Nieuws- e u Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. Gevlucht. No. 58. VRIJDAG 19 OCTOBER 1928. 44e Jaarg. Oudheidkundige Kring voor 0. Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Het moge bekend zijn, dat in het aan historie zoo rijke Z. Vlaanderen de aandacht trekt van hen, die er hun genoegen in vin den geschiedenis te bestudeeren. Vooral is dat het geval met de zulken, als zij in Zeeuwsch- Vlaanderen hun woonstee hebben, of daaraan ook door betrekkingen des bloeds verbonden zijn. Het gevolg daarvan is geweest, dat te Hulst, na de oudheidkundige tentoonstelling, als onderdeel van de landbouwtentoonstelling, eeni- gen dier studievrienden elkaar vonden en de handen ineen sloe gen, om in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een oudheidkundigen kring te stichten. Op 22 Maart van dit jaar werd de vereeniging officieel gesticht en zijn reglement en statuten vastgesteld, terwijl een definitief bestuur is gekozen. Als we even enkele hoofdzaken uit die statuten aanstippen, dan blijkt daaruit al dadelijk, dat de vereeniging een degelijken op zet heeft. Zoo lezen we, dat het doel isakennis van de ge schiedenis, volkskunde en oud heden van O. Z.-Vl. en meer bepaald van Stad en Land van Hulst te bevorderen en te ver spreiden. en b. de nog aanwezige his torische natuur- en cultuurmonu menten zooveel mogelijk te be houden en te herstellen. Dit doel nu wenscht men te bereiken door: a. de inrichting, instandhou ding en uitbreiding van een oud heidkamer, omvattende een toon zaal van oudheden, een archief en een boekerij. b. de inrichting en instand houding van leergangen voor de studie van geschiedenis, oud- recht, middeleeuwsch latijn, mid- delnederlandsch, oud-fransch, volksgebruiken, dialecten, docu menten, oud-schriftkunde, oude munten, wapenkunde, stamboom- kunde, een en ander vooral in 38) Het binnenkomen van den sehipper deed Serena verstommen. Hij wenkte Munk, Vlug boog deze zich nog over haar heen. Beste Serena, kwel je zelf niet met zulke gedachte. Je doet my onrecht met je wantrouwen, geloof me, fluisterde hy en ver dween. Zij geloofde hem echter niet meer. Ze had een valsehe schitte ring in zyn oogen gezien. Steu nend sloeg ze de handen weer voor het gelaat. Wanneer alles leugen en bedrog ware, wat hy haar verteld had En zoo al niet wanneer haar vader op hem leek Had de zee haar maar verzwolgen, dan had ze rust gevonden in die donkere diepte en hoefde niet meer te denken aan geen verleden aan geen toekomst, die slechts angst inboe zemde De schipper en de zijne waren het eeDs geworden. Zij wilden doen, wat mr. Munk verlangde. Zij hadden het lijk van den tnsiGhendektpassagier reeds in de DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTlEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. betrekking tot de vroegere Vier Ambachten en Saeftinge. c. de uitgave van geschied- boeken, annalen en verslagen, voorts de plaatsing van artikelen over historische onderwerpen in plaatselijke bladen en geschied kundige tijdschriften. d. het houden van lezingen en voordrachten over geschied-, volks- en oudheidkundige onder werpen ook in openbare bij eenkomsten te Hulst en elders. e. de inrichting en bevorde ring van optochten, tentoonstel lingen, oude spelen en tooneel- voorstellingen, alles in verband met het doel der vereeniging en desgewenscht in samenwerking met andere vereenigingen. f. de uitwisseling van boeken en geschriften met andere studie kringen in binnen- en buitenland. g. het voeren van briefwisse ling met geschied- en oudheid kundige personen en kringen, zoowel in Nederland als in den vreemde, over onderwerpen, be trekking hebbende op historie en oudheden. h. aanwending van alle ge paste tusschenkomst, om de nog bestaande historische monumen ten voor vernietiging en verval te bewaren. i. alle andere wettige midde len, die tot bereiking van het doel der vereeniging bevorderlijk zijn. Dat het bestuur dit streven doorzet blijkt wel door een studie reis, die dit jaar door West- Vlaanderen naar Kortrijk is ge maakt en dat op oudheidkundig gebied een zeer leerzame tocht is geweest, terwijl ook gezien de desbetreffende advertentie in dit blad eerstdaags een be langwekkende lezing zal worden gegeven, waarover straks meer. Behalve dan door de actie die gevoerd wordt,, maar hoofdzake lijk om het doel, d. i. de historie van ons Z.-Vlaanderen voor de nabestaanden niet alleen aan de vergetelheid te onttrekken, maar zooveel mogelijk na te vorschen wat dit gewest voor onze voor vaderen is geweest en als dit een boot gelegd en deze weer laten wegdrijven. Ze hadden elkaar hun woord gegeven, er niets van te zullen vertellen, wat er ook gebeurde. Terwijl de mannen zachtjes met elkaar zaten te fluisteren, sloop de jonge Bill Ofady naar de kajuit. Nieuwsgierigheid en deelneming dreven hem er toe, eens naar den knaap te gaan zien, die eigenlijk een meisje was. Serena lag met gesloten oogen. Bill geloofde dat ze sliep. Haar liet rond gezicht met de donkere lokken en den fijnen teeren hals vervulde hem met bewondering. Hij rneeDde nooit in zijn leven iets meer ontroerends te hebben gezien. Plotseling sloeg ze de oogen op en beiden schrikten. Hij omdat hy zich betrapt voelde, zy, omdat een onbekende zoo onverwachts voor haar stond Wat wilt u hier? vroeg Serena bang. Haar angstige oogop slag deed haar schoonheid nog veel meer nitkomen. Ik wilde maar zien, of u iets noodig had, miss, stamelde hy. Serena stelde zieh gerust. Deze eerlijke, blauwe oogen, die zoo medelijdend op haar gericht waren, hadden niats verontrustends. roemrijk verleden is, dat roem rijke er zoo mogelijk nóg in te leggen, draagt die vereeniging ten volle onze sympathie weg. We achten het dan ook geen wonder, dat reeds 115 leden zich lieten inschrijven ais lid, al is dat getal nog te gering, op zoo'n ruim gebied, om te bereiken, wat men wenscht. Het is ook daar om, dat we gaarne eenige ruimte afstaan om meer bekendheid aan deze vereeniging te geven. We vernemen, dat onlangs daartoe 2000 exemplaren zijn verspreid van een circulaire, maar we vra gen ons af, hoe dat gebeurd is, omdat we er geen zagen en ook wijl het Bestuur het daarbij nog noodig acht om door middel van de pers en we zijn daar eenigs zins trotsch op voor hun actie propaganda te maken. Gemeld wordt dan dat de eerste bezittingen van den Kring zijn een oudheidkamer en een boeke rij, die naar gehoopt wordt, straks door de goede zorgen van het gemeentebestuur van Hulst de zetel van den Kring zullen worden ondergebracht in daartoe ingerichte lokalen van het oude stadhuis, dat op zichzelf reeds een monument van kunst uit vroeger eeuwen is, en waar ook in den vorm van oude schilde rijen kunstschatten aanwezig zijn. Als men weet, welke voor rechten zijn verbonden aan het lidmaatschap, dat een betrekkelijk geringe contributie vraagt, dan wordt men als het ware genoopt om lid te worden. Het is hier niet de plaats dat hoort meer in een advertentie thuis om cijfers en feiten te noemen, maar we zijn overtuigd, dat ieder lid en zeker een bestuurslid bereid willig de noodige inlichtingen zal geven. Schriftelijk zullen deze wel verstrekt worden door den heer J. Adriaanse, die als oud heidkundige in deze streek reeds eenigen naam heeft verworven. Kortelijks zouden we kunnen zeggen, dat een jaarboekje met driemaandelijksch tijdschrift zal worden verzonden en er voor 1929 een reis naar Schouwen op het Een flauwe glimlach gleed om haar mond. Dank u, ik heb niets noodig. Hebt u geen honger Neen. B'll bleef nog een oogenblik verslagen staan, om dan heen te gaan Een half uur later ging alles op de «Little Bessie* ter ruste, drie man uitgezonderd, die de wacht hadden Onder hen was Bill. Midden in den nacht werd Munk wakker door lawaai op dek. Men schreeuwde daar en snelde her en derwaarts. Hij sprong op, snelde naar boven en kwam juist op tijd om te zien, hoe men Bill Oraöy dieeen menschelyk lichaam in de armeo had, aan boord trok. Het was Sarena. Ik weet werkelijk niet hoe het kwam. sir, stamelde Bill, nog hevig verschrikt. Ik stond juist aan de verschansing, daar sprong my iets voorbij en plompte in 't water. Toen ik direct achterna sprong zag ik pas, dat het de jonge miss was Men droeg Serena, die bewuste loos was, naar de kajuit, trok haar de bovenkieeren niteD hulde haar in warma dekens Daarbjj bemerk» te Bill, dat om haar slanken hals een fijn gouden kettinkje ging, waaraan een vreemd gevormden, programma staat, terwijl 's winters een drietal ontspanningsavonden zullen gegeven worden, bestaandfe uit lezing, tooneel, zang of muziek. Zooals gezegd, de eerste daar van is op 23 October a. s., waar de Zeer Eerw. Pater D. A. Strac- ke de vraag zal beantwoorden Waar heeft Reinaert de Vos ge leefd Zooals men weet, speelde dit dierenepos zich af in de streek rond Hulsterloo (Nieuw Namen) en aan de Schelde, aan welks gedicht nog herinneren de namen „Absdale", tusschen Nieuw Namen en Statenboom met de „Kriekenpitte." En natuurlijk zal een lid te zijner tijd ook toegang krijgen tot de oudheidkamer te Hulst, waar dan o. a. inzage kan ge nomen worden van de aanwezige wetenswaardigheden. Vermeld zij, dat van verschillende personen reeds toezegging is verkregen tot het in ontvangst nemen van be langrijke oudheden, om deze in bewaring te nemen of ten toon te stellen, wat natuurlijk ten zeerste gewaardeerd wordt, want alzoo nadert men het doelde oudheidkamer tot een museum van oudheden te maken. Een en ander diene dus als motief om lid te worden. Maar we willen ook nog op een ander motief wijzen. Het is nl. van zeer groot nut, dat velen wat meer bekend raken met de „ware" historie en zoogenaamde verdicht sels verdwijnen, dan voorkomt men b.v. een blunder, als onlangs in de „Terneuzensche Courant" is gemaakt door een \vel niet ge boren Axelaar, maar toch iemand, die zich vooraanstaand gevoelt en als bestuurslid van de V. V. V. alhier reeds gang wilde maken om in 1930 het 350-jarig bestaan van Axel te vieren. Als men nu weet, dat in Axel woningen staan, die uit de 13e eeuw dateeren en de geschiedenis van nog jongeren datum, dus ongeveer 8 eeuwen oud is, dan begrijpt menhoe noodig deskundige voorlichting is. Het valt dan ook toe te juichen, dat naar we uit goede bron ver nemen, de „Oudheidkundige met schitterende steentjes ÏDgeleg- den driehoek. Serena kwam weer by, toen men baar een glas beeten groe had doen drinken. Haar blik gleed vreemd over de aanwezigen heen en zij gaf geen antwoord op Munk's verschrikte vragen. 's Morgens overleed de matroos. Serena had hooge koorts en ylde. Steeds weer kwam de naam van Richard over haar lippen. Nu eens liefdevol, dan weer angstig. Bill had haar verpleging op xich genomen. Overdag was de wind gunstig, zoodat men hard opschoot, 's Avonds vond de matroos een zeemansgraf. Allen bebaive Bill, die niet van Serenas ziekbed week, waren daarbij. Serenas toestand scheen zich eerder te verergeren dan te verbe teren hoewel men haar voortdurend koude omslagen om bet hootd deed en alles aanwendde, wat in de gegeven omstandigheden maar denkbaar was. Munk's scherp gezicht werd steeds zorgvoller. Hij bedacht, dat hij Serena in deze omstandigheden niet in Lowry kon doen blijven, en ook de schipper was van die meening. j Daar is apotheek noch dokter j Kring" zich beschikbaar stelt om mede te werken aan historische optochten enz. Zoo o.a. te Hulst bij de herdenking van het 750- jarig bestaan der stadsgrachten in 1930. Ook stelt men zich voor, dat b.v. te Axel in 1933 ter ge legenheid van een eeuwfeest even eens een optocht te organiseeren, voorstellende„Axel door alle eeuwen heen". En zoo volgen dan Sas van Gent en Neuzen. Het spreekt vanzelf, dat voor dat alles medewerking noodig is van burger uit stad en land. Het bestuur van de hier beschreven vereeniging heeft een zware taak en vat die degelijk op, vandaar dat zij steun verdient. Belange loos en ten bate der geheele streek, wordt het werk gedaan zonder dat partijschap of ver schil van levensopvatting reden tot aanstoot zullen kunnen geven. Samenwerking en gemeenschaps zin zijn ook hier de factoren, die veel kunnen doen en als daarbij geldelijke en moreele steun het vaandel van den Kring kunnen sieren, dan zal zeker de Kring tot heil strekken van Zeeuwsch- Vlaanderen, zoowel in geestelijk, als in stoffelijk opzicht. De „Graf Zeppelin." De wereld wordt steeds kleiner Natuurlijk wordt dit in over drachtelijken zin bedoeld en heeft het kleiner worden van onze goede, door de Ruimte ijlende aardbol slechts betrekking op het elimineeren van afstanden door grooter snelheden. De won deren der moderne techniek brengen het onderling verkeer der volken op een peil, dat het voortbestaan van landsgrenzen tot een paskwil maakt, zoo goed als de tolboomen in ons eigen dierbaar vaderland. En langza merhand wordt het toerisme ge schoeid op een leest, dat in het reisseizoen van een ware volks verhuizing mag worden gespro ken. Aldus werkt de techniek in en de kleine miss schijnt ernstig ziek te zijn. Het beste is dat wy haar direct na aankomst in het ziekenhuis te Obridge aoen opne men, waar ze goed geborgen is, meende deze. Dr. Loose, die weliswaar een Duitseher is, maar reeds lang by oos is, zoodat hij voor een Ameri kaan kan doorgaan, is daar direc teur en zal haar gaarne opnemeD. Wij kunnen zeggen dat het een familielid van mij is, die met u op bezoek kwam en plotseling ziek werd. Zou bij dat gelooven Wat is het voor een man Een best mensch en een zeer knap dokter. Hy moet in Cnicago gestudeerd hebben en kwam vyf- tien jaar geleden naar Obridge, waar men juist het ziekenhuis gebouwd had. Sinds tien jaren is hij daar direc teur. Alle Menschen zeggen, dat hij een tweede vader voor zieken is, zoo vol medeiyden en goedheid. Toen de burgemeester van Obridge hem eens vroeg waarom h(j nooit vacantie nam moet by geantwoord hebben Ik heb niets op dezfl wereld dan mjjn zieken zij zijn mijn ontspanning, Wordt venokdj,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1