PSIROL prima Stnkkolcn, Bouwt Uw Zaak op Sim - Ocktcndvoeder. Firma 1J. Claessens Axel. Fa. D. J. OGGEL. fi. p. VLAAWPER. Doet heden uw keuze bij A. KOLFER. P.S. Ook zwart en extra wijde maten voorradig. 6. P. Vlaander, Axel. Groote Record-Reclame 1929, Winter-Seizoen 1928. Heeren- en Jongens-Overjassen, Kinderjasjes, Motor-Jekkers en Ratiné-Kinderjasjes. Het beste Adres Kachels, Plaatjes, Kolen-bakken, Schoppen, Tangen, Poken, Haakjes, Glaasjes en Vulemmers. L. MANGOLD. door W. J. C H1N N E D E. Hebt U onze mooie collectie A. van Maale, Sigarenhandel. Onze confectie is laag in prijs en voldoet aan de hoogste eischen. ZIE ETALAGE. 0 Buitenland. Bekendmakingen. Beëindiging Zomertijd. Advertentiën. Maandag 8 October in lossing te AXELSCHE SASSING Axel I - Sassche Boys. Ruiende kippen spoedig aan den leg Nu is het de tijd. Dure eieren. ii ÏÏTfllD i HI? Koopjes. al gezien Alle nieuwste modellen voorradig. Franco levering. Vakkundige plaatsing. Een compleet Eikenhouten Kamerameublement. Prima Sigaren van af 3 cent per stuk. Axelsche jongens fijn sigaartje f 1.95 per 100 stuks. Extra koopjes van diverse tabakken. Daarvoor hebben wij ontvangen Ruime sorteering. Lage prijzen. zijn geliefd instrument in de Groote Kerk kan dij veorloopig j nog niet scheiden en het zal de wensch van velen zijn, niet het minst van de getrouwe bezoe kers der wekelyksche orgelbe spelingen, dat de tijd, waario zulks nu eenmaal gebeuren moet, nog verre moge zijn De heer De Zwaan werd be noemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde en ontving bij zijn receptie veel blijken van harte lijke belangstelling. Indrukken. In het memorandum zal verder de terugtrekking van de vreemde troepen worden geeischt. De Nanking-regeering verklaart zich bereid met alle mogendhe den nieuwe verdragen te sluiten en de belangen der buitenlanders in China te beschermen. Volgens een ander officieel be richt zal op 10 October ook te Moekden de vlag van de Kwo- mintang geheschen worden. De regeering te Nanking heeft besloten maarschalk Chang Su Liang tot opperbevelhebber van de Noordmandsjoerijsche troepen te benoemen. De communisten verdacht. In verband met een aanslag van een Japanschen anarchist op den keizer heeft de politie te Tokio 47 personen gearresteerd. De Japansche arbeiderspartij Ro to Naminto" werd ontboden en de vertegenwoordigers der partij werden gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd den aanslag op den keizer te hebben voor bereid Het blad „Hoci" eischt de uit wijzing van alle Russische com munisten, daar zij de aanstichters van den socialen burgeroorlog zijn. Een Deense he Troonrede. De Deensche rijksdag werd Dinsdag in tegenwoordigheid der leden van het diplomatencorps en der hooge ambtenaren geopend. In de door minister-president Madsen-Mygdal voorgelezen re- geeringsverklaringen wordt o.a gezegd De regeering zal er naar stre^ ven de landsverdediging zóó te organiseeren, dat zij het voortbe staan van Denemarken als vrije en onafhankelijke staat waarborgt. De regeering acht het thans natuurlijk, dat de Deensche wet geving overal, ook in de nieuw- verworven gebieden, afgezien van enkele uitzonderingen wordt in gevoerd. Een voorstel t®t de algemeene invoering der Deen sche „wetgeving in Noord-Siees- wijk zal bij den rijksdag worden ingediend. In het bedrijfsleven valt een verbetering te constateeren. De door een der grootste banken des lands geleden verliezen kunnen aan dit feit niets afdoen. De regeering zal er naar streven, de openbare uitgaven te beperken en tot een verlaging der drukkend' ste belastingen te komen. Goede voornemens. Volgens een officieel bericht uit Nanking heeft de regeering besloten den lOen October tot nationalen feestdag van de Chi- neesche republiek te verklaren. Op dezen dag zal de regeering een memorandum richten tot alle vreemde mogendheden, waarin zal worden geconstateerd, dat de Chineesche republiek slechts streeft naar het herstel van de senheid van het Chineesche volk. Scherpe critlek. Op het congres der Arbeiders partij te Biimingham veroordeelde Ramsay MacDonald krachtig de buitenlandsche politiek der re geering. Hij diende een motie in, behelzende, dat de Regeering het algemeene pact van arbitrage zou teekenen, dat het Engelsch- Fransche vlootverdrag zou wor den opgegeven, dat de regeering een doeltreffend ontwapenings verdrag zou teekenen en dat alle vreemde troepen onvoorwaarde lijk uit het Rijnland zouden wor den teruggetrokken. Ramsay Mac Donald vond een nieuwe bena ming uit voor de halfslachtige geheimzinnigheid der regeering ten opzichte van de Fransch- Britsche marine-overeenkomst, die hij een „staart uit den zak" poli tiek noemde. Deze politiek heeft sir Austen Chamberlain uitge vonden. Sir Oswald Mosley zeide, dat de regeering een witte vredes- tunica droeg, doch dat als men er een slip van oplichtte, men kaplaarzen en sporen zag. Het Congres heeft de motie aangenomen. - Open kaart gewenscht. Over de instructies die de Fransche ambassadeur te Londen na de gehouden zitting van het Fransche kabinet heeft gekregen, meldt de „Daily Express", dat de Fransche ambassadeur op dracht heeft ontvangen van het Britsche ministerie van buiten landsche zaken toestemming te vragen voor de publicatie van de vlootovereenkomst. Indien het Britsche ministerie weigert hiervoor toestemming te geven, zou de ambassadeur er op moeten wijzen, dat het Quai d' Orsay zich dan gedwongen zou zien de gewisselde nota's te publiceeren. Dinsdagavo id is reeds het ant woord van den Franschen ambas sadeur te Parijs ontvangen, dat de Engelsche regeering weigert op het Fransche voorstel in te gaan en dat de publicatie van de gewisselde nota's eerst kan plaats hebben na het bijeenko men van het Britsche parlement. Hierop zou, volgens het blad, de Fransche ambassadeur op dracht hebben ontvangen de Brit sche regeering mede te deelen, dat men te Parijs de onmiddel lijke publicatie van den tekst der overeenkomst absoluut nood zakelijk acht en dat deze publi catie na goedkeuring door het geheele Fransche kabinet zal plaats hebben. Het antwoord van de Britsche regeering op dezen stap wordt eerst Woensdagmiddag verwacht. Verder meldt de Daily Ex press", dat de Fransche regeering de kwestie van de Engelsch- Fransche vlootovereenkomst thans als afgedaan beschouwt en dat zij nieuwe onderhandelingen tus- schen de mogendheden wenscht in te leiden. Olie conferenties. De Daily Telegraph" meldt, dat de belangrijke onderhande lingen, die sedert eenigen tijc aan den gang waren tusschen vertegenwoordigers der Shell, Anglo-Persian en Anglo-American oliemaatschappijen en vertegen woordigers der Sovjet regeering afgebroken zijn. Het doel der onderhandelingen was tot overeenstemming te ko men omtrent den verkoop van Russische olie in Engeland op een voor beide partijen bevredi gende wijze. De onderhandelingen werden afgebroken, daar de sovjetregee- ring om politieke reden weigerde aan de aandeelhouders der voor malige Britsche oliemaaschappijen in Rusland een schadevergoeding te geven. De mogelijkheid be staat echter, dat de onderhande lingen worden hervat. Uncle Sam is tegen onder onsjes. Volgens een telegram uit Was hington zal de Amerikadnsche nota aan Frankrijk en Engeland de mededeeling bevatten, dat de Vereenigde Staten niet kunnen deelnemen aan eenigerlei ge heime overeenkomst inzake be perking der bewapening. Frank rijk en Engeland moeten zich tot openbare behandeling van alle problemen te Genève bereid ver klaren, terwijl de Amerlkaansche vlooteischen tevoren moeten wor den erkend. Een nieuwe vloot- conferentie is overbodig, indien deze op dezelfde wijze zou wor den gehouden als de vorige Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter openbare kennis dat ingevolge het Koninklijk Besluit van 7 Februari 1928, (St.BI. no. 17) waarbij, in ver band met art. 2 der wet van 23 Maart 1918 (St.BI. no. 165) ge wijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St.BI. no. 130) is bepaald, dat in 1928 de vervroeging van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (St.BI. no. 236) zal eindigen den zevenden October a.s. te drie uur in den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om 3 uur in den nacht van zeven October a.s. (of wanneer men zich op zes October a.s. ter ruste begeeft) één uur achteruit gezet worden. een schip a f 16,per duizend K.G thuisbezorgd door M. Dieleman. Bestellingen worden ook aan genomen bij G. VERBEKE, Zeestraat A 25. Zondagmiddag om l1/, nur (Competitie Z. V. B.) Practisch boekje voor iederen Zakenman. PRIJS f 0,75- VOORHANDEN IN DEN BOEK HANDEL VAN J. C. V I N K. wanneer men doorloopend voedert met Vraagt het uw winkelier of molenaar e n vOOr een JBeleefd aanbevelend, HOOFDPRIJS: Voorts 39 prachtige prijzen welke voor iedere Huismoeder de moeite waard zullen zijn om te sparen. Bespaar goed uw bons en sigarenzakjes. (34) een kenng-e en g-roote collectie AANBEVELEND, voor .Aanbevelend, Meermalen worden ons indrukken of opmerkingen over een of andere openbare aangelegenheid ter kennis gebracht, die men gaarne redactioneel in de krant zag geplaatst. We willen daartoe in deze rubriek de gelegen heid openen, zonder evenwel direct de verantwoordelijkheid te dragen voor den inhoud of ons tot beantwoording te verplichten. De bedoeling is om de indrukken in korten vorm te geven, hetzij vra gend of bemerkend, zoodat ze in karak ter afwijken van een ingezonden stuk. Doen ze dat niet, dan worden ze on der die rubriek opgenomen. Naam of pseudoniem achten we niet noodigalleen behouden we ons de vrijheid van plaatsen voor en hopen we dat persoonlijke aangelegenheden, die beleedigend of kwetsend mochten zijn, achterwege zullen blijven. Men diene zuiver zakelijk te zijn. Red. Geen eenzijdige ontwapening. .Worden onze grenzen bewaakt door eigen troepen, dan zal allicht de vijand zich wachten om zich onnoodig in een nieuw wespennest te steken en zich een nieuwen vijand op den hals ie halen. Bovendien echter kan, als ons land geheel open licht voor de gaande en komende man, dit eenvou dig door de min of meer overwinnende partij in den loop worden meegenomen en ingepalmd, zonder dat er verder een haan naar kraait en ondanks alle mooie contracten en tractaten." Als men nu weet, dat dit de woor den zijn van het sociaal-democratisch Tweede Kamerlid, den heer Mr. J. H. Schaper, dan is 't eigenlijk onbegrij pelijk, dat men overal platen aan de muren ziet geplakt van de S. D. A. P., waarop .Ontwapent U" staat. Stel u eens voor lezer, dat we ont wapenden en een vreemde mogend heid onze zonen inlijfde en soldaat maakte, met al de gevolgen van dien NATIONAAL. Doos 30-60 90 ct. Tube 80 ct.Bij Apoth. 6 Drogisten StllllltH L JAPON Haarden en Kachels BMMItMI III ■«-—n—MMWBM—w,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3