Bij kleine Kinderen' Landbouw, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Mijnhardfs Laxeertabletten stond, terwijl tiians ter beschik king staat een 9 K.M. lang kanaal, 42 meter breed en met een diep gang van 6Vs meter beneden Amsterdamsche Peil. De aandachtige lectuur van dit rapport moge aan onze onder handelaars met België over een nieuw tr2Ctaat met klem worden aanbevolen. Zij zullen daarin evenals in de Belgische denk beelden omtrent een Antwerpen- Zeebrugge-kanaal, steun vinden om alle verder gaande eischen onverbiddeliijk af te wijzen, want het Nederlandsche volk zou op nieuw in verzet komen zoowel tegen een Moerdijk-kanaal als tegen al wat daarop lijkt en tegen iederen maatregel, die geen re kening houdt met de Zeeuwsche belangen of met de belangen van Nederland in de Zeeuwsche Wa teren. Ingezonden Mededselingen Een mjjlpaal voor Tholen. Woensdag is de brug over de Eendracht officieel in gebruik ge steld en al werd de pont nog eens voor de aardigheid gebruikt om daarin als het ware aan de hooge autoriteiten in den lande te toonen, hoe het eigenlijk een wonder mag heeten, dat zulke toestanden eerst nu worden op geheven, nadat menschenlevens zijn veiloren en nog dagelijks daarvoor het risico bestond, toch kan die pont nu begraven worden en is het eiland nu definitief met ijzeren banden aan het vaste land van ons vaderland gebonden. Een en ander ging met veel plechtigheid en feestelijkheid ge paard. Op het stadhuis verwel komde de burgemeester de ge- noodigden, onder wie jhr. Van Teijlingen, kamerheer in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, de Commissarissen der Koningin in Zeeland en Noord- Brabant, de Minister van Water staat, ir. Van de Vegte en meer dere autoriteiten. Na een lange rede van den burgemeester en toespraken o.m. van den Commis saris der Koningin in Zeeland begaf men zich naar de brug, waar de Minister een rede hield en wees op de geschiedenis van het eiland Tholen, dat evenmin als de brug „gekregen" was. Van 1912 af maakte deze aan gelegenheid een onderwerp van overleg uit tusschen de gemeente Tholen eener- en de provincie en het Rijk anderzijds. Subsidie is gevraagd en subsidie is inder tijd ook in beginsel toegezegd, maar als B. en W. van Tholen niet in Juni 1924 het cordate be sluit hadden genomen, de brug te bouwen zonder steun van provincie of Rijk, dan ben ik niet geheel zeker aldus de mi nister of er wel een van ons vandaag in de gelegenheid zou zijn, zijn voet op dit kunstwerk te zetten. Dat dit toch zoo is, ik gevoel behoefte het gemeentebestuur daarvoor mijn hulde te brengen. Door den bouw van deze brug verruimt de stad Tholen de vrij heid van beweging zoo van zijn bewoners als van al de bewoners van het eiland, vergroot het de mogelijkheid van haar ontwikke ling en spant zij perspectieven van wijde strekking. Namens de regeering bood spr. het bestuur van Tholen zijn har telijke gelukwenschen daarvoor aan en sprak de hoop uit, dat het de stad en daarmee ook het eiland door de verbinding met Noord-Brabant bij voortduring wèl moge gaan. Daarna verklaarde spr. de brug tusschen Tholen en Noord-Bra bant voor geopend. Hierna verzocht de minister den bnrgemeester hem toe te staan de eigenlijke openings plechtigheid te doen verrichten door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. Van Tey- üngen, die daarop een lint in de Thoolsche kleuren doorknipte. De autoriteiten wandelden over de brug (gevolgd door een groote menigte), en maakten nog een maal den tocht terug met de pont. Na dit feit werd „koffie ge dronken" en een rijtoer gemaakt over het eiland, terwijl de bevol king van Tholen optocht hield, muziek maakte, kortom feest vierde in ruimen zin. Het vijlde vliegtuig naar Jndië. Gisterochtënd vertrok het 5e vliegtuig naar Indië, door de K. L. M. uitgezonden voor een re tourvlucht. Het 4e, de H N A F D heeft gisteren het 3e ingehaald en de noodige materialen aangebracht voor herstel van de N A F C. AXEL. 12 October 1928. Ondanks het feit, dat de bloem- prijzen stijgen, zagen de bakkers in deze gemeente zich genoopt om den prijs van het brood te verlagen, wegens concurrentie uit naburige gemeenten. Een broodje van 8 ons kost nu 1 en een van 12 ons 2 cent minder, of resp. 17 en 25 cent. De Zigeuners zijn hier gis teren op de Sassing gearriveerd en kregen vanmorgen hier stand plaats achter het slachthuis. Na een gesprek met de menschen blijken ze gewone handelslui, die niets kwaads in den zin hebben, maar door hun zwervend leven iets schuws hebben. En geen wonder, want door iedereen angstvallig aangekeken en be gluurd te worden, terwijl politie dag en nacht over hen waakt, geeft al een eigenaardigen indruk. Men moet ook in dezen de zaak van twee kanten bekijken en natuurlijk in aanmerking ne men, dat het menschen zijn, die ook als ieder ander moeten leven en als inensch behandeld wen- schen te worden. We vernemen, dat ze plan hebben na een paar dagen van hier naar Hulst te vertrekken. Auto botsingen. Dat de polderwegen vooral in dezen tijd nog niet erg ge schikt zijn voor autoverkeer mocht deze week alhier op den Zaaidijk een winkelier ondervinden, die bij een draai van den weg ge raakte en met een der voorwielen zoodanig tegen een kantsteen stuitte, dat het stuur omsloeg en de auto onzacht met een boom kennis maakte. De eigenaar chauffeur kwam er goed af, doch de reparateur kreeg een karweitje. Een ander treffen had ernstiger gevolgen. Als de Blueband-auto Woensdag nabij „Vogelfort" on1 der de gemeente Hengstdijk de tramlijn nog wenschfe over te steken, alvorens kle tram er was, die om 2.10 uur van Walsoorden kwam, had de chauffeur misge- rekend. We weten niet of dit zoo is, maar feit is, dat de auto tegen de machine van de tram aanbotste zoodat de deuken zicht baar waren en de auto tamelijk beschadigd werd. De chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de reiziger werd door glasscher ven bloedend verwond, zoodat men het raadzaam vond hem in het naburige ziekenhuis te bren gen. Hier bleek de verwonding gelukkig niet van ernstigen aard. Maandag zijn door de mare chaussee vab Terneuzen in de gemeente Zaamslag voor een onderzoek voorgeleid A. D., G. D. en J. D„ boerenjongens, ook betrokken bij de onlangs voor de rechtbank te Middelburg behan delde vechtpartij, als verdacht van geweldenarij en vernieling op het gehucht Campenschen hoek, jl. Zaterdagavond gepleegd. Na opgemaakt procesverbaal zijn zij vrijgelaten. Door het Diaconaal bestuur van de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Hontenisse werd dezer dagen op een veiling 1 H.A. 51 Are en 50 c.A. weiland aan gekocht voor f3790. De heer H. G. Wolfert D.Ez vroeger te Terneuzen, slaagde te Leiden voor het examen semi-arts. Te Hulst is opgericht het R.K. Molenaarsgilde „St. Victor", als afdeeling van de Bredasche Diocesane Hanze voor Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen. waartoe 18 leden zijn toegetreden. Voorzitter is C- J. v. d. Walle te Hulst, terwijl Th. J. van Jole te Kuitaart als secretaris optreedt. Naar we vernemen, is de auto-dienst GraauyvHulst weer voor eenige jaren verzekerd, a in gezien de exploitant, dhr. A. Poppe bericht kreeg van Grd. St., dat hem subsidie verleend zal worden. Inderdaad is deze dieast van salgemeen nut en zul len velen dit bericht met voldoe ning vernemen. Bij een slager te Breskens is mond- en klauwzeer gecon stateerd onder het vee. Gemeld wordt, Sdat die ziekte in West- Zeeuwsch-Vlaanderen weer op verschillende plaatsen uitbreekt. Men zij gewaarschuwd. Afschuwelijk drama te Sluis. Dinsdagavond omstreeks 9.15 heeft zich in de Capellestraat te Sluis een vreeselijk drama afge speeld. Op dit tijdstip weerklonken uit den winkel, bewoond door mej. Pijpers, revolverschoten en hulp geroep. Onmiddellijk daarna kwam de 15-jarige zoon, Marcel P., naar buiten hollen, luid „moord!" gillend. Uit den win kel werd luid gekerm gehoord. De toesnellende voorbijgangers durfden den winkel niet binnen gaan, uit vrees, dat zij met revol verschoten zouden worden ont vangen. Daarna vluchtte ook juf- P. uit den winkel. Moeder en zoon gingen naar de marechaus- sée, die spoedig daarop met de gemeentepolitie ter plaatse was. In den winkel lag op den vloer een grooten plas bloed, en half achter papier verborgen, vond men het lijk van de dochter, mej. Judith P., die door revolverscho ten was gedood. De vrouw zelf bleek slechts een schampschot aan den schou der te hebben gekregen. De zoon was er erger aan toe. Een kogel was hem door den hals gegaan en hij leed veel bloedverlies, ter wijl een andere kogel hem in den schouder had getroffen. Een in middels ontboden geneesheer trachtte nog bij de doShter de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Het bleek dat een kogel een halswervel had getroffen. Uit het voorloopig onderzoek is komen vast te staan, dat de moord is gepleegd door den Belgischen koopman Van de Winckel, met wien de vrouw sinds geruimen tijd samenleefde. Reeds eerder had de man ge dreigd aan alles voorgoed een einde te maken en herhaalde malen hadden reeds twisten plaats gehad. Wat de directe aanlei ding tot het drama is geweest, is niet bekend. Na het plegen van de misdaad is de man gevlucht en tot nu toe is hij onvindbaar, ondanks het uitgebreid onderzoek dat wachtmeester Van Wijk nog heeft doen instellen. Het signalement van den koopman is aan alle politieautoriteiten in de omgeving en in België doorgegeven. De man stond ongunstig be kend. Ook hedenmorgen was men er nog niet tn geslaagd hem aan te houden. Hoog bezoek. Gisteren bracht de Minister van Binneulandsche zaken en landbouw in gezelschap van den Comisaris der Koningin in Zeiand en bestuurders der landbouw- vereenigingeo een bezoek aan enkele bedrijven in het land van Cadzand, n.l. te Aardenburg aan de Coóp. Roomboterfabriek, de kweekerij „Cadzandria (bessen- teelt) een machinale- en band- vlassery onder Eede en de fruit- plantage Ceres te Aardenburg. Met belangstelling werd een en ander bezichtigd en kennis genomen van de gegeven inlich tingen. Gevonden. Ter secretarie alhier is als ge vonden gedeponeerd een rijwielplaatje. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Lij uitlanden. D» Plauteoziektenkundige dienbt meldt Ter bestrijding van de wiu- tervlinders en van hare rupsen, de zgn. trekmaden, moeten tbans lijmbanden om do stammen der vruchtboomen gelegd worden. Voor boomgaarden, waarin trekmaden voorkwamen, zijn lijmbanden het aangewezen en goedkoopste bestrijdingsmiddel. De banden bestaan uit een reep voor vet ondoordringbaar papier, die met twee touwtjes op 1 a anderhalven Jl. hoogie rond den stam wordt gebonden en waarop een speciaal bereide zeer lang klevend blij vende run- senlijm, ter hreedie van 8 c M. gesmeerd wordt Men koope uit sluitend goede kwaliteit rupsen- lijm. Gewaarschuwd wordt, dat er lieden rondgaan, die voor een soms hoogen prijs lijmbanden aanleggen. Het is dezer dagen weer gebleken, dat deze aan biedingen meermalen niet ver trouwd moeten worden, daar soms minderwaardig werk wordt geleverd. Boomgaardbezitters, zoowel als particulieren, wordt daarom aan geraden, uiet in te gaan op aan biedingen van rondreizende lie den, zich veelal Boskoopers noemende, maar vooral inlich tingen in te winnen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Boomgaarden en boomen, die ter bestrijding vau andere insec ten dezen winter grondig bespo ten zullen worden met een 8 pCt. carbolineumoplossiDg, behoeven niet van lijmbanden te worden voorzien, daar ook de eieren vau de wintervlinders door carboli- ueum gedood worden. Er moet dan echter zoo gespoten worden, dat alle tijne takjes voldoende bevochtigd worden, daar juist op deze de wintervlindereieren ge legd worden. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 9 Oct. werd behandeld de zaak tegen C. B., 43 jaar, machinist te St. Jansteen, door den kantonrechter te Hulst op 19 Maart jl. veroor deeld wegens straatschenderij, het uitlaten van stoom uit de machine waardoor gevaar kon worden te weeggebracht tot een geldboete van 15 gulden of 30 dagen hech tenis. Tegen dat vonnis was hij in cassatie gekomen. De Hooge Raad vernietigde het vonnis van den kantonrechter en verwees de zaak naar de recht bank te Middelburg, De officier van justitie eischte f 15 of 15 d. h. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 9 October jl. werden gedagvaard F. J. M., 29 jaar, landbouwer, Boschkapelle, wegens mishande ling van Jozias Zegers. Uitspraak f30 of 30 d. h. C. V., 32 jaar, arbeider, West- dorpe, wegens mishandeling van Magdalena Ceulenaere. Uitspraak f 10 of 10 d. h. P. C. W., huisvr. A. Vlierberghe, 45 jaar, zonder beroep, Clinge, wegens mishandeling. Uitspraak f 10 of 10 d. h. A. W., 28 jaar, schipper, Phi lippine, wegens het niet voldoen aan een vordering van een kom mies bij 's Rijksbelastingen om met zijn rijwiel halt te houden te Philippine op 12 Aug. jl. Uitspraakvrijspraak. 1 E. J. N., 19 jaar, bal^kersknecfit te Axel, wegens diefstal van een kleine hoeveelheidperen te zamen en in vereeniging met 2 anderen. Uitspraak f 10 of 10 d. h. Gift »an de gemeente Vlissingen. Vau iemand, die onbekend weDsebt te blijven, beeft de gemeente Vlissingen f250,000 gekregen voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis. Drama te 's Grarenhaxe Een groepje jongelieden, uit een caté komend kregen oneenig- heid met een politie-agent. Deze maakte, naar men vertelde, toen bij werd aangevallen, ga- bruik van zijn revolver en bracht een der jongemannen de zoon van een schoorsteenveger ,die te goeder naam en faam bekend is doodelijke verwondingen toe. Naar men algemeen in het publiek beweerde heelt de agent, vóór hij van zijn vuurwapen gebruik maakte, D'iet gesommeerd eu nog gevuurd toen de joDgen reeds op den grond lag. De Eerste Hulpdienst trans porteerde den doodelijk gewonde naar het ziekenhuis, waar hij kort daarop overleed. Toen de vader van bet slacht offer van het ziekenhuis terug keerde, werd hem met de groot ste moeite belet, het politiepost huis aan het Westeinde binnen te dringen. De geheele stadswijk bleef urenlang in opstand. Woeusiag had de begrafenis plaats vau den zoo noodlottig om het leven gekomen H Brant. Duizenden nieuwsgierigen waren erbij tegenwoordig en drongen zoodanig op, dat de paarden voor de lijkkoets begonnen te steigeren. Politie was om bepaalde reden niet te zien en het volk nam steeds toe. Zonder eenig vertoon of zon der dat iemand het woord ge voerd had, daalde de kist daar op in de groeve. Een der lijkbidders overhan digt dan het bekende schopje aan den vader, om zijn zoo on gelukkig om het leven gekomen zoon de laatste eer te bewijzen. Slapjes pakt vader Brant het voorwerp aan, de schop ontglipt aan zjjn krachtelooze hand en valt met een doffe slag op de neergelaten kist. De hopelooze man zakt in de knieën door en dreigt in de kuil naast zijn kind te vallen. Juist op tijd wordt bij gegrepen. Snikkend, omringd door zijn diep ongelukkige familieleden zakt de oude man, di^ reeds zijn vrouw en vijf andere kinderen ten grave had gedragen, ineen. Ondersteund wordt de man naar het volgrijtuig gebracht. Inci denten hadden niet plaats, alhoe wel het publiek volgens de Avp. een onkiesche houding aannam. Naar gemeld wordt, zal mr. Tj. Mobach, op verzoek van den vader een civiele actie tegen de gemeente instellen op grond van onrechtmatige daad, door den politieagent begaan. Voor Allen die Sukkelen Gebouw ingestort. Dinsdagmiddag drie uur is te Praag een vijf verdiepingen hoog in aanbouw zijnd kantoorgebouw benevens de zware steigers, die er ombeen stonden, ingestort. Het gebouw was reeds gebeel onderdak en ruim tachtig ar beiders waren erin aan het werk. De meesten werdeu onder het puin bedolven en volgens de berichten worden er 40 vermist, terwyl twintig zwaar- en licht- verwonden werden geborgen. De straat werd onmiddellijk door militairen afgezet en de geheele brandweer snelde te hulp. By het ruimingswerk werden zware tractors, groote boorma* ohitses eu zoeklichten gebruikt, moet men de ontstoken of smettende deelen met Purol inwrijven en de huidplooien droog houden door ze te bepoederen met Purol-poeder. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Zondag 14 October 1928. Voorm. 9Va ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 LeesktAk. ..nn—...r—H,.,,— met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmitbiar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekeis en Drogisten. Doos 60 ct.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2