Nieuws- en Adv.ertentieblad voor Zeeuwse h - VI aan der en. Gevlucht. No. 55. DINSDAG 9 OCTOBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Mat een gescharrel. In de „Neue Freie Presse" be spreekt Lloyd George de En- gelsch-Fransche vloot-overeen- komst, welke hij het gevaarlijkste document van den laatsten tijd noemt. De Engelsche openbare meening is door de officieuse in lichtingen in den waan gebracht dat de regeeringen van de Ver eenigde Staten, Italië en Japan van alle bijzonderheden van de Engelsch-Fransche vlootovereen komst op de hoogte te zijn ge bracht, riet blijkt thans echter dat zulks niet het geval is, daar in de Amerikaansche nota uit drukkelijk wordt betoogd, dat Washington niet den tekst, doch slechts een samenvatting van den inhoud ontvangen heeft. Nadat Lloyd George de gevaren van de duikbooten voor Engeland besproken heeft, vervolgt hij „Doch hoe belangrijk ook het vraagstuk der duikbooten zijn mag, het is nog niet zoo belang rijk als een andere clausule, welke klaarblijkelijk in de geheime over eenkomst is opgenomen. Ik be doel de Engelsche officieele er kenning van het Fransche stand punt in zake de militaire reser ves, zooals dit standpunt door Paul Boncour in de voorberei dende ontwapeningsconferentie te Genève is uiteengezet. Frankrijk en zijn geallieerden kunnen bin nen eenige dagen meer dan acht millioen geoefende soldaten onder de wapenen roepen. Het is daar om geen wonder, dat Italië zich tegenover de overeenkomst on behagelijk gevoelt en dat Duitsch land tegenover de Fransche be wering, dat de bezetting van het Rijnland noodzakelijk is ter ver zekering van de Fransche veilig heid zeer sceptisch gezind is. Wanneer blijkt, dat de Engelsch- Fransche overeenkomst van de zijde van Engeland een clausule bevat, waarbij beoogd wordt bij alle besprekingen over de ont wapening de aanduiding van deze belangrijke reserves te verhinde ren, dan is de zaak van den 35) Iemand riep: »Richt de boot weer overeind*. Het was WarreD, de matroos daar. Het water was ijskoud en ik verloor het bewust zijn. Eau stoot voorde borst bracht my weer tot mij zelf Het was de boot, die meu op een ot andere manier weer omgekeerd had. Instinctmatig klemde ik er mij aan vast. Men trok mij naar binnen, waarop ik direct weer het bewustzijn verloor. Toen ik voor de tweede maal bijkwam rillend van kou scheen de zon. Buiten mij waren nog zes lui in de boot. Die beiden daar en vier tusschendekspassa- giers, die ik niet kende. De doode behoort ook tot hen. De drie anderen stierven gistermorgen van uitputting. Wij wierpen ze over boord, want hun aanblik was te verschrikkelijk. Wij dreven op open zee zonder roeispanen, stuur en water. Eerst hadden we nog hoop, een schip te vinden, dat ons opnam, doch sinds vanmorgen niet meer. Warren klaagde over Ijjo wonden, hem door de boot J vrede door de regeeringen van Frankrijk en Engeland wel ever legd eenvoudig verraden en prijs gegeven". De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" houdt zich opnieuw bezig met de pu blicaties van Pertinax over den inhoud van de drie tusschen Londen en Parijs gewisselde nota's met betrekking tot de Engelsch-Fransche verklaring, dat deze publicatie het standpunt van de Engelsche regeering in zake den geschikten tijd en de wijze van publicatie der correspondentie niet kan doen wijzigen. Deze verklaring noemt de me dewerker van het blad ongepast, daar de publicatie der drie do cumenten weinig voor een offi cieele publicatie overlaat. Uit de publicaties van Pertinax blijkt het feit, dat de Engelsche goed keuring van het Fransche stand punt in zake de militaire reserves een onderdeel vormt van de vlootovereenkomst en niet een onvoorwaardelijke concessie. De misleidende verklaringen in het Foreign Officie bij twee gelegen heden worden door den mede werker duidelijk aangewezen. Verder verklaart de medewer ker van meening te zijn, dat na het loslaten van het vloottech- nisch gedeelte der overeenkomst in verband met de oppositie van Amerika er geen aanleiding is het militaire gedeelte, dat een zeer belangrijke Engelsche con cessie vormt, .te laten bestaan. Frankrijk eischt de handhaving hiervan en eenige Engelsche voor aanstaande persoonlijkheden heb ben de rechtvaardigheid van dezen eisch erkencj. Een feit is, dat zonder het definitief lot van de vlootovereenkomst af te wachten, drie mogendheden op de hoogte zijn gesteld van de gewijzigde houding van Engeland in zake de militaire reserves. Dit is de ergste van een reeks fouten, welke door de nota's aan het licht zijn ge komen. Een andere fout noemt de medewerker van de „Daily Tele- toegebraeht, toen hij deze weer overeind hielp zetten, en kreeg wondkoorts. Had een wonder u niet ter redding hierheen gebracht, we zouden allen zijn omgekomen. Myn haar, dat slechts hier en daar begon te grijzen, is in de laatste dagen sneeuwwit geworden. Hy zweeg, lang staarde hy peinzend voor zich heen. De beide anderen, die men in dekens had gewikkeld, bewogen zich nu ook. De matroos wierp zich onrustig om en mompelde onverstaanbare woorden. Mick Orady nam een licht en ging eens kijken. Toen hy weer terugkeerde, stond zijn gelaat zeer ernstig. De man maakt het niet lang meer, zei hy zacht tot Munk. Ik heb zyn wonden onderzocht, het staat zeer kwaad. Wy bren gen hem nooit levend meer naar Lowry. Dat wordt dus twee dooden. U kunt van geluk spre- ten, u en die jonge knaap daar zijn de eenigen, die er het leven afbrengen, Munk scheeD niet erg getroffen door die woorden. Integendeel gleed iets als bevrediging over zyn seherp gezicht, toen h\j hoorde dat de matroos spoedig zou stervet Het plaatsje zei hy, waar u graph" het niet opnemen van de duikbooten beneden 600 ton in de beperking der vloten. Dit valt te meer op, daar Engeland in zijn laatste nota aan Frankrijk verklaart, niet toe te stemmen in het verschil tusschen offensieve duikbooten boven 600 ton en defensieve duikbooten beneden 600 ton. Het blijkt ten slotte, dat de Engelsche onderhandelaars op beide punten toegegeven hebben. Verder meldt de medewerker van het blad, dat in Amerikaan sche kringen groote beteekenis wordt gehecht aan een gedeelte van de Fransche nota van 20 Juli, waarin volgens de publicaties van Pertinax wordt verklaard „Wanneer de overeenkomst door andere mogendheden (Amerika) niet zou worden aanvaard, of schoon zulks verwacht wordt, zullen de beide regeeringen haar bemoeiingen voor samenwerking voortzetten, öf met het doel langs anderen weg tot een algemeene overeenkomst te geraken, öf door overwinning van de moeilijkhe den, die zich bij de huidige over eenkomst voordoen." Van Engelsche officieuse zijde wordt in antwoord hierop be toogd, dat in het Engelsche ant woord van 28 Juli niet over dit Fransche voorstel gesproken wordt. Het hoogste doel. Op het congres der Arbeiders partij te Birmingham zeide Ram say MacDonald „Ik ben totaal beu van de voorstellen, die Rus land gedaan heeft. De Sovjet- voorstellen zijn zóó ondoordacht opgezet, dat ze een nader onder zoek niet kunnen doorstaan. Daar om heeft de Sovjetregeering ze ingetrokken en er iets voor in de plaats gesteld, dat volstrekt niet de bedoeling van algeheele ont wapening heeft. Na dit voorstel te hebben gedaan lieten ze het weer gauw in den steek „(they ran away from it)". Die laatste woorden werden onder groot protest ontvangen. Verschillende afgevaardigden vandaan komt, heet Lowry Waar ligt dat? Aan de Noord-Amerikaansche kust, ongeveer honderd mijl ten zuiden van Naw-Tork. Wat is het voor een plaatsje Maar een kleine nederzetting, 12 huizen in 't geheel. En de dichtst bij zijnde groote stad Dat is Obridge-City, ruim een uur gaans. Wij brengen onze visch daarheen. Een groote stad is het feitelijk nog niet. Ze werd eerst voor 25 jaar gesticht, toen man erts in den oditrek vond. Later kwamen er een paar weverijen bij, omdat de grond er zoo goedkoop is. En is er ook een spoorweg station Zeker. Het is een eindpunt eener zijlijn, die aan 't spoor naar Wilmington aansluit. En jullie leeft in Lowry heelemaal apart Ja, wij zjjn allemaal vis- scherslni. Wanneer wy onzo visch in de stad gaau verkoopen, koopen we tevens wat we noodig hebben, anders komen we niet in de stad. Wij zijn vrije Amerikanen, die geen sin hebben zich met iedereen in te laten, en in Obridge vindt sprongen op en .gesticuleerden hevig. Een der aanwezigen riep „De Sovjetregeering gaf haar voorstellen op, omdat de kapita listische regeeringen er zich tegen te weer stelden." MacDonald „Dat maakt geen verschil. Wat helpt het nu, met zulke argumenten aan te komen Uit alle hoeken van de zaal werd hevig geprotesteerd, waar op Lansbury adviseerde, geduld te hebben. Toen de orde her steld was, vroeg Ramsay Mac Donald „Willen jullie wachten tot er alleen socialistische re geeringen te Genève vertegen woordigd zijn vóór jullie gaat ontwapenen We moeten den strijd voeren tegen de gedele geerden, die te Genève zijn, on verschillig of het socialisten zijn of niet. Ik zal niet wachten zei hij onder applaus met de uitvoering van een ontwapenings politiek tot alle vertegenwoordi ger te Genève van hoog tot laag socialisten zijn". MacDonald zeide voorts dat algeheele ontwapening het hoogste doel was dat 'men kon beoogen, maar bovendien, dat de politiek van ontwapening van één enkelen staat voor andere naties al een voorbeeld van groot gewicht zou zijn. VTaamsch activist aangehouden. De wegens activisme veroor deelde Vlaming van Steenkiste werd bij Kortrijk door de politie aangehouden. Van Steenkiste, die tot 20 jaar -dwangarbeid veroor deeld is, verbleef sedert den wa penstilstand achtereenvolgens in Duitschland en Rusland. Het laatst woonde hij in Nederland. Aarcbeving in Italië. Vrijdag om 3.46 werd te Nemi een heftige aardschok, die onge veer 3 seconden duurde, waar genomen. De bevolking geraakte in groote opgewondenheid. Op den eersten schok volgden nog andere, die eenige schade aan richtten. De onrust der bevolking wordt grooter door de herinnering aan de aardbeving van het voorjaar. men alles Duitschers, Eogelschen, Cbineezen en Degers. Hoe staat het met het verblyf in Lowry SlechtMijn schoonvader heeft er sinds jaren een kleiDe bar, waar wij wel eens een borrel koopen, doch verblyven kan men er niet. Het eenige grootere huis is het myne. Ik zal u gaarne by mij opnemen plaats isergeDoeg, want myn vrouw en myn zood Bill zyn de twee eenige bewoners. Daar u het echter beter gewoon is, aal het u wt-1 niet bij ronder bevallen. In Obridge vindt u echter alles, wat u noodig hebt een goed hotel, winkels, een tele graafkantoor en het spoor. Munk zweeg en staarde weder om langen tijd peinzend voor zich. Hetgeen hy vernam, scheeD hem zeer te bevredigen. Wanneer komen wij te Lowry? vroeg hij eindelijk Dog. Niet voor twee dagen. Een halt nur later, toen Mick Orady aan dek giDg om eens naar het weer te gaan kijken, volgde Munk hem. Ik moet u nog iets toever trouwen, zeide hy. Toen ik u straks van onze redding vertelde, heb ik iets verzwegen, wat u weten moet, De Jonge knaap in Zendeling nit gevangenschap verlost. Volgens berichten uit Hankau is een missionaris, die 18 dagen lang door Chineesche roovers gevangen gehouden is, tegen los geld vrijgelaten en naar de katho lieke missie te Sin Yan Chow teruggekeerd. De geestelijke is in zijn gevangenschap zeer slecht behandeld. Zijn gezondheid heeft zeer veel geleden. Gered door een doofstomme. Men meldt uit Gent: Op de Place du Grand Canon speelden dezer dagen eenige kin deren, terwijl een schilder aan zijn ezel zat te werken. Plotseling zetten de kinderen het op een loopen. doch de schilder, de heer Fred. Brouwer uit Rotterdam, die doofstom is, kon natuurlijk hun geschreeuw niet hooren. Aan de beweging van het water bemerkte hij echter, dat er iemand in ge vallen moest zijn. Hij bedacht zich geen moment, sprong ge kleed te water en slaagde erin een reeds zinkend meisje te grijpen, i wee andere personen hadden zich ook reeds te water begeven. Een hunner ging aan de balustrade hangen en greep het kind, dat de kunstenaar hem toereikte. Tal van menschen uit de omgeving wenschten den moe digen vreemdeling met zijn succes geluk en men haastte zich hem droge kleeren te verstrekken. Polltiewachtmeester in actie. Volgens een bericht van de „B Z. a. M". Vrijdagnacht is het te Berlijn tot woeste tooneelen gekomen, toen een wachtmeester der politie in burger, enkele kee- ren achtereen overvallen werd door een uit tien leden bestaande inbrekersbende, waaropeen vuur gevecht ontstond. Vooreen lokaal werd een politiebeambte, die in civiel gekleed was, door onver laten overrompeld en neergesla gen. De wachtmeester, die toe schoot, werd omringd door de belagers. Men greep hem bij de keel en loste schoten op hem. Niettemin wist hij hen onder be dreiging met zijn wapenen naar de kajuit, die naast den matroos ligt en slaapt, ia in werkelijkheid heelemaal geen jongen, doch een meisje. Het is de dochter van mijn broer, die ik heimelijk uit Europa terughaalde, Dadat haar moeder haar met geweld daarheen had .gevoerd. Mick Orady bleef staan, nam zijn pijp uit den mond en vergat van verbazing den mond weer te sluiten. W at zegt u daar, meneer Die jongen is een meisje En haar eigen moeder had Haar ontvoerd, knikte tnr. Hunk kalm. Dat kwam zoo, My n broer trouwde vele jaren een Duitsche helaas, want onder ons gezegd, ik heb nooit veel op gehad met Duitsche vrouwen. In heur jeugd zyn ze zwaartillend, op leeftijd worden ze meest kwaadaardig Dat klopt, viel Mick Orady vol overtuiging in. n< ken Ook zoa'n paar exemplaren in Obridge, Zie eens aan. Myn schoon zuster, die in haar vaderland veel vrienden heeft, waaronder men schen van invloed, bepraatte myn broer teujlotte mee naar Duitsch land te gaan en zich daar als apotheker te vestigen. (WW* vervolgd,, AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1