie. Alles is naar beneden en daarom mogen ook de burge meesterstraktementen wel lager zijn. Dhr. Vael is het daar wel mee eens, maar hier is het een bi zonder geval. We hebben een burgemeester, die bemiddeld is en dat traktement niet noodig heeft, bovendien is hij bejaard en heeft daarom dén secretaris nogal eens noodig. Misschien, zegt spr.. vindt men mij persoonlijk, maar de feiten zijn toch zoo. De Voorz.: Juist omdat het gesprokene van dhr. Vael per soonlijk is, zal ik er niet op ant woorden, maar het voorstel van dhr. Martinet in stemming bren- ge'n. Het wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. (Links tegen rechts). Voor de h.h. Vael, Martinet, Schiffer, Vergauwe en van Hels land. Tegen de h.h. de Buck, Plasschaert, Ferket, Stevens, van den Branden en de Voorzitter. Bij art. 51, belooning van de veldwachters f 2900 merkt dhr. Vael op, dat hij dat wel niet te hoog vindt, maar de veldwachters geen werk in particulieren dienst mochten doen. Ze behoeven niet met jachtpermissies voor den burgemeester te loopen, want dan konden ze beter op de secretarie gebruikt worden. Dhr. van Helsland vond de post bij art. 60, f 1400 voor de verlichting nogal hoog en vraagt of er zooveel stroom verbruikt wordt, of zijn dat andere kosten De Voorz. antwoordt, dat in 1926 voor stroom f 1304 be taald is. Dhr. van Helsland vraagt of er niet meer lantaarns kunnen geplaatst worden en dan met minder lichtsterkte, zoodat de kosten dezelfde blijven De Voorz.Als u de plaatsen aangeeft, waar dat noodig is, kunnen we het eens onderzoeken. Dhr. Vael zou wenschen, dat de lantaarns op den weg naar Hulst meer in 't zicht kwamen. Deze hangen tusschen de boomen en daardoor heeft men er op den weg geen licht van. De Voorz. merkt op, dat die lantaarns van de P.Z.E.M.-zijn, maar nu worden de boomen ge snoeid en dan zal het misschien beteren. Dhr. van Helsland gelooft niet, dat het helpen zal, want de palen zijn niet goed geplaatst. Dhr. Vergauwe bevestigt dat en merkt op, dat op de fiets- wegen de palen zelfs gevaarlijk staan, want als men per fiets voor iemand moet uitsteken, moet men bizonder goed uitkijken, of men rijdt tegen zoo'n paal op. Dhr. VaelDat was misschien bij het leggen van den weg te veranderen De Voorz, zegt, dat de fout hierin zit, dat de palen te dun zijn en dus weinig in 't oog loopen, maar we konden er eens naar vragen en zoo ook omtrent de lantaarns; misschien is het met armen te verhelpen. Art. 64, subsidie voor de po litieschool f20 acht dhr. Vael niet noodig. De V.oorz. acht die cursus nuttig, want het is daardoor, dat we goed geschoold personeel krijgen voor de polilie. Dhr. Vael meent, dat de politie hier voldoend ontwikkeld en op de hoogte van haar taak is, zoo dat de menschen er hier niet van profiteeren. Hij wil die post af schaffen. Dhr. Vergauwe meent, dat als men meer onderwijs of ontwik keling wenscht, men dit dan zelf maar moet bekostigen, dat is bij een ander ook zoo. Dhr. Martinet geiooft ook, dat men ermee achteruit is, want nu worden menschen uit de plaats zelve benoemd voor veldwachter en als ze gediplomeerd moeten zijn, krijgen we er uit den vreemde. Met 9 tegen 2 stemmen wordt deze post afgevoerd. Bij den post voor onderhoud wegen en voetpaden (85), zei dhr. Martinet, dat door den Voorz. was toegezegd, dat het rijwiel pad naar Heikant doorgetrokken zou worden, als de kosten het toelieten. En ofschoon dit het geval is, is er niets aan het pad gedaan De Voorz. antwoordt, dat men niet wist of er geld genoeg voor was, maar de mogelijkheid is daarom niet uitgesloten, dat het nog gebeurt Dhr. VaelAls hier voor een zaak niet veel gevoeld Wordt, is er geen geld voor, dat is al meer gebleken. Dhr. de Buck zegt, dat toen B. en W. de toezegging deden om het pad door te trekken, men heeft uitgezien of er geid voor gevonden kon worden en toen dat later bleek, was de zomer ingetredenmaar toen was er geen behoefte aan het fietspad wegens den goeden toestand van den weg. Nu die weer slecht wordt, zou hij te verbeteren zijn. Dhr. V2el is van meening, dat het al gebeurd had kunnen zijn. De Voorz. merkt op, dat men een sintelpad moet leggen bij nat weer, anders heeft het geen nut en daarom is gewacht tot na den zomer, en als 't mogelijk is zou den we nog liever fijne macadam gebruiken of grind, maar gebeu ren zal het nog. Bij no 88, gemeentereiniging vraagt dhr. Schiffer of de vuil nisman verplicht is om geregeld op vaste tijden het vuil op te halen, veel of weinig. De Voorz. bevestigt dit, maar aangezien het voor den man bij zaak is en hij druk werk heeft voor zijn gezin bij een niet te groot salaris, slaat hij wel eens over. Dhr. van Helsland zegt, dat de man wei eens klaagt, dat er eigenlijk vuil niet veel is, maar dat het meestal zand is. De Voorz.: Ja, en tuinafval is er vaak ook veel te veel. Vroeger had hij per week 1 kar, nu vaak 3 karren en wat dat zand betreft heeft spr. meermalen gewaar schuwd, dat er veel te veel op de trottoirs geschuurd wordt, zoodat de steenen los beginnen te liggen en al het zand er van tusschen wordt geveegd dat is een algemeen gebrek en oorzaak dat de man hoopen vol zand schept. Overigens is hij goed willig en zal hij zeker als 't noodig is een keer meer rond gaan. Dhr. MartinetAls de man er teveel verlet door heeft, zouden we hem wat meer salaris kunnen geven. Verder wordt er op de be grooting geen aanmerking ge maakt en deze alzoo vastgesteld op een totaal van f40185 op den gewonen en f 180 op den gewo nen dienst, met f2384 aan on voorziene uitgaven. Ook de begrooting voor het Gem. El. Bedrijf wordt z. h. s, vastgesteld. Zonder hoofd, stemming wordt besloten om met de Coöp. Boe renleenbank aldaar in rek. cou rant te gaan tot een maximum v^n f 10.000 ad 41/, voor op te nemen en 31/, voor uit te zetten gelden. In besloten zitting worden eeni ge reclames tegen de belasting behandeld. Bij de omvraag vraagt dhr. Stevens of bij d'Hooge aan dien watergang geen verlichting kan aangebracht worden. Dhr. Martinet zou gaarne zien, dat er wat lantaarns verplaatst werden. Op sommige plaatsen konden ze vervallen en op an dere, waar er geen staan, zijn ze hard noodig. De Voorz. zal het eeris onder zoeken. Dhr. Schiffer vraagt of er nog iets van het gas komt. De Voorz. antwoordt, dat des tijds geschreven is en B. en W. van Huist een datum zouden vaststellen om te onderhandelen. Nog altijd wordt op dien datum gewacht en'de oorzaak daarvan zal wel zijn, dat de gemeente Hulst aan het onderhandelen is om de gasfabriek te verkoopen. Dhr. Vael vraagt hoe het zit met die krotwoningen aan Hei kant, of kijkt de Gezondheids commissie daar niet naar? De Voorz. zegt, dat die huisjes moeilijk te verbeteren zijn en de Gezondheidscommissie ze liever onbewoonbaar zou laten ver klaren. Dhr. Martinet: Dat was een mooie gelegenheid om tevens den weg te verbeteren, als we die huisjes met grond onteigenden. Een paar honderd gulden van 't Rijk en van de Gemeente en dan was men er. Dhr. van den Branden gelooft dat de hypotheekhouder hard zou lachen, als de gemeente voor die huisjes zooveel gaf, want niet de bewoners maar de schuldeischers zouden er het meest mee gebaat zijn. De Voorz. zou dat punt nog eens willen overdenken vooreen volgende vergadering, waarna de zitting wordt gesloten. Predikbeurten te Axel. Zondag 21 October 1928. Ned. Herv. Kerk. Gerefbrm. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te, Middelburg. Dinsdag 16 October werden de volgende zaken behandeld P. B 39 j., molenaar te Hengst dijk, werd ten laste gelegd, dat hij Jos. van Hijfte heeft beleedigd. Uitspraak f 10 boete of 10 d. hechtenis. B. M. D-, 28 j. te Hulst, werd verdacht, dat zij H. de Roos heeft beleedigd. Uitspraak f5 boete of 5 d. h. C. V., 32 j., arbeider te West- dorpe werd beklaagd dat hij 1. de Cuelenare heeft beleedigd en deze ook heefi mishandeld. Uitspraak f 10 boete of 10 d. h. P. A. W., 55 j., machinist te Ossenisse, werd ten laste gelegd, dat hij Jac. Warrens met een wijnflesch heeft geslagen. Uitspraak f 25 boete of 25 d. h. C. de R., 39 j., venter te Koe wacht, werd verdacht dat hij zijn echtgenoote J. E. de Schepper heeft geslagen, gebeten en op den grond gegooid. Uitspraak 1 maand gevangenis- Ma Ja. de S., huisvr. van E. d. C, zonder beroep te Koe wacht, werd beklaagd, dat zij L. Blok op het hoofd heeft ge slagen. Uitspraak f5 boete of 5 d. h. M. B., 25 j., te Sas van Gent, werd beklaagd dat hij niet voldaan heeft aan de vordering van de politie, om van zijn rij wiel, waarmede hij zonder licht reed, af te stappen en toen hij door den ambtenaar werd aan gegrepen zich heeft verzet. Uitspraak f20 bcele of 20 d. h. De Z. L. M Op de agenda voor de a.s, hoofdbestuursvergadering komen o. tn> voor een voorstel v»n hef Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en g meest men snel met Doos 30 en 60 ct. J Voorm. 97a ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. S, Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2