Gemengd Nieuws. alsnog eenige plaatsen zullen worden bezet door heeren, aan te wijzen door de K. L. M. Moge dit initiatief, voor Indië van zoo groot belang en ook voor Nederland zelf van betee- kenis, met succes bekroond wor den De F. C. heeft pech. Omtrent de averij, welke het derde vliegtuig H-NAFC, in Britsch-lndië bij Cawnpore heeft gekregen, deelt de directie der N. I. L. het volgende mede Uit een telegram, ontvangen van de bemanning Prillwitz, Weg- ner en Lischer, blijkt het volgende Op weg van Nasirabad naar Al lahabad heeft het vliegtuig met krachtigen tegenwind te kampen gekregen en is door de duisternis overvallen alvorens het doel was bereikt. De eerste bestuurder heeft toen een landing uitgevoerd op de renbaan van Cawnpore. Hierbij heeft het linkerwiel een lage hooischelf geraakt die op deze baan lag en is het linker deel van het landingsgestel be schadigd. Het vierde vliegtuig, dat gister morgen vertrokken is, neemt een speciale werktuigkundige en het benoodigde materiaal mede. De post werd onmiddellijk per trein doorgezonden. De F. C. blijft dus te Cawn pore wachten op het vierde vliegtuig, waardoor helaas groote vertraging is ontstaan. Ingezonden Mededselingen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten AXEL, 5 October 1928. We willen nog even herinneren aan den dag van morgen, die de laatste is van den zomertijd 1928. Morgenavond de klok een uurtje achteruit en ieder kan Zondag weer met zonnetijd en klokketijd meegaan. Ook voor de middelen van vervoer gaat Zondag de win- terdienst weer in. Deze week is voor velen de bietencampagne weer begon nen. Men ziet de weegbruggen weer bewoond, trammen en wagens met bieten rijden en ge lukkig is het nog droog, anders zou het ook op den weg weer merkbaar zijn. Wielrijders willen we waarschuwen voor de verra derlijke bietenkoppen, die ook weer over de wegen verspreid worden. Men deelt ons mede als een bizonderheid, dat alhier een aard appel is gerooid meteen gewicht van 1.5 Kilo. Te Groenendijk is gisteren een wagen ontspoord van de Z. V. tram. Het was een bieten wagen en doordat deze op de hoofdlijn stond, was dit geval hinderlijk voor den dienst. Per telefoon werd eenig hulpmateriaal ontboden, zoodat de dienst geen vertraging ondervond. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Na een paar uur was alles weer op zijn plaats. Ook te Hulst hebben de kqzakken-ruiters veel succes ge had. Niet alleen dat er veel be langstelling was, maar ook over hun optreden was maar één roep, nl. dat ze kranige ruiters waren, die in het vrije veld, zonder extra kleeding ware kunst ver toonden op het gebied van paar densport. In het land van Cadzand zijn weer troepen Zigeuners bin nen gevallen. Te Oostburg waren er 60. De politie houdt ze in 't oog en de neringdoenden zijn gewaarschuwd. 25-jarig jubileum. Woensdag was het 25 jaar gele den, dat de ploegbaas P. Polfliet in vasten dienst trad bij de stoom tram Hulst—Walsoorden. Door den dienst was de vlag op het kantoor te Hulst en op het hoofd kantoor te Ter Neuzen geheschen ter eere van den jubilaris. Onder de velen, die den heer Polfliet kwamen feliciteeren, bemerkten wij den Algemeen-Directeur, bij gestaan door enkele Afdeelings- chefs, die tegen den middag persoonlijk hunne gelukwenschen brachten. Behalve woorden van lof en erkentelijkhijd daarbij uitge sproken, kreeg de jubilaris een schriftelijke dankbetuigingen een geschenk in enveloppe en zijne echtgenoote een mooi bloemstuk. Posteryen. Door de administratie van het Bijkantoor alhier, wordt ons plaatsing verzocht van het onder staande In verband met den tijd, noo- dig voor het bestellen van het voortdurend toenemend aantal poststukken, heeft het de aan dacht getrokken, dat nog zoo heel veel woningen en ook winkel huizen nog niet voorzien zijn van een brievenbus, althans van een gleuf in deur of muur waarin de besteller de poststukken kan de- poneeren. Dit veroorzaakt een groot op onthoud, daar de bestellers dan verplicht zijn te bellen of de winkels binnen te treden en te wachten op iemand die de post van hen aanneemt. Zelfs komt het voor, dat zij zich naar de achterzijde van wo ningen moeten begeven om hun poststukken te kunnen geven. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de ingezetenen, voor al ook de bewoners der buiten wijken, door het doen aanbren gen van een brievenbus, er toe kunnen medewerken om de -be stellingen vlot te doen verloopen, hetgeen zoowe[ hun eiger. als het algemeen belang is. Ook wordt de medewerking van het publiek verzocht inzake het aanbieden van kwitantiën ter invordering. De twee aanbiedin gen geschieden vanwege de pos terijen met het doel, dat de eerste maal de schuldenaar het bedrag noteert (tenminste wan neer de kwitantie niet bij de eerste aanbieding betaald of ge weigerd wordt) en dat dan ge durende den looptijd wordt na gegaan of de kwitantie accoord is, zoodat deze bij tweede aanbieding onmiddellijk betaald of geweigerd kan worden. Nu komt het nog herhaaldelijk voor dat bij tweede aanbieding nog moet worden nagegaan of de kwitantie accoord is en wordt de besteller onnoodig opgehou den. Loop der bevolking. Gedurende de maand Septem ber zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Suzanna M. J. van Acker, zon der beroep, Zwartenhoek Q 38 naar Den Haag. Jerina Adr. de Jonge, idem, Kerkdreef E 27 naar Barsinger- horn. Abraham Jac. de Feijter, idem, Kerkdreef E 91 naar Den Haag. Josina M van Tatenhove, idem, Doorndijk O 56 naar Terneuzen. Willibrordus van de Bilt, idem, Stationstraat G40naar Huybergen. C. J. L. Ruysch v. Dugteren, idem, Markt C 48 naar Deventer. Dirk Adr. v. d. Wedden, mare- chaussée, Buthdijk J 16 naar Lage Zwaluwe. Maria L. de Coninck, zonder beroep, Noordstraat B 85 naar Eeckloo. Jacobus J. de Feijter, idem, Zwartenhoek Q 39 naar Voorburg. Corn. J. van Drongelen, landb knecht, üudenweg 1 24 naar Ter Neuzen. Jacobus Klerk en zoon, land bouwer, Zaamslagschendijk M 51 naar Zaamslag. Johannes van Bendegem, zon der beroep, Stationstraat G 10 inw. naar Ottersum. Cornelia G. van Bendegem, idem, Stationstraat G 10 inw. naar Ottersum. Levinus de Feijter, landbouwer, Sassing Q 35 naar Overslag. Margaretha Michielsen, zonder beroep, Kanaal K 29 naar Hulst. Valerie M. Thiron, dienstbode, Markt C 12 naar Sas van Gent. Janna Geensen, dienstbode, Nieuwstraat G 71 naar Eindhoven. Arij Cappon en gezin, mole naar, Julianastr. E 136 naar Nieu we Niedorp. Ingekomen: Philomena J. Michielsen, zon der beroep, Kanaal ,K<- 29 van Hulst. Sara Verpoorte, zonder beroep, Buitenweg H 2b van Terneuzen. Margaretha van Overmaire, dienstbode, Watervliet L 13 van St. Janstéen. Albert Ypma, marechaussée, Buthdijk J 16 van Sexbierum. Ida Barbara Haan, zonder be roep, Wilhelininastr. GG 2 van Scheemda. Leuntje J. Eckhardt, zonder beroep, Noordstraat B 83 van Terneuzen. Anna S. van Tatenhove, zonder beroep, Spui O 7 van Oostburg. Selma Ph. van Hecke, onder wijzeres, Kanaal K 32 van Ber- kel-Enschot. Andries Corns den Beer, druk kersgezel, Nieuwer.dijk 1 76 van Amsterdam Susanna A. den Hamer, dienst bode, Capellepolder M 26 van Zaamslag, Frangoise S- Stouthamer, dienst bode, Julianastraat E 125 van Zaamslag. Herm. de Putter en echtgen. landbouwer, Capelie M 7 van Zaamslag. (JevondeD. De brigade-commandant maakt bekend, dat als gevonden is aan gegeven een rijwielbelastingmerk, waaromtrent inlichtingen te be komen zijn bij A. Pauwels, sta- tioncHef, Drieschouwen. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Kwaadwilligheid Een brand heeft gewoed in de timmerfabriek van de firma Kna pen Co. te Beverwijk. Aange wakkerd door den feilen wind stond het fabrieksgebouw in kor ten tijd in lichtelaaie. Aan behoud viel niet te denken. De brand weer moest zich hoofczakelijk bepalen tot het beschermen van de belendende gebouwen. De geheele timmerfabriek is afgebrand. De opslagplaatsen zijn gedeeltelijk behouden. De schade is zeer aanzienlijk. Het is de zesde keer in drie jaar tijd, dat deze fabriek door brand geteisterd wordt. Bij het bedrijf der maat schappij „Wegenbouw" uit Utrecht is aan de Snippeling bij Deventer een ernstig ongeluk gebeurd. Toen de 39 jarige arbeider C. ten Bosch uit Amster dam bezig was een in werking zijnne betonmolen te smeren, werdeD zijn kleeren door een draaiende as gegrepen en van het lichaam gerukt. De man werd ernstig gewond en. gaf spoedig daarop de geest. Hij was gehuwd en vader van één kind. Uit het onderzoek is gebleken, dat de molen op de voorgeschre ven wijze was beveiligd. Te Vaa8sen is het vijfjarig zoontje van een spoorweg-ambte naar uit een schommel gevallen en naar het ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. Het kind is daar spoedig overleden. Kolendampvergiftiging. Te Delft vond men Woensdag op 8en slaapzaal vaD het St. Joris- gasthui8 de verpleegsters bewus teloos. Onmiddellijk werden de geneesheeren gewaarschuwd; deze vingen pogingen aan de verpleegsters tot bewustzijn te brengen, Het bleek, dat zich hier eenige lichtere gevallen en een ernstiger geval van vergifti ging door koolmonoxyde hadden voorgedaan. Naar de oorzaak van dit onge val, dat vermoedelijk is toe te schrijven aan een lek in de lei ding van de centrale verwarming, wordt een onderzoek ingesteld. In de staatsmijn „Maurits" te Lutterade is een kooi van 12 meter hoogte de diepte ingestort, met het gevolg, dat de 25-jarige L. uit Geleen, die boven op de kooi bezig was eenige werkzaam heden te vericbten, eveneens omlaag viel. Toen hij opgeno men werd was hij reeds overle den. Di ongelukkige laat een vrouw eu een kind Da. Toen de melkboer geen geboor kreeg bij de twee alleen wonende oudjes J. en G. Oude Damink, wonende te Oldenzaal, togen de buren op onderzoek uit. Toen ook deze geen anwoord kregen op hun kloppen, waar schuwden zij de politie, aie de deur forceerde. Beide vrouwen werden leven loos aaugetrotfen zij waren door gasverstikking om .bet leven gekomen. Beide waren onge huwd en haar leeftijd reikte boven de 80 jareD» Dezer dagen vond de heer P. H., veehouder te Gouw, ge meente Hoogwoud in N. H een anouiemen brief in zijn brieven bus, met ongeveer deu volgenden inhoud „Leg vanavond bij den vierden boom van den straatweg, ten Noorden van uw woonbuis, hon derd gulden neer ouder een steen en bedek den steen met gras. Doe je het niet, ot stel je de politie met dit schrijven in keDnis, dan zullen jij en een paar van je koeien voor Zondag kapot zijn. Het gevraagde geld moeten wij, eeD viertal arbeiders, gebruiken als reisgeld". De politie raadde H. aan eenig geld op de bewuste plaats neer te leggen. Dit geschiedde. Een tweetal veldwachters stelde zich verdekt op en reeds vroeg inden avond kwam een persoon zich vergewissen of het geld er was. Toen sproDgen de twee veld wachters echter te voorsehijn, doch de persoon wist te ont- komee. Bij de achtervolging schoot de politie eenige malen in de lucht, doch dit baatte niet. Deu volgenden dag gelukte het haar den dreigbrietschrij ver te vatten. Het bleek te zijn een 18-jsrige boerenknecht, genaamd J. Chr. Tb. P., die volledig bekende het plan alleen op touw te hebben gezet. Schipbreuk. Op den Atlantischen Oceaan bevindt zich volgens ontvangen berichten een Nederlandsch schip in nood. Het was. 25 September van Rotterdam naar Boston ver trokken. Door hevig stormweer was het zinkend geslagen. Andere schepen kwamen op draadloos verzoek te hulp. Een later bericht meldt dat het schip met averij weer is doorge stoomd. Een matroos van vreem de natie is over boord geslagen. Het water in de Theems is de laatste dagen onrustbarend gestegen. Woensdag voor het hoogtepunt van den vloed was het water tusschec Vauxball Bridge en Lambeth Bridge waar verleden jaar Kerstmis zulke rampspoedige over stroomingen plaats hadden reeds boven het niveau van de straat gestegen. De nieuwe muren, waaraan nog steeds gewerkt wordt, hebben het tot dusver goed uitgehouden. Drie Innsbrückers beklom men Zaterdag den Lafatseber uit de richting Halleranger-Haus. Zij bevonden zich reeds op vrij groote hoogte toen de voorste omlaag stortte en zijn metgezel len met zich medesleepte. Zij vielen circa 50 Meter en kwamen toen tusschen de rotsen terecht. Er is direct een reddings brigade uitgezonden, maar waar schijnlijk z(jn alle drie om het leven gekomen. In een klein Slowakijsch dorp bij Nova Mesto aan de Waag is het in den Dacht vaa Maandag op Dinsdag toteen hevig gevecht tusschen de dorpsbewo ners en zigeuners gekomen. In dit gevecht werden drie zigeu ners, van wie drie vrouwen en een kind van zes jaar, doodge slagen. Zeven andere zigeuners werden ernstig gewond. Twee zigeuners werden op diefstal betrapt en hadden gedreigd het dorp in vlammen te doen opgaan. Toen werkelijk in twee schuren brand uitbrak, overvielen de boe reu de kolonie der zigeuners en sloegen hen neer. Te Lemberg heeft zich een ongehoord tooneel afgespeeld. Een officier, die zich per huurauto naar een nachtlokaal liet rijden, kreeg in beschonken toestand met den chauffeur ruzie over den vrachtprijs Hij trok zijn revolver en schoot den man met vier schoten Deer. De man verkeerde in levensgevaar. Op het geluid der schoten snelde van alle kanten publiek toe, dat door den officier even eens met den revolver bedreigd werd. Eerst na veel moeite ge lukte bet der gendarmerie den woesteling te grijpen en in de militaire gevangenis op te slui ten. Dit straatvoorval heeft de ver ontwaardiging der bevolking gaande gemaakt, daar een jaar geleden een chauffeur onder soortgelijke omstandigheden werd neergeschoten door een officier, die Daderhand door de Recht bank vrijgesproken werd. Valsehe mcnters. Op bet station te Frank fort a. M. werden de schilder Ernil Horcath, een Hongaar, en een kunstschilder uit Darmstadt onder verdenking van bankbil jetten vervaiscbing gearresteerd. Op hen werdeD een aantal bank biljetten van honderd Mark ge vonden, gedateerd 11 Oct. 1924. De gearresteerden verklaar den, slechts eenige biljetten ge maakt en in omloop gebracht te hebben. Hieraan wordt echter sterk getwijfeld. De Russische regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan den aanleg van een onder- grondschen spoorweg te Moskou. De bouw zal drie jaren duren en 40 millioen goudmark kosten. Hierbij zijn in hoofdzaak Duit- sche en Amerikaansche firma's betrokken. Groote stelen en kleine stelen De surséanse van betaling bij de Chemische fabriek Jobannis- thal G. m. b H., een vaD de groot ste chemische fabriekeD, die met de Mansfeldscbe Metall-Handels gesellschatt in nauwe zaken relatie heeft gestaan, heeft thans baar verklaring gevonden. De eenige bedrijfsleider der fabriek, dr. Frieörich Greiff uit Westend, zou, volgens een Berlijnsch agent schap, om vangrijke documenten- vervalschingen en bedriegerijen hebben begaan. Op valsehe hand- teekeningen schijnt hij bij de bank Gildemeister en Co 3 mil lioen Mark te hebben opgenomen, Dr. Greift moet op zeer g'rooten voet geleefd hebben. Hij bezit vele stukken grond en automobie )en en een luxueuze villa in Westend. Kunst en Letteren. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris zou het gouden jubileum van den heer J. A. de Zwaan als organist bij de Ned. Herv, Gemeente te 's-Graven- hage niet openbaar worden her dacht. Net iets voor de Zwaan. Daarentegen heelt de Kerkvoog dij gemeend in intiemen kring uiting te moeten geven aan haar gevoelens ten opzichte van den kunstenaar, die zich van z\jn jeugd af aan bet kerkorgel ge plaatst zag en door zy'n gevoel vol spel in al die jaren de Ge meente tot stichting is geweest, Heeft de heer de Zwaan kor ten tijd geleden op advies van zijn geneesheer z(jn ambt van klokkenist er aan gegeven, rag Zondag 7 October 1928. Voorm. 972 ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9V2 ure Ds. J. S. Post. Nam. 27e Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2